ערב טוב, אורח  | תיק המידע שלך | התחבר     הוסף למועדפים
אלקטרוניקה
 
 
 
 
 
תקשורת ומחשבים
 
 
 
 
 
על מה אתה רוצה לדעת?
מדריכי קנייה
מילוני מונחים
מוצרים ומחירים
מסכי מחשב  
   
 
 
איך לבחור מסך מחשב LCD
עודכן לאחרונה: 14.01.14

המסך מהווה מרכיב חשוב במערכת מחשוב וכדאי להשקיע במסך איכותי כדי ליהנות מתצוגה טובה ומשימוש נוח. זה לא אומר שצריך להשקיע הון ברכישת מסך, שכן גם מסך פשוט ולא יקר יתאים לרוב השימושים הנפוצים. אבל אם אתם חובבי סרטים או גיימרים או משתמשים בתוכנות עריכה וגרפיקה מקצועיות יידרש כבר מסך איכותי ויקר יותר.

מדריך WiseBuy יסייע לכם לבחור את המסך מתאים, לפי השיקולים הבאים:

   
  התאמת המסך למטרות השימוש
  איכות התמונה
 
  חיבורים, שליטה ושמע
  מחיר
  אחריות
 
 חזור למסכי מחשב ראשי  
  מסכי מחשב השוואת מחירים 
התאמת המסך למטרות השימוש

בנוסף לבחירה בגודל המסך הרצוי, ניתן לבחור מסך רחב שמתאים לצפייה בסרטים, וכן מסך עם אפשרות לסיבוב ממצב מאונך למאוזן.

הודות למשקל הקל ולפרופיל הצר שלו, לא רק שמסך
LCD תופס מעט מקום, אלא גם ניתן לתלות אותו באמצעות זרוע תליה, ובכך לפנות מקום על שולחן העבודה.

 

גודל התצוגה: הגדלים העיקריים של מסכי LCD נעים בין 19 ל-27 אינטש  ומגיעים לגודל העצום של 46 אינטש. הגודל הנפוץ שיתאים למשתמש הממוצע הוא 21 אינטש, וכיום לא משתלם ולא כדאי לקנות מסך קטן יותר. למי שרוצה שטח תצוגה גדול להצגת חלונות ומסמכים זה לצד זה אולצפייה בסרטים ולמשחקי, כדאי לשקול מסך בגודל 23 או 27 אינטש, כל עוד אין מגבלת מקום על שולחן העבודה.
 

מסך רחב (widescreen): יחס גובה-רוחב מציין את היחס בין גובה המסך לרוחב שלו. היחס הנפוץ במסכי מחשב הוא 16:9 - פורמט רחב שאידיאלי לצפייה בסרטים ולמשחקים, מפני שרוב סרטי הקולנוע וכן תוכני HD מופצים ביחס 16:9, ומסך רחב יציג אותם במיטבם. יתרון נוסף של מסך רחב הוא בהצגת כמות גדולה של מידע שמתפרס לרוחב המסך, או בהצגה של שני חלונות במקביל. 

מסכים בפורמט ריבועי, ביחס תצוגה של 4:3 ירדו מגדולתם ופחות פופולאריים מהמסכים הרחבים, אך עדיין ניתן להשיגם בעיקר בגדלים 19 ו-20 אינטש; יתרונם הוא שיש להם שטח תצוגה כולל גדול יותר ביחס למסך רחב בגודל זהה.
 

מצב מאונך (Pivot): בדגמים מסוימים ניתן לסובב את המסך ב-90 מעלות ממצב אופקי לאנכי. תצוגה אנכית מאפשרת לראות את המסמך או את עמוד האינטרנט במלואו.

"מצב מאונך מאפשר צפייה במסמך שלם או בתמונות פורטרט"
מצב מאונך מאפשר צפייה במסמך שלם או בתמונות פורטרט
 למעלה


איכות התמונה

איכות התמונה נבחנת במספר פרמטרים, והבחירה בהם תלויה במטרת השימוש. לעבודה משרדית ולשימושים בסיסיים, יתאים בדרך כלל מסך פשוט עם נתונים צנועים. ככל שהצרכים עולים והשאיפות גדלות ניתן לבחור מסך בעל איכויות גבוהות יותר. בין הפרמטרים שקובעים את איכות התמונה נמנים סוג פאנל המסך, רזולוציה, בהירות, יחס ניגודיות וזמן תגובה.

חשוב לדעת כי אין די במפרט הטכני כדי לבחור את המסך המתאים, אלא רצוי וכדאי לבחון אותו בעיניים ולהתרשם מאיכות התצוגה בהתאם לשימושים העיקריים שלשמם הוא נועד. לדוגמה, אם עיקר השימוש הוא Word וגלישה באינטרנט ודאו כי תצוגת הטקסט ברורה ונקייה; ואם המסך מיועד להצגת משחקים וסרטים בקשו לצפות בתוכן מתאים והתרשמו מאיכות הצבעים ומרמת הפירוט והחדות של התמונה.

סוג הפאנל: נתון זה כמעט ואינו מוצג במפרטי המסכים, אך הוא מהחשובים שבהם, משום שההבדלים בין סוגי הפאנלים הם גדולים מאוד וקובעים לאיכות התצוגה כמו גם למחיר המסך. המונח "פאנל" מתיחס למסך עצמו - הרכיבים האלקטרוניים והאופטיים שמרכיבים את המסך, ללא המארז, ספק הכוח וכדומה. ישנם שלושה סוגי פאנלים עיקרים: TN film, PVA ו-IPS.

·         TN film – מסכים עם פאנל TN הם הנפוצים והזולים ביותר. הם מתאפיינים בזמן תגובה מהיר מהאחרים אך גם בטווח צבעים מוגבל וזוויות צפייה צרות למדי. רוב המשתמשים יסתפקו במסכים כאלה, ויתרונם הוא במשחק וצפייה בסרטים בהם חשוב זמן התגובה המהיר.

 

·         PVA או S-PVA – מסכים עם פאנלים אלה יקרים יותר ממסכי TN אך איכותיים יותר בהרבה; הם מציגים צבעים מדויקים וזוויות צפייה רחבות יותר, וזמני תגובה ממוצעים. מתאימים למעצבים גרפיים, צלמים ועורכי וידיאו שמוכנים להשקיע מעט יותר.

 

·         IPS או S-IPS – מסכים עם פאנלים אלה איכותיים במיוחד והיקרים ביותר. הם מציגים זויות צפייה מעולות ודיוק צבע אופטימלי, ומתאימים לגרפיקאים מקצועיים שזקוקים לטוב ביותר. זמן התגובה שלהם לא מהיר כמו האחרים, אך מסכים כאלה לא נועדו מלכתחילה למשחק ווידיאו (למרות שהם יכולים להתמודד לא רע גם אתם).

רזולוציה: הרזולוציה קובעת את חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר כך התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גבוהה יותר. הרזולוציה הממולצת למסכים בגודל של 21 אינטש ויותר היא רזולוציית HD של 1920x1080. כך תוכלו ליהנות מתצוגה איכותית בצפייה בסרטים ובמשחקים.

במסכים גדולים יותר, בני 27 אינטש ומעלה, נין למצוא רזולוציה גבוהה אף יותר של  2560x1440.

גיימרים שמעוניינים לשחק במשחקים כבדים עם רזולוציות גבוהות יזדקקו גם לכרטיס גרפי חזק שיוכל לתמוך ברזולוציות אלו.

גודל נקודה: בהו המרווח בין הפיקסלים. כידוע, התמונה השלמה מורכבת ממספר נתון של פיקסלים (רזולוציה). תמיד קיים מרווח כלשהו ביניהם, וככל שהמרווח הזה קטן יותר, התמונה תיראה חדה יותר.

גודל הנקודה נמדד במילימטרים והגדלים העיקריים הקיימים נעים בין 0.16 ל-0.29 מ"מ. מומלץ לבחור מסך עם גודל נקודה של 0.26 ופחות.

בהירות: עוצמת בהירות גבוהה תאפשר למסך להציג תמונה צלולה וברורה גם בתאורה סביבתית גבוהה. הבהירות נמדדת ב-cd/m2, והטווחים הנפוצים נעים בין 200 ל-500 cd/m2. לרוב השימושים תספיק בהירות של 250-300 cd/m2. למשחקים ולצפייה בסרטים וכן בתאורה סביבתית גבוהה, תתאים בהירות של  500cd/m2  או יותר.

 

יחס ניגודיות: ככל שיחס הניגודיות במסך גבוה יותר, כך הגוונים הכהים בתמונה יהיו מפורטים וברורים יותר. תכונה זו חשובה בעיקר לצפייה בסרטים ולמשחקים. במידה שהשימוש במחשב הוא בעיקר ל-Word וליישומים פשוטים אחרים, ליחס ניגודיות אין חשיבות גדולה, למשחקים ולעבודה עם תוכנות גרפיקה מתקדמות רצוי לבחור ביחס ניגודיות של 1:3000 ויותר.

 

זמן תגובה: זמן תגובה מהיר מפחית את תופעת המריחה בתמונה שהעצמים נעים בה במהירות. זמן התגובה נמדד באלפיות השנייה (ms), וככל שזמן התגובה קצר יותר, המסך יציג תמונה חלקה יותר וללא מריחות. זמני תגובה במסך LCD נעים בטווחים עיקריים של 8-2ms. ברוב המסכים זמן התגובה הוא 5ms והוא מתאים לכל השימושים. מסכים עם זמן תגובה קצר במיוחד של 2ms מתאימים בעיקר לגיימרים.

כדאי לדעת שישנן שתי שיטות חישוב לזמן התגובה: שחור לשחור ואפור לאפור, כלומר חישוב פרק הזמן שלוקח לפיקסל להשתנות מצבע שחור ללבן ובחזרה לשחור, או מאפור לאפור שזהו פרק זמן קצר יותר אך פחות מדויק; לרוב נתוני זמן התגובה המפורסמים על ידי היצרן מתיחסים לחישוב אפור לאפור.


מסך LED: מדובר במסכי LCD רגילים שאת התאורה האחורית הפלואורסנטית שלהם מחליפות נורות LED. נורות הלד מפיקות אור חזק מאוד ומעניקות למסך בהירות וניגודיות גבוהות, וכן חיסכון ניכר בצריכת החשמל. מסכים רבים כיום מגיעים עם תאורה אחורית מסוג LED
 

פיקסלים מתים או תקועים: פגם בייצור מסך LCD, שבו פיקסלים בודדים אינם פעילים. פיקסל מת יראה כנקודה שחורה או לבנה, ואילו פיקסל תקוע יופיע כנקודה באחד משלושת צבעי היסוד, אדום, ירוק או כחול. תופעה של פיקסלים מתים או תקועים קיימת במסכים חדשים לא מעטים, כאשר מסך עם 3-2 פיקסלים כאלה נחשב תקין.

 

רוב היצרנים מתחייבים להחליף מסך עם 4 פיקסלים מתים או יותר, אבל הנתון משתנה בין היצרנים ומומלץ לבדוק מהי מדיניות היצרן הספציפי. יש מסכים שמגיעים עם אחריות לאפס פיקסלים מתים, אך הם יקרים יותר.

 

לבדיקת כמות הפיקסלים המתים במסך, ניתן להוריד את התוכנה הבאה: Dead Pixel Tester 2.10.

 

ציפוי נוגד השתקפות: במסכים איכותיים יש ציפוי אנטי רפלקטיבי שמונע החזרת אור והצטברות אבק. אם עובדים מול מסך שחשוף לאור ישיר, מומלץ לבחור מסך עם ציפוי  כזה.

"כשהתאורה הסביבתית גבוהה, מומלצת בהירות גבוהה"
כשהתאורה הסביבתית גבוהה, מומלצת בהירות גבוהה
"זווית צפייה של 160 מעלות היא די והותר"
זווית צפייה של 160 מעלות היא די והותר
 למעלה


טכנולוגיית תלת ממד הגיעה גם למסכי מחשב והיא זמינה בדגמים נבחרים ויקרים. על מנת לצפות בתוכני תלת ממד יש להצטייד במשקפיים תואמים, שבדרך כלל מצורפים למסך.

בנוסף, יש דגמים בעלי טיונר פנימי שתומכים בהצגת שידורי טלוויזיה. חלקם כוללים גם נגן מולטימדיה מובנה. מסכים כאלה הם בדרך כלל ברזולוציית HD ובאיכות תמונה גבוהה מהממוצע.

המסך הזה מוכר בשם המסחרי "מחשביזיה" שם שהעניק לו יבואן סמסונג בישראל, אבל הפך לשם כולל למסכי מחשב בעלי תכונות של מקלט טלוויזיה.
 למעלה


חיבורים, שליטה ושמע

מסך LCD מגיע עם כמה חיבורים סטנדרטיים, בכולם יש כפתורי שליטה על פרמטרים שונים בתצוגה, וחלקם מצוידים ברמקולים מובנים, שקעUSB וקוראי כרטיסים.

חיבורים: מסך LCD יכול להגיע עם חיבור אנלוגי (VGA), חיבור דיגיטלי (DVI) או עם שניהם גם יחד. בדגמים חדשים מופיע גם חיבור HDMI, התקן הדיגיטלי להפרדה גבוהה שצפוי להחליף את DVI.

·         DVI – חיבור דיגיטלי באיכות גבוהה בין מסך LCD למחשב.


·      HDMI חיבור דיגיטלי באיכות גבוהה בין מסך LCD למחשב. תקן זה מתאים גם לחיבור מכשירי הפרדה גבוהה אחרים (כמו בין נגני Blu-Ray לטלויזיות HD), ולכן הוא הולך ונעשה פופולארי.
 

·         VGA חיבור אנלוגי בין המסך למחשב. קיים כחיבור סטנדרטי במסכי CRT וכן ברוב מסכי LCD לצורך חיבור למחשב שאינו כולל חיבור DVI.


·        USB חיבור רב תכליתי לציוד היקפי כגון מקלדת, עכבר, דיסק און קי, מצלמה ועוד. בדגמים מסוימים קיים שקע USB או כמה שקעים שמאפשרים יותר גמישות ונוחות בחיבור ציוד היקפי מזדמן, דוגמת נגן מוזיקה, מצלמה או טלפון סלולרי.

·        קורא כרטיסים – חלק מהמסכים מצוידים בקורא כרטיסים מובנה שמאפשר להציג את התמונות מהמצלמה בנוחות, או כל תוכן אחר שמאוחסן על גבי הכרטיס. כדאי לוודא שקורא הכרטיסים במסך תומך בסוג הכרטיסים הנפוצים שברשותכם.
 

לחצני שליטה: בכל המסכים קבועים לחצני שליטה וכוונון שבאמצעותם ניתן לשלוט על התצוגה. מומלץ לנסות את הלחצנים ולהתרשם מנוחות השימוש בהם. יש לחצנים בגדלים ובצורות שונות, יש רכים ללחיצה ויש נוקשים יותר, ובחלק מהמסכים אלו מקשי מגע. בנוסף מומלץ לוודא שמיקום המקשים נוח ונגיש ושהכיתוב הנלווה אליהם ברור וקריא.

 

שמע: רמקולים מובנים במסך יכולים להיות שימושיים ולחסוך במקום, אך רמקולים כאלה הם בדרך כלל באיכות בסיסית ומתאימים לשימושים פשוטים. לאיכות שמע טובה יותר לצורך האזנה למוזיקה, צפייה בסרטים ולמשחקים רצוי להשקיע במערכת שמע נפרדת. בדגמים מסוימים המצוידים ברמקולים מובנים קיים גם שקע לאוזניות.

"לחצני שליטה, רמקולים מובנים ושקע לאוזניות"
לחצני שליטה, רמקולים מובנים ושקע לאוזניות
"חיבור dvi"
חיבור DVI
 למעלה


מחיר

הגורמים העיקריים המשפיעים על מחירו של מסך LCD הם גודל המסך, סוג הפאנל, סוג התאורה האחורים (רגילה או LED) שיטת התצוגה, יחס ניגודיות, זמן התגובה, סוג החיבור למחשב ותכונות ייחודיות הקיימות בחלק מהדגמים.

 

טווח המחירים העיקרי של מסך LCD בגדלים 19 אינטש נע בין 500 ל-1,500 שקל; בגדלים של 22 אינטש המחיר נע בין 700 ל-2,500 שקל; ובגדלים של 24 אינטש ויותר המחיר מתחיל מ-1,000 שקל.

כדאי לבצע השוואת מחירים לפני קניית מסך מחשב LCD

 למעלה


אחריות

אחריות על מסך LCD היא בדרך כלל ל-3 שנים, אולם יש גם אחריות לתקופה קצרה יותר של שנה, ויש יבואנים שמעניקים אחריות למשך 5-4 שנים.  מומלץ לבחור באחריות של 3 שנים לפחות.


המדריכים הבאים עשויים לעניין אתכם:
מילון מונחי מסכי מחשב
איך לבחור מחשב נייד
איך לבחור מחשב אישי
איך לבחור מסך מחשב LCD
איך לבחור מדפסת הזרקת דיו
איך לבחור מדפסת לייזר
איך לבחור מדפסת משולבת
איך לבחור מקלדת
איך לבחור עכבר למחשב
איך לבחור מצלמת רשת
איך לבחור רמקולים למחשב
איך לבחור נתב (Router) לרשת ביתית
איך לבחור כונן קשיח חיצוני
איך לבחור אל-פסק

 למעלה
מדריך הקנייה עזר לך?
  מסכי מחשב השוואת מחירים 
 הדפסה ידידותית     העבר הלאה     הוסף לתיק המידע     פנייה לעורך   
 
מערכת WiseBuy מחויבת לתוכן מהימן ובלתי תלוי

     
 
 
המדריך לקנייה חכמה  |  אודות WiseBuy  |  מחויבות WiseBuy  |  תנאי שימוש  |  מפת האתר  |  השוואת מחירים  |  דרושים  |  צור קשר  |  קישורים  |  הוסף למועדפים
 
© כל הזכויות שמורות ל-.WiseBuy Ltd
אלק' ומחשבים:  טלוויזיות LCD |   טלוויזיות פלזמה | מקרנים | DVD | MP3 | טלפונים סלולריים | מחשבים ניידים | מסכי מחשב | מדפסות | מצלמות סטילס | מצלמות וידיאו | GPS
מוצרי חשמל : מקררים | מקפיאים | מכונות כביסה | מייבשי כביסה | מזגנים | תנורים בנויים | תנורים משולבים | כיריים גז | כיריים חשמליות | מעבדי מזון | מכונות קפה | מיקרוגל
מותגים:  טושיבה | Haier | מרנץ | גרונדיג | נאובו | Nokia | מוטורולה | Samsung | Dell | Lenovo | Hp | Sony | LG | Hitachi | Olympus | Electrolux | Portofino | כל המותגים
פנסוניק
אחרים :
ב-WiseBuy (ווייזביי) תוכלו ללמוד בעזרת: מדריך לקניית טלויזיות פלזמה ו- LCD , מדריך לקניית טלויזיה רגילה, מדריך לקניה של מקרן קידמי, מדריך לקניית טלפון סלולרי, מדריך לקניית מחשב נייד, מחשב אישי, מסך מחשב, מדריך לקניית מצלמת וידאו ו- מצלמת סטילס, מדריך לקניית כיריים לבישול, תנור אפיה, מדריך לקניית מקרר, מקפיא, מדריך לקנית מכונת כביסה, מיבש כביסה, מדיח כלים ומדריך לקניית מזגן. כמו כן השוואת מחירים ו- השוואת דגמים של פלזמות, טלויזיות, מקרנים קידמיים, טלפונים סלולריים, מחשבים ניידים, מחשבים אישיים, מסכי מחשב, מסכים למחשב, מצלמות וידאו, מצלמות סטילס, כיריים לבישול, תנורי אפיה, מקררים, מקפיאים, מכונות כביסה, מיבשי כביסה, מדיחי כלים, מזגנים.