חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
המוצרים המבוקשים
שואב אבק Dyson V11 Absolute
3,490 - 2,390 ₪
שואב אבק Dyson V10 Animal Cyclone
2,500 - 1,669 ₪
שואב אבק Roborock S6 MaxV
2,290 - 1,880 ₪
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

מבחן שואבי האבק הרובוטיים הגדול

עודכן לאחרונה: 09/01/2017
רצפה נקייה מלכלוך היא סעיף חשוב ביותר בתחזוקה השוטפת של הבית. אך במקום לרדוף אחרי הלכלוך עם מטאטא או שואב אבק רועש וכבד, תוכלו להשתמש ברובוט שואב שיפעל עצמאית כשאתם לא בבית וינקה את הבית אוטומטית.

בשוק יש מגוון של שואבים רובוטיים וכולם מבטיחים את אותו דבר: לנקות את הבית עבורכם ביעילות. אבל איך תדעו מי מהם מקיים את ההבטחה? לשם כך לקחנו אלינו לבדיקה מעמיקה ויסודית ארבעה רובוטים מובילים ושלחנו אותם להתחרות אחד בשני. השואבים המתמודדים הם iRobot Roomba 960, Ecovac Deebot 9, LG HomeBot VR6480 ו-Samsung PoerBot VR9350.

את ביצועי הרובוטים בדקנו באמצעות שני מבחני ביצועים נפרדים שכל אחד מדמה סיטואציה שיכולה להתרחש בבית: מבחן האורז שמדמה לכלוך קשיח, כמו פירורי אוכל שונים, ומבחן הקמח שבו בחנו את יכולת האיסוף של אבקה דקה הסופחת לחות ונדבקת למשטחים. מעבר לביצועי איסוף הלכלוך בחנו גם את נוחות השימוש והתפעול של כל רובוט, עוצמת הרעש, אופציית השליטה דרך אפליקציה ועוד.

את המבחן ערכנו בשיתוף מדור "ממון" של ידיעות אחרונות (פורסם בתאריך 6.1.2016).  
מבחן שואבי האבק הרובוטיים הגדול
1
מבחן ביצועי השאיבה

מבחן האורז
במבחן האורז שפכנו 100 גרם של אורז לכל אחד מהשואבים על פרקט, על שטיח פרסי ועל שטיח שאגי בגובה סנטימטר, ונתנו לכל רובוט חצי שעה לאסוף את הלכלוך.

למקום האחרון הגיעו השואבים של iRobot ו-Ecovacs שיותר דחפו את האורז לפינות מאשר אספו אותו. האיירובוט 960 לא ממש הצליח לעלות על השטיחים שהיו מפוזרים על הרצפה ופספס גם את הגרגרים שהיו מסביב לשטיחים. ומה בקשר לפינות? כאן הרומבה 960 דווקא הפתיע: הוא הגיע לכל פינות החדר ותפס את הגרגרים הקטנים. לעומתו ה-Ecovacs Deebot 9 פחות הצליח להגיע לפינות והשאיר לא מעט לכלוך מאחור. הוא כן הצליח לעלות על השטיח ולאסוף את הגרגרי האורז שהיו שם בהצלחה סבירה. שני השואבים התנגשו במספר כיסאות שהיו בחדר, אבל למדו שלשם אי אפשר להתקדם ובהמשך הצליחו להתחמק מהם ולהמשיך לעבוד.

למקום השני הגיע השואב של LG שהצליח לאסוף את גרגרי האורז היטב. בנוסף, הוא טיפס בהצלחה שוב ושוב על השטיחים ובאופן כללי לא נראה מוטרד מהמכשולים שערמנו בפניו. הוא המשיך בעבודה הטובה על הפרקט ואסף משם ואף הצליח לאסוף את הלכלוך מהפינות שבחדר.את המקום הראשון במבחן האורז קוטף השואב של סמסונג, ששאב את כל האורז שנשפך עד האחרון. הוא טיפס בקלות על השטיחים, שאב כל גרגר וגרגר שהסתתר בשערות השטיח המדובלל וניקה אותו בצורה נהדרת. על הפרקט לא נשאר אפילו גרגר אורז אחד והחדר נשאר כאילו דבר לא התרחש בו. לשואב העוצמתי לא הפריעו ההתנגשויות ברהיטים שהיו סביב ועשה עבודה מצוינת בניקיון החדר.

מבחן הקמח
במבחן זה שפכנו 100 גרם קמח לבן רגיל ופיזרנו באופן שווה בחדר, על השטיחים והרצפה. במקום האחרון במבחן זה נמצא השואב של LG שהשאיר אחריו עדויות בולטות של קמח על הרצפה, ולמעשה שאב רק מחצי מכמות הקמח שפיזרנו. לשטיחים הוא אמנם הצליח לעלות אבל בניקיונם הוא סיפק תוצאה בינונית. למעשה, נראה שהוא דווקא פיזר את הקמח שהיה על השטיח ויצר יותר בלגן ממה שהיה.

במקום השלישי נמצא ה-Ecovacs שגם הוא לא צלח במיוחד במשימה. השואב ניקה בצורה סבירה את משטח הפרקט אך השאיר גושי קמח באזורים מסוימים על הרצפה. על השטיחים הוא לא ממש הצליח לעלות ברוב המקרים, אבל ראוי לציין שהחברה עצמה מצהירה שהשואב הזה לא מיועד לשטיחים כלל.במקום השני נמצא iRobot Roomba 960 ששאב את רוב הקמח מהרצפה. הוא הגיע לפינות וניקה היטב, והפעם הצליח לטפס יותר טוב על השטיחים.

במקום הראשון הגיע שואב האבק של סמסונג שעשה עבודה מצוינת וניקה ביסודיות את הקמח על הפרקט. השואב הגיע לפינות, לא נרתע מכמה התנגשויות בכיסאות ועלה בקלות על השטיחים. אלו נוקו היטב ולא נותרו שאריות קמח. חשוב לומר שזהו השואב היחידי מבין המתמודדים שהוא ציקלוני, כלומר שטכניקת השאיבה שלו זהה לזאת של שואב אבק רגיל.

לפניכם כמויות הקמח והאורז שכל שואב הצליח לאסוף בבדיקות שערכנו:

2
מבחן הניווט והמכשולים

שואב אבק טוב יודע להתמודד עם מכשולים, לנווט את עצמו בין חללי הבית ולחזור לעמדת הטעינה שלו בשלום. מי מבין כל השואבים מי הוא הנווט מספר אחד?

במבחן הניווט שלנו, המאכזב מכולם היה ה-iRobot. יכולת הניווט שלו לא הייתה מזהירה במיוחד; הוא לא התמצא כל כך בשטח, נראה אבוד לפעמים ולא ידע לאן לנסוע. החזרה לעמדת הטעינה הייתה מסורבלת ולפעמים היה נכנס אליה לא בצורה ישרה. בנוגע למכשולים, לאחר כמה וכמה ניסיונות הוא הצליח לעלות על שטיחי הבית וכשנתקע בכיסאות או שולחנות ניסה בצורה עיקשת להסתובב סביבם.אחריו הגיע ה-LG עם יכולת ניווט טובה אך לא מושלמת. הוא יודע לעבור בין מכשולים שנמצאים בחדר ולחזור לעמדת הטעינה שלו. השואב תמרן עצמו כראוי בשטח ואם נתקל במכשול בדרך הוא נסוג והמשיך בדרך אחרת. החזרה לעמדת הבית הייתה טובה, ואם נכנס לא ישר הוא ניסה שוב עד שהצליח.במקום השני והראשון הגיעו ה-Ecovacs וה-Samsung. השואב של Ecovacs בעל יכול הסריקה הראשונית של החדר מסתדר טוב מאוד בניווט בשטח. הוא חוזר לעמדת הבית שלו בשקט ונטען בלי שום בעיה. קצת מעליו נמצא סמסונג שעשה עבודה מעולה בניווט בבית. הוא יודע בדיוק לאן להגיע, עובר ממקום למקום בלי שום בעיה, חוזר לתחנת הטעינה שלו בלי שום בלבול גם אם הסוללה שלו כמעט ונגמרת. השואב לא חשש משום מכשול, טיפס על השטיחים בקלות ואם זיהה מכשול בדרך הוא פשוט עקף אותו, ולכן אפשר להגיד הוא הנווט מספר אחד מבין כל השואבים שבדקנו.

3
מבחן הרעש

כשאתם בבית והשואב עובד, עניין הרעש עלול להיות  מטרד רציני. בדקנו אילו מבין הארבעה שבחנו מצליח להיות ה"רוצח" השקט ביותר של הלכלוך הביתי, ומדדנו את עוצמת הדציבלים באמצעות אפליקציה מיוחדת.

במקום האחרון, הרועש מבין כל השואבים הרובוטיים היה Samsung Powerbot VR9350. מד הרעש שלנו הראה שעוצמת הרעש היתה בין 77-79 דציבלים. בזמן השאיבה ניתן לשמוע את הציקלון המסתובב במכשיר, במיוחד כשהוא עובד על מצב טורבו. במקום השלישי הגיע iRobot 960, שהגיע במד הרעש שלנו ל-60-80 דציבלים. במקום השני Ecovacs שהגיע ל-45-80 דציבלים, עוצמת רעש נסבלת בהחלט שלא הפריעה לנו לשוחח בחדר או לשמוע מוסיקה.במקום הראשון
זוכה ה-LG שעבד בצורה השקטה ביותר: מד הדציבלים שלנו  הראה 40-60 דציבל בזמן עבודת הניקיון. השואב הזה היה השקט ביותר בהפרש די גדול, והוא יכול לעבוד גם כשאתם בבית ללא הפרעה גדולה מדי.

עוצמת הרעש של השואב נמדדת בדציבלים (dB). אין שואבים שקטים באמת אבל יש שואבים פחות רועשים. עוצמת רעש של כ-75 דציבל נחשבת שקטה, אך קיימת בשואבים ספורים. רצוי לא לחרוג מעוצמת רעש של 85 דציבלים.
4
מבחן השליטה מרחוק

ארבעת השואבים הרובוטיים שבדקנו מגיעים עם שלט רחוק או עם תמיכה באפליקציות ייעודיות. בדקנו איך השואבים פועלים באמצעות האפליקציות ובאמצעות השלט המצורף, ועד כמה שליטה כזו היא שימושית.

למקום האחרון הגיע ה-Ecovacs Deebot 9 שמגיע ללא שלט רחוק אך עם אפליקציה לאנדרואיד ולאייפון. השימוש מחייב הרשמה, שלב מעיק אמנם אך כזה שימנע מזרים מלהתחבר אל השואב שלכם. תהליך ההגדרה הראשוני היה מסורבל וארוך. לאחר שהצלחתם להתמודד עם זה, הרובוט יתחיל את פעולתו וימפה את הבית בעזרת סורק הלייזר ושאר החיישנים שמובנים עליו. המפה המיוצרת מוצגת על מסך הסמארטפון שלכם, כך שניתן לראות כיצד המכשיר רואה את הבית, ולאתר מבעוד מועד אזורים שהוא לעולם לא יגיע אליהם בגלל שגיאה בסריקה.

תכונה מעולה למכשיר זה היא האפשרות לשים קירות וירטואליים שמונעים מהמכשיר להגיע למיקום מסוים: אם תרצו שהשואב לא יפיל בטעות את קערת האוכל והמים של חיית המחמד, אפשר לשרטט על המפה קו תוחם שאותו הוא לא יעבור. זאת להבדיל ממכשירים אחרים שמסתמכים על "מגדלור" פיזי שפולט אות אינפרה-אדום ומופעל על ידי סוללות או על ידי פס מגנטי שמונח על הרצפה. העובדה שמדובר בקיר וירטואלי לחלוטין אצל Ecovacs אומרת שאפשר לשרטט כמה קירות כאלה שתרצו, ולא צריך לרכוש מגדלור מיוחד לכל מיקום בבית. לאחר המיפוי השואב יצא לסיבוב עבודה, ועל האפליקציה תוכלו לראות בזמן אמת שרטוט של כל מקום שבו הוא עבר. כך תוכלו לראות איפה הוא ניקה בפועל.

כל זה נשמע נהדר, אבל זה קרה לנו פעמים רבות מאוד במהלך הבדיקות שהחיבור נקטע באמצע. הקשר בין הנייד לרובוט מגומגם לא אחיד ולא מעט קרה שהרובוט לא ממש עשה מה שביקשנו ממנו. כגודל הציפייה מהאפליקציה הייחודית, כך גודל האכזבה מהתפקוד במציאות.במקום השלישי נמצא iRobot Roomba 960 שגם אותו אפשר לנהל באמצעות האפליקציה שזמינה לאנדרואיד ואייפון. לאחר החיבור בין השואב לנייד, השימוש פשוט למדי עם כמה אופציות שנמצאות בתוכנה כמו הפעלה של המכשיר, שאיבה לפי זמנים וחזרה לעמדת הבית. האפליקציה אמנם פשוטה ביכולותיה אבל עובדת היטב.במקום השני זוכה השואב של סמסונג. לשואב יש שתי אופציות הפעלה: דרך האפליקציה או השלט המצורף. השלט ידידותי למשתמש ומאפשר לשלוט בפונקציות כמו הפעלה, חזרה לעמדת הבית לטעינה, עוצמת שאיבה (מנמוכה ועד גבוהה ביותר), קביעת טיימר ושעון. בנוסף ישנה אפליקציה בשם Smart Home שגם בשבילה צריך להירשם לחשבון מיוחד של סמסונג, ולאחר מכן אפשר להתחבר למכשיר עצמו דרך ה-WiFi הביתי. השימוש באפליקציה נוח וברור והפונקציות זהות לשלט הרחוקלמקום הראשון הגיע השואב הרובוטי של LG הפועל דרך שלט או אפליקציה. השלט הרחוק נוח לשימוש, קטן ופשוט לתפעול. יש בו מספר פונקציות כמו הפעלת המכשיר, חזרה לעמדת הבית, הפעלת טורבו בזמן שאיבה, תזמון טיימר לשאיבה ועוד. בנוסף ישנה אפליקציה המאפשרת שליטה בשואב מרחוק, אך גולת הכותרת כאן היא מצב אבטחה בשם Home Guard, המאפשר להשתמש ברובוט כמצלמת אבטחה ניידת.

כמו כל הרובוטים במבחן זה, ההפעלה הראשונית מתסכלת למדי. הדבר דורש מציאת מיקום נקי ממכשולים (שטיח הוא מכשול), אבל ברגע שמתגברים על זה, אפשר להתחיל לעבוד. ניתן לקבוע באופן ידני הפעלה של מצב האבטחה או מצב מתוזמן. ברגע שהרובוט נכנס למצב הזה, הוא מתקדם לנקודה שנקבעה ולא זז ממנה. המצלמות הקדמיות עובדות כך שברגע שמישהו עובר לידם, הסמארטפון של המשתמש מקבל התראה עם תמונות מאותו אירוע (תמונות ברזולוציה נמוכה המקשות על זיהוי הפרטים). ניתנת גם אפשרות לעבור למצב וידיאו בזמן אמת. יכולות האבטחה והצילום של ההום-בוט הן חדשניות, אם כי היינו שמחים לקבל איכות וידיאו גבוהה יותר ותפעול פשוט יותר של יכולת האבטחה וההגדרה שלהן.

5
מבחן התפעול והתחזוקה

שואב האבק הרובוטי עובד בכוחות עצמו ומצריך מעט מאוד התערבות, אבל לא מדובר ברובוט אוטונומי שעושה הכל לבדו. גם השואב הטוב ביותר עשוי להיתקע על שטיחים, לאבד את דרכו או לבלוע איזו גרב בטעות, וכמובן שכולם מתמלאים בסופו של דבר בלכלוך שיש לרוקן כדי להמשיך בפעולה. בחנו את נוחות התחזוקה והתפעול של ארבעת הרובוטים.

מבחן מיכל איסוף הליכלוך
האבק והלכלוך שאוסף הרובוט הולך למיכל הפסולת המובנה בכל שואב. המיכלים המובנים בשואבים של LG וסמסונג גדולים מספיק כדי שלא תצטרכו לרוקן אותם כל יום ביומו, למרות שהשואב של LG מפציר בכם לעשות זאת כמעט בכל הפעלה. שליפת המיכלים מהשואבים הייתה קלה וכך גם הריקון.לעומת זאת האיירובוט וה-Ecovacs מכילים מיכל קטן ומסורבל יותר לשליפה. בשביל למצוא את מיכל הפסולת של ה-iRobot הצטרכנו ללחוץ על כמה מקומות בחלק העליון של המכשיר עד שהבנו איזה חלק נשלף ממנו. פתח הריקון קטן וצפוף ומלאכת הריקון עצמה אינה נוחה. המיכל ב-Ecovacs גם הוא אינו נגיש למשתמש ולא ברור היכן בדיוק הוא נמצא. עם זאת, מספיק להעיף מבט לרגע במדריך המהיר שמצורף לו כדי להבין היכן לפתוח אותו.

איסוף ושחרור שערות
בכל בית, במיוחד אם יש לכם חיות מחמד, ניקוי שערות סוררות שמסתובבות בכל פינה הוא טרחה בלתי פוסקת. בדקנו מי מהשואבים הוא הטוב ביותר בעבודה זו.

למקום האחרון הגיע ה-Ecovacs: שחרור השערות מהמכשיר היה מסורבל ולא נוח. השערות שנתפסו בגלגלת הניקוי שבתחתיתו לא ממש יצאו כמו שצריך והיה צריך להיאבק בהוצאתן. למקום השלישי הגיע ה-iRobot; הוא אמנם שאב יפה את השערות למיכל הפסולת, אך הוצאתן היה תהליך מסורבל בגלל המיכל הקטן. שחרור השערות ממברשת הצד היה גם כן לא נוח, השערות התלפפו סביב מברשת הצד והיה קשה למשוך אותן החוצה. LG שהגיע למקום השני עשה עבודה טובה באיסוף ושחרור השערות. מברשות הצד הארוכות עזרו מעט לאסוף את השערות לשואב והוצאתן ממיכל הפסולת היה נוח למדי בגלל המיכל הגדול שלו. למקום הראשון הגיע השואב של סמסונג שאצלו שחרור השערות היה מאוד פשוט. לאחר הוצאת מגן המברשת העליון שנמצא בחלק התחתון של השואב אפשר לשלוף בקלות את השערות שנתקעו במברשת הניקוי הרחבה שלו.

6
בשורה התחתונה

במקום הרביעי: Ecovacs Deebot 9 מציע אפליקציה מתוחכמת מאוד, פעולה שקטה למדי ויכולת ניווט מרשימה, אבל יכולות איסוף הלכלוך שלו לא הרשימו במיוחד והאפליקציה נוטה להתנתק שוב ושוב, מה שהופך את השימו בה למתסכל למדי.

במקום השני: iRobot Roomba 960 עושה עבודה סולידית: הוא לא מתוחכם, האפליקציה שלו לא כוללת תכונות מתקדמות והוא גם לא חכם במיוחד בהניווט בבית, אבל בסך הכל עושה עבודה טובה בניקיון ברוב המבחנים. הוא יהווה בחירה ראויה לחובבי המותג המוכר.

במקום השני: LG VR6480 מציע את הפעולה השקטה ביותר מבין הנבדקים, יכולת שליטה מתקדמת ואפילו אפשרות לתפקד כמצלמת אבטחה ביתית (אם כי הצילומים ברזולוציה נמוכה). הוא מתאים גם למי שרוצים להפעיל את הרובוט כשהם נמצאים בבית, וגם למי שנמצאים זמן רב מחוץ לבית ומעוניינים בפתרון האבטחה שהוא מספק.

במקום הראשון נמצא ה-PowerBot VR9350 של סמסונג, רובוט מגושם ורועש אמנם אבל בעל כישורי ניקיון מרשימים, שעבר את מרבית המבחנים שלו בהצלחה רבה. הוא בהחלט לא זול, אבל עוצמת השאיבה שלו מתקרבת לזו של שואב "אמיתי". ועם כל הכבוד לגימיקים והפיצ'רים, זה בעינינו הדבר בחשוב ביותר.

להשוואת מחירים של שואבי אבק רובוטייםלסקירות נוספות של שואבי אבק
מדריך קנייה: איך לבחור שואב אבק רובוטי

המוצרים המבוקשים בקטגוריית שואבי אבק

שואב אבק Dyson V11 Absolute
Dyson V11 Absolute
מותג:Dyson,
סוג השואב:שואב אבק עומד,
אלחוטי:אלח...,
החל מ- 2,390 ₪
מתוך 33 חנויות
שואב אבק Dyson V10 Animal Cyclone
Dyson V10 Animal Cyclone
מותג:Dyson,
סוג השואב:שואב אבק עומד,
אלחוטי:אלח...,
החל מ- 1,669 ₪
מתוך 31 חנויות
שואב אבק Roborock S6 MaxV
Roborock S6 MaxV
מותג:Roborock,
סוג השואב:שואב אבק רובוטי,
אלחוטי:...,
החל מ- 1,880 ₪
מתוך 20 חנויות
שואב אבק Dyson V11 Absolute Extra
Dyson V11 Absolute Extra
מותג:Dyson,
סוג השואב:שואב אבק עומד,
אלחוטי:אלח...,
החל מ- 2,572 ₪
מתוך 52 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי שואבי אבק
הצג הכל >>