חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
המוצרים המבוקשים
עכבר Logitech G502 HERO
460 - 223 ₪
עכבר Logitech MX Master 3
649 - 428 ₪
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך לבחור עכבר למחשב

עודכן לאחרונה: 07/08/2020
העכבר הוא חלק בלתי נפרד מממשק המשתמש של המחשב, ויחד עם המקלדת הוא מהתקני הקלט החשובים והשמישים ביותר. בעזרת העכבר ניתן לתפעל את המחשב בצורה אינטואיטיבית, ולהניע את הסמן על גבי המסך בתנועות יד קלות בלבד.   בשנים האחרונות חלו שכלולים ושיפורים רבים במבנה, בטכנולוגיה ובתצורת החיבור של העכבר למחשב, וכיום השוק מוצף במאות דגמים – בעלי מנגנוני תנועה שונים, חוטיים ואלחוטיים, עם מספר מקשים משתנה ועם עיצובים וארגונומיות ייחודיים. בשל חשיבותו של העכבר בשימוש השוטף, חשוב לבחור בעכבר מתאים שיאפשר לכם שימוש נוח ויעיל לאורך זמן.

מדריך WiseBuy יסייע לכם לבחור את העכבר המתאים, לפי השקולים הבאים:
איך לבחור עכבר למחשב
1
סוג מנגנון התנועה

העכברים נחלקים ביניהם בין היתר בסוג מנגנון התנועה שלהם. המנגנונים הנפוצים הם חיישן תנועה אופטי או לייזר. סוג נוסף של מנגנון, נפוץ פחות, הוא כדור שליטה.


איך לבחור עכבר למחשב

 

אופטי ולייזר: ההבדל בין אופטי ללייזר מתבטא בדיוק ובמהירות התגובה שלהם. את הדיוק מודדים בעזרת רזולוציה (dpi) ואת המהירות מודדים בעזרת קצב עיבוד התמונה (megapixels/sec). לשם ההמחשה, העכברים האופטיים הטובים ביותר מגיעים ברמתם לעכברי הלייזר הפשוטים ביותר (כ-1000dpi). בעכבר אופטי, קרן האור, בדרך כלל בצבע אדום, מיוצרת על ידי נורת LED רגילה ולכן מוגבלת ביכולת שלה בהשוואה ללייזר. אך על רוב המשטחים ולרוב השימושים העכבר מספק ועובד היטב.

 

קצב עיבוד התמונה בעכברי לייזר גבוה מזה שבעכברים האופטיים. כמו כן, עכברי הלייזר כוללים בדרך כלל תכונות משופרות ועיצוב מושקע יותר. עם זאת, משתמשים שאינם גיימרים או גרפיקאים, הזקוקים לרמת דיוק גבוהה, יכולים להסתפק בעכבר אופטי.

גירסה אחרת של חיישן לייזר היא BlueTrack מבית מיקרוסופט שייחודו הוא ביכולתו לפעול על משטחים בעייתיים (מחוספסים, שקופים ועוד).
 

איך לבחור עכבר למחשב


כדור שליטה: סוג נוסף של מנגנון, פחות פופולרי, הוא כדור (או גולת) השליטה. עכברים אלה משלבים כדור הממוקם בחלקו העליון של העכבר, וחיישן אופטי שעוקב אחר תנועת הכדור. עכבר כדור שליטה מונח באופן קבוע על השולחן, והמשתמש מגלגל את הכדור בעזרת האצבעות או הבוהן בלבד.

 

עכברים אלו אמנם מספקים שליטה גבוהה מאוד בתנועה של העכבר כי הם דורשים תזוזה קלה של הבוהן, אך הם דורשים אימון והסתגלות ומי שלא רגיל אליהם עלול להתאכזב, לכן מומלץ מאוד להתנסות בעכבר   כזה, לפני שמחליטים לרכוש אותו.

פועל באמצעות קרן אור, בדרך כלל בצבע אדום, המיוצרת על ידי נורת LED רגילה ולכן מוגבלת יחסית ביכולותיה, אם כי על רוב המשטחים ולרוב השימושים העכבר מספק חוויית שימוש מצוינת למשתמש הרגיל.
נתון המציין את רמת הדיוק של העכבר, ונמדד ב-– (dot per inch)  DPI מספר נקודות לאינטש. ככל שהמספר גבוה יותר, כך רמת הדיוק של העכבר גבוהה יותר.
2
חוטי או אלחוטי

עכבר הוא נייד במהותו, על כן הבחירה הטבעית והמומלצת היא עכבר אלחוטי. מבחינת מחיר, עדיין ישנו פער בין עכבר חוטי לאלחוטי. עכברים בעלי אותן יכולות ותכונות אך עם שוני באלחוטיות שלהם, נמכרים בהפרשי מחירים של עשרות ולעתים אף מאות שקלים.

 

מבחינה טכנולוגית, רוב העכברים האלחוטיים בשוק שווים ואף עוקפים את היכולות של תאומיהם החוטיים, אף על פי שחובבי משחקים כבדים נוטים להעדיף עכברים חוטיים הודות ליכולתם לעבוד בקצב עיבוד תמונה גבוה בלי תקלות או עיכובים במסירת המידע.


איך לבחור עכבר למחשב

 

בבחירת עכבר אלחוטי מומלץ לבדוק את טווח שידור, את אורך החיים של הסוללות ואת סוג הסוללות. טווח השידור המינימלי עומד על מטר וחצי. אם אתם משתמשים במחשב עם מסך גדול מאוד וממרחק רב (למשל במחשב שעיקר ייעודו הוא מדיה-סנטר), כדאי לוודא שטווח השידור של העכבר יספיק למרחק הרצוי. בדגמים החדשים, הפועלים על תדר שידור של 2.4GHz, טווח השידור המקסימלי עשוי להגיע ל-10 מטרים.

 

אורך חיי הסוללות המומלץ עומד על חצי שנה כשההמלצה היא לבחור בעכבר בו סוג הסוללות הוא סטנדרטי (AA או AAA), כך שניתן יהיה להחזיק סוללות חלופיות בעבורו.

 

ישנה עוד אפשרות והיא של עכבר עם סוללה מובנית או סוללות נטענות ובסיס טעינה – אפשרות נוחה מאוד, אבל יש לקחת בחשבון שבמקרה ותשכחו לטעון אותו, תחזיקו בעכבר שאינו מתפקד, עד לטעינה מחדש שלו.

כמות הנתונים שהחיישן יכול לקלוט בפרק זמן מסוים. ככל שהמספר יותר גבוה, כך היכולת של העכבר לזהות שינויים מהירים בתנועה של העכבר גבוהה יותר. הנתון נמדד ב- megapixels/sec.
המרחק המקסימלי של עכבר אלחוטי מהבסיס שלו שבו העכבר עדיין מתפקד.
3
נוחות השימוש

לנוחות השימוש בעכבר יש משמעות עצומה, הן בהיבט הבריאותי והן בהיבט הנוחות הפיזית. כיוון שכך, ראוי להתייחס לעכבר כאל פריט אישי ולהתנסות בו לפני הקנייה, בוודאי אם אתם מרבים לעבוד מול המחשב. אין צורך לחבר את העכבר למחשב, מספיק להניח עליו את היד ולתפעל אותו. אתם תתפלאו להרגיש את ההבדלים הגדולים ותשמחו מאוד לגלות עכבר שנוח לכם יותר מהאחרים.


איך לבחור עכבר למחשב

 

גודל העכבר צריך להתאים במידת האפשר לכף היד. עכבר קטן מדי או גדול מדי לא יהיה נוח לשימוש ויעייף את היד.

 

כפתורי העכבר צריכים להכיל כמה שיותר פונקציות שהמשתמש נדרש להם, כפתורים אלה, אם מיקומם נוח, יחסכו התרוצצות ידיים ואצבעות מיותרת. עם זאת, אם אתם משתמשים במחשב לשימושים בסיסיים בלבד, יתכן וריבוי מקשים רק יבלבל אתכם ויגרום לכם להקיש בטעות על מקשים שלא לצורך; למשתמשים כאלה כדאי לשקול עכבר עם המקשים הבסיסיים בלבד.

 

לחצנים וגלגלות ייעודיים: העכברים הפשוטים ביותר מגיעים בדרך כלל עם שני לחצנים וגלגלת שמשמשת כלחצן נוסף; המתוחכמים מגיעים עם שני כפתורים ראשיים, כפתור או שניים צדיים ועוד גלגלת שמשמשת גם ככפתור, שניתן ללחוץ עליו גם לצדדים כמו ג'ויסטיק. המקשים הנוספים משמשים לייעודים שונים, כגון מעבר בין יישומים, חיפוש בלחיצה אחת, גלילה לצדדים בנוסף לגלילה האנכית הרגילה, ואפילו ניתן להגדיר שהלחצן יפעל כאות במקלדת (שימושי לגיימרים או גרפיקאים המשתמשים רבות בקיצורי מקלדת).


איך לבחור עכבר למחשב

 

בדגמים מתקדמים ניתן להגדיר באופן אישי את תפעולם של חלק מהמקשים הנוספים, ואף לקבוע כמה פרופילים שונים (למשל: עבודה, משחק, גרפיקה וכו') שנשמרים בזיכרון פנימי של העכבר, וכל אחד מהם כולל סט של תכנות מקשים או של רמת דיוק ועקיבה שונים, לנוחות והתאמה מקסימליות. האופנה האחרונה של עכברי שלט-רחוק מכילה מספיק כפתורים כדי להפעיל מערכת HTPC ממקום מושבכם בסלון.

 

לגולשי אינטרנט כבדים מומלץ ללכת לפחות על קו האמצע שבו מקבלים מספיק כפתורים כדי לדפדף בקלות ללא הורדת היד מהעכבר.

4
סוגי חיבורים

USB: החיבור הנפוץ ביותר המשמש הן לתקשורת חוטית והן לאלחוטית של העכבר למחשב. בחיבור אלחוטי העכבר מגיע עם משדר זעיר דמוי DOK (זיכרון נייד) המתחבר לשקע USB במחשב, ולאחר התקנה ראשונית קצרה מזהה את העכבר וניתן להתחיל לעבוד. טווח השידור של עכברים אלחוטיים נע בין מטרים בודדים לעד 10 מטרים.


איך לבחור עכבר למחשב

 

Bluetooth: תקן שידור אלחוטי, בעל טווח קליטה של עד 10 מטרים. במחשבים רבים, בעיקר ניידים, קיימת תמיכה בקישורית באופן מובנה; באלו שאין – ניתן להוסיף מקלט/משדר Bluetooth המכונה "דונגל" המאפשר שימוש בעכבר עם חיבור כזה.

Wi-Fi: חיבור רשת אלחוטי  שמתקשר עם המחשב ללא דונגל בעל טווח קליטה ארוך. 

5
מחיר

טווח המחירים של עכברים רחב ביותר – תוכלו לרכוש עכבר חוטי פשוט לא ממותג ב-30 שקלים, עכבר של חברה מוכרת בכ-50 שקלים, ומכאן ואילך המחיר מטפס לפי רמת התחכום והטכנולוגיה – החל ב-80 שקלים לעכבר אלחוטי פשוט יחסית,  ועד כ-300 שקל לעכברים מתקדמים ומשוכללים במיוחד.

6
אחריות

האחריות לעכברים נעה בין חודשים ספורים לשנה, ולעתים לא ניתנת אחריות כלל. ככל שהעכבר יקר ומתקדם יותר, רצוי כמובן לבחור בתקופת אחריות ממושכת ככל האפשר.

המוצרים המבוקשים בקטגוריית עכברים

עכבר Logitech G-Pro Wireless
Logitech G-Pro Wireless
מותג:LogiTech,
סוג:עכבר גיימינג,
חיבור:אלחוטי,
החל מ- 464 ₪
מתוך 11 חנויות
עכבר Logitech G502 HERO
Logitech G502 HERO
מותג:LogiTech,
סוג:עכבר גיימינג,
חיבור:חוטי,
החל מ- 223 ₪
מתוך 20 חנויות
עכבר Logitech MX Master 3
Logitech MX Master 3
מותג:LogiTech,
סוג:עכבר,
חיבור:אלחוטי,
החל מ- 428 ₪
מתוך 29 חנויות
עכבר Logitech G502 Lightspeed Wireless Gaming Mouse
Logitech G502 Lightspeed Wireless...
מותג:LogiTech,
סוג:עכבר גיימינג,
חיבור:אלחוטי,
החל מ- 415 ₪
מתוך 16 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי עכברים
הצג הכל >>