חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
המוצרים המבוקשים
כסא אוכל Stokke TrippTrapp
945 - 619 ₪
כסא אוכל BabyMichel Uno
144 - 143 ₪
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך לקנות כיסא אוכל

עודכן לאחרונה: 27/05/2020
בשלב מסוים בחייו של התינוק, כשהוא יושב בטבעיות וביציבות ומתחיל לאכול מזון מוצק, הופך כיסא האוכל לאחד המוצרים השימושיים ביותר בבית. בבואכם לקנות כיסא אוכל, קחו בחשבון שהוא ישמש את הילד במשך כשנתיים לפחות, שהוא צריך להיות נוח גם לכם וגם לילדכם, שתצטרכו לנקות אותו כל הזמן והכי חשוב, שיהיה בטוח לשימוש. מדריך WiseBuy יסייע לכם לבחור את כיסא האוכל המתאים, לפי השיקולים הבאים:
איך לקנות כיסא אוכל
1
נוחות השימוש והניקוי

ברוב המקרים ניתן לבחון את הכיסא בחנות. נסו מספר כיסאות, קפלו ופתחו אותם, שלפו והרכיבו את המגש, נסו את מנגנוני הכוונון השונים, וזכרו שתצטרכו לנקות את הכיסא אחרי כל ארוחה.


גודל ומשקל: כיסא האוכל אמור להכיל את הפעוט בנוחות ולהתאים לטווח גילים שבין חצי שנה לשנתיים-שלוש. ברוב המקרים היצרן מצהיר מהו טווח הגילים שהכיסא מיועד לו.


איך לקנות כיסא אוכל

בעוד שהמושב עצמו ברוב כיסאות האוכל מתאים לפעוט ממוצע, המבנה והעיצוב של הכיסא משתנים מדגם לדגם. הכיסאות יכולים להיות גדולים ולתפוס מקום רב, או קומפקטיים וחסכוניים במקום. סביר להניח שהגודל לא משנה הרבה כל עוד הכיסא נשאר בבית. אבל אם יש לכם מגבלת מקום, או אם אתם מתכוונים לקחת את הכיסא ברכב, בחרו אחד בגודל המתאים.


רוב כיסאות האוכל עשויים פלסטיק או מתכת קלה, ויש כיסאות בודדים מעץ. כיסאות הפלסטיק הם לרוב הקלים ביותר, ורבים מכיסאות המתכת גם כן קלים. כיסאות מעץ הם כבדים ומסורבלים יותר ופחות נוחים לניוד ולקיפול, והם בדרך כלל גם יקרים יותר.


איך לקנות כיסא אוכל

מגש: ברוב כיסאות האוכל המגש נשלף, ובכיסאות בודדים המגש מתרומם על מנת לאפשר את הושבת הילד. העדיפו מגש נשלף - כך תוכלו לשטוף אותו ביסודיות ובקלות יחסית בכיור או במדיח, וגם יהיה לכם קל יותר להושיב את הילד. מגש נשלף יאפשר לכם גם להצמיד את הכיסא לשולחן האוכל המשפחתי.


סוג נוסף של מגש הוא מגש דו-שכבתי. מגש כזה כולל יחידת בסיס קבועה, שעליה מורכבת יחידה עליונה דקה הניתנת להסרה, שאותה קל יותר לנקות ידנית או להכניס למדיח. בכל מקרה, רצוי להימנע מרכישת כיסא שבו המגש לא נשלף כלל.


איך לקנות כיסא אוכל


יש מגשים שניתן להרכיב ולשלוף ביד אחת, וכאלה המחייבים שימוש בשתי ידיים. מגש הנשלף ביד אחת נוח יותר - כך נותרת יד פנויה להחזיק את צלחת האוכל. מומלץ לבדוק שההרכבה והפירוק אכן קלים לביצוע ביד אחת. כמו כן, בחרו מגש שניתן לכוונון, כך שתוכלו להתאים את המרחק שלו מהפעוט ככל שהוא גדל.


יש הורים שמעדיפים מגש קטן, שנכנס בקלות למדיח או לכיור. לעומתם, יש כאלה המצדדים במגש גדול, ומאמינים שכך יותר מזון יישאר על המגש ופחות ימצא את דרכו לרצפה. מה עדיף? מגש לא גדול מדי, שמצד אחד יכיל את ארוחתו של הפעוט ברווחה, ומצד שני ייכנס בקלות לכיור ולמדיח. הרי עוד כמה סנטימטרים לא באמת ימנעו מהפעוט הנחוש להעיף אוכל לכל עבר. את הרצפה (ואת הקירות ומי יודע מה עוד) כמעט תמיד תצטרכו לנקות - אז לפחות שהמגש יהיה קל לניקוי. יש מגשים בעלי משטח אחיד וכאלה המחולקים לתאים. המלצתנו היא לבחור במגש בעל משטח אחיד וחלק, כיוון שמגש מחולק פחות נוח לניקוי ולא בהכרח שימושי.


חשוב להתחשב בעובדה שהמגש צפוי לעבור תלאות רבות. לכן, כדאי לבדוק אם הוא ניתן לרכישה בנפרד במקרה שתרצו להחליף אותו בחדש.


איך לקנות כיסא אוכל


כוונון גובה ומשענת: ברוב הדגמים ניתן לכוונן את גובה הכיסא, ובחלקם גם את זווית המשענת. האפשרות לכוונן את גובה הכיסא יכולה להיות שימושית מאוד, לדוגמה כדי להושיב את הילד אל שולחן האוכל בבית, או להתאימו להורה בזמן שהוא יושב מול הילד או עומד לידו וכדומה.

לעומת זאת, כוונון המשענת מתאים בעיקר לתינוק שיונק מבקבוק וזקוק להטיה כדי לאכול בנוחות. לרוב, הכיסא משמש פעוטות לאכילת אוכל מוצק, ולפיכך אין צורך בכוונון המשענת. לכן בחרו באפשרות הטיית המשענת רק אם אתם בטוחים שתשתמשו בה, כיוון שהדבר עשוי לסרבל את הכיסא ולהוסיף למחירו.


ריפוד: הנטייה הראשונית היא לקנות כיסא מרופד - אבל לא בטוח שהריפוד נחוץ. יש לא מעט כיסאות בעלי מושב נוח מפלסטיק, המייתר את הצורך בריפוד, או שהילד כבר בגיל שהוא יכול להסתדר בלי ריפוד. בחלק מהמקרים הריפוד לכיסא נמכר בנפרד, מה שמאפשר לכם להתנסות בכיסא בלי הריפוד ואז להחליט. אם החלטתם על כיסא מרופד - בחרו ריפוד רחיץ, שניתן להסיר ולנקות בקלות, וללא קצוות חדים או נוקשים מדי, שעלולים לפצוע את הילד.


איך לקנות כיסא אוכל


אפשרות קיפול: כמעט את כל הכיסאות ניתן לקפל. השאלה היא איך ולאיזה מצב מגיע הכיסא המקופל. במקרים רבים לא תצטרכו כלל לקפל את הכיסא, אבל אם כן, למשל כדי להעביר אותו מהבית שלכם לבית של סבתא, בחרו כיסא שמתקפל בקלות ושיהיה נוח לנשיאה.


מבנה ועיצוב: ככל שהכיסא כולל יותר חלקים, תוספות, בליטות וחריצים הוא יהיה קשה יותר לניקוי. בחנו היטב את הכיסא על כל חלקיו. תתפלאו לאן יכולים להגיע שאריות מזון ונוזלים.


גלגלים: האם אתם באמת מתכוונים להסיע את הילד על כיסא האוכל שלו ברחבי הבית? אם כן, ואם מדובר בכיסא כבד המיועד לנוע ממקום אחד למשנהו, ודאו שהגלגלים נוחים לשימוש ומאפשרים נסיעה חלקה בלי להיתקע, והכי חשוב, שהם כוללים מעצורים יעילים, חזקים וקלים לתפעול.

ברוב הכיסאות המגש נשלף, ובכיסאות בודדים המגש מתרומם על מנת לאפשר את הושבת הילד. עדיף מגש נשלף, כך ניתן לשטוף אותו ביסודיות בכיור או במדיח וגם קל יותר להושיב את הילד. סוג נוסף הוא מגש דו שכבתי המורכב מיחידת בסיס ויחידה עליונה דקה הניתנת להסרה, שאותה קל יותר לנקות ידנית או להכניס למדיח. בכל מקרה, רצוי להימנע מרכישת כיסא שבו המגש לא נשלף כלל. מגש נשלף גם יאפשר לכם להצמיד את הכיסא לשולחן האוכל המשפחתי.
ברוב הכיסאות המגש נשלף, ובכיסאות בודדים המגש מתרומם על מנת לאפשר את הושבת הילד. עדיף מגש נשלף, כך ניתן לשטוף אותו ביסודיות בכיור או במדיח וגם קל יותר להושיב את הילד. סוג נוסף הוא מגש דו שכבתי המורכב מיחידת בסיס ויחידה עליונה דקה הניתנת להסרה, שאותה קל יותר לנקות ידנית או להכניס למדיח. בכל מקרה, רצוי להימנע מרכישת כיסא שבו המגש לא נשלף כלל. מגש נשלף גם יאפשר לכם להצמיד את הכיסא לשולחן האוכל המשפחתי.
2
בטיחות

מיותר לציין את חשיבותה של בטיחות במוצרים המיועדים לילדים, אך צריך לדעת למה לשים לב ועל מה להקפיד בבחירת כיסא אוכל.


תו תקן: יש לוודא שכיסא האוכל מאושר על ידי מכון התקנים הישראלי. חשוב לדעת שמכון התקנים מבצע בדיקות מדגמיות המתייחסות למוצר הנבדק בלבד, לכן אין להסתפק בקיומה של מדבקה או הצהרת משווק המעידה כי הכיסא מאושר על ידי מכון התקנים, ולבצע בדיקות בטיחות באופן אישי.


למרבה הצער, למרות האיסור לשווק מוצרי ילדים בלי תו תקן, בשוק נמכרים כיסאות שלא עברו בדיקה ואישור של מכון התקנים. אם יש לכם ספק, בקשו מהמשווק אישור על כך.


איך לקנות כיסא אוכל


פרטי היצרן: על גבי כל כיסא אוכל חייבת להיות מדבקה הכוללת את פרטי היצרן והמשווק וכן אזהרות לגבי השימוש בכסא. בנוסף, חובה על היצרן או המשווק לצרף לכיסא הוראות הרכבה ושימוש בעברית.


יציבות ובטיחות כללית: הכיסא צריך להיות יציב ולעמוד בטלטולים שפעוט נמרץ עשוי לכפות עליו. חשוב שהכסא יהיה בעל בסיס רחב ואיתן כדי שלא יתהפך. כדי לבדוק זאת הפעילו כוח סביר על משענת הגב ועל חלקו הקדמי של הכיסא (תושבת המגש) כדי לראות אם הכסא נוטה להתהפך. אם משענת הגב מתכווננת, הפעילו עליה כוח סביר וראו שהיא לא מחליקה ממקומה. כשהכסא ניתן להגבהה, להנמכה ולקיפול, בדקו שהמנגנונים השונים ננעלים היטב.


בנוסף, בדקו שאין בליטות, חורים או חריצים שעלולים לתפוס את אצבעו של הילד או כל חלק אחר בגופו, ושאין בכיסא פינות וקצוות חדים שעלולים לפצוע אותו.


איך לקנות כיסא אוכל


רצועות בטיחות: רצועות לרתימת הפעוט הן חובה בכל כיסא אוכל. על הרצועות להיות ברוחב של 2 ס"מ לפחות ולכלול מעצור קשיח בין הרגליים למניעת החלקה. בחלק מהכיסאות יש רצועה שנכרכת סביב המותניים ובין הרגליים בלבד, ובחלקם יש חמש נקודות עגינה, שזה אומר רצועות גם לכתפיים – ואלה הכיסאות הבטוחים ביותר, אם כי התקן הישראלי אינו מחייב רצועות כתפיים.


מעצור לגלגלים: בכיסאות המצוידים בגלגלים, יש לוודא שהמעצורים חזקים וננעלים בקלות.

3
מחיר

הגורמים המשפיעים על מחיר הכיסא הם אפשרויות הכוונון השונות, ריפוד וסוג הריפוד ותוספות מיוחדות שקיימות בדגמים השונים. טווח המחירים לכיסא אוכל נע בין 100 ל-600 שקלים, זאת בהתאם לסוג הדגם, איכות הייצור וסוג הריפוד. כמו כן, במרבית המקרים עשויים הדגמים היקרים יותר להגיע עם אחריות לטווח ארוך יותר.

הנטייה הראשונית היא לקנות כיסא מרופד, אבל לא בטוח שהריפוד נחוץ. יש לא מעט כיסאות בעלי מושב נוח מפלסטיק שכלל לא מחייב ריפוד, או שהילד בגיל כזה שהוא כבר יכול להסתדר בלי ריפוד. בחלק מהמקרים הריפוד לכיסא נמכר בנפרד, מה שמאפשר לכם להתנסות בכיסא בלי הריפוד ואז להחליט. אם החלטתם על כיסא מרופד, בחרו ריפוד רחיץ שניתן להסירו ולנקותו בקלות וללא קצוות חדים או נוקשים מדי שעלולים לפצוע את הילד.
4
אחריות

אחריות על כיסא אוכל נעה בין 3 חודשים לשנה. בדקו מה כוללת האחריות ואיפה מוסרים את הכיסא לתיקון. יש חנויות שיחסכו מכם את הצורך למסור את הכיסא למשווק ויעשו זאת בעבורכם.

המוצרים המבוקשים בקטגוריית כסאות אוכל

כסא אוכל Baby Safe Uno כסא אוכל
Baby Safe Uno כסא אוכל
יצרן:Baby Safe,
טווח מחירים:300 - 400 ₪,
גילאים:0.6-3...,
החל מ- 338 ₪
מתוך 3 חנויות
כסא אוכל Stokke TrippTrapp
Stokke TrippTrapp
יצרן:Stokke,
טווח מחירים:מעל 500 ₪,
החל מ- 619 ₪
מתוך 9 חנויות
כסא אוכל BabyMichel Uno
BabyMichel Uno
יצרן:BabyMichel,
טווח מחירים:100 - 200 ₪,
גילאים:0.6-3...,
החל מ- 143 ₪
מתוך 2 חנויות
כסא אוכל Twigy Delicious
Twigy Delicious
יצרן:Twigy,
טווח מחירים:300 - 400 ₪,
החל מ- 344 ₪
מתוך 7 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי כסאות אוכל
הצג הכל >>