חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך לבחור סוכה לנצח

עודכן לאחרונה: 09/09/2020
סוכה לנצח היא פתרון מהיר ונוח לקיום מצוות החג, מבלי לטרוח על איסוף קרשים וחומרים ובנייה והזמן שלוקח להקים סוכה רגילה, ועם סיום החג מפרקים את הסוכה בקלות ומאחסנים עד לשנה הבאה. הסוכות משווקות בגדלים שונים וכוללות, כסט או ברכישה נפרדת, דפנות בד, סכך, קורות תמך ואביזרים נוספים לפי הצורך. 

המדריך של WiseBuy יסייע לכם לבחור את הסוכה המתאימה, לפי השיקולים הבאים: 

איך לבחור סוכה לנצח
1
המדריך המצולם2
גודל ומבנה הסוכה

נהוג לחשב את גודלה הרצוי של הסוכה לפי 1 מ"ר לאדם, כך שלמשפחה בת 5-4 נפשות תתאים סוכה של 2X2. אך זהו כלל אצבע שאמור לספק מושג כללי בלבד על הגודל המתאים. בבחירת גודל הסוכה, כמו גם במבנה שלה - מלבני או מרובע - יש לקחת בחשבון את הפריט המרכזי שיוצב בה, הלוא הוא השולחן (והכיסאות), ולהוסיף עליו מרווח מעבר סביר מכל צד; ואם תרצו להכניס פריטים נוספים, דוגמת מיטה או שולחן שירות קטן - מובן שתצטרכו להתחשב גם בהם.


נתון נוסף שיש לשים לב אליו בבחירת המבנה המתאים (ויריעות הבד) הוא מיקומה של דלת הכניסה - אם בדופן הצרה של הסוכה או בזו הרחבה. זאת בהתאם למיקומה של הסוכה ביחס לבית או לנוחות הגישה אליה.


איך לבחור סוכה לנצח

3
שלד הסוכה

שלד הסוכה עשוי מוטות אורך ורוחב המתחברים זה לזה באמצעות התקנים מובנים. חוזקם ועמידותם של המוטות נקבעים לפי עובי המתכת, סוגה ואיכות הציפוי שלו. עובי טוב של ברזל הוא לפחות 1 מ"מ, וציפוי איכותי הוא צביעה שנעשתה בתנור. מאחר שנתונים אלה לא תמיד מופיעים במפרטים, וברבים מהם לא מצוין סוג המתכת, הדרך היעילה ביותר להעריך את טיבם של המוטות היא לפי תקופת האחריות הניתנת עליהם. זאת נעה בין 3 ל-12 שנים. רצוי אפוא לבחור סוכה עם תקופת אחריות ממושכת ככל האפשר, וכן לרכוש דגם מחברה מוכרת ובעלת מוניטין בתחום.


איך לבחור סוכה לנצח


סוכה מחוזקת: דגמים רבים של סוכה כוללים - מלבד חלקי השלד היוצרים את הקונסטרוקציה הבסיסית - מוט חיזוק אחד או יותר המותקנים לרוחב בחלק האמצעי-תחתון של כל פאה. בדגמים מסוימים יש מוט חיזוק מרכזי אחד ובנוסף לו - רצועות חיזוק המקנים לסוכה יציבות משופרת. ככל שהסוכה גדולה יותר וקיים חשש לתזוזות (למשל בשטח פתוח החשוף לרוחות), גדלה חשיבותו של ייצוב הסוכה באמצעות מוטות עזר או רצועות, או שילוב של השניים. סוכות גדולות מומלץ לחזק גם באמצעות מוט המותקן על הגג. במידת האפשר כדאי אף לעגן אותה למתקן קבוע אחר, כגון עמוד, קיר או עץ.


איך לבחור סוכה לנצח


ישנן סוכות שניתן להרחיבן באמצעות מוטות הארכה הזמינים לרכישה בנפרד. אם אתם משפחה צעירה שעתידה לצמוח ולהתרחב, או אם תרצו בבוא העת להגדיל את מספר האושפיזין שתזמינו אליכם לסוכה, בחרו דגם הניתן להרחבה. באופן דומה, יש גם יריעות הניתנות להרחבה באמצעות רוכסן.


לדגמים מסוימים מצורף נרתיק יעודי למוטות המתכת לצורך אחסון במהלך השנה.

4
יריעות בד וסכך

חלק מהסוכות מגיעות כסט שלם הכולל יריעות בד, סכך וקורות תמך, או שתוכלו לרכוש את אלה בנפרד ולהיות גמישים יותר בבחירתם.


יריעות בד (דפנות): בחרו בד חזק ועמיד הניתן לשטיפה ורצוי שיכלול גם חלונות אוורור עם רשת נגד מזיקים, וכן דלת כניסה שניתן לסגור ברוכסן או באמצעי רכיסה אחר. היריעות עשויות מחומרים שונים בעלי תכונות אופייניות: הסוג הנפוץ הוא אריג כותנה שמהווה פתרון פשוט ולא יקר ועושה את העבודה, אך בעל כושר בידוד נמוך מקור; בד מצנח הוא קל משקל, מאוורר ושקוף יחסית כך שהסוכה נהנית מהאור הטבעי מבחוץ מעביר את האור הטבעי; קלבד, שעשוי משילוב של כותנה ופוליאסטר, הוא אריג איכותי אף הוא, שניחן בכושר בידוד יותר ויתאים לאזורים קרים. יש יריעות המתהדרות בהדפסים מסורתיים, בסמלי חג או במוטיבים של ארץ ישראל, ויתאימו למי שרוצה להוסיף נופך חגיגי ואווירה צבעונית לסוכה.


איך לבחור סוכה לנצח


ישנן מספר שיטות ההתקנה של היריעות: האחת היא באמצעות טבעות (חורים המחוזקים בחישוק מתכת, בדומה לווילון מקלחת), שיטה נוספת היא לולאות או שרוול המושחלים למוטות הרוחב, ויש יריעות המתחברות למוטות באמצעות מצמד זיפים (סקוטש). התקנה באמצעות טבעות מעט מסורבלת יותר כיוון שנדרש אמצעי עזר כמו חבק או חוט קשירה. מצד שני, ניתן להתקינן אחרי הקמת השלד כולו, שיטה שיש מי שמוצא אותה נוחה יותר. יריעות המצוידות בלולאות הן קלות יותר להתקנה - פשוט משחילים אותן למוטות העליונות של הסוכה, אך הדבר חייב להתבצע במהלך הרכבת השלד. באופן דומה מותקנת יריעה בעלת שרוול. זאת אמנם קצת פחות נוחה להשחלה ומחייבת גם היא התקנה תוך כדי בניית המבנה, אבל יתרונה הגדול הוא בחוזק שלה ובמתיחה הטובה שהיא מקנה לדופן כולה. התקנה באמצעות סקוטש היא אולי הנוחה מכל השיטות, אבל במשך השנים הסקוטש נוטה להתבלות ואם הוא לא איכותי וחזק דיו, הוא גם עלול להיפתח.


איך לבחור סוכה לנצח


סכך: מבחינה הלכתית, הסכך חייב להיות מחומר טבעי ("גידול קרקע"), אחרת הוא לא נחשב כשר. היצרנים המובילים בישראל משווקים סכך כשר העשוי בדרך כלל מקני סוף, פפירוס או רפיה המאוגדים זה לזה בפתיל המופק גם הוא מחומר טבעי. חלק מהמשווקים מבטיחים שהסכך עבר תהליך חיטוי המגן עליו מפני מזיקים ועובש. הסכך מגיע בדרך כלל בתוך תיק המאפשר אחסון נוח ונקי מאבק וממזיקים. לעתים מצורפים לסכך חבקים טבעיים לצורך אבטחתו לגג הסוכה.


איך לבחור סוכה לנצח


פריט נוסף המצורף לסוכה או שניתן לרכישה בנפרד הן קורות תומכות לסכך. גם כאן יש היבט הלכתי המחייב חציצה בין מסגרת המתכת של המבנה ובין הסכך. הקורות עשויות במבוק או חומר טבעי אחר בגימור חלק או מחוספס שאותן מניחים על גג הסוכה ועליהן את הסכך. בחלק מהדגמים יש מגרעות ייעודיות לקורות התמך. אלה מונעות מהן להתגלגל ומאפשרות הנחה נוחה של הסכך, מבלי שהקורות יזוזו.

5
מחיר ואחריות

מחירן של סוכות הכוללות דפנות בד מתחיל ב-600 שקלים לסוכה 2x2 מ"ר ועד כ-1,500 שקלים לסוכה בגודל של 3X4 מ"ר. לדגמים מסוימים מצורפים פריטי עזר דוגמת פקקי פלסטיק להתקנה על קצוות המוטות, חבקים כשרים (עשויים מחומר טבעי ומשמשים לקשירת הסכך לגג וכן חבקים לחיבור הדפנות למסגרת) ופטיש מגומי להתקנת הקונסטרוקציה.


אחריות ניתנת לשלד הסוכה ועל שבר בלבד (לא חלודה או שריטות ושפשופים) ונעה בן 3 ל-12 שנים.

המוצרים המבוקשים בקטגוריית סוכות

מוצר חדש. גרילנדה 5 מטר 4 בתי נורה E27 אורך 5M
מחיר : 99 ₪
ב-HaBoosh
מוצר חדש. גרילנדה 25 מטר 24 בתי נורה E27 אורך 25 מטר
מחיר : 299 ₪
ב-HaBoosh
מוצר חדש. גרילנדה 10 מטר 9 בתי נורה E27 אורך 10m
מחיר : 189 ₪
ב-HaBoosh
מחיר : 439 ₪
ב-kollbox
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image