הקדמה
המונדיאל הוא חג הפסח של הטלוויזיות. פעם בארבע שנים "מנקים" את הטלוויזיה מהסלון לכיוון חדר השינה או לחדר הילדים וקונים טלוויזיה חדשה שתישאר בסלון לפחות עד המונדיאל הבא. בדקנו בשיתוף מגזין ממון 6 טלוויזיות חכמות בגודל 55" עם תצוגת 4K מיצרנים שוני עם מפרט דומה וגילינו איזו טלוויזיה ראויה להרוויח את 4 השנים הבאות בסלון שלכם.

המוצרים שבדקנו בהשוואה זו:

יצרן:Masimo,
גודל מסך:55 אינטש,
HDR:ללא,
החל מ- 1,119 ₪
מתוך 6 חנויות
יצרן:Philips,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:...,
החל מ- 1,700 ₪
מתוך 12 חנויות
יצרן:Toshiba,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:...,
החל מ- 2,438 ₪
מתוך 11 חנויות
יצרן:LG,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:4K,
החל מ- 2,222 ₪
מתוך 3 חנויות
יצרן:Samsung,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:...,
החל מ- 2,650 ₪
מתוך 4 חנויות
יצרן:Hisense,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:...,
החל מ- 2,570 ₪
מתוך 12 חנויות
נקודת המוצא של המבחן שלנו זהה – כל הטלוויזיות בגודל של 55 אינץ', תומכות ברזולוציה של 4K – כלומר 3,840 פיקסלים לרוחב המסך על 2160 פיקסלים לגובהו וכולן מוגדרות "סמארט" – כוללות מערכת הפעלה מובנית שמאפשרת הורדת אפליקציות וצפייה בתכנים ישירות במכשיר. למבחן בחרנו את הטלוויזיות שסביר להניח שמרבית האנשים יבחרו – כלומר טלוויזיות בעלות בינונית ומפרט ביניים שקורץ למרבית האוכלוסייה. לפחות על הנייר כל המפרטים נראים דומים מאוד גם בהשוואה לטלוויזיות שיקרות לעיתים פי 4. בגלל משחקי המונדיאל שיבואו עלינו לשלום, התמקדנו בחוויית הצפייה במשחקי כדורגל והתוצאות – במבחן שלפניכם.

מבחן טלוויזיות ה-4K

איכות התמונה
מי הטלוויזיה שמספקת את התמונה האיכותית ביותר במבחן שלנו? את התוצאות הכרענו במספר בדיקות, חלקן באמצעים מקצועיים יותר וחלקן פשוט על פי רמת ההנאה הסופית שהייתה לנו מצפייה בתכנים שונים על המסך. עם כל הכבוד למפרטים שהיצרנים מצמידים לטלוויזיות, לא תמיד יש קשר ישיר בין המפרט לתוצאה בסלון וגם אם הטלוויזיות תומכות בשיטות שידור מתקדמות כמו HDR או יותר פריימים בשנייה, לא תמיד תרגישו את זה בצפייה.

נתחיל מהסוף; למקום האחרון הגיעה הזולה שבחבורה – הטלוויזיה של חברת MASIMO. אם היא הייתה הטלוויזיה היחידה בחדר, אולי היה אפשר לחיות איתה בשלום, אבל כש-6 דגמים שונים מונחים זה לצד זה ההבדל מורגש. התמונה פחות טובה, זמן התגובה נמוך יותר, הצבעים פחות חיים, השחור פחות שחור והתמונה הסופית פחות טובה בצפייה בתכנים. כל אלו השפיעו על הבחירה במאסימו במקום האחרון. למקום השני מהסוף מתברג דגם 55PUT6002/98 של פיליפס – החוויה הסופית ואיכות התמונה באיכות טובה סה"כ אך פחות טובה מארבעת הדגמים הבאים בתור. הגדרות התמונה מוגבלות מאוד, השחור בהיר יחסית ומעבדי החלקת התמונה עשו עבודה פחות טובה משאר הדגמים. הדגמים הנותרים היו טובים ודומים מאוד ברמתם וכולם סיפקו איכות תמונה מצוינת בפערים יחסית קטנים בין אחד לשני.

מבחן טלוויזיות ה-4K

למקום הרביעי התברגה הטלוויזיה של הייסנס – איכות התמונה מצוינת, הצבעים נהדרים ומכוילים למשחקי כדורגל. למקום השני הגיעה סמסונג אבל אליה וקוץ בה – אחד הפרמטרים הבעייתיים במסך של החברה הוא החזר האור מהסביבה. במידה והסלון שלכם מואר מאוד אתם תראו השתקפות משמעותית במסך שתפגע בחוויית הצפייה שלכם.

למקום השלישי הגיעה הטלוויזיה של טושיבה – הבהירות מצוינת, הצבעים חיים והחוויה הכללית טובה. בבחינה מקצועית קשה היה להבחין בהפרדה בין הצבעים ורמות השחור היו בעייתיות אבל החוויה הסופית הייתה טובה.

מבחן טלוויזיות ה-4K

בסמסונג השקיעו המון במנגנוני החלקת התמונה השונים מה שמתבטא בתוצאה הסופית – חוויית צפייה מצוינת. הצבעים על המסך מעולים, גווני השחור מורגשים ומאפשרים לראות רמת פירוט גבוהה בתמונה חשוכה. נוסף לכך ניתן לבחור בין מצבים שונים בהתאם לדרישותיכם ולהתאים את התמונה על פי ההעדפות האישיות שלכם.

עם זאת למקום הראשון במבחן איכות התמונה הגיע המסך של LG שצלח את כל המבחנים שלנו – הוא מספק את חוויית הצפייה המוצלחת ביותר מבין הדגמים שבחנו. הצבעים חיים, הטווח הדינמי מצוין והצבעים הכהים מורגשים היטב. משתמשים מתקדמים יקבלו הגדרות תמונה מתקדמות ויאפשרו לכל אחד לקבל תוצאות מצוינות מהמסך. החווייה הכללית הקנתה ל-LG את המקום הראשון במבחן האיכות שלנו.

LG ★★★★★★
סמסונג ★★★★★
הייסנס ★★★★
טושיבה ★★★
פיליפס ★★
מאסימו ★

איכות הסאונד
מבחן שעבור רבים הוא לא פחות חשוב הוא מבחן איכות השמע. נצא מנקודת הנחה שרוכשי טלוויזיה חדשה לא ירצו להתבסס על רכישה של מערכת שמע יקרה כדי לקבל צליל איכותי, אך גם שחובבי סלון מינימליסטי לא ירצו רמקולים וחוטים שיתרוצצו בחדר, לכן טלוויזיה שמספקת צליל איכותי עלולה להיות גורם מכריע. למרות זאת קשה לצפות מטלוויזיות דקות שיספקו צליל עם באס עמוק וזה באמת היה המצב במבחן שלנו. את איכות הסאונד בדקנו עבור משחקי כדורגל, מוזיקה וסרטים. גם במבחן הנ"ל הגיעה למקום האחרון הטלוויזיה של מאסימו – הצליל חלול, כמעט ולא נשמעים צלילי באס נמוכים והאיכות הכללית ירודה מאוד וכנראה שלא תספק אתכם בכוחות עצמה.

מבחן טלוויזיות ה-4K

LG זוכה שוב במקום הראשון – השמע הבסיסי אכזב בתחילה, אך הפעלה של מצבי השמע החכמים שיפרו פלאים את הצלילים שבקעו מהרמקולים הקטנים של הטלוויזיה וסיפקו את הצליל הטוב ביותר במבחן שלנו. למרות זאת מדובר ברמקולים שספק אם יספקו את צרכי הסלון המשפחתי שלכם, אך כן את חדר השינה או הילדים.

למקום השני ובפער לא משמעותי הגיעה טושיבה – הצליל שבקע מהטלוויזיה היה איכותי מהדגמים הנותרים עם צלילים נמוכים סבירים ואפשרויות מצוינות לשליטה בשמע בזכות מערכת ההפעלה שניגע בה בהמשך. למקום השלישי והרביעי מגיעים הדגמים של סמסונג והייסנס עם איכות סאונד דומה שעושה את העבודה, ולא רחוק מהם הטלוויזיה של פיליפס שגם היא סיפקה איכות שמע סבירה בלבד.

LG ★★★★★★
טושיבה ★★★★★
סמסונג ★★★★
הייסנס ★★ ★★
פיליפס ★★
מאסימו ★

ממשק ושלט
הטלוויזיות בימינו הן מרכז הבידור הביתי שכולל מחשב מובנה וממשק שאמור לאפשר לכם ליהנות משירותי הטלוויזיה האהובים עליכם אבל בעיקר שיהיה נעים לעבוד איתו. השלט הוא השלוחה של אותו מחשב שאמור לאפשר לכם לקבל את מה שאתם רוצים בצורה הנוחה והמהירה ביותר. כשמחברים את השניים ומציבים את הטלוויזיות זו לצד זו מגלים פערים משמעותיים ביותר, קריטיים אפילו. כל הטלוויזיות שבדקנו תומכות בנטפליקס, יוטיוב ושירותי המדיה הנפוצים כך שלרמת התוכן אין צורך להתייחס. הפעם נתחיל מהמנצחת שלנו – הטלוויזיה של טושיבה שגיעה עם ממשק האנדרואיד TV ושני שלטים קוטפת את הפרס.

מבחן טלוויזיות ה-4K
מבחן טלוויזיות ה-4K


צריך להפריד בין שני ממשקי אנדרואיד שונים לטלוויזיה – יש את ממשק האנדרואיד ה"רגיל" שנמצא בשני דגמים שבחנו ונגיע אליהם בהמשך, ויש את האנדרואיד TV שהיא מערכת הפעלה נפלאה לצורכי הבידור של כולנו. מערכת האנדרואיד כוללת אינספור אפליקציות ותמיכה בשירותי הבידור הגדולים ביותר, כולל הישראליים המובילים. אם ניקח את סלקום TV למשל, הפער בין ממשק האפליקציה באנדרואיד TV ובין האנדרואיד הרגיל משמעותי מאוד וימנע מכם המון אפשרויות בגרסה הרגילה, כמו האפשרות להריץ תכניות קדימה או אחורה או לראות תכניות שהסתיימו. טושיבה מגיעה עם שלט סטנדרטי שמאפשר לשלוט בטלוויזיה ובשלט נוסף שמותאם לאנדרואיד TV ומתקשר בבלוטות' (שן כחולה) כך שאין צורך בקשר ישיר עם הטלוויזיה. השלט מגיע עם מיקרופון לחיפוש קל ונוח שעובד מצוין במערכת האנדרואיד הזו שכרגע עומדת על גרסה 6 ותשודרג בקרוב מאוד ל-7. כל אלו הקנו לטושיבה את המקום הראשון במבחן הממשק שלנו.

מבחן טלוויזיות ה-4K

למקום השני מתברגת הטלוויזיה של LG – מערכת ההפעלה נוחה, אינטואיטיבית והשליטה בה נוחה מאוד בזכות השלט שכולל שליטה קולית ו"עכבר אוויר" לשליטה מהירה משמעותית בתפריטים ובמקלדת. לחצן הבחירה הוא גלגלת נוחה ושימושית אך הלחיצה עליו לא נוחה. עם זאת מערכת ההפעלה של LG אינה נטולת גבולות כמו אנדרואיד אך עדיין תמצאו בה את שירותי המדיה המובילים. למקום השלישי ובפער זניח מגיעה הטלוויזיה של סמסונג עם הממשק הייחודי של החברה שהוא נוח מאוד ומספיק נפוץ כך שתמצאו בו את כל השירותים המובילים כולל שיתוף פעולה עם תאגיד השידור לקראת המונדיאל הקרוב. השלט בדגם הספציפי שבדקנו פגע בציון של סעיף זה כיוון שהאחרים היו פשוט נוחים יותר. ישנם דגמים אחרים לחברה בהם מגיע שלט חכם יותר שעוזר משמעותית בשליטה בממשק, אך פער המחיר לדגם שכולל שלט כזה הוא כ-500 שקלים ולא בטוח שהפער מצדיק את השדרוג.

מבחן טלוויזיות ה-4K

למרות חוסר השלמות מערכת ההפעלה של סמסונג מצוינת ותשרת אתכם נאמנה. למקום הבא מגיע הממשק של הייסנס שהוא נוח באופן מפתיע וניכר כי החברה בישראל פעלה נמרצות כדי להתאים אותו לשוק המקומי, שלא לדבר על המונדיאל. אפילו בהדלקה תזכו לראות את הלוגו של משחקי הכדורגל בהם הייסנס היא נותנת חסות רשמית. למקומות האחרונים מגיעות השתיים הנותרות – פיליפס ומאסימו שמגיעות עם ממשק האנדרואיד הפשוט ויהפכו את השימוש בטלוויזיה לעיתים קרובות למעיק. אם נסתכל על פעולה פשוטה כמו הכנסת טקסט במקלדת נגלה שבפיליפס זו משימה כמעט בלתי אפשרית וזאת בגלל השלט הפשוט והממשק שפשוט לא מאפשר זאת. במאסימו המצב דומה מאוד וזו הסיבה ששני הדגמים הללו סוגרים לנו את הרשימה. שדרוג לממשק האנדרואיד TV המלא היה הופך את חוויית השימוש לטובה הרבה יותר עבור שתי החברות הללו, או של כולן בעצם.

מבחן טלוויזיות ה-4K

טושיבה ★★★★★★
LG ★★★★★
הייסנס ★★★★
סמסונג ★★★
מאסימו ★★
פיליפס ★

מבחן הכדורגל
אם לא המונדיאל אז סביר שהטלוויזיה הנוכחית שלכם הייתה זוכה למרכז הסלון שלכם לתקופה נוספת, זו הסיבה שערכנו מבחן נפרד לחוויית הכדורגל שתקבלו לאחר הרכישה. לצורך המבחן בדקנו קטעי וידאו ברמות הגבוהות ביותר של משחק כדורגל עם תמיכה ב-HDR ו-4K מלא, בדומה לרמה שתשודר בישראל בקרוב. הזוכה במבחן הכדורגל שלנו היא הטלוויזיה של סמסונג.

למקום הראשון הגיעה הטלוויזיה של LG – כשמדובר בשידורי ספורט באיכות גבוהה, הנטייה של מחליק התנועה המובנה למרוח את התמונה ולטשטש נעלמת, והתמונה חדה וברורה כפי שהיינו רוצים שתהייה תמיד. למקום השני ובפער זניח מגיעה טושיבה שלאחר שינויים בהגדרות הביאו את התמונה לרמה מספקת לחלוטין. הבהירות הגבוהה והצבעים החיים אמנם לא צלחו את מבחן איכות התמונה שלנו אבל כשמדובר בחוויית צפייה במשחק כדורגל נעים מאוד לצפות במשחק במסך של טושיבה.

מבחן טלוויזיות ה-4K

למקום השלישי הגיע הדגם של סמסונג והייסנס. בראשון יש מנגנון החלקת תמונה מתקדם וכשמדובר במשחק מהיר בו המצלמה רודפת אחרי השחקנים מדובר ביכולת טובה מאוד מול האחרים. הצליל איכותי מספיק כדי לשמוע את הקהל והשדרן חוגגים את הניצחון והחוויה הכללית היא טובה. אצל הייסנס מאמצי החברה הסינית להתאים את המסך לשידורי הכדורגל עבדו והתוצאה הסופית מצוינת. התמונה חלקה גם במהירות גבוהה, הצבעים נאים והשילוב הכללי של התמונה עם הסאונד טובים מאוד.

למקום החמישי הגיע המסך של פיליפס עם חווית צפייה טובה סך הכל. מנגנוני החלקת התמונה של פיליפס לוקים בחסר אבל באופן שככל הנראה לא ישפיע על הצפייה עם החבר'ה, עדיין מעט פחות טוב ולכן המיקום ברשימה. למקום האחרון מגיע שוב המסך של מאסימו, מסיבות שכבר צוינו. כמסך שמגיע עם תג מחיר זול באות פשרות ובמקרה של מאסימו איכות התמונה והצליל היו מורגשות לעומת שאר החברות מה שהוביל את דגם החברה למקום האחרון במבחן שלנו.

LG ★★★★★★
טושיבה ★★★★★
הייסנס ★★★★
סמסונג ★★★★
פיליפס ★★
מאסימו ★

מראה חיצוני
לתפקיד המרכזי בסלון יש משמעות רבה אבל היא לא רק בידורית אלא גם אסתטית. מומלץ לבחור טלוויזיה שתתאים לעיצוב הסלון מבחינת צבע ורמת גימור, כמובן במידה ויש את האפשרות.

הטלוויזיה הנאה ביותר לטעמנו במבחן היא טושיבה שהגיעה עם שוליים צרים מאוד, עיטורי מתכת וחלק אחורי בצבע לבן מרענן. מאחור המסך מחולק לחלק עבה וחלק צר יותר אבל העיצוב הכללי מרשים ויראה טוב בסלון שלכם. גם הייסנס השקיעו בעיצוב והטלוויזיה שלהם מגיעה עם שוליים צרים מאוד, גימור מתכתי נאה ויוקרתי שודאי יתאים למרבית הסלונים. המסך דק יחסית ויראה טוב בתלייה או על מעמד הטלוויזיה שהוא מצידו נראה מתכתי אך מדובר בפלסטיק מצופה בלבד. הדגמים הנותרים שמרו על עיצוב סטנדרטי, שמרני אפילו.

מבחן טלוויזיות ה-4K

סמסונג בחרו ברגל דמוית מתכת מרכזית שנראית טוב מהאחרים ושוליים צרים יחסית אך ניכר כי מדובר בטלוויזיה ש"באה לעבוד" ולא כזו שבאה להיות הכי יפה בנשף. LG לא השקיעו בעיצוב יותר מדי, הטלוויזיה יחסית עבה והשוליים לא כל כך דקים המו שמצופה בימינו. פיליפס דומה מאוד במבנה ל-LG וגם היא פלסטיקית סטנדרטית למראה. מאסימו, ככזו שפונה לשוק שמחפש מחיר נמוך, מתבטאת באיכות חומרים בסיסית ובמראה סטנדרטי לחלוטין בלי בולטות עיצובית כלשהי.

טושיבה ★★★★★★
הייסנס ★★★★★
סמסונג ★★★★
פיליפס ★★★
LG ★★
מאסימו ★★

מחירים
כשהשחקנים על המגרש ואתם צופים במונדיאל, יש לכם משהו במשותף – כיסים ריקים. כשמדברים על המחיר המצב משתנה מסעיפים אחרים במבחן וגם כאן המצב לא שונה – הזולה ביותר במבחן שלנו היא הטלוויזיה של מאסימו - 1,690 שקל, אחריה פיליפס עם 2,390 שקל, אחריהן הטלוויזיה של סמסונג שמחירה הנמוך ביותר בזאפ עומד על 2,255 שקלים או 2,990 בייבוא רשמי, LG שלה דגם חדש שעוד לא מיובא בייבוא מקביל, נמכרת כרגע ב-2,990 שקל, הייסנס קופצת מעט מעלה עם מחיר של 3,190 שקלים וטושיבה זכתה בתואר המפוקפק היקרה ביותר – 3,620 שקלים.

הטובה ביותר
עם ממשק מוצלח, איכות תמונה מעולה, סאונד מצוין וחווית שימוש כללית מאוד חיובית, הדגם שמוכתר כטוב ביותר הוא ה-5UK6100Y של חברת LG. חוויית הצפייה הכללית בטלוויזיה של LG היא הטובה ביותר לטעמנו, מסך ה-IPS עושה עבודה מצוינת וישרת אתכם נאמנה.

להשוואת מחירי המוצרים שבדקנו:

יצרן:Masimo,
גודל מסך:55 אינטש,
HDR:ללא,
החל מ- 1,119 ₪
מתוך 6 חנויות
יצרן:Philips,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:...,
החל מ- 1,700 ₪
מתוך 12 חנויות
יצרן:Toshiba,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:...,
החל מ- 2,438 ₪
מתוך 11 חנויות
יצרן:LG,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:4K,
החל מ- 2,222 ₪
מתוך 3 חנויות
יצרן:Samsung,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:...,
החל מ- 2,650 ₪
מתוך 4 חנויות
יצרן:Hisense,
גודל מסך:55 אינטש,
High Definition:...,
החל מ- 2,570 ₪
מתוך 12 חנויות