הקדמה

תיקים ייעודיים לבית ספר יסודי הם משהו שהגיע לחיינו לפני כעשור, עם המלצת משרד הבריאות יחד עם מכון התקנים לגבי המשקל והצורה שבה התיק צריך להיות בנוי. אם נביט ברשימות ציוד לבית ספר, נמצא שם בעיקר כלי עבודה בסיסיים המסתכמים בקלמר או שניים ולא יותר. כך שכמות החוברות, כלומר החלק המרכזי במשקל, שהילד סוחב איתו לבית הספר משתנה לא רק בין כיתה לכיתה, אלא בין בתי ספר שונים ואף תוך כדי השנה עצמה. לכן כדאי להיות מוכנים מראש לכל תרחיש עם תיק ארגונומי ונוח לשימוש. במבחן: קל גב X-Bag Trolly חד קרן | קל גב ITrolly Frozen | מודן Smart Trolly צבי הנינג'ה | NICI T-Roll 2 | מודן הלו קיטי Spring System | מודן YOLO טרולי כדורגל


מבחן תיקי בית ספר ליסודי

תקן ישראלי

בישראל מכון התקנים הישראלי (מת"י) מנפיק תן תקן לילקוטים שמבטיח שהוא נבדק תחת הסטנדרטים שלהם, שמגדירים בין השאר משהו תיק אורטופדי. תקן זה הוא חובה אך ורק לילקוטים לכיתות א' עד ג'. עם זאת, התקן לתיקים מעל כיתה ג' הרבה יותר קל כך שיצרן יכול להצהיר שהתיקים מיועדים לכיתות גבוהות ואז לשווק אותו לכיתות נמוכות יותר - כפי שראינו בתיק של יולו.

בין אם קיים תקן או לא, כהורים עליכם לשים לב לפרמטרים הבאים:


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


מבנה התיק - על התיק להיות קשיח כך שהוא שומר על צורתו גם תחת מעמס.

עמידות במים - התיקים ככלל אינם עמידים אך הם מגיעים עם כיסוי גשם.

ריפוד בגב - המונח תיק אורטופדי הוא אחד שכל יצרן אוהב לפזר ואין אכיפה לגבי תיקים שמוצהר עליהם שהם אורטופדים אך בפועל לא נושאים תן תקן רלוונטי. כך או כך, רוב התיקים מכילים ריפוד נושם בגב המפחית את הזיעה ומחלק את המשקל על כל שטח הגב.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


שימו לב שמבחן זה מתייחס לתיקים שמיועדים על ידי היצרן לכיתות א' עד ד'. אין זה אומר שהם לא יתאימו פיזית לילדים קצת יותר גדולים, אך מבחינת עיצובית הם מאוד ילדותיים. כמו כן, התקן לכיתות א' ו-ב' הוא שהילקוט יחד עם הציוד לא ישקול יותר מ-2 קילו וכיתה ג' עד ו' 5 קילו.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


קל גב X-Bag Trolly חד קרן

קל גב משווקת את התיק עם או בלי העגלה, כשמחירו כולל עגלה נמוך יותר מרכישתה בנפרד. ל-X-Bag Trolly יש ארבעה תאים כשאחד מהם ניתן לביטול וסגירת הרוכסן סביבו מפחיתה את הנפח הכולל של התיק. התא הקדמי עשוי כולו מחומר שומר קור מהסוג שנפוץ לראות בצידניות.


במבחן התכולה, בה הכנסו את כל החפצים הרגילים (קלסר גדול, 2 ספרי עבודה, 3 מחברות A4, קלמר, קופסת אוכל בינונית ובקבוק 700 מ"ל), כל החפצים נכנסו למעט הקלסר - שפשוט גדול מדי בשביל התיק הזה, ונאלצנו להפעיל כוח ולקפל את הרוכסן סביבו כדי שנוכל לסגור את התיק.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


העגלה מתחברת לתיק דרך ארבעה פינים הנמצאים בתחתית התיק, ובנוסף, הידית נשלפת החוצה ללא כלים ומוכנסת דרך חריץ ייעודי בגב התיק. לעגלה גלגלי גומי גדולים למדי, אך לטעמנו היא בנויה בצורה שיכולה לגרום שריטות קלות, שכן הרגליות המובנות בחלקה הקדמי, מעט חדות ואכן שרטו אותנו.


לידית שני מצבי גובה: 68 ו-87 סנטימטר. התיק יציב מאוד על העגלה והוא מרגיש יחסית מאוזן כך שאפשר להכניס ולהוציא חפצים מבלי שהוא ייפול שוב ושוב. את רצועות הכתף ניתן לאבטח בעזרת מותחני סיליקון הכלולים באריזה. אלו מתחברים בין מרכז הכותפות לראש ידית הנשיאה. ובעוד שזה מבטיח שהרצועות לא יגררו על הרצפה, זה יוצר התנגדות דיי חזקה לפתיחת הידית הטלסקופית.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


אותם מותחנים מרגישים לנו כמו פתרון של הרגע האחרון מאשר משהו שחשבו עליו לאורך זמן, כשהם נראים כמו הדבר הראשון שהולך להתקלקל בכל מערכת התיק - עגלה הזאת.


ה-X-Bag Trolly מגיע עם כיסוי גשם כללי ללא עיצוב.


מחיר: 279 שקל


מודן Yolo טרולי כדורגל

זהו תיק טרולי עם גלגלים וידית נשיאה מובנים. הידית מתכווננת לגובה של 87 ו-97 סנטימטר ומתקפלת במלואה לתוך גוף התיק. ישנן רצועות גב דקות עם ריפוד גב דק עוד יותר שגם תחת ההגדרה הליברלית למונח אורטופדי, לא תקף על התיק של YOLO, ואכן החברה גם לא טוענת שהוא כזה וזה הבדל משמעותי לעומת שאר התיקים.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


הידית הטלסקופית מרגישה רעועה כשהפתיחה והסגירה לא חלקה בעליל, ונדרש כוח להניע אותה ממצב למצב. הגלגלים עשויים סיליקון ונראים כמו אלו שהייתם פוגשים על רולר בליידס.


ישנם שלושה תאים ואף אחד מהם לא מצופה בחומר שומר קור, אך הבד החיצוני עמיד בפני גשם כך שלא צורף כיסוי ייעודי. הילקוט מיועד לכיתות א' עד ג', כך על פי החברה, אך הוא מכיל כיס ייעודי ללפטופ. למיטב ידיעתנו, לפטופים זה משהו שילדים מביאים החל מחטיבת ביניים לכיתה ופחות בכיתות א' עד ג'. כך או כך, הריפוד של אותו תא מפחית את הנפח של התא הראשי וכמו שזה נראה, שלא לצורך. כן שמחנו לראות בתא הקדמי ארגונית עם מגוון תאים וכיסים. בצדדים תמצאו כיסי רשת לבקבוק. במבחן התכולה, כל החפצים נכנסו כראוי ועוד נשאר מקום, למעט הבקבוק. מסתבר שהתאים הצדיים לאחסון הבקבוקים קטנים והדוקים מדי, ורק בקבוק מאוד צר וקטן יכול להכנס אליהם. לתיק אין תא שומר חום ואין מחזירי אור. לתיק אין כיסוי גשם מפני שהוא לא צריך אחד כזה - התיק עמיד במים.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


אחריות קצרה מדי

מאוד הופתענו לגלות שתקופת האחריות שהחברה מספקת היא 10 חודשים בלבד. זה יוצא דופן כי זה בסך הכל חודשיים לפני פרק הזמן המוכר לכולנו כברירת מחדל - שנה, וזה לא מעודד אמינות במיוחד שכן, לרוב אנשים ניגשים לתקן את התיקים שלהם במהלך החופש הגדול, ונחשו מה מגיע עשרה חודשים אחרי תחילת שנת הלימודים - בדיוק הזמן שבו אין צורך בתיק יום יום.


מחיר: 299 שקל


קל גב Frozen ITrolly

זהו תיק יוצא דופן, שכן הוא בנוי משני תיקים שלמים המסוגלים להתקיים בנפרד אחד מהשני. הראשון הוא הטרולי עצמו, בו נמצאים הגלגלים, ידית נשיאה, תא גדול שלו גב קשיח וגלגלים, ועוד תא קטן בחלקו הקדמי, כשתא זה מתבסס על הנפח של התא הראשי לאחסון, כלומר אין לו תוספת בד משלו, רק כיס.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


אותו תא קטן, מוסתר ואינו נגיש כשמחברים את התיקים יחדיו. בחלל שנוצר בין התיקים מאוחסנות רצועות הכתף והנפח שנלקח על ידן משמעותי. בגלל הגב הקשיח של תיק הגב, הנפח הכללי של התא הגדול ביותר מצטמצם משמעותית וזה מפחית מהרעיון הכללי של תיק גדול עם הרבה נפח. בתיק זה יש חמישה תאים אך אין תא קירור או אפילו חצי תא שיכול לשמור על קור ביעילות. מבחן התכולה, כל החפצים נכנסו, אבל ישנה הרגשה של צפיפות.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


בתיק הנפרד שיכול להיסחב על הגב, יש רצועות צרות מהרגיל לחברה - 6.5 סנטימטר לעומת 7 ס"מ בתיק הרחב ביותר במבחן - הקל גב X-Trolly. להרגשתנו הן גם דקות יותר כך שיש יותר משקל שמועבר לכתפי הילד. הגב מאוורר אך העיצוב של חלקו האחורי מזכיר לנו את תיקי קל גב של לפני עשור. בנוסף לכל זה, יש על גב הטרולי עוד סט כותפות - הפעם דק ופשוט כך שהטרולי והתיק יכולים להילקח על הגב גם כן.


התיק מגיע עם כיסוי גשם וללא עיצוב.


מחיר: 265 שקל


מודן הלו קיטי Spring System

למרות שכל התיקים נראים מאוד דומה, דווקא האחד שעליו מתנוססת תמונת Hello Kity המוכרת הרגיש לנו כמו התיק הכי פחות מוצלח. בעוד שיש לו גב ותחתית קשיחים כנדרש, הם לא קשיחים מספיק כדי לשמור את התיק זקוף בזכות עצמו. זה אומר שהתיק מבלה את רוב זמנו עם הפנים על הרצפה מאשר עומד ומוכן מול התלמיד, מה שדורש להרים אותו שוב ושוב. זה לא היה כזה עניין גדול אם לא כל שאר התיקים הצליחו לעמוד על רגליהם ללא בעיה.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


בדגם זה ישנם שלושה תאים כשחצי התא הקדמי מצופה חומר שומר קור, וחציו השני מכיל ארגונית נחמדה לכלי כתיבה. לדגם זה אין אפשרות לחבר עגלה, שזה קצת יוצא דופן בנוף התיקים ליסודי.

מחיר: 209 שקל


מודן Smart Trolly צבי הנינג'ה

את התיק הזה מצאנו עם עגלה בלבד, כך שלא ניתן לרכוש אותו בלעדיה. התיק מונח על העגלה ואינו מחובר לבסיסה פיזית, להבדיל מהעגלה של קל גב שבה יש חיבור ישיר. המשמעות היא שאם הילד ירים את התיק, יש סיכוי טוב שהוא לא ישב כראוי בחזרה.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


העגלה מתחברת לתיק דרך עמוד הנשיאה הטלסקופי. אותו עמוד לא ניתן להסרה על ידי הילד אלא דורש שימוש במפתח אלן. הרעיון הוא כנראה לאבטח את העמוד בחוזקה, אך בפועל יוצא מצב של חוסר גמישות, כך שתמיד צריך כלי עבודה בגודל ספציפי רק כדי להוציא את התיק מהעגלה.


הרצועות ניתנות לנעילה אל גוף התיק אך דרך שיטה מסורבלת למדי, שבה יש רצועות קטנות שאותן מעבירים דרך לולאה קטנה עוד יותר בגב התיק. מבין כל התיקים שיש להם אופציה כזו, בדגם Smart Trolly היא הכי פחות נוחה.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


לסמארט טרולי יש שלושה תאים, כשרק הדופן הקדמית ביותר מצופה בחומר שומר קור, זאת לעומת ה-X-Bag של קל גב שבו כל התא הקדמי עשוי מחומר שומר קור כמו צידנית. הגישה לתאים נוחה אך המסגרת המעט קשיחה שנמצאת בין התא הקדמי לזה שמאחוריו קצת מקשה על הפתיחה.


לידית הנשיאה שני מצבי פתיחה:67 ו-77 סנטימטר. הידית עשויה אלומיניום כשהידית מפלסטיק איכותי. גלגלי העגלה עשויים מגומי והם לא מסתובבים בחופשיות שזה מצוין כדי למנוע מהתיק לזוז ללא כוונה, פחות מצוין כשצריך לסחוב את התיק בעלייה.

ה-Smart Trolly מגיע ללא כיסוי גשם כשניתן לרכוש אותו בנפרד.


מחיר: 289 שקל


NICI T-Roll 2

זהו התיק המאסיבי ביותר במבחן זה. במשקל 2 קילו הוא יכול להיות מעמסה משמעותית על גב הילד, אך ניכר שהתיק הזה מיועד להיות לא יותר מטרולי, כלומר תיק שגוררים ואז אם ממש ממש חייבים סוחבים על הגב. את רצועות הנשיאה אפשר לקפל לתוך גב התיק, אך אם תחליטו להשאיר אותן בחוץ, תוכלו לאבטח אותן לבסיס מוט הנשיאה, כדי שלא יגררו על הרצפה.


מקדימה ישנו פסיפס מנצנץ של הדמויות מבית ניקי אך ישנה אזהרה חריפה בפתק המצורף נגד שטיפה או כיבוס של התיק, שכן זה יגרום לעיצוב ליפול. בכל מקרה התיק מגיע עם כיסוי גשם תואם אך עליו איןסימון כלשהו של החברה.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


לתיק גב קשיח שבו נמצא מנגנון הנשיאה. ישנו ריפוד בסיסי המפריד בין ידית הנשיאה לבין גב הילד, אך זהו לא ריפוד נושם או אפילו מאוורר, כשחלקו התחתון של גב הילד פוגש את התחתית הקשיחה ישירות וללא ריפוד.


הגלגלים המובנים מגיעים עם כיסוי שנפתח ונסגר אוטומטית עם לחיצה על הידית - על פניו כדי למנוע מהגלגל אולי להסתובב, אך בפועל הוא רק מכסה את הגלגל. אפשר להניח שזה מיועד לאחסון כשרוצים למנוע מהגלגלים ללכלך את מה שהתיק מונח עליו. כך או כך זו תכונה שאיש מאיתנו לא הבין את מטרתה.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


הגב כבד ורוב המשקל מרוכז בו - דבר שהוא נכון אורטופדית, אך בהיעדר מנגנון נעילה לגלגלים, בכל פעם שניסינו לגשת לתוכן התיק, הוא נפל על גבו או זז על גלגליו וזה היה מאוד לא נוח.


מחיר: 360 שקל


סיכום

התיקים הייעודיים לבית הספר היסודי מאוד דומים אחד לשני. לכולם יש תחתית קשיחה, גב מרופד כלשהו ועיצוב מאוד מגדרי שמבהיר לילד לאיזו קבוצה הוא משתייך. מצאנו שהתיקים שמכילים טרולי מובנה כבדים מעבר לנדרש, כשהמשקל העצמי הגבוה שלהם, יחד עם יכולת הסחיבה על הגב המוגבלת של הילד, הופכים אותם לנטל. לטעמנו הם יותר מתאימים פיזית לילדים בכיתות הגבוהות יותר ביסודי מאשר ל-א' ב'. לכן, במבחן התיקים של WiseBuy מצאנו שהתיק המוצלח ביותר מביניהם הוא הקל גב X-Bag Trolly.


מבחן תיקי בית ספר ליסודי


קחו בחשבון שהמחירים לא רק משתנים בין רשת לרשת, אלא שחלקן מציעות מבצעים שמורידים את מחיר התיק משמעותית במידה ורכשתם פריטים אחרים בחנות.