חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים

בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue

הגרסה החדשה של מערכת Hue מאפשרת לא רק לשלוט בתאורה ברחבי הבית ומחוצה לו, אלא גם לחבר אותה לסירי וגוגל, ואף למחשב. אז כמה עולה להפוך את כל התאורה בבית לחכמה?

שחר שושן |  10/12/2018

מערכות בית חכם השתנה מהותית בעשור האחרון. את מקומם של ארונות התקשורות החליפו האבים - רכזת קטנה בגודל של דיסק המתחברת לאינטרנט, ובמקום תשתיות יקרות - תקני אלחוט כמו ZigBee המאפשר לכל התקן לא רק לקלוט אותות אלא להעביר אותם הלאה. מערכת כזו ממש היא ה-פיליפס Hue - אוסף של נורות ומנורות חכמות המתקשרות אחת עם השנייה דרך תקן זיגבי, כשכולן ניתנות לשליטה דרך אפליקציה וחיישנים פיזיים.


תודה ל-Top Audio על השאלת המכשירים לסקירה. 


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


צעד ראשון בבית חכם

בסקירה זו בדקנו את ערכת הבסיס של החברה הכוללת שלוש נורות, גשר ושלט רחוק, ובנוסף פס לדים חכם ומנורת שולחן חכמה. הנורות הרגילות שזמינות כרגע בישראל של Hue מגיעות עם הברגה מסוג E27 רגילה, E14 צרה, GU10 לספוטים כשישנן מנורות שולחניות ייעודיות ופסי לדים. אנחנו בטוחים שכמונו גם אתם חושבים על להתקין תאורה חכמה בבית, אך אתם לא מעוניינים דווקא בגופי תאורה שיש להם הברגה לנורות בגודל רגיל, אלא משהו יותר מעוצב. מהיבואן Top Audio מוסרים לנו שבעתיד הקרוב מאוד יכנסו לישראל מנורות מעוצבות לתקרה שמכילות את כל הטכנולוגיה הרגילה של Hue כך שלא חייבים לרכוש מנורה עם הברגה רגילה. בנוסף, ישנה תאורה חיצונית לגנים ומרפסות שכבר זמינה בארץ. 


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


לכל גופי התאורה ישנה אפשרות לשליטה בעוצמת התאורה כשישנם דגמים המסוגלים להאיר בגוון אחד, גווני לבן וצהוב או צבעוני. מערכת זו מחייבת שימוש בגשר אחד המשמש כמרכזיית תקשורת ושליטה לכל המערכת אך הוא מעלה את המחיר ההתחלתי.


את מערכת Philips Hue כבר בדקנו בעבר והיא הייתה מאוד מוצלחת כבר אז, אך השיפור המשמעותי ביותר מבחינתנו הוא הרחבת יכולות החיבור של המערכת לשירותי צד ג' - חברים של HUE כפי שהחברה קוראת להם. בנוסף למערכת IFTTT המוכרת שעובדת עם HUE עוד מהגרסה הקודמת, ישנו חיבור לשלט החכם Logitech Harmony, חיבור לתרמוסטט של Nest, למערכת Smart Things של סמסונג, Xfinity ו-Vivint. במקביל תוכלו להגדיר את התאורה להגיב למה שקורה במשחקי מחשב מסוימים דרך Razer Chroma. המטרה היא למקסם את יכולות המערכת ולהגדיל את השילוב שלה, ובמיוחד אהבנו את זה שפיליפס מבינה שהיא לא הולכת לייצר או להגדיר את כל מה שאולי תתקינו בבית החכם שלכם, כך שהתאימות מעלה את ערך הנורה מסתם גוף תאורה לרכיב חשוב בבית החכם.


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


הכל נמצא בתרחישים

על מערכת Hue ניתן לשלוט דרך אפליקציה ייעודית לאנדרואיד ו-iOS המאפשרת גישה לכל הפונקציות השונות וההתאמה לשירותים החיצוניים, רק קחו בחשבון שאם אתם רוצים גישה מחוץ לבית עליכם להירשם באפליקציה של החברה. קחו בחשבון שבעוד שניתן להפעיל את כל הפונקציות מרחוק, את התיכנות יש לעשות דרך רשת ה-WiFi הספציפית שאליה הגשר מחובר. זה אומר שאם יש לכם מספר רשתות בבית, האפליקציה עדיין תתחבר מרחוק ותשלח אתכם להתחבר ל-SSID שאותו היא מזהה כבית, אפילו שאתם טכנית באותה רשת.


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


את הנורות ניתן לקבץ לחדרים ולשלוט בהם יחד או לחוד, ולטעמנו אחת הפונקציות הפרקטית ביותר היא האפשרות ליצור תרחישים שונים. בכך תוכלו להגדיר מה קורה עם נורות או חדרים מסוימים כשאתם קמים או הולכים לישון או מה קורה אם אתם יוצאים מהבית או בדיוק חוזרים. בנוסף אפשר להגדיר תרחישים ידניים על בסיס זמן וכל זאת בנוסף לתרחישים הנשלטים על ידי אפליקציות אחרות.


באפשרות התזמונים המובנית באפליקציה של Hue יש מגבלה מיותרת שתסכלה אותנו. אם תבקשו להגדיר פונקציה מסוימת על שעת השקיעה, למשל להדליק אורות במרפסת, האופציה היחידה לכיבוי תהייה בזריחה. אבל אם תבקשו להדליק את האור בשעה מסוימת, תוכלו לכבות אותו בשעה מסוימת אחרת. למה אי אפשר להגדיר שיידלק בשקיעה וייכבה ב-23:30? באפליקציית Home Kit למשל כל פעולה היא תרחיש נפרד, כלומר ההדלקה היא תרחיש אחד, והכיבוי הוא תרחיש אחר.


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


אותה אפליקציית Home Kit של אפל מגיעה מובנית בגרסתה הרלוונטית החל מ-iOS 11, דרכה ניתן להגדיר פונקציות דומות וגם לשלוט בתאורה דרך סירי. זו מאפשרת לא רק לראות את מצב הנורות אלא גם את מצב החיישנים, אם תחליטו לרכוש כאלה. חיישן אחד שבדקנו מסוגל לאתר תנועה ואף למדוד את הטמפרטורה ואת עוצמת האור סביבו. הוא מופעל על ידי סוללת AAA שמגיעה כלולה בפנים ואמורה להחזיק כשנה של שימוש, כששיטת ההתקנה קסמה לנו במיוחד. היא מתבססת על בורג אחד בודד שאליו החיישן מתמגנט, כך שניתן להזיז אותו למיקום אחר בקלות או סתם לבטל אותו פיזית ולא דרך התוכנה.


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


החיישן מסוגל לזהות את עוצמת התאורה ולפעול לפיה, וזו לטעמנו מהות האינטליגנציה של בית חכם. הוא לא רק מגיב לכפתורים, אלא לסביבה. את החיישן הגדרנו להדליק תאורה מעל פינת האוכל, כך שבכל פעם שהגענו לאזור האור נדלק אוטומטית, אך לאחר השעה 11 בלילה, עוצמת האור עברה למצב שינה כך שהיא הייתה חלשה ביותר ולא העירה אף אחד. שימוש מאוד פרקטי בחיישן כזה יכול להיות בחדר שירותים או במסדרון.


כמו בשאר הסיטואציות גם כאן אופציית האוטומציה מגיעה למגבלה שלה. בכך ניתן להגדיר שהאור יידלק כשהוא מזהה תנועה, אפשר להגדיר מה עוצמת התאורה מתוך תוכניות מוגדרות מראש בהתאם לשעה, ואחרי כמה זמן ייכבה. מה שלא ניתן לעשות זה להגדיר מה קורה אם התקן אחר מדליק את האור. במקרה זה, הדלקנו את האור בעזרת האפליקציה, אך ברגע שחיישן התנועה זיהה תנועה, ההגדרה משתנה לתזמון המובנה שלו, כך שהאור כבה אוטומטית.


ביצועי החיישן היו לא חד משמעיים אך נעו בין טוב לבין מצוין, כשהוא הצליח לזהות אותנו בחשכה בצורה עקבית, אך כל פעם ממרחק אחר. לחילופין, ייתכן והוא זיהה אותנו מוקדם יותר אך התקשורת הייתה איטית אך מבחינתנו זה לא משנה כי התוצאה הייתה שהאור לעיתים נדלק מעט באיחור.


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


בערכה הבסיסית שקיבלנו לבדיקה מגיע גם שלט רחוק שלו מתקן חיבור לקיר שניתן להדביק, להבריג או להצמיד למשטח מתכתי דרך המגנט המובנה. דרכו ניתן לשלוט בפונקציות הבסיסיות של האור, במקביל לאפליקציה. לטעמנו שלט פיזי שמתפקד כמו מתג אור לכל דבר הוא תוספת פרקטית שכן הדלקה וכיבוי של האור זה לא משהו שצריך עבורו טלפון, בוודאי לא כזה שמוגן באבטחה ביומטרית.


התקנה פשוטה. לפעמים

כשרוכשים ערכה, הנורות מגיעות מחוברות מראש לגשר כך שההתקנה פשוטה ביותר ולא אורכת יותר מהזמן הדרוש לחבר את מה שצריך לחשמל. לעומת זאת, אם קניתם את הנורות בנפרד תצטרכו לחבר אותן ידנית דרך האפליקציה של Hue, ובמידה והן לא ימצאו אוטומטית יש להגדיר אותן בצורה עוד יותר ידנית, שבה יש להזין את המספר הסידורי המודפס על הנורה.


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


עובד גם בגינה

בנוסף לתאורה הפנימית פיליפס מציעה גם תאורת גינה חכמה המגיעה עם דירוג IP65 כך שאפשר להרגיש בנוח להשאיר אותה בחוץ כמו כל נורת גינה אחרת, כשהיא מתחברת למערכת כמו כל נורה אחרת. הערכה מגיעה כמנורה בודדת שאותה בדקנו או בסט של שלוש המחוברות אחת לשנייה בשרשור ואל שקע חשמל יחיד.


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


בערכה שבדקנו ישנה תושבת המאפשרת התקנה על הקיר או לכל משטח אחר שתרצו להבריג אותה אליו, ובנוסף יתד עם עמוד הגבהה מתפרק כך שאפשר לשתול אותה כמו תאורת גינה רגילה. על ספק הכוח המוגן יש חורים להברגה לאלו שרוצים להתקין את המערכת מעל הרצפה, כשאורך הכבל בין התקע לספק הכוח עומד על 1.5 מטר, ממנו נמתחים עוד 2 מטר כבל מוגן ושם ניתן לחבר את הנורה. בנוסף ישנו בערכה כבל הארכה באורך 5 מטר המתחבר לכבל באורך 60 סנטימטר הקיים במנורה עצמה. בסך הכל אפשר להרחיק אותה מהשקע בכתשעה מטרים, תלוי בהתקנה שלכם.


בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue


פיליפס החכימה בכך שהיא מספקת גם פתרון חוץ המתבסס על המערכת שלה, שכן אדם המבקש לשדרג את כל מערך התאורה בביתו, יחפש פתרון מלא לכל האופציות, ולא ירצה מערכות שונות לאזורים שונים.


במקביל לדגמים הספורים שכבר הגיעו לארץ, יש לחברה מגוון רחב מאוד של תאורת חוץ המיועדת להתקנה על קירות המבנה או על שבילים סלולים. נכון לעכשיו תוכלו למצוא ערכה של מנורה עם שנאי לשתילה במחיר של 690 שקל ואם תרצו להרחיב את המערכת, תוכלו לרכוש בנפרד רק מנורה בלי שנאי ב-469 שקל. הערכה עם שלוש המנורות תעלה 1,590 שקל.


התאמה לאחור
את הגרסה הקודמת של המערכת בדקנו לפני כשנתיים והיא הייתה מוצלחת מאוד כבר אז, אך הייתה מוגבלת למדי ביכולת שלה להתממשק עם מערכות בית חכם פופולריות ושליטה קולית. כעת המערכת החדשה שהיא למעשה כמעט אותן נורות רק עם גשר שונה, המסוגלת להתחבר גם למערכות קוליות כמו סירי, גוגל ואלקסה.

בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue

אך כל זה נכון לגבי נורות מהדור הנוכחי של הסדרה. מה קורה עם נורות ישנות יותר? היות והיו לנו נורות HUE מגרסה קודמת, רצינו לחבר אותן גם למערכת החדשה כדי שנרגיש איך זה בית חכם אמיתי, אך התאכזבנו לגלות שהגשר החדש כלל לא מזהה את הנורות הישנות. אחת האופציות היא להעביר את ההגדרות בין ההאבים השונים, אך התהליך מוחק את ההגדרה הראשונית של הגשר החדש, כך שבכל מקרה תאלצו להגדיר ידנית נורות כלשהן. את זה עושים על ידי הזנת המספר הסידורי של הנורות השונות לתוך האפליקציה - תהליך ידני שדורש זמן אך עובד בצורה עקבית.

מחיר גמיש
הערכה הזולה ביותר שכוללת שתי נורות צהובות וגשר, תעלה 400 שקל, כשניתן לרכוש את הגשר לבדו ב-330 שקל. אז כמה יעלה להפוך את כל המנורות בבית לחכמות? לצורך הדוגמה ניקח את הבית שבו בצענו את הבדיקה ונניח שכל הנורות שנבחר הן לבנות רגילות וללא אפשרויות מיוחדות.

בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue

הרשימה כוללת: 5 מנורות קבלן בסלון ובמטבח, 1 בחדר כביסה, 1 בחדר אמבטיה הורים - 7 נורות. בנוסף יש מאוורר תקרה בארבעה חדרים ולו גוף תאורה שדורש שתי נורות ובנוסף בחדר הורים יש עוד גוף תאורה בעל שלוש נורות כך שמדובר בעודד 11 נורות וסך הכל 18 נורות רגילות שעולות 160 שקל לזוג או 2,880 שקל להכל. בנוסף עוד 4 ספוטים במסדרון ו-4 ספוטים בחדר אמבטיה שעולים 180 שקל לזוג ובסך הכל 1,440 שקל. אם תוסיפו לזה את הגשר תגיעו לסכום נאה של 4,650 שקל לבית שלם.

על פניו סכום לא גבוה במיוחד כדי שכל התאורה בבית תהייה חכמה אך החישוב הזה מתבסס על מנורות קבלן שנמצאות בשטחים הציבוריים של הבית. מנורות אמיתיות שגם משתמשות בהברגה מסוג E27, יעשו שימוש ביותר מנורה אחת אז קחו את זה בחשבון. כמו כן שימו לב לפני שאתם משווים את המחירים לארה"ב, שהמתח בישראל הוא 220V ושם הוא 110V כך שדגמים אמריקאים לא יעבדו בישראל והערכות משתנות ממדינה למדינה. כמו כן, זכרו שאין חובה לשדרג את כל הבית בבית אחת, שכן כפי שראינו ישנה תאימות לאחור, גם אם לא נוחה במיוחד, כך שאפשר גם להחליף כל חדר בזמן אחר.

בדקנו: מערכת התאורה החכמה של Philips Hue

מערכת חכמה, אבל לא מספיק
מבחינת גופי התאורה, הם נראים טוב, בהירים יותר מהדורות הקודמים ומגיבים במהירות. תהליך החיבור הוא סביר אך זמן ההגדרה הראשונית יכול להיות מרתיע לאלו שרק רוצים לשדרג קצת את האורות ולא מעוניינים להיכנס בכל הכוח לאוטומציה ביתית.

למרות שנתקלנו בכמה בעיות, האפליקציה הייתה מספיק טובה כדי לאפשר שימוש רציף לכל יושבי הבית, ולטעמנו היא מסוגלת להכיל ולספק מענה למגוון תרחישים דיי רחב. עם זאת, ככל שהשתמשנו במערכת הגענו להבנה שזו מערכת מבוססת If - Then כשהחיים שלנו דורשים מערכת שתעבוד ברמת If this then that else - כי בעולם האמיתי אנחנו לא מדליקים או מכבים את האור בזמן קבועים ללא שינויים כלשהם.

להבדיל ממערכות תאורה אחרות, ב-Philips Hue התקשורת מבוססת על ZigBee, כך שכל גוף תאורה משמש גם כמשדר כך שאין בעיית קליטה לאורך כל הבית, גם אם הראוטר או הגשר נמצאים בממ"ד. התאימות לתוכנות אחרות מרחיבות את יכולת המערכת בצורה משמעותית ובעיקר, מקלים את השימוש בה וזה החלק החשוב ביותר, כי בסופו של דבר מדובר בתאורה וזו הפונקציה הבסיסית ביותר בכל בית.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

המוצרים המבוקשים בקטגוריית בית חכם

בית חכם Switcher V2 מתג דוד חכם
Switcher V2 מתג דוד חכם
יצרן:Switcher,
סוג:מפסק לדוד,
החל מ- 189 ₪
מתוך 5 חנויות
בית חכם Switcher Switcher Mini
Switcher Switcher Mini
יצרן:Switcher,
סוג:מפסק לדוד,
החל מ- 259 ₪
מתוך 3 חנויות
בית חכם Switcher Touch V3 מתג דוד חכם
Switcher Touch V3 מתג דוד חכם
יצרן:Switcher,
סוג:מתגים,
החל מ- 244 ₪
ב-Ivory
בית חכם Lenovo Smart Display 8 with the Google Assistant
Lenovo Smart Display 8 with the Google...
יצרן:Lenovo,
סוג:מסכים חכמים,
החל מ- 890 ₪
ב-GadgetDeals
שחר שושן - עורך ראשי

שחר שושן - עורך ראשי

מומחה מחשבים, טלפונים סלולריים, ציוד צילום ומוצרי אודיו
שחר שושן הוא עורך האתר ומנחה ערוץ היוטיוב הרשמי של WiseBuy. בן 34, נשוי ואב לשניים. ביומיום מנהל את האתר, עורך את חדשות הטכנולוגיה, כותב סקירות ויוצר סרטונים. בעבר כתב ב-ynet דיגיטל ומנחה פודקאסט בנושאי טכנולוגיה.
לפניות: support@wisebuy.co.il