בזמן שרשת הדור הרביעי (4G LTE) הגיעה לישראל באיחור משמעותי בהשוואה למדינות מערביות רבות - ופריסתה בישראל עוד אינה שלמה לחלוטין, העולם כבר מתקדם אל עבר רשתות הדור החמישי. יצרניות הסמארטפונים כבר החלו להשיק מכשירים ראשונים התומכים ב-5G, ומפעילות הסלולר החלו בהשקת הרשת באופן מצומצם במספר מדינות, בהן ארה"ב, דרום קוריאה ובריטניה. כעת, וקצת באיחור, מצטרפת ישראל למירוץ עם חשיפתו של מכרז רשתות הדור החמישי.

דור 5 בדרך אלינו: מכרז הדור החמישי של משרד התקשורת יוצא לדרך

משרד התקשורת חשף אמש (א', 14.07) את מכרז התדרים עבור הדור החמישי, יחד עם מפת דרכים מלאה לפריסת הרשת וכן ההטבות אותן צפויות מפעילות הסלולר לקבל כחלק מהתהליך. על פי ההודעה שהפיץ המשרד לעיתונות, במכרז יוכלו להשתתף רק בעלי הרשתות הקיימות, כשאלו יוכלו אף להגיש הצעה משותפת למכרז.

על פי מפת הדרכים שחשף המשרד, מכרז התדרים יסתיים השנה, כאשר השקה ראשונית לרשת הדור החמישי תתבצע כבר במהלך מועד שאינו ידוע בשנת 2020. מיותר לציין כי הפריסה שתקום ב-2020, אם יספיקו המפעילות הסלולריות בישראל להקים אותה, תהיה מצומצמת מאוד - בדומה להשקה הראשונית של רשת הדור הרביעי. 

דור 5 בדרך אלינו: מכרז הדור החמישי של משרד התקשורת יוצא לדרך

כמו כן, עולה מתוך הודעת המשרד כי במהלך השנים הקרובות על מפעילות הסלולר להיערך לסגירת רשת הדור השלישי, כשזו צפויה להסגר באופן סופי בשנת 2023. עד אז, צפויה רשת הדור החמישי להיות בפריסה מספקת, בשילוב עם פריסה מלאה של רשת 4G - מה שכמובן יאפשר את סגירת רשת 3G. במסגרת הקמת רשת הדור החמישי וכחלק מן התמריצים לפריסתה, יעמיד המשרד תמריצים עבור מפעילות הסלולר בהיקף כולל של עד כ-500 מיליון שקלים. 

מקור