חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים

מה זה WiFi 6?

לאחרונה הגיעו לשוק מחשבים ניידים, סמארטפונים, נתבים ושאר מכשירים אלקטרוניים המתגאים בתקן Wi-Fi 6 - רשת אלחוטית בתקן חדש. מה היא ואיך היא שונה ממה שיש לנו עכשיו?

לירן עבדי |  24/11/2020

אנחנו לא רואים אותו או מרגישים אותו אבל הוא תמיד מסביבנו ואף אחד לא יכול בלעדיו. אנחנו לא מתכוונים לאוויר לנשימה, אלא על Wi-Fi, התקן האלחוטי שמקשר אותנו לרשת האינטרנט ומאפשר לנו לגלוש בחופשיות מתוך דירה של חבר, בית קפה שכונתי, אולם קולנוע, נמל תעופה הומה אדם או הבית של השכן שמסיבה כלשהי קולטים את הרשת שלו טוב יותר. לאחרונה הגיעו לשוק מחשבים ניידים, סמארטפונים, נתבים ושאר מכשירים אלקטרוניים המתגאים בתקן Wi-Fi 6 - רשת הדור החדש. מה היא ואיך היא שונה ממה שיש לנו עכשיו?


מה זה WiFi 6?


Wi-Fi 6 הידוע גם כ-802.11ax מכיל לא מעט יתרונות, אחד הבולטים שבהם היא היכולת לשדר בתדר 2.4Ghz וב-5Ghz בו זמנית. המשמעות היא שבכל המכשירים בבית מגדירים רשת אחת, והראוטר בוחר עבור אותו מכשיר לאיזה תדר לחבר אותו, לעיתים לשניהם בו זמנית. בחירת התדר נשענת על היכולת הטכנית של המכשיר והמרחק שלו מהראוטר, והיות ו-Wi-Fi 6 מסוגל לעבוד בשני טווחי תדרים במקביל, הוא מספק יותר ערוצים להעברת נתונים, מה שמוביל לביצועים מהירים ואמינים יותר.


מה זה WiFi 6?


ההבדל בין 2.4GHz ל-5Ghz

ככל שהתדר נמוך יותר, כך הוא מסוגל לנוע למרחק רב יותר ולהתמודד יותר טוב עם מכשולים, אך קצב המידע שלו נמוך לעומת תדר גבוה, שבו ניתן לדחוס הרבה יותר מידע, אך גלי הרדיו לא נעים למרחק רב ומכשולים כמו קירות הבית, מהווים מחסום קליטה הרבה יותר משמעותי. ככלל אצבע, ככל שהקליטה נמוכה יותר, כך מהירות התקשורת איטית יותר. לעיתים קליטה נמוכה של 5Ghz, זהה במהירות לקליטה טובה של 2.4Ghz, אך היציבות של הרשת לא אחידה, ובשביל זה בדיוק הגיע ה-WiFi 6 שבוחר עבורכם את התדר הנכון והאמין ביותר לאותו רגע.


מה זה WiFi 6?


מה עוד מביא איתו Wi-Fi 6?

רוב מעלותיו של הדור החדש מתבטאים בעיקר בשיפורים טכניים שכל מי שמחובר ל-Wi-Fi מכיר: החיבור לרשת צפוי להיות יציב ואמין יותר, והניתוקים הסדרתיים שהתרגלנו לחוות פעם בכמה שבועות (או ימים, במקרה הגרוע) צפויים להיגמר או לפחות להצטמצם משמעותית. רוחב הפס גם משתדרג משמעותית, עם הגדלת נפח התעבורה של עד פי 4 מ-Wi-Fi 5, נתון שיאפשר לנו להוריד במהירות גבוהה יותר. במקביל למהירות הורדה/העלאה משופרים, גם קיבולת המשתמשים גדלה וב-Wi-Fi 6 נהנים יותר גולשים מאותה רשת אלחוטית, מבלי שמשתמש יגרום לשני לאט את קצב הגלישה, היותם גולשים על אותה הרשת. אבטחת המידע גם צפויה לעלות מדרגה, בזכות תמיכה בהצפנה מבוססת WPA3, פרוטוקול אבטחה ברשת אלחוטית. לא פחות חשוב, גם חיסכון בחשמל נכנס לתמונה ואפקטיביות ההתקשרות המוגברת של התקן החדש עם המכשירים שלנו, בין אם זה סמארטפון או מחשב נייד לדוגמה, יאריך את חיי הסוללה שלהם.


מה זה WiFi 6?


מתי ה- Wi-Fi 6 יגיע לישראל?

החדשות הטובות הן שה-Wi-Fi 6 כבר כאן, חי ובועט. מכשירי הדגל הסלולריים שהושקו כבר ב-2019 החלו להציע תמיכה בתקן 802.11ax, כלומר Wi-Fi 6, ביניהן סמסונג עם סדרת ה-S10 וה-S20 כמובן, Xiaomi Mi 10, OnePlus 8 וגרסת ה-Pro והרשימה מתרחבת עם כל מכשיר דגל חדש שיוצא. גם לא מעט מחשבים ניידים, במיוחד אלו הפונים לשוק העסקי, תומכים בדור השישי של התקשורת האלחוטית ביניהן יצרניות מוכרות כמו Lenovo, Asus, Dell, כאשר לא מעט מהמחשבים שלהם אף עברו אצלנו סקירה מפורטת. המפורסמת האחרונה שהצטרפה לחגיגת ה-Wi-Fi 6 היא הקונסולה Playstation 5 שהושקה לאחרונה – וזו רק ההתחלה.


כמה זה עולה?

למרות שספקיות הסלולר מציעות בתשלום שכירות אינסופי ראוטרים המכילים את הטכנולוגיה הזו, להבדיל מהמודם הייעודי שלהן, אין צורך לשכור או לרכוש דרכן את הנתב הביתי. עם זאת, מדובר במכשיר לא זול בכלל, אחד המכשירים שבדקנו לאחרונה - RT-AX88U של אסוס עולה כ-1,500 שקל - עלות שמרגישה גבוהה בהרבה מהתמורה של אינטרנט קצת יותר יציב. עם הזמן, הפופולריות של הפלייסטיישן 5 תסייע לטכנולוגיה החדשה לחלחל למוצרים זולים יותר ובמהירה, כולנו נהנה מאינטרנט מהיר, יציב ובטוח יותר.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

המוצרים המבוקשים בקטגוריית ראוטרים / נתבים

ראוטר / נתב TP-Link Archer VR600
TP-Link Archer VR600
מותג:TP-Link,
סוג המוצר:ראוטר כולל מודם,
מהירות אלחוטית:1300...,
החל מ- 350 ₪
מתוך 26 חנויות
ראוטר / נתב TP-Link Archer VR400
TP-Link Archer VR400
מותג:TP-Link,
סוג המוצר:ראוטר כולל מודם,
תאריך כניסה לאתר:...,
החל מ- 264 ₪
מתוך 28 חנויות
ראוטר / נתב TP-Link Archer AX20 AX1800
TP-Link Archer AX20 AX1800
מותג:TP-Link,
סוג המוצר:ראוטר,
תאריך כניסה לאתר:...,
החל מ- 464 ₪
מתוך 20 חנויות
ראוטר / נתב TP-Link Archer AX10 AX1500
TP-Link Archer AX10 AX1500
מותג:TP-Link,
סוג המוצר:ראוטר,
תאריך כניסה לאתר:...,
החל מ- 363 ₪
מתוך 11 חנויות
לירן עבדי – סוקר מקצועי

לירן עבדי - סוקר מקצועי

מומחה סלולר, מוצרים לבית ומצלמות
סוקר מוצרים ועורך השוואות ב-WiseBuy מ-2015. בן 30, נשוי.
ביומיום הוא מנהל PPC בפייסבוק וכותב תוכן בסוכנות הדיגיטל "ליפקו גרופ". בעברו כתב באתר הטכנולוגיה GSMIsrael וכן הועסק ככתב חיצוני עבור nana10 ובנין ודיור.
מכור לסרטים וסדרות ואובססיבי לנטפליקס.
לפניות: support@wisebuy.co.il