חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
סקירה מקצועית
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - Garmin Nuvi 1310 : ניווט נוח ויעיל

הטוב
  • עוצמת שמע גבוהה מאוד
  • מסך בהיר מאוד שמתפקד היטב גם באור יום
  • תוכנת ניווט טובה ונוחה לתפעול
  • חיווי מדויק של הפנייה הבאה, כולל מספר הנתיבים
  • דיבורית Bluetooth מובנית
הרע
  • פירוט חסר של שמות הרחובות על המפה
  • חישוב מסלול מחדש מעט איטי
  • אין הקראת מספרי הכבישים
בשורה התחתונה

Nuvi 1310 מתגלה כמכשיר ניווט מוצלח וקל לתפעול, הרבה בזכות התוכנה היעילה של גארמין. גם מבחינת חומרה הוא עושה עבודה טובה, עם מסך איכותי ורמקול חזק, ואפילו דיבורית ה-Bluetooth שלו שמישה בהחלט. לטעמנו, Garmin היא מתמודדת ראויה לחברות הניווט האחרות בישראל, ומספקת ניווט נוח ומוצלח כל הדרך אל היעד.

הקדמה

Garmin מוכרת בישראל בעיקר בזכות מערכות ניווט השטח שלה, שמאפשרות ניווט באופניים, בשטח ואף בים. בעולם מציעה החברה כבר זמן רב מערכות ניווט עירוניות לכביש, ולאחרונה החלה החברה להציע מכשירי ניווט כאלה גם בארץ. נכון להיום נמכרים 2 דגמים בלבד, האחד בגודל 5 אינטש והשני, Nuvi 1310 שבדקנו, בגודל 4.3 אינטש. 

מפרט המכשיר כולל מסך מגע בגודל 4.3 אינטש, קישורית
Bluetooth, מציג תמונות ואפשרות הרחבה והוספת מפות לחו"ל באמצעות כרטיס Micro SD. תוכנת הניווט ומפות ישראל צרובות על הזיכרון הפנימי.

הזיכרון הפנימי במכשיר הניווט מתחלק לשני סוגים: זיכרון SDRAM, על פי רוב בנפח קבוע של 64 מגה – עליו מותקנת מערכת ההפעלה ואין למשתמש גישה אליו; וזיכרון ROM בנפחים משתנים (החל ב-64MB מגה ועד 2GB), ובו ניתן לאחסן מפות, מוזיקה, תמונות וסרטוני וידיאו. אם אתם מתכוונים להתקין תוכנות שונות או מפות נוספות על המכשיר, כדאי לרכוש מכשיר עם כמות זיכרון ROM גדולה.   בנוסף, רוב מכשירי הניווט כוללים חריץ הרחבה לזיכרון, לרוב לכרטיסי SD ו-MMC, ועליהם ניתן לאחסן מידע נוסף – מוזיקה, וידיאו ותמונות, וכן מפות לארצות נוספות.

ביצועים

(35% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

Garmin אינה מציינת איזה מקלט ומעבד טמונים בקרביו של ה-Nuvi 1310, אבל במבחן המציאות רמת הביצועים של המכשיר דומה למרבית מכשירי הניווט היום: המקלט זריז מאוד וננעל על אות לוויין תוך שניות ספורות עד מחצית הדקה, והניווט בתפריטים ובתוכנת הניווט מהיר. החלק היחיד שבו הבחנו באיטיות מסוימת הוא בחישוב המסלול אל היעד, ובעיקר במקרה של חישוב מסלול מחדש אחרי סטייה מהנתיב המומלץ.

מפות ישראל במכשיר הן אלה של חברת "מפה", בדומה לשאר תוכנות הניווט בארץ. לדברי החברה הן מתעדכנות פעם ברבעון, וניתן לעדכן אותן (בתשלום) דרך אתר
Garmin הישראלי - ללא צורך בגישה אל נקודת שירות.

המסך הראשי של תוכנת המכשיר מציג שני אייקונים גדולים: "הצג מפה" ו"לאן?". הראשון ייקח אתכם ישירות למפה וימשיך את הניווט האחרון במידה והופסק, והשני יוביל אתכם לבחירת היעד הרצוי. אייקונים משניים וקטנים בהרבה בתחתית המסך מציעים גישה לתפריט "כלים" ולכיוון עוצמת השמע, ובמידה שאתם כבר באמצע הניווט - גם לביצוע מעקף ולביטול הניווט.

Garmin Nuvi 1310


המסך הראשי מציג שני אייקונים גדולים, הראשון ייקח אתכם ישירות למפה, והשני יוביל אתכם לבחירת היעד הרצוי. אייקונים משניים וקטנים יותר מציעים גישה לתפריט כלים ולכיוון עוצמת השמע

תוכנת Garmin מציעה כמה אפשרויות חיפוש: לפי כתובת (בשיטת מסך אחרי מסך - עיר, רחוב, מספר), נקודות עניין, מועדפים, חיפוש צומת, כשבעצם הכוונה היא להצטלבות רחובות ולא לחיפוש שמי של צומת ספציפי, חיפוש ערים, היסטוריה, קואורדינטות, עיון במפה וכן אפשרות לניווט מהיר הביתה (שדורש הגדרה ראשונית).

תכונה מעניינת נוספת, שנקראת כאן "היכן אני נמצא?", מציגה את המיקום המדויק בקואורדינטות ובגובה, את הכתובת הקרובה ביותר, הצומת הקרובה ביותר וכן מאפשרת חיפוש של בתי חולים, תחנות דלק ותחנות משטרה בסמוך - תכונת חירום יעילה ונוחה.

Garmin Nuvi 1310
התוכנה מציעה כמה אפשרויות חיפוש: לפי כתובת, נקודות עניין, מועדפים, חיפוש צומת, כשבעצם הכוונה היא להצטלבות רחובות ולא לחיפוש שמי של צומת ספציפי, חיפוש ערים, היסטוריה, קואורדינטות, עיון במפה וכן אפשרות לניווט מהיר הביתה

לאחר שבחרנו ביעד, יצאנו לדרך. התוכנה מאפשרת גמישות רבה בבחירת סוג הנתונים שיוצגו על המסך, ומעניקה את אפשרות הבחירה בידי הנהג. כברירת מחדל מסך הניווט מוקדש ברובו למפה עצמה, כאשר פס בחלק העליון של המסך מציג את שם הרחוב או הכביש הבא וחיווי על הפנייה הבאה, ובתחתית המסך יש אייקון אחד לחיווי מהירות הנסיעה והמהירות המותרת בכביש, ואייקון שמציג נתון ניווט חשוב לבחירתכם - זמן הגעה ליעד, מרחק מהיעד, כיוון הנסיעה, גובה או שעה. במידה ותרצו לבדוק נתוני נסיעה מורחבים, אלה זמינים לכם בלחיצה על האייקון הימני, ועל מסך ייעודי נפרשים לפניכם נתונים רבים ומפורטים - החל מקילומטראז' שעברתם עם המכשיר, המרחק והזמן עד הפנייה הבאה והמהירות הממוצעת בנסיעה, ועד גובה מעל פני הים ועלות הדלק (מותנה בהגדרה מראש). אפשרות אחרת היא להגדיר בתפריט נתוני מפה מרובים, ואז ייחצה המסך לשניים, בחלקו הגדול תוצג המפה ובחלקו הקטן יותר ארבע קוביות המציגות נתוני דרך לבחירתכם.

Garmin Nuvi 1310

Garmin Nuvi 1310

Garmin Nuvi 1310
התוכנה מאפשרת גמישות בבחירת סוג הנתונים שיוצגו על המסך. כברירת מחדל מסך הניווט מוקדש ברובו למפה עצמה, ובמידה ותרצו לבדוק נתוני נסיעה מורחבים, אלה זמינים במסך ייעודי. במצב צפייה אחר ייחצה המסך לשניים, בחלקו הגדול תוצג המפה ובחלקו הקטן יותר ארבע קוביות המציגות נתוני דרך לבחירתכם

כיוון הפנייה הקרובה מוצג כחץ ברור ומובן, אבל זה לא הכל: בכביש מרובה נתיבים יוצג חיווי של מספר חיצים, כל חץ מייצג נתיב על הכביש, והנתיבים שאליהם יש לפנות בפנייה הבאה מודגשים ובהירים יותר. מצאנו ששיטה זו מקלה מאוד על הניווט בכבישים ראשיים ובמיוחד במחלפים סבוכים יחסית, כמו מחלף גלילות (בואכה תל אביב, חיפה או הרצליה) או מחלף פולג בנתניה.

המפה עצמה מוצגת בצבעים בהירים ובפרספקטיבה נוחה לצפייה. פירוט שמות הרחובות סביב לנתיב הנסיעה קצת קמצני, ורק רחובות מועטים יופיעו בשמם - אנחנו מעדיפים מפה מפורטת ומלאה משום שלעיתים קרובות התמצאות ברחובות הסמוכים משפרת ומקלה על הניווט.

Garmin Nuvi 1310
בכביש מרובה נתיבים יוצג חיווי של מספר חיצים, כל חץ מייצג נתיב על הכביש, והנתיבים שאליהם יש לפנות בפנייה הבאה מודגשים ובהירים יותר. המפה עצמה מוצגת בצבעים בהירים ובפרספקטיבה נוחה לצפייה, אך פירוט שמות הרחובות סביב לנתיב הנסיעה מועט

הוראות הניווט הקוליות מוצגות בקול גברי, עמוק ומלא פאתוס, ומוקראות באיטיות אך באופן ברור. בגרסה העברית אין ציון של מספרי הכבישים, כמו בתוכנות אחרות שראינו, אבל אם תבחרו לנווט עם המכשיר בחו"ל תמצאו הוראות קוליות בשלל שפות, כאשר רבות מהן מקריאות לא רק את מספרי הכבישים אלא גם את שמות הרחובות.

אמינות הניווט באופן כללי טובה מאוד, והוכוונו באופן נוח ויעיל אל היעד. כמה דברים קטנים הציקו לנו, כמו למשל ההוראה הקולית "היכנס לכביש הגישה" בלי לפרט לאיזה כביש, למען השם, מדובר; או ההוראה "היכנס לכיכר" מבלי לציין מתי יש לצאת ממנה - הוראה שמגיעה רק כשאתם בכיכר עצמה. לעומת זאת, בכמה אנקדוטות באה התוכנה לקראתנו באופן משעשע: כשעמדנו זמן מה בפקק אופייני, הבחינה התוכנה בקצב ההתקדמות האיטי שלנו, הניחה שנטשנו את הרכב ובחרנו לצעוד אל היעד והציעה לעבור למצב הולכי רגל. סירבנו בנימוס, אבל הערכנו את ההתחשבות. באופן דומה, כשתפעלנו את המכשיר בתוך הבית, לאחר מספר דקות של חוסר קליטה הציעה התוכנה לכבות את מקלט ה-GPS ולעבור למצב סימולציה. יפה.

הממשק הגרפי של התוכנה נאה מאוד, עם אייקונים יפים ומושקעים - החל בתפריטים ובמסך הבית וכלה בנקודות העניין, שמוצגים גם הם עם צלמיות משובבות עין. המעברים בין המסכים מתבצעים באנימציית גלישה צידית נאה, ותגובת הממשק מהירה. את המקלדת להזנת הכתובות ונקודות העניין ניתן לבחור בין פריסת א-ב-ג רגילה לבין פריסת QWERTY, והמקשים מעט קטנים אבל בסך הכל נוחים להקלדה.

Garmin Nuvi 1310


את המקלדת להזנת הכתובות ונקודות העניין ניתן לבחור בין פריסת א-ב-ג רגילה לבין פריסת QWERTY, והמקשים מעט קטנים אבל בסך הכל נוחים להקלדה.

Garmin Nuvi 1310 לא כולל מקלט לדיווחי תנועה, כך שתאלצו לברר את מצב התנועה לפני צאתכם לדרך.

המעבד מבצע את פעולות איסוף הנתונים הנקלטים מהלוויינים וניתוחם. המעבד אחראי על חישוב המסלול מנקודת המוצא אל היעד. רוב המעבדים המוצעים כיום הם במהירות של 300 עד  400 מגה הרץ (MHz). מעבד בעל תדר עבודה גבוה יותר יוכל לבצע פעולות של ניתוח נתונים במהירות גבוהה יותר, לגרום למערכת ההפעלה לרוץ ולהגיב טוב יותר, ולחשב מסלול במהירות רבה יותר (וגם לחשב את המסלול מחדש במהירות, במקרה של סטייה מהדרך המתוכננת).

תצוגה ושמע

(20% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

המסך, בגודל 4.3 אינטש וברזולוציה של 480X272, מספק איכות צפייה טובה מאוד בזכות הבהירות הגבוהה שלו - גבוהה ממרבית מכשירי הניווט שראינו. בזכות זה הוא גם קריא ושמיש גם בתאורה אחורית חזקה. כמסך מגע הוא מתפקד היטב ומגיב בקלות ובדיוק לנגיעה. האייקונים הגדולים בתוכנה מסייעים לדיוק ונוחות התפעול ומותאמים לשימוש באצבע.

הרמקול בגב המכשיר מפיק עוצמה מחרישת אוזניים, ובדרך כלל בחרנו להחליש את העוצמה גם בנסיעה מהירה (בין היתר בגלל שבמלוא העוצמה הצליל נוטה להתעוות).

הרזולוציה קובעת את חדות התמונה המוצגת, ומשתנה ממסך למסך. לגודל של 3.5 אינטש, רזולוציה של 320x240 פיקסלים היא טובה ומספקת; במסכים גדולים יותר היא יכולה להגיע ל-480x640 ויותר. כדאי לדעת שמסך גדול צריך לבוא עם רזולוציה גבוהה יחסית, אחרת המידע על המסך עלול להראות מגורען ולא חד. לפני הקנייה, מומלץ לבקש להפעיל את המכשיר ולבדוק האם המסך נראה איכותי וחד.

נוחות השימוש

(15% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

Garmin Nuvi 1310 מעוצב בפשטות, בצבע שחור ובקווים מתעגלים, וחלקו האחורי עשוי חומר גימור מט נעים למגע. עובי המכשיר דק יחסית, 1.5 ס"מ, ומשקלו 160 גרם.

בראש המכשיר ישנו מקש המשמש להפעלה  וכיבוי המכשיר. המכשיר מופעל בלחיצה בת שנייה. כדי לכבות אותו תוכלו ללחוץ לחיצה אחת מהירה שתוביל למסך בחירה בין נעילת המסך, שינוי עוצמת הבהירות או כיבוי מלא של המכשיר, או לחיצה ממושכת יותר של כשנייה שמכבה אותו מיידית. בצידו השמאלי של המכשיר נמצא חריץ לכרטיסי זיכרון מסוג
Micro SD המאפשר הוספה של מפות במדינות שונות, או אחסון של תמונות להצגה על מסך המכשיר.

העריסה לרכב מינימליסטית וקומפקטית, והמכשיר מורכב עליה בקלות רבה. נקודת התורפה היא במיקום שקע הטעינה - בגב המכשיר, מיקום לא נוח לגישה.

Garmin Nuvi 1310
העריסה לרכב מינימליסטית וקומפקטית, והמכשיר מורכב עליה בקלות רבה. נקודת התורפה היא במיקום שקע הטעינה - בגב המכשיר, מיקום לא נוח לגישה

ערכת המכשיר כוללת את העריסה לרכב, מטען לרכב ועיגול פלסטיק עם מדברה דו צדדית חזקה המאפשרת התקנה של המכשיר באופן קבוע (במקום מצמד הוואקום הרגיל).

הזיכרון הפנימי במכשיר הניווט מתחלק לשני סוגים: זיכרון SDRAM, על פי רוב בנפח קבוע של 64 מגה – עליו מותקנת מערכת ההפעלה ואין למשתמש גישה אליו; וזיכרון ROM בנפחים משתנים (החל ב-64MB מגה ועד 2GB), ובו ניתן לאחסן מפות, מוזיקה, תמונות וסרטוני וידיאו. אם אתם מתכוונים להתקין תוכנות שונות או מפות נוספות על המכשיר, כדאי לרכוש מכשיר עם כמות זיכרון ROM גדולה.   בנוסף, רוב מכשירי הניווט כוללים חריץ הרחבה לזיכרון, לרוב לכרטיסי SD ו-MMC, ועליהם ניתן לאחסן מידע נוסף – מוזיקה, וידיאו ותמונות, וכן מפות לארצות נוספות.

מולטימדיה

(15% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

Garmin Nuvi 1310 מצויד בתוכנת הצגת תמונות, ממיר יחידות, מחשבון ושעון עולמי. פונקציה מעניינת נוספת היא ecoRoute שמציעה שלל עצות בדבר חיסכון בדלק, נהיגה בטוחה ויעלה יותר, נתונים על צריכת הדלק ועלותו (מותנה בהגדרה מראש), דו"ח קילומטראז', פרופיל המכונית ועוד.

באמצעות קישורית ה-
Bluetooth במכשיר ניתן להשתמש בו כדיבורית לרכב. אחרי תהליך זיווג פשוט מופיע אייקון קטן של טלפון על המפה ובתפריט הראשי, המאפשר חיוג או מענה לשיחות גם תוך כדי הניווט, חיוג מהיר הביתה (למספר שהוגדר מראש) ואף חיוג קולי, במידה והטלפון שלכם תומך בכך, אך אין סינכרון עם ספר הטלפונים במכשיר ואין אפשרות לשמור מספרים כאנשי קשר. נקודה מעניינת במיוחד היא האפשרות לחיוג אל נקודות עניין: נניח וניווטתם אל מסעדה או מוזיאון, במקרים רבים מופיע לצד שם המקום וכתובתו גם מספר טלפון - ובלחיצה אחת תוכלו להתקשר ישירות מהמכשיר.

בדרך כלל דיבוריות
Bluetooth במכשירי GPS הן גימיק בלבד ואינן מספקות את הסחורה, אבל ב-Nuvi 1310 איכות השיחה סבירה לחלוטין ומאפשרת שיחה - בעיקר ברכבים שקטים. בן שיחנו אמר אמנם שנשמענו מעט אטומים ומרוחקים, אבל בסך הכל התכונה עובדת.

עמידות

(10% מהציון הסופי)
9.5 מתוך 10

איכות הבנייה של ה- Garmin Nuvi 1310טובה מאוד, כראוי למכשיר ממותג ניווט גדול ומשמעותי כזה. גם העריסה לרכב תכליתית, קטנה ויציבה והיא לופתת את המכשיר בחוזקה.

סוללה

(5% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

Garmin Nuvi 1310 מגיע עם סוללת ליתיום-יון נטענת, שלהצהרת החברה מסוגלת לספק עד 4 שעות של פעולה. בפועל, המכשיר כבה אחר 2:45 שעות שימוש בבהירות מסך מלאה - זמן סוללה סטנדרטי.

המכשיר נמסר לסקירה באדיבות חצי-חינם

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image