חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
Mio P560 מיו
ציון WiseBuy
8.2
דירוג הגולשים
(4 מתוך 5)

סקירת wisebuy - Mio P560 מיו

הטוב
  • ביצועים טובים
  • מקלט GPS מובנה
  • קישוריות Wi-Fi ו-Bluetooth
  • מעוצב וקומפקטי
הרע
  • רזולוציית מסך נמוכה יחסית
  • אינו תומך באודיו Bluetooth
  • איכות בנייה בינונית
בשורה התחתונה

P560 הוא מחשב כף יד קטן וורסטילי, שכולל 3 פונקציות חשובות: Wi-Fi, Bluetooth ו- GPS. חוץ מזה הוא מפגין ביצועים טובים למדי ברוב הפרמטרים והוא קומפקטי ונוח לאחיזה. פחות אהבנו את רזולוציית המסך ואת חוסר התמיכה באודיו של ה-Bluetooth, וגם איכות הבנייה מעט מאכזבת.

תג המחיר שלו אינו מהנמוכים, ואם העיצוב פחות משמעותי בעיניכם כדאי לבדוק גם את הדגם הקודם,
P550L המציע תכונות דומות בכ-400 שקלים פחות.

הקדמה

P560 של Mio ממשיך את קו מחשבי-כף-היד של המותג הפופולרי, המשלבים PDA עם מקלט GPS מובנה. זהו מכשיר דק ואלגנטי, בגימור עגלגל בשחור-מט ומתכת מוברשת עם נגיעות כרום, והמפרט שלו מרשים: הוא מכיל מעבד סמסונג 400 MHz, זיכרון פלאש בנפח 2GB, מסך בגודל 3.5 אינטש, מקלט GPS, קישוריות Wi-Fi
ו-
Bluetooth ומערכת הפעלה Windows Mobile 6.

רכיב הנמצא בתוך מחשב כף היד ואחראי על ביצוע עיבוד הנתונים ופעולות החישוב. מהירותו משפיעה על מהירות העבודה עם המכשיר.
במחשבי כף היד מסוג Pocket PC מותקנות מערכות הפעלה של מיקרוסופט. ישנן 3 מערכות הפעלה עיקריות: Windows Mobile 2003, Windows Mobile 2005 המוכרת גם בתור Windows Mobile 5.0, ו-Windows Mobile 6.0, הכוללת כמה שיפורים לא מהפכניים מהגרסאות הקודמות. מדובר במערכות הפעלה דומות בסך הכול, עם יתרונות וחסרונות לכל אחת מהן. ל-Palm מערכת הפעלה עצמאית בשם Palm OS.   Windows Mobile 2003 נחשבת מהירה יותר מ-WM 5.0, אך נקודת התורפה שלה היא שיש צורך לוודא תמיד שהסוללה לא מתרוקנת עד הסוף (או לדאוג באופן שוטף לגיבויים), אחרת כל המידע שעל המכשיר יאבד.    Windows Mobile 5.0נחשבת ליציבה ומאובטחת יותר, וכוללת שיפורים שונים (אך לא מרחיקי לכת) ביכולות העסקיות, במולטימדיה ובהתאמה האישית. יתרון חשוב של הגרסה הזו הוא שמירת הנתונים במקרה שהסוללה נגמרת או אחרי hard-reset.   ל- Windows Mobile 6.0נוספה תמיכה בדוא"ל עם HTML, החיפוש מהיר וחכם יותר, פנקס הכתובות שופר והוא מציג גם תמונת איש הקשר, מצב המסנג'ר שלו וכדומה.   Palm OS היא מערכת הפעלה המותקנת במחשבי כף יד מסוג Palm (וגם בכמה מכשירים מחברות אחרות, כמו Garmin), והיא נחשבת לקלה מאוד לשימוש, יציבה ומהירה. יכולות המולטימדיה שלה מעט חלשות יחסית למערכות ההפעלה של מיקרוסופט.  

ביצועים

(35% מהציון הסופי)
8.5 מתוך 10

ביצועי המכשיר טובים אך לא יוצאי דופן; הוא מריץ את התוכנות המובנת במערכת ההפעלה היטב ומתמודד יפה גם עם כמה וכמה תוכנות פועלות במקביל, אך מהירות התגובה של התפריטים וגם זמן טעינת התוכנות לא זריזים במיוחד.

אנטנת ה-Wi-Fi עושה את עבודתה נאמנה וקולטת מספר רב של רשתות, יותר ממכשירים אחרים באותו אזור, והגלישה באינטרנט מהירה. ה-Bluetooth, לעומת זאת, מאכזב בכך שאינו תומך באודיו, כך שלא תוכלו להשתמש במכשיר כדיבורית לרכב (דבר שהיה יכול להיות נוח במיוחד שכן המכשיר נועד להיות בעריסת הרכב ולשמש גם במכשיר ניווט). העברת קבצים רגילה עובדת ללא בעיה.

הרמקול המשולב ב- P560 מזכיר את אלו הנמצאים במכשירי הניווט הייעודיים של Mio (כמו C320 שסקרנו בעבר), כמוהם הוא נמצא בגב המכשיר ומפיק צליל איכותי וחד למדי; בשמיעת מוזיקה העוצמה מעט חלשה אך דווקא הוראות ניווט בנהיגה נשמעות בברור ובעוצמה גבוהה. בשמע באוזניות האיכות טובה מאוד ואפשר בהחלט להשתמש במכשיר כנגן מוזיקה ווידאו – מה שמביא אותנו לכמות הזיכרון הנדיבה: GB2 פנויים למשתמש לאחסון קובצי למוזיקה, וידיאו, תוכנות, מסמכים וכל מה שתרצו. בנוסף ישנו חריץ הרחבה התומך בכרטיסי SD/SDHC/MMC.

מקלט ה-GPS, מסוג SirF III, קולט פיקס במהירות סבירה עד טובה – כחצי דקה, וחוויית הניווט עם המכשיר טובה בזכות המסך הבהיר והרמקול החזק (אנחנו הרצנו את תוכנת iGo במסגרת הבדיקה).Mio P560 מציג ביצועים טובים
ביצועי המכשיר טובים אך לא יוצאי דופן; הוא מריץ את התוכנות המובנות במערכת ההפעלה היטב ומתמודד יפה גם עם כמה וכמה תוכנות פועלות במקביל, אך מהירות התגובה של התפריטים וגם זמן טעינת התוכנות לא זריזים במיוחד

Mio P560 מציג ביצועים טובים
מקלט ה-GPS, מסוג SirF III, קולט פיקס במהירות סבירה עד טובה – כחצי דקה, וחוויית הניווט עם המכשיר טובה בזכות המסך הבהיר והרמקול החזק (אנחנו הרצנו את תוכנת iGo במסגרת הבדיקה)

איכות התצוגה

(20% מהציון הסופי)
7.5 מתוך 10

מסך המגע, בגודל 3.5 אינטש, מציג בהירות גבוהה ומתמודד היטב עם תנאי תאורה שונים, מה שמצוין למשל בעת ניווט כשהשמש קופחת; אבל הרזולוציה שלו קצת מאכזבת – 240X320 בלבד. עד לא מזמן זה היה הסטנדרט, אבל המסכים של המכשירים החדשים כיום כבר מגיעים ברזולוציות גבוהות יותר. על כל פנים, המסך נראה בסדר ועם זוויות צפייה טובות, אבל לא מספיק חד ומעט מגורען; וידאו נראה עליו בסדר, אבל תמונות נוטות להיראות לא ממוקדות.

Mio P560 מציג ביצועים טובים
מסך המגע מציג בהירות גבוהה ומתמודד היטב עם תנאי תאורה שונים, אבל הרזולוציה שלו קצת מאכזבת – 240X320 בלבד. עד לא מזמן זה היה הסטנדרט, אבל המסכים של המכשירים החדשים כיום כבר מגיעים ברזולוציות גבוהות יותר

הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, והיא נמדדת במספר הפיקסלים שמרכיבים את התמונה השלמה או את מסך התצוגה. הפיקסלים הם נקודות זעירות המסודרות לאורך ולרוחב התמונה או מסך התצוגה. לדוגמה, רזולוציה של 240X320 משמעותה שיש 320 פיקסלים אופקיים ו-240 פיקסלים אנכיים.   ככל שהמדדים גבוהים יותר כך התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גבוהה יותר כדי להציג תמונה איכותית. הרזולוציה הנפוצה במחשבי כף יד היא 240X320. בדגמים מתקדמים ויקרים יותר יש מסכים בעלי רזולוציה גבוהה של 640x480, המומלצת בעיקר למי שמתכנן לצפות בסרטים.
הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, והיא נמדדת במספר הפיקסלים שמרכיבים את התמונה השלמה או את מסך התצוגה. הפיקסלים הם נקודות זעירות המסודרות לאורך ולרוחב התמונה או מסך התצוגה. לדוגמה, רזולוציה של 240X320 משמעותה שיש 320 פיקסלים אופקיים ו-240 פיקסלים אנכיים.   ככל שהמדדים גבוהים יותר כך התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גבוהה יותר כדי להציג תמונה איכותית. הרזולוציה הנפוצה במחשבי כף יד היא 240X320. בדגמים מתקדמים ויקרים יותר יש מסכים בעלי רזולוציה גבוהה של 640x480, המומלצת בעיקר למי שמתכנן לצפות בסרטים.

נוחות השימוש

(25% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

אף שאינו מחשב כף היד הקטן ביותר שראינו, P560 צר ורזה דיו כדי לשבת בנוחות בכף היד, והאחיזה בו טובה; הוא שוקל 170 גרם בלבד ולא הכביד על תיק הצד שלנו.

מתחת למסך נמצאים מקשי החומרה העיקריים, הכוללים שני מקשים רחבים בצורת פס מתכת מוברש, וביניהם נמצא ג'ויסטיק רב כיווני ולחיץ לניווט בתפריטים השונים. את תפקוד המקשים ניתן להגדיר במערכת ההפעלה, והם נוחים מאוד ללחיצה ומגיבים היטב; הג'ויסטיק מוצלח פחות – הוא קטן מדי ושקוע מדי, ולא מספיק נוח לשימוש. כשלוחצים על אחד המקשים מאיר הג'ויסטיק באור אחורי כתום. בחלקו העליון של המכשיר נמצא מקש הפעלה/כיבוי הרגיל (המעביר את המכשיר למצב המתנה אך לא מכבה אותו לגמרי), ובתחתיתו – מקש On/Off האופייני למחשבי כף היד של חברת Mio ומאפשר כיבוי מוחלט של המכשיר כאשר לא נעשה בו שימוש לתקופה ארוכה. לידו נמצאים שקע USB המשמש גם לטעינת המכשיר, ושקע 2.5 מ"מ לאוזניות המצריך אוזניות ייעודיות או מתאם – היינו שמחים יותר לראות חיבור 3.5 מ"מ סטנדרטי. בימין המכשיר נמצא חריץ הרחבה לכרטיס זיכרון, המכוסה במכסה פלסטיק. מעל המסך בחזית המכשיר ישנן שתי נורות חיווי ל-Bluetooth
ול-
Wi-Fi.

הסנכרון עם המחשב מתבצע באמצעות התוכנה Microsoft ActiveSync והוא פשוט ונוח. מערכת ההפעלה במכשיר, Windows Mobile 6, כוללת את רוב התוכנות הבסיסיות – נגן מוזיקה, וידיאו ותמונות וכן תוכנות אופיס בסיסיות, אבל לא מעבר לזה; היה נחמד לו היו מצורפות לחבילה כמה תוכנות נוספות מעבר לאלו המובנות במערכת ההפעלה (כמו סקייפ, למשל). העברית מבית Eyron שהייתה מותקנת במכשיר שבדקנו, היא ללא דופי וכל התפריטים מגוירים כהלכה.

נקודה משונה ששמנו לב אליה היא שהמכשיר נוטה להידלק מאליו מפעם לפעם, ללא סיבה מיוחדת – יתכן שמדובר בבאג במערכת ההפעלה.

Mio P560 מציג ביצועים טובים
מתחת למסך נמצאים מקשי החומרה העיקריים, הכוללים שני מקשים רחבים בצורת פס מתכת מוברש, וביניהם נמצא ג'ויסטיק רב כיווני ולחיץ. את תפקוד המקשים ניתן להגדיר במערכת ההפעלה, והם נוחים מאוד ללחיצה ומגיבים היטב; הג'ויסטיק מוצלח פחות – הוא קטן מדי ושקוע מדי, ולא מספיק נוח לשימוש

השוואה ותיאום בין נתונים הנמצאים במכשירים נפרדים. למשל, הוספת פגישה בתוכנת היומן במחשב האישי, מתעדכנת בסנכרון בין המחשב האישי למחשב כף היד, ומופיעה גם ביומן של מחשב כף היד. כדי לבצע סנכרון מחברים את שני המכשירים זה לזה בכבל מתאים (או מניחים את מחשב כף היד בתחנת העגינה), ותוכנת סנכרון משווה בין הנתונים החדשים שהוספו בשני המכשירים ומעדכנת את הנתונים החדשים בכל מכשיר.

משך פעולת הסוללה

(15% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

הצהרת היצרן מדברת על 4.5 שעות פעולה של המכשיר כאשר ה-GPS פעיל; אצלנו הסוללה החזיקה מעמד במשך שבוע המתנה וכחמש שעות פעילות, כולל השמעת מוזיקה, שעת ניווט ומשחק אובססיבי ב"שובר לבנים" הממכר – זמן סוללה מעל הממוצע. עם זאת קחו בחשבון שבשימוש אינטנסיבי בקישוריות האלחוטיות הזמן עשוי להתקצר.

עמידות

(5% מהציון הסופי)
7.5 מתוך 10

למרות המראה האלגנטי ושילוב המתכת והכרום, לא הצלחנו להשתחרר מהתחושה הפלסטיקית שהמכשיר נותן. בלחיצה על צדי המכשיר נשמעים רחשים לא נעימים מחלקי הפלסטיק (ראוי לציין שהמכשיר שבדקנו היה "מחודש", ויתכן שבמכשיר חדש המצב טוב יותר). המסך שקוע מעט בתוך המסגרת החיצונית, דבר המעניק לו הגנה מסוימת. המקשים והחיבורים למיניהם טובים ויציבים ומעניקים תחושת עמידות וחוזק.

כדי לתקשר עם מחשבי כף יד או מחשבים אחרים, להעביר ולקבל קבצים, לסנכרן נתונים או לגלוש ברשת האינטרנט, מצוידים מחשבי כף היד בהתקני תקשורת שונים:   USB: חיבור רב תכליתי המיועד להתחברות למחשב ולמכשירים תומכים. ל-USB שתי גרסאות: USB 1.1 מהדור הראשון ו-USB 2.0 המהיר יותר פי 40, ולכן גם המומלץ מבין השניים. חיבור USB קיים בכל מחשבי כף היד, למעט כאלה המתחברים למחשב באמצעות עריסה ייעודית בלבד, שלהם יש חיבור קנייני. אינפרה-אדום (IR): טכנולוגיה אלחוטית ותיקה ואטית יחסית, שמסוגלת להעביר קבצים בין המכשיר למכשירים בעלי חיבור זה.   Bluetooth (BT): חיבור אלחוטי מתקדם ומומלץ, המשמש לתקשורת עם כל מכשיר תומך. במחשבי כף יד משולבי סלולר ניתן להשתמש גם באוזניית BT או בדיבורית BT לרכב, וכן לצורך חיבור אנטנת GPS.    Wi-Fi: תקשורת אלחוטית המשמשת לחיבור לאינטרנט, הנמצאת בעיקר במכשירים יקרים. במחשבי כף יד התומכים ב-Wi-Fi ניתן לגלוש באינטרנט וכן לקבל ולשלוח דואר אלקטרוני במקומות בהם פרוסה רשת אלחוטית (נקודות חמות). ישנם כיום שלושה תקנים לרשת ה- Wi-Fi – a, b ו-g (תקן נוסף הוא n, אך לעת עתה אינו רלוונטי). תקןg  הוא החדש והמהיר שבהם. במכשירים רבים מוצעים שני תקנים – b ו-g.   חיבור לאוזניות: בחלק מהמכשירים ישנו שקע אוזניות בגודל 2.5 מ"מ המתאים לאוזניות מיוחדות עם מחבר קטן, כמו שקיים בנגני MP3 מסוימים, ובחלקם ישנה יציאת אוזניות סטנדרטית בקוטר 3.5 מ"מ, המתאימה לטווח רחב יותר של אוזניות ומומלצת למי שמעוניין להאזין למוזיקה באיכות גבוהה.
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image