1
החיסכון מתחיל כבר ברכישת המוצרים

ברכישת מוצרים לבנים (מכונות כביסה, מייבשים וכדומה) ומזגן - יש לשים לב לדירוג האנרגטי שלהם והקפידו לבחור דגמים חסכוניים. הדירוג האנרגטי מופיע במפרטים וחייב להופיע בתווית האנרגיה שמוצמדת לכל מוצר כזה. דירוג צריכת האנרגיה מבוטא באותיות A, שהיא הדרגה החסכונית ביותר, ועד G – הבזבזנית ביותר. השתדלו לקנות מוצרים בעלי דירוג A או B לכל היותר.


ברכישת מזגן חשוב להתאים אותו לתנאים ולצרכים בבית. לשם כך היעזרו באיש מקצוע, וקראו את המדריך שלנו לבחירת מזגן. חשוב לדעת שגם מיקומו של המזגן (המאייד) בבית משפיע על יעילותו, לכן דאגו להתקנה מקצועית שלוקחת בחשבון את הנתון הזה. כדאי לשקול דגם בטכנולוגיית אינוורטר. מחירו של מזגן כזה אמנם גבוה יותר ממזגן רגיל, אך צריכת האנרגיה שלו נמוכה בשיעור של עד 30%.

איך לחסוך בהוצאות החשמל

כמו כן, בבואכם לבחור מכונת כביסה, כדאי תמיד לבחור מכונה בעלת קיבולת מעט גדולה יותר ממה שתכננתם, כדי שתוכלו לכבס כמות גדולה יותר של כביסה בהפעלה אחת, ובכך לצמצם את המספר המצטבר של ההפעלות.

גם במקרר הקיבולת משפיעה על הוצאות החשמל. מקרר בעל קיבולת גדולה מהדרוש יוביל לבזבוז אנרגיה, ואילו קיבולת קטנה מדי תיאלץ אתכם להשאיר את הדלת פתוחה בזמן שאתם נוברים בתא הקירור למציאת המוצר המבוקש. למידע נוסף על בחירת מקרר ועל התאמת הקיבולת לצרכים קראו את המדריך שלנו לבחירת מקרר.
2
שימוש חסכוני במכשירי חשמל

קומקום חשמלי: אולי תופתעו לגלות שהמכשיר הקטן והצנוע הזה עשוי להיות זללן חשמל לא קטן כלל. ומאחר שהשימוש בו תדיר, מדובר במכשיר בעל פוטנציאל בזבזני במיוחד - לא רק בגלל הבזבזניות של המכשיר עצמו, אלא גם בשל הנטייה למלא מים בכמות הגדולה מהדרוש.


איך לחסוך בהוצאות החשמל


אם רק תקפידו למלא מים בכמות המדויקת, תיהנו מחיסכון לא מבוטל בהוצאות החשמל. לשם כך היעזרו בלוח השנתות של הקומקום, או צקו לתוכו מים מהספל המיועד להכנת המשקה. גורם נוסף לצריכת יתר של חשמל הוא הצטברות אבנית בתחתית הקומקום, שמאריכה את זמן ההרתחה. רצוי אפוא לטפל באבנית בתכיפות - גם כי זה חסכוני יותר בשימוש השוטף וגם כי קל יותר להסיר שכבה דקה של אבנית.


מזגן: בקיץ הישראלי כמעט בלתי אפשרי להסתדר ללא מזגן, אבל בהחלט אפשר למתן את חשבון החשמל אם מכוונים את המזגן לטמפרטורה סבירה של כ-25-23 מעלות צלסיוס. כמוכן, אם תשלבו מאוורר פשוט לצד המזגן תוכלו להסתפק בטמפרטורה גבוהה קצת יותר ועדיין ליהנות ממיזוג נעים ומחסכון בהוצאה על חשמל. כדאי לדעת שהמזגן לא באמת משנה את טמפרטורת האוויר שהוא פולט - אלא פולט אוויר קר בטמפרטורה קבועה עד שהחיישן שלו קובע שממוצע הטמפרטורה בחדר הגיע ליעד המבוקש. מי שיושב מול המזגן יכול לכוון אותו לעוצמה מינימלית וטמפרטורה מקסימלית ועדיין להצטמרר מכמות האוויר הקר שיגיע אליו.


איך לחסוך בהוצאות החשמל


הולכים לישון עם מזגן דולק? השתמשו בפונקציית שינה (Sleep), שמעלה את הטמפרטורה בהדרגה במשך הלילה; והשתמשו בטיימר – לכיבוי מתוזמן של המזגן לפנות בוקר. כמו כן, כיום מזגנים רבים פועלים באמצעות WiFi וניתן להגדיר זמנים וטייימר באמצעות אפליקצייה נתמכת - ישירות מהסמארטפון ובאופן נוח.


כמו כן, באמצעות פלטפורמות בית חכם ומוצרי בית חכם שונים, ניתן להגדיר את המזגן לפעול באופן אוטומטי על פי טמפרטורת החדר, כך שהמזגן ישאר דלוק אך ורק כאשר הוא נדרש לשם הגעה לטמפרטורה המבוקשת. בנוסף, יש לדאוג להצללה של חלונות הבית על מנת לצמצם את חדירת קרני השמש פנימה, ולהקפיד על אטימה מיטבית של חלונות ודלתות. יחד עם זאת, אלמנט משמעותי נוסף ולא פחות חשוב זהו ניקוי פילטר המזגן מפעם לפעם. 


לעומת הקיץ, המזגן בחורף הוא אמצעי החימום החסכוני ביותר בהשוואה ליתר פתרונות החימום הנפוצים, ולכן מומלץ להעדיף אותו כאמצעי ההסקה העיקרי בבית במעט ימי החורף שיש בישראל.


מכונת כביסה ומדיח כלים: מכשירים כמו מכונת כביסה ומדיח כלים השתדלו להפעיל כשהם במלוא הקיבולת שלהם, וכך תוכלו לטפל בכמות גדולה של כלים או כביסה בהפעלה אחת. בנוסף, הקפידו לבחור בתכנית המתאימה ואל תגזימו עם הטמפרטורה. במכשירים כאלה עיקר צריכת החשמל הולכת על חימום המים.


איך לחסוך בהוצאות החשמל


מייבש כביסה: אם החלטתם להשתמש במייבש - השתדלו להכניס את הכביסה כשהיא סחוטה היטב (מהירות סחיטה של 800 סל"ד ויותר במכונת הכביסה), והימנעו ממילוי המייבש בכביסה עד אפס מקום, דבר שיאריך משמעותית את משך הייבוש וגם יפגום באיכות הייבוש.


תנור בישול ואפייה: רוב הבישולים מחייבים חימום מקדים טרם הכנסתם לתנור. כאן אין הרבה מה לעשות, חוץ מלהקפיד לא לחרוג מנקודת הזמן שבה התנור מגיע לטמפרטורה הרצויה. מצד שני, תוכלו לכבות את התנור כמה דקות לפני סיום זמן הבישול. בדקות הראשונות שלאחר הכיבוי הירידה בטמפרטורת התנור מזערית מספיק כדי לא להשפיע על תוצאת הבישול, אבל את התוצאה האמיתית תראו בחשבון החשמל שלכם - בוודאי אם אתם מרבים להשתמש בתנור. בנוסף, שימוש בפונקציית הטורבו שבתנור תקצר את משך הבישול ותתרום גם היא לחסכון בחשמל.


מקרר: הקפידו על מרווח אוורור של כ-15 ס"מ בין המקרר ובין הקיר שמאחוריו' כדי למנוע חימום יתר של המדחס. הדבר מגביר את צריכת החשמל ואף מאיץ את הבלאי של מערכת הקירור. בנוסף, בדקו את אטימות דלת המקרר; דלת שאינה אטומה לחלוטין גורמת לבזבוז אנרגיה ולהצטברות קרח. כדי לבדוק את טיב האטימה הכניסו דף נייר בין הדלת למסגרת תא הקירור, סגרו אתה הדלת ומשכו את הנייר. אם הנייר נשלף בקלות, יש להחליף את האטם שבדלת. בצעו את הבדיקה בכל היקף מסגרת המקרר. בשימוש השוטף, אל תכניסו תבשילים חמים ואל תשאירו את הדלת פתוחה לזמן ארוך מהנחוץ, זה מעלה את הטמפרטורה הפנימית של המקרר וגורם למדחס לעבוד שעות נוספות.

3
אור גדול ובזול

התקינו נורות חסכוניות (CFL ו-LED) בכל מקום אפשרי בבית במקום נורות הליבון הרגילות (פלורוסנט חסכוני גם הוא, אך לא מומלץ בשל החומרים הרעילים שבו). על פי נתוני משרד התשתיות, נורות הליבון צורכות כ-20% מהחשמל בעולם ופולטות כשליש מכמות גזי החממה. החלפתן בנורות חסכוניות תביא להפחתה ניכרת בפליטת הגז ולחיסכון של כ-70% מצריכת החשמל לתאורה, שהם כ-250 שקלים בשנה.


איך לחסוך בהוצאות החשמל

כדאי לדעת שנורות חסכוניות בסיסיות מגיעות בגוון קריר, שאינו אהוב על אנשים רבים, ולפי מחקרים אף מזיק לגוף, בשל העובדה שהוא מבלבל את השעון הביולוגי. מסיבה זו, במקביל להוספת "מצב לילה" למכשירים שונים בעלי מסך (כמו מחשבים וסמארטפונים), ניתן למצוא כיום נורות חסכוניות (בעיקר בטכנולוגיית LED) בצבעים חמים יותר, המדמים את נורות הלהט הצהבהבות וצבעי השקיעה המפעילים את השעון הביולוגי. חלק מהנורות אף צבעוניות, וניתן לשנות את צבען בדרכים שונות - החל ממתגים מתוחכמים ועד כאלו המחוברות לרשת וניתנות לשליטה על ידי אפליקציות.

4
המתנה יקרה

בכל בית יש כמה מכשירי חשמל שנמצאים במצב המתנה (stand by) כשהם כבויים לכאורה, אבל למעשה ממשיכים לצרוך חשמל. עם המכשירים הללו נמנים מסך טלוויזיה, מכשיר DVD, ממירים, סטרימרים, מיקרוגל דיגיטלי, מחשבים, מסכים, פקס ועוד. מדובר אמנם בצריכת חשמל קטנה יחסית, וכיום היא אף נמוכה יותר מבעבר, אבל במצטבר ההוצאה בגינה יכולה להסתכם בעשרות עד מאות שקלים בשנה.


איך לחסוך בהוצאות החשמל


הפתרון הוא לנתק מהשקע מכשירים שלא נעשה בהם שימוש באופן ממושך (למשל, לקראת יציאה לחופשה בת מספר ימים). כדי שהניתוק יהיה קל ומהיר לביצוע מומלץ לחבר מספר מכשירים סמוכים (טלוויזיה, ממיר, נגן DVD, מערכת קולנוע וכו'; או מחשב, מסך, רמקולים ומדפסת) לרב-שקע המצויד במפסק כיבוי והפעלה.

5
חסכו ואמצו

פשוט הימנעו מבזבוז מיותר של חשמל: כבו את האורות בחדרים שאינם מאוכלסים, העדיפו אור טבעי על פני שימוש בתאורה מלאכותית בשעות היום, כבו את המזגן בצאתכם מהחדר או מהבית, אל תשאירו את הטלוויזיה דולקת אם אינכם צופים בה, כבו את המחשב כשהוא לא בשימוש. כן, אתם יודעים את כל זה, אבל לפעמים צריך להזכיר. אז הנה, הזכרנו.המדריכים הבאים עשויים להיות רלוונטיים עבורכם:
איך לבחור מזגן
איך לבחור מקרר
איך לבחור מדיח כלים
איך לבחור מכונת כביסה
איך לבחור מייבש כביסה

איך לבחור תנור בישול ואפייה