חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך להאריך את חיי הסוללה של הסמארטפון

עודכן לאחרונה: 19/05/2019
שוב אמצע היום והמכשיר מראה 19% אדום בוהק ואתם לא מבינים איך שוב הסוללה נגמרה כל כך מהר. מסתבר שיש פה לא מעט מדע, אבל עם הטיפים הבאים גם אתם תוכלו לסיים את היום עם 50% סוללה.
איך להאריך את חיי הסוללה של הסמארטפון

כשאנחנו חושבים על איך להאריך את חיי הסוללה, צריך לחשוב על מה גורם לה להיות מנוצלת בכזאת אינטנסיביות, שהיא נגמרת באמצע היום. לכך יש שני גורמים: חומרה ותוכנה.

בצד של התוכנה, תמצאו אפליקציות שמתקשרות דרך קבע עם שרת חיצוני כדי לשמור אתכם מעודכנים. למשל פייסבוק מסנג'ר, ווטאסאפ, טלגרם, אפליקציית מייל, אתם יודעים מה, למעשה כל אפליקציה שיש לה פונקציה של הודעת פוש, וכידוע, כל אפליקציה חדשה מגיעה כברירת מחדל עם הפוש מופעל כמו ynet, וואלה ומאקו, כל אלה מזהמים לנו את החיים במידע שמפעיל את האנטנה הסלולרית או הו-Wi-Fi, מפעיל את ה-GPS כדי לגלות את המיקום שלכם, מפעיל את המסך ואת מנוע הרטט והרמקול. כל אלה פועלים ביחד בכל התראה. תוסיפו את ההודעות שאתם באמת רוצים לקבל כמו שיחות עם חברים, ומאוד מהר הגעתם למכשיר שרק נראה כבוי, אבל הוא בעצם פועל ללא הפסקה.הדרך הכי אפקטיבית למנוע את הודעות הפוש האלה היא לבטל אותן ידנית דרך כל אפליקציה שמעזה להטריד אתכם. בנוסף, תוכלו לנהל את הסוללה דרך אפליקציות ייעודיות שבודקות איזו אפליקציה צורכת סוללה בעוצמה מוגזמת. לרוב זה נעשה מבלי שתראו אותה פתוחה בכלל. אחת מהן היא Greenify. זו אפליקציה חינמית בלי פרסומות, וללא צורך לעשות ROOT למכשיר, שמסוגלת להכניס אפליקציות למצב שינה ככה שהן לא יצרכו חשמל בזמן שהמכשיר כבוי.

בצד של החומרה יש מגוון אנטנות הפועלות דרך קבע ולאו דווקא יש בהן צורך. GPS, בלוטות' ואפילו וויפיי. אם אתם לא מנווטים כרגע, כבו את האנטנה דרך תפריט ההגדרות או בתפריט המהיר. לא מחוברים לדיבורית? כבו את הבלוטות'. נמצאים באזור בלי ווי פיי? אין סיבה שהאנטנה תפעל ותחפש רשתות אם אין.

עם זאת, אם אתם כן נמצאים באזור של ווי פיי, עדיף להתחבר כי הגלישה בווי פיי צורכת משמעותית פחות סוללה מאשר בדור 3 או 4. אם אתם במצוקה אמיתית, כבו את הדור 4 LTE והדור 3, ותישארו עם גלישה ב-GSM. זו גלישה איטית כמו יום ראשון אחרי חופשה אבל אתם יכולים לחסוך פה 50 אחוז מהאנרגיה בגלישה דרך דור 3.עכשיו בואו נדבר על הסיבה שבגללה הביצועים של הסוללות משתנה לאורך זמן. לכל סוללה יש קיבולת שהיצרן מצהיר עליה. היא יכולה להיות נכונה, היא יכולה להיות שקר מוחלט, בלי ציוד מעבדה אי אפשר לדעת. כך או כך בסמארטפונים תמצאו סוללות ליתיום איון, בקיבולת של 1700-5000 מילי אמפר שעה. המונח הזה מצהיר כמה זרם מסוגלת הסוללה לספק. בתאוריה, סוללה של למשל 3000 מילי אמפר שעה, תחזיק כמעט כפול מזו של 1700 מילי אמפר שעה, אבל אם נשווה בין נגיד G4 חדש לבין אייפון 5 חדש, נגלה ששניהם מחזיקים אותו זמן. זה שפרופיל צריכת הסוללה של כל מכשיר הוא שונה, מקשה עלינו לדעת מראש כמה שעות שימוש אפשר לסחוט מכל מכשיר.

הביצועים מושפעים מאוד מהטמפרטורה הסביבתית. ברגע שהסוללה עוברת את ה-30 מעלות - משהו שקל לה מאוד לעשות בישראל, במיוחד אם אתם שמים את המכשיר בשמשה הקדמית תחת השמש, היא מאבדת מהיעילות שלה לא רק באותו רגע, אלא גם לאורך זמן. אותו דבר בקור.

סוללה היא לא דבר יעיל במיוחד. ככה סוללת ליתיום נטענת עובדת: בזמן הטעינה, ליתיום נמשך אל האלקטרודה השלילית - האנודה שעשויה גרפיט. כשהליתיום צמוד אליה, הסוללה מוכנה לשימוש. הסרת הליתיום בזמן הפריקה, כלומר בזמן השימוש, לא מאפסת את השכבה שצמוד לגרפיט, ולאט לאט נוצרת שם שכבה של חומר בשם Solid Electrolyte Interphase או SEI. השכבה הזו גדלה עם כל מחזור של הסוללה והופכת עבה יותר ויותר עד שהיא מגיעה לעובי שמפריע לליתיום להיצמד אל הגרפיט, וזה מתבטא, ניחשתם נכון, בצניחה פתאומית של קיבולת הסוללה. זה בדיוק מה שמביא למקרים שבהם אתם רואים 70 אחוז סוללה ולפתע היא צונחת בלי התראה מוקדמת.סוללות ליתיום וניקל מסוגלות לעבור 300-500 מחזורי פריקה וטעינה מלאים לפני שהקיבולת יורדת מתחת ל-80 אחוזים. זאת בהנחה וקניתם את המכשיר או את הסוללה זמן קצר אחרי שיוצרה. שכן גם אם היא סתם יושבת לה על המדף, היא מאבדת מהקיבולת לאט לאט.

אז איך אפשר להאריך את חיי הסוללה בכל זאת? ראשית להבדיל מסוללות ניקל קדמיום, לליתיום אין אפקט זיכרון, זה אומר שלא צריך להמתין עד שהסוללה תתרוקן כדי לטעון אותה, ולמעשה בסוללות ליתיום עדיף לטעון לעיתים קרובות. תחזיקו מטען אתכם בעבודה ותטענו את המכשיר.

כל מכשירי הפרמיום החדשים מצוידים בטכנולוגיית הטענה מהירה, שמאפשרת להגיע ל-60 אחוז סוללה ב-40 דקות. במידה ושלכם ישן יותר, קבלו את המציאות כפי שהיא וקנו סוללה חיצונית, תוכלו לראות איך לבחור את הנכונה לכם במדריך כאן.

חשוב להבין שסוללה היא מוצר עם אורך חיים מאוד מוגבל. אין צורך להתרגז כל פעם שאתם מגלים שאין סוללה, אלא למנף את הידע שקיבלתם היום כדי להתכונן מראש לתרחיש הסביר מאוד שהסוללה שלכם לא תעבור את השנה וחצי שנתיים של שימוש, ואולי לבחור מכשירים שאפשר להחליף להם סוללה בלי ללכת למעבדה.

טלפון חכם מתאפיין בצג גדול, בקיבולת זיכרון גדולה, ולעיתים מצויד במסך מגע או במקלדת מלאה (QWERTY), לצורך הקלדה נוחה יותר של טקסט. מערכת ההפעלה במכשירים אלו מתקדמת ממערכת ההפעלה של טלפונים רגילים ולכן מאפשרת מגוון רחב של יישומים.
טלפון חכם מתאפיין בצג גדול, בקיבולת זיכרון גדולה, ולעיתים מצויד במסך מגע או במקלדת מלאה (QWERTY), לצורך הקלדה נוחה יותר של טקסט. מערכת ההפעלה במכשירים אלו מתקדמת ממערכת ההפעלה של טלפונים רגילים ולכן מאפשרת מגוון רחב של יישומים.
טלפון חכם מתאפיין בצג גדול, בקיבולת זיכרון גדולה, ולעיתים מצויד במסך מגע או במקלדת מלאה (QWERTY), לצורך הקלדה נוחה יותר של טקסט. מערכת ההפעלה במכשירים אלו מתקדמת ממערכת ההפעלה של טלפונים רגילים ולכן מאפשרת מגוון רחב של יישומים.

המוצרים המבוקשים בקטגוריית טלפונים סלולריים

טלפון סלולרי Apple iPhone 11 128GB
Apple iPhone 11 128GB
יצרן:Apple,
גודל מסך:6.1 אינטש,
טווח מחירים:מעל...,
החל מ- 2,650 ₪
מתוך 39 חנויות
טלפון סלולרי Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB 6GB RAM
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 128GB 6GB...
יצרן:Xiaomi,
גודל מסך:6.67 אינטש,
טווח מחירים:500...,
החל מ- 889 ₪
מתוך 30 חנויות
טלפון סלולרי Xiaomi Redmi Note 9 128GB 4GB RAM
Xiaomi Redmi Note 9 128GB 4GB RAM
יצרן:Xiaomi,
גודל מסך:6.53 אינטש,
טווח מחירים:500...,
החל מ- 603 ₪
מתוך 32 חנויות
טלפון סלולרי Samsung Galaxy Note 10 Lite SM-N770F 128GB 8GB RAM
Samsung Galaxy Note 10 Lite SM-N770F...
יצרן:Samsung,
גודל מסך:6.7 אינטש,
טווח מחירים:1000...,
החל מ- 1,439 ₪
מתוך 15 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי טלפון סלולרי
הצג הכל >>