חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
המוצרים המבוקשים
מיקרוגל Samsung MS23K3513AS
519 - 460 ₪
מיקרוגל Hyundai HAMM21M
396 - 210 ₪
מיקרוגל Morphy Richards 44565
624 - 377 ₪
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך לבחור מיקרוגל

עודכן לאחרונה: 19/02/2021
בעבור משתמשים רבים, המיקרוגל משמש בעיקר להפשרה ולחימום ארוחות מוכנות וכן לבישול משלים של מזון תעשייתי קפוא. זאת על אף שברוב תנורי המיקרוגל ניתן לבשל מגוון תבשילים.

אם גם אתם נמנים עם המשתמשים שרואים במיקרוגל כאמצעי לחימום והפשרה ולהכנת פופקורן, תוכלו לחסוך לעצמכם כסף ולבחור מיקרוגל פשוט יחסית. אבל אם אתם מעוניינים להשתמש בו לבישולים מורכבים יותר בחרו מכשיר מתקדם יותר, ואם אתם רוצים לחסוך מקום במטבח, תוכלו לבחור מיקרוגל משולב שמתפקד גם כטוסטר אובן.

מדריך WiseBuy יסייע לכם לבחור את תנור המיקרוגל המתאים, לפי השיקולים הבאים:
איך לבחור מיקרוגל
1
התאמת המיקרוגל לסביבתו

בבחירת המיקרוגל יש להביא בחשבון את ממדיו הפיזיים של המכשיר, ולוודא שיש לכם מקום פנוי עבורו במטבח, כולל מרווח אוורור של מספר סנטימטרים מסביבו. המרווח המינימלי הרצוי מעל המכשיר הוא 10 ס"מ.


איך לבחור מיקרוגל 


ישנם דגמים מסוג בילט אין (אינטגרלי) המיועדים להשתלב בגומחה ייעודית בארון המטבח, וכאן חשוב במיוחד לבדוק את המידות המדויקות של הגומחה לפני שיוצאים לרכוש את המכשיר. גם את הדגמים הרגילים ניתן להתאים לעיצוב במטבח, ולבחור אותם בהתאם לגימור ולצבע הרצוי, בהם צבע לבן סטנדרטי, גימור דמוי עץ, גימור נירוסטה מבריק או מוברש וכן גימור מראה בוהק.

 

הדלת ברוב מכשירי המיקרוגל נפתחת לצד, אך יש מכשירים שבהם הדלת נפתחת כלפי מטה. מבחינת נוחות השימוש אין הבדל משמעותי בין שני הסוגים, אבל יתכן שבסביבה המסוימת שבה תציבו את המכשיר, יהיה עדיף סוג זה על אחר.

 

לבעלי מקלט טלוויזיה או רדיו במטבח, כדאי לדעת שרצוי לא למקם את המיקרוגל בסמוך לאחד מהמכשירים הללו, מאחר שהוא עלול לגרום להפרעות קליטה. כמו כן, יש להציב את המיקרוגל הרחק ממקור חום ומים.2
קיבולת ועוצמה מרבית

בדרך כלל יש קשר ישיר בין עוצמת החימום המרבית של המיקרוגל לבין הקיבולת שלו, וככל שהעוצמה גבוהה יותר הקיבולת תהיה גדולה יותר.

קיבולת: הקיבולת, או נפח המיקרוגל, נמדדת בליטר ונעה בטווחים שבין 17 ליטר ל-35 ליטר. דגמים בודדים הם בעלי בנפח גדול יותר. להכנת מזון בכמות שתתאים למשפחה ממוצעת בת 5-4 נפשות יתאים תנור בקיבולת של כ-30 ליטר בעוצמה של 1000 ואט או יותר.


איך לבחור מיקרוגל


עוצמת המיקרוגל: עוצמת המיקרוגל, היא למעשה ההספק של המכשיר והוא נמדד בוואט (w). ההספק נע בטווחים עיקריים שבין 700 ל-1100 ואט. ככל שהעוצמה גבוהה יותר משך החימום יהיה מהיר יותר, וניתן לבשל במיקרוגל כמות גדולה יותר של מזון.


תנור מיקרוגל בעל הספק נמוך של כ-700 ואט יתאים להפשרה או לחימום ולבישול מנות קטנות, בעוד שמכשיר בעל הספק של 900 ואט ויותר מיועד לבישול בכמות גדולה.


3
אפשרויות החימום והבישול

בחרו את המיקרוגל בהתאם לשימוש שתעשו בו. אם הוא מיועד בעיקר לחימום ולהפשרת מזון ולבישול בסיסי כמו הכנת אורז, פופקורן, בישול ירקות וכדומה, אפשר להסתפק במיקרוגל פשוט עם מספר מצומצם של תכניות ותכונות מיוחדות. לעומת זאת, אם אתם מעוניינים שהמיקרוגל ישמש לבישול מורכב יותר וכן לאפייה, לצלייה ולהשחמה, בדומה לטוסטר אובן ואף לתנור בישול ואפייה רגיל, בחרו מיקרוגל מתקדם יותר שיענה על הצרכים האלה.

 

דרגות או עוצמות חימום: בכל מיקרוגל יש מספר עוצמות חימום שמיועדות להכנת סוגי מזון שונים בכמויות משתנות, וכן לחימום ולהפשרה בפרקי זמן משתנים (עוצמה גבוהה – חימום מהיר). מומלץ שיהיו לפחות חמש דרגות חימום.


איך לבחור מיקרוגל

 

חימום והפשרה: כל מכשירי המיקרוגל, לרבות הבסיסיים והפשוטים ביותר, מחממים ומפשירים מזון. חלק מהדגמים מציעים הפשרה לפי זמן ובחלקם ניתן להזין את סוג המזון ואת משקלו והמכשיר קובע בעצמו את הזמן ואת העוצמה הדרושים להפשרה.

 

תכניות בישול: כמעט בכל מכשירי המיקרוגל יש תכניות בישול אוטומטיות למגוון חומרי גלם כמו עוף, בשר, דג וירקות ולסוגי תבשילים שונים. מספר התכניות ואפשרויות הבישול משתנה בין הדגמים השונים ויש כאלה עם 10, 15 ואף יותר תכניות שונות. השתדלו לא להתפתות למספר גדול מדי של תכניות שבהן לא תשתמשו, במיוחד אם המיקרוגל משמש כאמצעי בישול משני או שולי במטבח.

 

מיקרוגל משולב: זהו מכשיר מיקרוגל שמתפקד גם כתנור בישול ואפייה. המכשיר כולל גוף חימום או צמד גופי חימום ובחלק מהמקרים גם מאוורר טורבו. מיקרוגל משולב משמש להכנת תבשילים בדומה לטוסטר אובן ולתנור רגיל. אפשר לצלות באמצעותו, להכין מנות מוקרמות כמו פיצה ואף לאפות בו עוגות, פשטידות ומאפים שונים. מיקרוגל משולב אמנם אינו מהווה תחליף אמיתי לתנור בישול רגיל, בין היתר בשל הקיבולת המוגבלת והטמפרטורה המרבית שלו, שלרוב נמוכה מזו של תנור בישול ואפייה, אבל הוא מאפשר לכם לוותר על טוסטר אובן ולחסוך מקום יקר במטבח.

 

תנור מיקרוגל עם גוף חימום יחיד (גריל עליון) משמש בעיקר להשחמה ולהקרמה, וכן לחימום מזון תוך שמירה על מעטה פריך של המנה, למשל שניצל ומאפים. מי שמתכוון להשתמש במיקרוגל כתחליף לאובן או לתנור בישול ואפייה מוטב שיבחר מכשיר עם שני גופי חימום, עליון ותחתון, ורצוי גם מאוורר טורבו, שבפעולתו מפזר את החום בצורה שווה. פעולת טורבו יעילה במיוחד בהכנת נתחים גדולים תוך שמירה על עסיסיותם, וכן מקצרת את משך הבישול.


איך לבחור מיקרוגל

 

במכשירים בעלי שני גופי חימום, הספק גוף החימום העליון בדרך כלל גבוה מהתחתון. רצוי שהספקו של הגוף העליון יהיה לפחות 1200 ואט, ושטמפרטורת החימום המרבית תהיה 220 מעלות צלסיוס ויותר. במכשירים נבחרים ויקרים יש חיישן טמפרטורה שאותו מחדירים לתוך המזון והוא מבקר במדויק את טמפרטורת הבישול הרצויה. אותו חיישן יכול לשמש גם בתוכניות הפשרה, שהיא למעשה חימום בטמפרטורה נמוכה מאד.

 

בחלק מהמכשירים ניתן להפעיל בו זמנית גם את המיקרוגל וגם את גופי החימום, ובכך לקצר את זמן הבישול.

 

שיפור איכות החימום והבישול: במכשירי מיקרוגל רבים יש מגש מסתובב שתורם לאחידות בחימום ובבישול המזון. במכשירים מתקדמים ויקרים יותר יש חימום דו מוקדי, שבו גלי המיקרו באים משני מוקדים ובכך תורמים לבישול  שווה ואחיד יותר של המזון. תכונה זו, שמייקרת את עלות המכשיר, מומלצת בעיקר לבשלנים שמעוניינים לבשל נתחים גדולים או מספר נתחים וכמות גדולה של מזון.

 

בדגמים ספורים  ויקרים התא פנימי עשוי נירוסטה היוצרת החזר של גלי המיקרו מהדפנות ובכך יוצרת חימום אחיד של המזון.

מאוורר בקבוע בדופן האחורית של תא הבישול ומפזר את האוויר החם המידה שווה בחלל התא. טורבו, שקיים בחלק ממכשירי המיקרוגל המשולבים, יעיל במיוחד בהכנת נתחים גדולים של בשר ועוף וכן מקצר את משך הבישול.  
4
נוחות השימוש והניקוי

תפעול הפונקציות השונות ברוב תנורי המיקרוגל דורשים תהליך לימוד כלשהו. מכשירי מיקרוגל מכילים בדרך כלל שלל כפתורים ולחצנים ומגוון אפשרויות ותכניות בישול. לכן מומלץ לקבל הדרכה בחנות ולהיעזר בחוברת ההוראות המצורפת למכשיר.

 

לוח הפיקוד: מכשירי המיקרוגל הפשוטים כוללים לוח פיקוד מכאני, שלרוב מורכב משני בוררים בצורת חוגה, האחד טיימר והשני הוא בורר עוצמות החימום. מכשיר כזה פשוט מאוד לתפעול, אך פחות מדויק ממכשיר בעל לוח פיקוד דיגיטלי ומוגבל בתכניות הבישול שלו.

 

רוב המכשירים הם בעלי לוח פיקוד דיגיטלי עם צג דיגיטלי ולחצנים המתוכנתים לסוגי בישול או חימום שונים, וישנם כאלה שניתן אף לתכנת לחצן עם תכנית מסוימת לפי רצון המשתמש: ניתן להכניס לזיכרון נתוני עוצמת בישול, משך הבישול וסוג התכנית לתבשיל מסוים כדי שבעתיד ישמשו אתכם לאותו התבשיל. יש מכשירים בעלי טיימר להפעלה עתידית, שבהם מזינים את שעת ההפעלה הרצויה, ובהגיע הזמן המכשיר נכנס לפעולה באופן עצמאי.


איך לבחור מיקרוגל

 

שני סוגי הלחצנים הנפוצים הם לחצנים רגילים ולחצנים שטוחים עמידים במים. האחרונים נוחים יותר לניקוי ויש מי שימצא אותם גם נוחים יותר לשימוש. שימו לב לכיתובים ולסימולים המעטרים את לוח הפיקוד, ובדקו עד כמה הם ברורים וקריאים. בחלק מהדגמים הכיתוב הוא בעברית.

 

דלת המיקרוגל: אם חשוב לכם לעקוב אחר התקדמות הבישול מבלי לפתוח את הדלת, בחרו מכשיר שמאפשר צפייה נוחה מבעד לחלון הדלת ונסו לבדוק את איכות התאורה של התא הפנימי. בנוסף תוכלו לבחור בין דלת עם ידית לדלת שנפתחת בלחיצת כפתור. החיסרון של כפתור הוא בהיווצרות כתמים עליו ועל הדלת. 

 

התא הפנימי: תנור מיקרוגל שתאו הפנימי הוא בעל פינות מעוגלות יהיה קל יותר לניקוי. בחלק מהמכשירים המשולבים יש רשת נשלפת ובחלקם רשת הגבהה, המאפשרת למקם את המזון במרכז התא ובחלק מהמקרים גם לבשל שני תבשילים בו זמנית.


איך לבחור מיקרוגל

 

דבר נוסף שכדאי לשים לב אליו הוא האפשרות להשתמש בתבנית גדולה במיקרוגל שאין בו רשת. כיוון שהמגש המסתובב לא מאפשר שימוש בתבניות גדולות יחסית, בחלק מהדגמים המגש ניתן לעצירה ובכך מאפשר להניח עליו תבניות גדולות יותר. כדאי לדעת שהסרת המגש חושפת בדרך כלל ציר בולט שממשיך להסתובב ולא מאפשר להניח עליו כלי בישול.

 

נעילת לחצנים: כדי למנוע לחיצה לא רצויה על הלחצנים במהלך הפעולה, בחרו מכשיר שמאפשר לנעול את המקשים, היעיל במיוחד אם יש ילדים בבית עם גישה למכשיר.

5
מחיר

הגורמים העיקריים המשפיעים על מחירו של תנור המיקרוגל הם הקיבולת וההספק שלו, סוג לוח הפיקוד, מספר תכניות הבישול, מיקרוגל משולב והרכבו – מספר גופי החימום, הספקם וטורבו, הגימור החיצוני שלו ותכונות מיוחדות הקיימים במכשירים השונים.

 

טווח המחירים העיקרי למיקרוגל בעל לוח פיקוד מכאני נע בין 300 ל-600 שקל, ולמיקרוגל דיגיטלי – בין 400 ל-1,500 שקל.


כדאי לבצע השוואת מחירים לפני קניית מיקרוגל

מיקרוגל שמתפקד גם כתנור בישול ואפייה. זהו מכשיר שכולל גוף חימום אחד או יותר ובחלק מהמקרים גם מאוורר טורבו. מיקרוגל משולב משמש להכנת תבשילים בדומה לטוסטר אובן ולתנור רגיל. אפשר לצלות באמצעותו, להכין מנות מוקרמות כמו פיצה ואף לאפות בו עוגות, פשטידות ומאפים שונים.
מאוורר בקבוע בדופן האחורית של תא הבישול ומפזר את האוויר החם המידה שווה בחלל התא. טורבו, שקיים בחלק ממכשירי המיקרוגל המשולבים, יעיל במיוחד בהכנת נתחים גדולים של בשר ועוף וכן מקצר את משך הבישול.  
6
אחריות

אחריות על מיקרוגל נעה בין שנה ל-3 שנים, ובמקרים ספורים ניתנת תקופת אחריות ממושכת יותר.

 

למידע אודות תקנות הגנת הצרכן לגבי שירות ואחריות למוצרי חשמל לחצו כאן


המדריכים הבאים עשויים לעניין אתכם:
מילון מונחי מיקרוגל
איך לבחור טוסטר אובן
איך לבחור תנור בישול ואפייה בנוי
איך לבחור תנור בישול ואפייה משולב חלק א' - תא האפייה
איך לבחור תנור בישול ואפייה משולב חלק ב' - הכיריים
איך לבחור כיריים גז
איך לבחור כיריים חשמליות
איך לבחור טוסטר אובן

המוצרים המבוקשים בקטגוריית מיקרוגלים

מיקרוגל Samsung MS23K3513AS
Samsung MS23K3513AS
מותג:Samsung,
נפח:23 ליטר,
הפעלה:הפעלה דיגיטלית,
החל מ- 460 ₪
מתוך 8 חנויות
מיקרוגל Hyundai HAMM21M
Hyundai HAMM21M
מותג:Hyundai,
נפח:21 ליטר,
הפעלה:הפעלה מכנית,
החל מ- 210 ₪
מתוך 14 חנויות
מיקרוגל Morphy Richards 44565
Morphy Richards 44565
מותג:Morphy Richards,
נפח:23 ליטר,
הפעלה:הפעלה ...,
החל מ- 377 ₪
מתוך 23 חנויות
מיקרוגל Hyundai HAMD21W
Hyundai HAMD21W
מותג:Hyundai,
נפח:21 ליטר,
הפעלה:הפעלה דיגיטלית,
החל מ- 268 ₪
מתוך 9 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי מיקרוגל
הצג הכל >>