הקדמה

במבחן זה בדקנו ארבעה מנשאים פופולריים: Chicco Ultrasoft Magic, Baby Bjorn One, Ergo Baby 360 ו-Weego Preemie - היחיד בארץ שמתאים לפגים. את המנשאים בחנו ארבעה נסיינים - שני גברים גבוהים ושתי נשים בגובה ממוצע. כל המשתתפים השתמשו במנשאים במשך שבועיים וביצעו מבחנים שונים שהראו את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהמנשאים.
הנסיינים שלנו הם:


מבחן מנשאי התינוקות

המוצרים שבדקנו בהשוואה זו:

טווח מחירים:מעל 500,
יצרן:Baby Bjorn,
סוג המנשא:מנשא...,
החל מ- 679 ₪
מתוך 2 חנויות
טווח מחירים:250 - 400,
יצרן:Chicco,
סוג המנשא:מנשא...,
החל מ- 279 ₪
מתוך 3 חנויות
טווח מחירים:מעל 500,
יצרן:Ergo,
סוג המנשא:מנשא ...,
החל מ- 748 ₪
מתוך 2 חנויות

מבחן ההלבשה

לכל מנשא יש מגוון של פונקציות, אך השימוש הבסיסי הוא החלק שבו המנשאים הללו נבדלים אחד מהשני. האם נוח ללבוש אותו? ומה עם הכנסת והוצאת הילד?

צ'יקו אולטרה
לאמיר הלבישה הייתה פשוטה ומאוד מהירה: "אין צורך בעזרה של אדם נוסף. המנשא קל וכמעט לא מורגש. הכנסת התינוק פשוטה. הקליפסים נפתחים התינוק מוחלק פנימה והסגירה חזרה מהירה ונוחה. הגישה לילד חופשית ונוחה. יש אפילו כיס פנימי שאפשר להכניס את היד וללטף את התינוק ולהרגיע אותו." מצד שני, עידן ודניאל ציינו שהמנשא של צ'יקו היה לא נוח ללבישה בצורה בולטת. רעות הוסיפה ש:" לקח לי הרבה זמן לנסות ולהתאים אותו למידה שלי. הכתפיות היו עדיין גדולות עליי, לא הצלחתי להגיע למצב של נוחות מספקת. ריבוי הקליפסים מסרבל את הלבישה.

בייבי ביורן
כאן הייתה הסכמה מכל הנסיינים והנסייניות לגבי נוחות הלבישה של המנשא של בייבי ביורן. רעות: "הצלחתי להבין את אופן הסגירה המתאימה לתינוק שלי (3 חודשים) רק בעזרת היו-טיוב, מסתבר שיש התאמה לניו בורן שלא מצוינת בהוראות המצוירות.. המנשא עצמו די כבד ומסיבי אך על הגוף המשקל לא מורגש והוא קל ונוח על הגוף". אמיר ציין שהיו הרבה קליפסים ורצועות אך תהליך הלבישה היה יחסית פשוט ומהיר, וכך גם הסכימה דניאל.

מבחן מנשאי התינוקות

ארגו בייבי
גם כאן הייתה הסכמה ברורה לגבי נוחות הלבישה. לאמיר המנשא היה "נעים על הגוף, מתלבש נוח על הגב והכתפיים" לדניאל שנמוכה מאמיר ב-33 סנטימטר היה נוח ללבוש אך קשה לסגור את הרצועות בגלל אורך ידיה. עם זאת, לעידן שגובהו כמעט זהה לזה של אמיר, היה קל ללבוש את המנשא.

וויגו פרימי
וגם במנשא של וויגו היו לכולם חוויות חיוביות בכל הקשור ללבישת המנשא. אמיר: "פשוט מאוד ללבישה, מעט רצועות. לאחר התאמה ראשונית הלבישה פשוטה מאוד. דניאל ציינה כי "המנשא קל להלבשה על הגוף. והוא קל משקל", וגם רעות הסכימה ש"הלבישה קלה ואינטואיטיבית,, למרות ריבוי האבזמים ואמצעי הבטיחות."

המנצח במבחן ההלבשה הוא המנשא של וויגו פרימי.

מבחן מנשאי התינוקות
המנשא של Weego Preemie

מבחן הכנסת התינוק
לאחר שלבשתם את המנשא בעצמכם, הגיע הזמן להכניס את התינוק. סעיף זה נשען על משקל הילד, גודלו והכוח הפיזי של ההורה.

צ'יקו אולטרה
לאמיר הכנסת התינוק הייתה פשוטה: "הקליפסים נפתחים התינוק מחליק פנימה והסגירה חזרה מהירה ונוחה. גם לעידן היה קל להכניס את ה תינוק אך התקשה לסגור את הרצועות. לדניאל ורעות הייתה חוויה מעט שונה, שכן לדניאל היה לא נוח להכניס את התינוק למנשא ולאבטח אותו בו זמנית וברכו של התינוק של רעות נתקעה בכניסה למנשא.

בייבי ביורן
אמיר: "הכנסת התינוק יחסית נוחה, כשהתינוק כבר במנשא קשה לראות את הסוגר ולסגור אותו. בזמן הזה התינוק לא מאובטח". אותם קליפסים ייעודיים הם הפתרון של בייבי ביורן לסגירת המנשא. עידן מוסיף ואומר ש"צריך להתאמץ ממש כדי לסגור". גם דניאל מעט התקשתה: "הסגירות קצת לא נוחות לדעתי. יש קושי כשהתינוק עלייך לסגור את הקליפסים. המנשא על הגוף נוח והמשקל של התינוק מרגיש מאוזן. רעות חוותה חוויה דומה: "ניתן להגיע אל התינוק בלי בעיה, הכנסת התינוק יחסית נוחה, כשהתינוק כבר במנשא קשה לראות את הסוגר ולסגור אותו."

מבחן מנשאי התינוקות

ארגו בייבי
אמיר: לקח הרבה זמן להבין איך להכניס את התינוק וגם אחרי שעושים זאת, מאוד קשה להגיע לקליפס מאחורי הגב ללא עזרה. עידן: "הרגליים של התינוק לא מתלבשות היטב". גם דניאל דיווחה על חוויה דומה: "נוח להכניס את התינוק למנשא אך לסגור את הקליפסים לא נוח. משקל התינוק מרגיש די מאוזן."

וויגו פרימי
אמיר: "פשוט לא הצלחתי. צריך לתמרן כל רגל של התינוק בשני פתחים שונים בזמן שאין לו אף תמיכה. מהר מאוד זו הופכת למשימה בלתי אפשרית. לעידן היה מעט קשה "להגיע לסגור את החלק שעוטף את התינוק". דניאל אמרה ש"לא נוח להכניס את התינוק למנשא. קשה להכניס את רגליו למקום המתאים ואת ידיו בכלל לא הצלחתי להכניס. מבחינת אבטחה הצלחתי לאבטח אותו לבד ללא עזרה. הצלחתי להעביר את התינוק לבד לגב ללא עזרה נוספת כאשר אני במצב של ישיבה.

לרעות הייתה חוויה מעט שונה: הרמת התינוק היתה קלה וכן גם אבטוח המנשא בחלק הקדמי, לעומת זאת, ברצועות הגב והכתפיים הייתי חייבת את העזרה של בעלי מאחר ונדרש כח רב.

המנצח במבחן הכנסת התינוק הוא המנשא של בייבי ביורן.

מבחן מנשאי התינוקות
Baby Bjorn One

מבחן הטיול
בשביל מה המנשא אם לא בשביל לצאת להסתובב בלי לסחוב עגלה. שלחנו את הנסיינים שלנו לטייל עם הילדים ולבדוק האם המנשא נוח על הכתפיים והגב, האם התינוק רגוע בפנים ואילו מצבי ישיבה קיימים.

צ'יקו אולטרה
לכל הנסיינים הייתה את אותה תלונה לגבי הלחץ בכתפיים:"המנשא מייצר לחץ על הצוואר. האפשרות לשחק עם הגובה מאוד מוגבלת וכתוצאה מכך לא נוח לשאת את התינוק לאורך זמן. מצאתי את עצמי כל הזמן קצת מרים או מזיז אותו כדי שהלחץ יעבור מנקודה אחת לנקודה אחרת. מבחינת אבטחה אני מרגיש שהתינוק מאובטח בפנים. כאשר התינוק עם הפנים קדימה החלק הקדמי של המנשא אמור להתקפל כדי שלא ישב לו על הפנים. לא הצלחתי לקפל (למרות שהוא לא ממש הפריע), כך סיפר אמיר. עידן הוסיף שהמנשא לא נוח בכתפיים. לתינוק אין מספיק תמיכה לראש והוא לא כל כך רגוע, ושהוא לא מרגיש בטיחותי.

דניאל: "יש לחץ על הכתפיים והגב. התינוק מצליח לראות את סביבתו אך אין תחושבת בטחון כשהתינוק במנשא. אין תמיכה מספקת לגבו". רעות: "יש לחץ באזור הכתפיים, כנראה בגלל שלא הצלחתי להקטין את המידה שתתאים לי, מה שגרם לכך שהפתח העליון במקום בו נמצא הראש לא היה מספיק מהודק והראש היה משוחרר מידי ולא נתן תחושת ביטחון לי ולתינוק. נאלצתי להחזיק את הראש.

בייבי ביורן
כאן מתקבלת תמונה שונה לגמרי, ונראה שהבייבי ביורן משמעותית נוח יותר. אמיר: הילד מאובטח היטב ויושב בנוחות כמו כן הבד נושם ואוורירי כך שהוא מתאים במיוחד לאקלים הישראלי. יחד עם זאת כאשר התינוק פונה החוצה יש את החלק הקדמי שאמור להתקפל כדי לא להפריע לו, אבל הוא כל הזמן קופץ לו על הפנים וזה מאוד לא נוח. גם עידן מסכים ואומר שישנה "תמיכה טובה לראש התינוק ולגב שלי". דניאל הוסיפה ש"המשקל הרגיש מאוזן. כאשר התינוק היה עם הפנים החוצה הוא הרגיש חופשי ומשוחרר וראה את הסביבה.כשהיה עם הפנים אליי הוא לא היה נינוח. ישנה תחושה שהתינוק מוחזק טוב במנשא ומאובטח היטב. וגם רעות ציינה ש"המנשא יחסית מאוד נוח לי, יש מעט לחץ בכתפיים. כנראה שלתינוק שלי היה פחות נוח במנשא מאחר ומהרגע שהכנסתי אותו אליו מאוד התקשתי להרגיע אותו אך לבסןף נרגע ונרדם. אהבתי את תומך הראש שניתן לקפל או להרים שעוזר למסך גירויים לקראת הירדמות. תחושת האבטחה של התינוק במנשא מאוד גבוהה.

מבחן מנשאי התינוקות

ארגו בייבי
אמיר: כאשר התינוק יושב עם הפנים החוצה הרגליים שלו בפישוק. יש המנשא מתוכנן כך שהילד אמור לסגור את הרגליים, אבל זה לא מספיק כי הילד עדיין בפישוק לאורך זמן וכנראה זה לא נוח לו. כמו כן הבד עבה מאוד, ולכן טיול קייצי יכול להיות מאוד לא נעים וחם בפנים. לזכותו יאמר שפיזור המשקל על ההורה נעשה בצורה טובה ונוח להורה לאורך זמן. עידן מוסיף שהמנשא "מרגיש נוח אך בגלל שהכפתורים הם אלו שמחזיקים את התינוק זה מלחיץ". גם לדניאל הייתה חוויה חיובית שכן "התינוק היה רגוע במנשא עם הפנים החוצה בעיקר. הצליח לראות את סביבתו. יש תחושת בטחון ואין צורך לתמוך עם הידיים." את המנשא הזה רעות לא בדקה בגלל המשקל המינימלי לתינוק העומד על 5.5 קילו.

וויגו פרימי
אמיר סיפר שהוא הרגיש שאין תמיכה ראויה ופחד להשאיר את התינוק בפנים. עידן סיפר שלו היה נוח אבל נראה שלתינוק פחות. דניאל הסבירה ש"כאשר התינוק במנשא ישנה נטייה של משקל התינוק למשוך קדימה. ישנה תחושה שאין תמיכה מספקת לגב התינוק והוא מקשית את הגב כשהוא במנשא. התינוק מצליח בקושי לראות את הסביבה מכיוון שהוא עם הפנים רק אליי. לרעות הייתה חוויה דומה "היה לי לחץ מאוד חזק על העורף והכתפיים. לתינוק היה נוח ונרדם במנשא מהר יחסית והייתה תחושה שהוא בטוח."

במבחן זה ניצח המנשא של בייבי ביורן.

מבחן מנשאי התינוקות
המנשא של Ergo Baby 360

מבחן שטיפת הכלים
אחד מהיתרונות הגדולים של מנשאים שכאלה, הם שאין צורך להחזיק את התינוק, המנשא תומך במשקלו ובראשו במידת הצורך, כך שלהורה יש שתי ידיים פנויות. אך האם כל מנשא משרה את הביטחון הדרוש על ההורה?

צ'יקו אולטרה
אמיר: הידיים אכן חופשיות אבל לא ניתן לבצע כל פעילות. התינוק לא צמוד לגוף למרות שהרצועות מתוחות למקסימום. לכן כל פעולה שמתרחשת לפנים, היא קשה מאוד כי התינוק מתנדנד קדימה. (בישול, שטיפת כלים וכדומה). פעולות כמו לסדר את הבית וכדומה אפשריות. דניאל מוסיפה ש"בגלל חוסר הנוחותשל המנשא לא נוח לביצוע פעולות יומיומיות. ועם רעות מציינת שהיא נאלצה להחזיק ביד אחת את ראש התינוק.

בייבי ביורן
כאן חוות הדעת אחידה מכל הבוחנים. אמיר: התינוק מאובטח היטב ואין חשש לעשות פעולות. הידים משוחררות לחלוטין. עידן מספר שלו היה קצת קשה לראות מעבר לראשו של התינוק. דניאל ציינה כי "ניתן לבצע פעולות יומיומיות והידיים חופשיות." וכך גם רעות: "הידיים מאוד חופשיות וניתן בקלות לבצע פעולות."

ארגו בייבי
אמיר אומר ש"התינוק צמוד לגוף ומאובטח היטב. הידיים משוחררות לגמרי וניתן לעשות את כל הפעולות הנדרשות מבלי לטפל בתינוק. התינוק גם יכול לישון במנשא וזה לא יפריע להורה." דניאל מסתייגת ואומרת ש"הידיים חופשיות אך לדעתי לא ניתן לבצע פעולות יומיומיות."

וויגו פרימי
כאן ראינו חוות דעת סותרות. מצד אחד עידן ודניאל אומרים שהמנשא לא נוח למטלות שדרושות בהן שתי הידיים בגלל שמשקל התינוק מושך קדימה, ומצד שני רעות מציינת שזו דווקא אפשרות נוחה מאוד והידיים חופשיות.

במבחן זה הבייבי ביורן מנצח את הארגו בייבי בקמצוץ.

מבחן מנשאי התינוקות
המנשא של Chicco Ultrasoft Magic

מבחן הוצאת התינוק
הגיע הזמן לנוח ולתת לתינוק קצת אוויר, אך האם קל להוציא אותו כמו שקל להכניס אותו?

צ'יקו אולטרה
כאן ראינו הבדלים משמעותיים בין הבוחנים שלנו. לאמיר היה פשוט ונוח: "הוצאתי אותו כאשר עמדתי, שחררתי את הקליפסים והוא פשוט נשלף", כך גם לרעות שהצליחה להוציא את התינוק בלי בעיה. לדניאל לעומת זאת היה לא נוח להוציא אותו מהמנשא.

בייבי ביורן
וגם במנשא של בייבי ביורן לא הייתה הסכמה מלאה בין הבוחנים. לאמיר החוויה הייתה מאוד חיובית שכן הנגישות לקליפסים היא מהירה ופשוטה, וכך גם הסכים עידן שכן "ניתן להוציא בקלות את התינוק מן המנשא ואין עליו סימנים מהמנשא.". לרעות לעומת זאת הייתה חוויה שונה: "היה מאוד מורכב לשחרר את התינוק מהמנשא, הייתי צריכה לעמוד מול מראה ולראות איזה עוד אבזמים ולולאות לא שחררתי. מיותר לציין שבזמן כל ההתעסקות התינוק התעורר."

ארגו בייבי
כאן הייתה הסכמה גורפת לגבי הקליפס שנמצא בעורף הנושא, שאליו קשה מאוד להגיע. אמיר: "קשה להגיע לקליפס ולשחרר אותו אבל מעבר לזה הילד יוצא בקלות. עידן: "לא ניתן להגיע לרצועה האחורית כדי לפתוח ולהוציא את התינוק. דניאל: "בהוצאת התינוק מהמנשא יש לשחרר קליפס אחד ויש תחושה של חוסר יציבות שמקשה על הוצאת התינוק מן המנשא. אין על התינוק סימנים.

וויגו פרימי
מנשא זה בנוי בצורה שונה מהשאר, שכן החלק שבו התינוק נמצא נסגר עם רוכסן כך שנוצר כיס שבו הוא יושב, זאת לעומת שאר המנשאים שבהם התינוק מוחזק בין המנשא לגוף הנושא.

לדניאל היה קל להוציא את התינוק מהמנשא ולרעות גם לא הייתה כל בעיה להוציא אותו.

במבחן זה ניצח המנשא של בייבי ביורן.

מבחן מנשאי התינוקות

בשורה התחתונה
מנשא הוא אחד המוצרים הבודדים בשוק שצריכים להתאים לפחות לשני אנשים בצורה טובה מאוד - ההורה והתינוק ובתקווה גם להורה השני אם רלוונטי, ולרוב כל אחד מההורים בנוי שונה מהאחר כך שמנשא הוא אחד שיש לו טווח התאמה אישית גדול מאוד לכל המעורבים בדבר. המבחן שלנו כלל ארבעה נסיינים שונים שלהם תינוקות בגדלים שונים, משקלים שונים והנסיינים עצמם נבדלים פיזית אחד מהשנייה בצורה בולטת. אך המכנה המשותף לכולם הוא ההסכמה הגורפת שהם הביעו בנוחות, התאמה והרגשת הביטחון הכללית שהמנשא של בייבי ביורן סיפק ולכן, ה-Baby Bjorn One החדש הוא המנצח שלנו במבחן המנשאים.

להשוואת מחירי המוצרים שבדקנו:

טווח מחירים:מעל 500,
יצרן:Baby Bjorn,
סוג המנשא:מנשא...,
החל מ- 679 ₪
מתוך 2 חנויות
טווח מחירים:250 - 400,
יצרן:Chicco,
סוג המנשא:מנשא...,
החל מ- 279 ₪
מתוך 3 חנויות
טווח מחירים:מעל 500,
יצרן:Ergo,
סוג המנשא:מנשא ...,
החל מ- 748 ₪
מתוך 2 חנויות