המקלדת של מחשבי אפל מקולקלת – והחברה "מצטערת", אבל לא מתנצלת. מחשבי מקבוק מגיעים עם מקלדת בעייתית כבר מאז 2015 – אך במקום לתקן אותה, אפל טוענת שהיא בסדר גמור, כך עולה מדיווח של הוול סטריט ג'ורנל אמש.

המקלדת במקבוק התקלקלה? אתם לא לבד

הבעיה המדוברת היא המקלדת ששולבה לראשונה במחשב המקבוק שהוצג בשנת 2015 – לפני 4 שנים. כדי שהמחשב יהיה דק ככל שאפשר, החליפה אפל את מנגנון הבסיס של המקשים, שבמחשבים רגילים דומה למספריים, במנגנון דמוי פרפר: בעוד הראשון מורכב משני ריבועים שמשולבים אחד בשני ונלחצים יחד, בשני מדובר בשני מלבנים שמתפצלים מאמצע המקש.

מהר מאוד התברר שהדבר מוביל לבעיות בהקלדה: מקשים מסוימים, במיוחד כאלה שנמצאים בקצוות המקלדת ורוב האנשים נוטים ללחוץ על הפינות שלהם יותר מאשר על האמצע שלהם, לא קולטים את הלחיצות או קולטים לחיצה כפולה ואף מתמשכת (כלומר "נתקעים"). לאפל עצמה לקח 3 שנים להודות בבעיה, ובשנה שעברה היא הכריזה שכל מי שקנה מחשבים עם הדור הראשון והשני של המקלדת זכאי לתיקונים חינם (של המקלדת, לא של כל המחשב) בחנויות אפל למשך 4 שנים. במקביל היא השיקה מחשבים חדשים עם דור שלישי למקלדת הפרפר, שבה שולב חומר אלסטי שאמור לכאורה למנוע מלכלוך לגרום למקשים להיתקע.

אלא שזה לא קרה. כתבת הג'ורנל דיווחה כי המחשב שלה בעייתי בדיוק כמו המחשבים עם הדורות הקודמים של המקלדת. כשהגיעה איתו לחנות אפל הוצעה לה החלפת מקשים חינם, ואף החלפת כל המקלדת אם הבעיה תמשיך – אלא שמשמעותו של כל תיקון כזה היא עד שבוע שבו המחשב נמצא בחנות, מה גם שבדור החדש התיקונים חינם ניתנים רק במסגרת האחריות הרגילה לשנה, ולא ל-4.

העיתון פנה לאפל, והחברה מסרה כי "אנו מודעים לכך שמספר קטן של משתמשים חווים בעיות עם מקלדות הפרפר מהדור השלישי ואנו מצרים על כך. רובם המוחלט של לקוחות מחשבי המקבוק מדווחים על חוויה חיובית עם המקלדת החדשה". במילים אחרות: המקלדת שלנו בסדר גמור לרוב האנשים, אז מבחינתנו מי שלא טוב לו – יום טוב לו.

בתגובה לבעיות, מבקשים עתה בעלי מקבוקים חדשים להצטרף לתביעה ייצוגית שהוגשה נגד אפל בשלהי 2018 על הבעיות בדורות הקודמים של מקלדת הפרפר. בינתיים, מי שנתקל בבעיות האלה ייאלץ להסתפק בניקוי המקלדת לפי ההוראות שאפל מפרטת באתר שלה; הורדת תוכנה ניסיונית בשם Unshaky, שנוצרה על ידי סטודנט קנדי ומונעת לחיצות כפולות; או הימנעות משימוש במקלדת – או על ידי שימוש במקלדת חיצונית, או על ידי רכישת מחשב אחר.