חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
סקירה מקצועית
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - מצלמה

הטוב
  • איכות תמונה טובה
  • X10זום אופטי
  • גוף קומפקטי
  • גלגלת ניווט נוחה
הרע
  • קצת אטית
  • אין זום אופטי במצב וידיאו
בשורה התחתונה

קנון SX100 מציגה שני חידושים מעניינים בתחום המצלמות הקומפקטיות: היא מכילה עדשת זום X10 שאופיינית למצלמות סופר זום גדולות יותר, בגוף קומפקטי; והיא מציגה נוחות שימוש טובה במיוחד בזכות גלגלת הניווט.

מצאנו שחוויית השימוש ב-
SX100 מהנה ונוחה והתמונות יצאו יפות ואיכותיות ברוב המצבים. אהבנו גם את האפשרויות הידניות המלאות ואת הפלאש המתרומם. התאכזבנו בעיקר מהמהירות הבינונית ומהיעדרו של זום אופטי במצב הוידיאו.

בסך הכול מדובר במצלמה טובה ומשתלמת שמציעה יכולות של גדולה בגוף קומפקטי. מתאימה ומומלצת לחובבי צילום שמחפשים ניידות וקומפקטיות, לצד יכולות מתקדמות.

הקדמה

איכות צילום

(35% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

איכות התמונה של ה- SX100 משביעת רצון בדרך כלל. באור יום ובISO- נמוך התמונות יצאו יפות, לעיתים ממש מצוינות, עם צבעים וחדות טובים. בתאורה קונטרסטית, כמו בשמש חזקה, הבחנו כמה פעמים בחשיפת יתר במצב אוטומטי.

עד ISO 200 כמות הרעש הדיגיטלי קטנה וסביר להניח שלא תבחינו בו בהדפסות סטנדרטיות. בISO- גבוה ללא פלאש התמונות יצאו מגורענות אך עדיין שמישות, ואובדן הפרטים אינו רב. בתאורה רגילה ואף חלשה מערכת המיקוד עשתה עבודה טובה ומדויקת, אך בתאורה חלשה במיוחד ה- SX100 התקשתה להתמקד.

במצב מקרו הקנון SX100 מצליחה להתמקד על עצמים במרחק של קצת יותר מסנטימטר, בצד הרחב של העדשה. זיהוי הפנים והמייצב האופטי עושים את מלאכתם נאמנה, כרגיל בדגמים החדשים של קנון.

ביצועי הפלאש טובים. בצילום עם פלאש בתוך החדר קיבלנו תמונות טובות מאוד, עם חשיפה אחידה בזכות הפלאש המתרומם (למה לא קופץ, אגב?) ותופעת עיניים אדומות מופחתת, אם כי עדיין קיימת. אבל ה-shutter lag (זמן ההשהיה בין הלחיצה על כפתור הצילום לבין הצילום עצמו) די ארוך בצילומים עם פלאש.

מצב בו חיישן המצלמה נחשף זמן רב מדי לאור בגלל צמצם פתוח מדי או מהירות תריס גבוהה מדי, וכתוצאה מכך התמונה יוצאת "שרופה", כלומר שהחלקים המוארים נראים לבנים לגמרי וחסרי פרטים.
צילום פרטים קטנים ממרחק קצר מאוד כגון פרחים, חרקים, מטבעות. מצלמות מגיעות ביחסי מקרו שונים הנמדדים בס"מ.
כאשר מצלמים בחושך ומשתמשים בפלאש, קיימת לעתים  תופעה של עיניים אדומות. תופעה זו חריפה במיוחד כאשר הפלאש קרוב לעדשה. כדי לטפל בבעיה, בחלק מן המצלמות הפלאש יורה מספר הבזקים קטנים לפני ההבזק העיקרי מה שגורם לצמצום האישונים ולהפחתת התופעה.

וידיאו וקול

(15% מהציון הסופי)
7 מתוך 10

קנון SX100 מצלמת וידיאו ברזולוציה של עד 640x480 ובקצב של 30 פריימים בשנייה. איכות התמונה במצב הוידיאו טובה מאוד בדרך כלל והתמונה נראית חלקה וזורמת. התאכזבנו לגלות שהזום האופטי אינו פעיל במצב הוידיאו, אלא רק זום דיגיטלי עד x4 בלבד. איכות הסאונד טובה אם כי רעשי הרקע נשמעים בצורה קצת חזקה מדי לטעמנו.

זום דיגיטלי מאפשר לקרב ולהרחיק את האובייקט המצולם באמצעות תוכנה פנימית תוך פגיעה באיכות התמונה. לכן, בבחירת מצלמה יש להתעלם מהזום הדיגיטלי ולהתמקד בזום האופטי בלבד.

נוחות שימוש

(30% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

המצלמה החדשה של קנון מסקרנת במיוחד כיוון שזו אולי הסופר-זום הראשונה שנדחסה לממדים של מצלמה קומפקטית. היא בנויה היטב עם גוף פלסטיק שחור ומסיבי עם נגיעות של אפור כהה, ועיצובה נאה ומושך. האחיזה בה נוחה בזכות הגריפ, למרות שהיינו שמחים לו היה טיפה גדול יותר – כנראה הוקטן משיקולי קומפקטיות. המצלמה אמנם קטנה יחסית, אך מעט כבדה (266 גרם ללא סוללות).

הנדסת האנוש במצלמה הזו מצוינת: הכפתורים נוחים, התפריטים טובים אבל עיקר ההערכה מוקדש לגלגלת הממוקמת בגב המצלמה וההופכת את חוויית השימוש ב-SX100 למענגת. במקום מקשי הניווט המסורתיים, קנון הפתיעו בדגם הזה עם גלגלת המגיבה גם ללחיצות, והמתפקדת גם כמקשי ניווט. חווית השימוש במצלמה, החל בקביעת ערכי החשיפה וכלה בדפדוף בין התמונות שצולמו, נוחה מאי פעם. הגלגלת עוברת בין מצבים במהירות וחוסכת הרבה לחיצות כפתור מיותרות. כשנדרשת לחיצת כפתור בכל זאת, הגלגלת מגיבה היטב ונלחצת לכל כיוון – פשוט תענוג.

מעל הגלגלת נמצא כפתור הצפייה בתמונות, ומתחתיה – כפתור פיצוי החשיפה. שאר הכפתורים ממוקמים גם הם במיקום לא שגרתי – הם מסודרים בשורה מתחת המסך: תמצאו שם את כפתור התפריט, התצוגה, כפתור זיהוי הפנים וכפתור ה-PictBridge.

חוגת המצבים, הממוקמת בחלקה העליון של המצלמה, מכילה מצבי צילום רבים, אוטומטיים וידניים כולל שליטה ידנית מוחלטת.

הזום נשלט על חוגה המקיפה את כפתור הצילום, והוא מתפקד בסדר – לא מהיר במיוחד ולא שקט במיוחד, אבל בסדר.

המסך, בגודל 2.5 אינטש,  טוב למדי אם כי לא הטוב ביותר שראינו (172 אלף פיקסל). חסרונה של עינית אופטית או אלקטרונית משמעותי אמנם, אך לא קריטי, כיוון שהמסך מתפקד טוב למדי באור שמש חזק.

הממשק, כרגיל אצל קנון, נוח ויעיל, והניווט בתפריטים מהיר ואינטואיטיבי – אפילו יותר מהרגיל בזכות הגלגלת. הדפדוף בין תמונות שצילמנו, למשל, חווייתי ונוח מהרגיל, בזכות ממשק נהדר המציג בזמן הגלילה רצף של תמונות ממוזערות לצד התאריך בו צולמו, ועצירה על התמונה הרצויה מגדיל אותה לגודל המסך – אהבנו.בליטה בגוף המצלמה בצד ימין, במקום שבו מחזיקים במצלמה, המשמשת כידית אחיזה. הבליטה מעניקה אחיזה נוחה ויציבה יותר למצלמה.   במצלמות רפלקס, המונח "גריפ" מתייחס לחלק נפרד מהמצלמה, ומתחבר אליה בחלקה התחתון. הגריפ מאפשר למצלמה שימוש בסוללות אצבע רגילות, הוא מוסיף לה כפתורי שליטה ומאפשר אחיזה נוחה יותר במצלמה בצילום במצב "פורטרט".
רכיב אופטי או דיגיטלי הקבוע בגב המצלמה, ומאפשר צפייה מקדימה בסצנה לפני הצילום.   במצלמות SLR העינית היא אופטית והיא מציגה מראה חד ומדויק מאוד, וקל לזהות בעזרתה את נקודת המיקוד. במצלמות קומפקטיות יש לעיתים עינית אופטית פשוטה שאינה מסוגלת לזהות אזורי מיקוד. יתרונה הוא בעיקר בחסכון בחיי הסוללה.   במצלמות קומפקטיות או דמויות SLR יש לעיתים עינית דיגיטלית המציגה מסך זעיר (המוגדל בעזרת רכיב אופטי). גם עינית זו חוסכת בסוללה בגלל הוויתור על המסך הגדול והבזבזני, אך לא תמיד קל לאבחן את המיקוד בתמונה בעזרתה – תלוי בצפיפות הפיקסלים.

זמן אתחול וזמן מחזור

(10% מהציון הסופי)
7.5 מתוך 10

ביצועי המהירות של ה- SX100 סבירים  – היא נדלקת ומוכנה לפעולה תוך 2 שניות, ובין תמונה לתמונה (ללא פלאש) תמתינו 1.7 שניות. בהפעלת הפלאש ההמתנה בין תמונה לתמונה נוסקת ל-4.3 שניות. זמן הכיבוי קצת אטי – כמעט 3 שניות, רובן ככולן כתוצאה מהזמן שלוקח לעדשה הגדולה להתכנס חזרה לגוף המצלמה. בצילום רצף היא משיגה קצב לא מרשים של 0.8 תמונות בשנייה.

סוללה

(10% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

עם סוללות נטענות (mAh 2700) הצלחנו לצלם עם הקנון SX100 יותר מ-350 תמונות, כשליש מהן עם פלאש – תוצאה טובה למצלמה הפועלת על 2 סוללות AA בלבד.

המצלמה נמסרה לסקירה באדיבות חנות ציוד הצילום רואים עולם

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי מצלמות
הצג הכל >>