חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
מחשב נייד HP Folio 13-1000en A7S56EA
גודל מסך: 13.3 אינטש
סוג מעבד: Intel Core i5
נפח זיכרון RAM: 4 GB
תצורה: UltraBook
מצלמת רשת: כולל
רזולוציית מסך: 1366x768
סוג מסך: LED
כונן קשיח: 128 GB
ציון WiseBuy
8.9
דירוג הגולשים
(0 מתוך 5)
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - מחשב נייד HP Folio 13-1000en A7S56EA

הטוב
  • ביצועים גבוהים, כונן SSD
  • מקלדת משובחת
  • רמקולים איכותיים
  • שקט, התחממות מינורית בלבד
  • זווית ציר המסך טובה
הרע
  • מסך לא מלהיב
  • משטח העכבר חלקלק, מקשים אינטגרליים
  • ללא סידורי אבטחה
  • מעט עבה וכבד בהשוואה למתחרים
בשורה התחתונה

בעוד שחברות רבות התאמצו לייצר אולטרה-בוק דק וקל במיוחד, ולעיתים קרובות זה בא על חשבון נוחות השימוש, HP בחרה נהגה בתבונה ויצרה איזון יפה בין ניידות גבוהה לבין חווית שימוש מעולה. במיוחד התפעלנו מהמקלדת, שמאפשרת שעות על גבי שעות של הקלדה מסיבית ללא עייפות או חוסר נוחות כלשהו; זה מרשים במיוחד כשהמקלדת נוטה להיות נקודת התורפה של רבים מהאולטרה-בוקים המתחרים.

מי שזקוק למחשב קל, נוח לנשיאה, מהיר וחזק וגם נוח מאוד, ייהנה מאוד מה-Folio 13. מסך קצת אנמי (בהשוואה למסך של Samsung 530U3B למשל) מונע ממנו מלהיות הפייבוריט המוחלט שלנו בז'אנר.

הקדמה

Folio 13, כך קוראת HP למחשב האולטרה-בוק שלה. פוליו על שם הגודל, שמזכיר בלוק כתיבה (לפחות בגובה וברוחב – פחות במשקל ובעובי, מן הסתם), ו-13 על שם גודל המסך. כמו מתחרותיה, HP שואפת להציג כאן מחשב נייד קומפקטי במיוחד שעומד בפרמטרים של Intel לתקן Ultrabook, ומעבר לניידותו הגבוהה הוא נועד לספק גם ביצועים גבוהים. "וכדאי שתתחיל להתרגל לכל תשומת הלב שאתה מקבל", מזהירה החברה בדף המוצר באתר שלה.

Folio 13 מגיע עם מפרט הכוללמעבדIntel Core i5-2467M במהירות 1.6GHz,זיכרוןDDR3 בנפח 4GB, כונן SSD בנפח 128GB, מסך בגודל 13.3 אינטש, מאיץ גרפי משולב Intel HD 3000, קישוריות Wi-Fi, Bluetooth ו-WiDi ועוד.

מערכת ההפעלה היא Windows 7 Home Premium בגרסת 64bit.

משקלם של מחשבים ניידים משתנה בין הדגמים והסוגים השונים ונע בין 900 גרם ל-4 ק"ג. המשקל מושפע בעיקר מגודל המסך (שמשפיע על גודל המחשב כולו), אך גם מהכונן הקשיח, מרכיבי הבנייה של המעטפת וגורמים נוספים.למחשב שנועד לנשיאה וניידות גבוהה כדאי לבחור במחשב במשקל של עד 2 ק"ג, ולמחשב שנועד להיות תחליף שולחני המשקל פחות עקרוני וניתן לרכוש גם מחשב כבד יותר.
המעבד הוא יחידת החישוב והבקרה המרכזית של המחשב. המעבדים הנפוצים כיום למחשבים ניידים הם אלה מסדרת Core i החדשה של אינטל (i3, i5, i7 ) או מעבד דומה מבית AMD, לפי החלוקה הבאה: מעבדי i3 כפולי הליבה של אינטל או מעבדי Athlon II X4 מבית AMD מיועדים לשימושים יום יומיים, כגון גלישה, שימושי מולטימדיה קלים ובינוניים ויישומים פשוטים.   מעבדי  i5 של אינטל ו Phenom II X4 של AMD שכוללים ארבע ליבות, מיועדים לשימושים כבדים יותר.   מעבדי i7 שכוללים עד 8 ליבות משמשים לתוכנות עריכה, גרפיקה, תלת ממד ולריבוי משימות, כאשר i7 Extreme מיועד כבר לגיימרים מושבעים.לאלה, ולמי שרוצה את המילה האחרונה בתחום המעבדים, מומלץ לבחור מעבד בארכיטקטורת Ivy Bridge.   מי שמחפש פתרונות זולים יותר, ובמידה שהמחשב מיועד לשימושים קלים, יכול לשקול מעבדים מסדרות קודמות, דוגמת אינטל Core 2 Quad ו-AMD Phenom – סדרת מעבדים בעלי ארבע ליבות (או 3 בחלק מדגמי Phonem), ולמקרה שכל שקל נחשב, ניתן לשקול מעבד מדגמי core 2 duo. אבל מומלץ ללכת על i3 לפחות כדי להבטיח לעצמכם מחשב שישמש אתכם לאורך זמן.
  Random Access Memory הזיכרון הפעיל הראשי במחשב. הזיכרון מאחסן באופן זמני מידע שנוכח כל עוד המחשב פועל. הזיכרון נמדד בג'יגה בייטים (GB), וככל שהוא גדול יותר מערכת ההפעלה ותוכנות אחרות יפעלו מהר יותר וניתן להריץ כמה מהן במקביל בצורה מהירה וחלקה. גודל הזיכרון המומלץ לשימושים בסיסיים במחשב נייד הוא 4GB. לעבודה עם יישומים כבדים יותר וכדי לעבוד עם כמה יישומים במקביל בנוחות, מומלץ זיכרון גדול יותר.

ביצועים

(35% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

מסיבות שאינן תלויות בנו, את המחשב קיבלנו לבדיקה כשמותקנת עליו מערכת ההפעלה העתידית Windows 8 בגרסת הצצה מוקדמת, ששוחררה לאחרונה על ידי Microsoft להתנסות. המערכת עבדה אצלנו באופן חלק ויציב מאוד, כולל ממשק Metro היפהפה, אך יש לדעת שהמחשב נמכר, לפחות בשלב זה, עם Windows 7 הוותיקה – ולכן ייתכנו הבדלים מסוימים בביצועים בין הגרסה שבדקנו לבין הגרסה הרשמית.

על כל פנים, HP Folio 13 מצויד בחומרה הנפוצה שקיימת במרבית האולטרה-בוקים המתחרים, וכמוהם הוא מספק עבודה זריזה מאוד. כונן ה-SSD מעניק למחשב התעוררות מהירה במיוחד ממצב שינה – למעשה, ברגע שפתחנו את המסך הוא כבר היה דלוק והמחשב היה מוכן לפעולה, ללא כל המתנה; גם ממצב כבוי לגמרי המחשב נדלק ונטען במהירות גבוהה של 20 שניות בלבד.

ריבוי יישומים, עבודה עם דפדפן עתיר לשוניות והרצה של קובצי וידיאו מסוג MKV ברזולוציית 1080p לא מותירים אף רושם על המחשב והוא נותר מהיר ויעיל. אגב, המאיץ הגרפי המשולב הוא כמובן חלש ולא מתאים למשחקי תלת-ממד; גם פענוח וידיאו HD קשה לו, ולכן יש להשתמש בתוכנות היודעות לנצל את המעבד הראשי, כמו VLC למשל (או להתקין חבילת מקודדים איכותית).

במהלך העבודה המחשב התגלה כחרישי לחלוטין, והמאוורר היעיל שלו כמעט ואינו פולט אף רחש. הוא מתחמם באופן נסבל לגמרי בחלקו התחתון, ובדרך כלל החום אינו מוקרן לאזור המקלדת והעכבר.

כלל הרכיבים הפיזיים המרכיבים את המחשב, להבדיל מתוכנה.
Matroskaפורמט פופולרי וחופשי לקובצי וידיאו, בעיקר באיכות HD. קובץ ה-MKV הוא למעשה "קונטיינר" שמסוגל להכיל מגוון של קבצים – קובץ הוידיאו, קובצי האודיו, הכתוביות וכדומה. מכשירים התומכים בנגינת קובצי MKV מסוגלים לפתוח את הקובץ ולפענח את תכולתו.
המעבד הוא יחידת החישוב והבקרה המרכזית של המחשב. המעבדים הנפוצים כיום למחשבים ניידים הם אלה מסדרת Core i החדשה של אינטל (i3, i5, i7 ) או מעבד דומה מבית AMD, לפי החלוקה הבאה: מעבדי i3 כפולי הליבה של אינטל או מעבדי Athlon II X4 מבית AMD מיועדים לשימושים יום יומיים, כגון גלישה, שימושי מולטימדיה קלים ובינוניים ויישומים פשוטים.   מעבדי  i5 של אינטל ו Phenom II X4 של AMD שכוללים ארבע ליבות, מיועדים לשימושים כבדים יותר.   מעבדי i7 שכוללים עד 8 ליבות משמשים לתוכנות עריכה, גרפיקה, תלת ממד ולריבוי משימות, כאשר i7 Extreme מיועד כבר לגיימרים מושבעים.לאלה, ולמי שרוצה את המילה האחרונה בתחום המעבדים, מומלץ לבחור מעבד בארכיטקטורת Ivy Bridge.   מי שמחפש פתרונות זולים יותר, ובמידה שהמחשב מיועד לשימושים קלים, יכול לשקול מעבדים מסדרות קודמות, דוגמת אינטל Core 2 Quad ו-AMD Phenom – סדרת מעבדים בעלי ארבע ליבות (או 3 בחלק מדגמי Phonem), ולמקרה שכל שקל נחשב, ניתן לשקול מעבד מדגמי core 2 duo. אבל מומלץ ללכת על i3 לפחות כדי להבטיח לעצמכם מחשב שישמש אתכם לאורך זמן.

איכות התצוגה

(15% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

המסך סטנדרטי ואינו מהמרשימים בקטגוריה. גודלו 13.3 אינטש, ברזולוציה הנפוצה 1366X768, שמעניקה לו חדות טובה למדי. מנגד, הצבעים מעט אנמיים ונוטים לכחלחל, והבהירות בהחלט יכולה היתה להיות גבוהה יותר. גימור המסך מבריק והוא סופח השתקפויות, אך ברמה מעט פחותה ממסכים דומים אחרים שפגשנו. כך או כך, הצפיה מחוץ למשרד או לבית אינה קלה.

זוויות הצפייה הצדיות של המסך פושרות, וניכר שזהו מחשב שמיועד למשתמש אחד. זווית פתיחת ציר המסך טובה ממרבית האולטרה-בוקים שיצא לנו לפגוש, והיא מאפשרת למעשה עבודה נוחה על הברכיים.

HP Folio 13
המסך סטנדרטי ואינו מהמרשימים בקטגוריה. החדות טובה למדי אך הצבעים מעט אנמיים ונוטים לכחלחל, והבהירות בהחלט יכולה היתה להיות גבוהה יותר

הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, והיא נמדדת במספר הפיקסלים שמרכיבים את המסך או את התמונה השלמה. הפיקסלים הם נקודות זעירות המסודרות לאורך ולרוחב התמונה או מסך התצוגה. לדוגמה, רזולוציה של 1024x768 משמעותה שיש 1024 פיקסלים אופקיים ו-768 פיקסלים אנכיים. ככל שהמדדים גבוהים יותר כך התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר. רזולוציות של מחשב מתחלקות לשני סוגים עיקריים ומצוינות בדרך כלל באותיות המייצגות את מספר הפיקסלים של המסך. הסוג הראשון הוא רזולוציה המקובלת במסך ביחס גובה-רוחב 4:3: SVGA: 800x600 XGA: 1024x768 SXGA: 1280x1024 SXGA+: 1400x1050 UXGA: 1600x1200   הסוג השני הוא רזולוציה המקובלת ביחס גובה רוחב 16:9, האידיאלי לצפייה בסרטים ולהצגת תוכני HD:  WXGA: 1280x800 WXGA+: 1440x900 WSXGA+: 1680x1050 WUXGA: 1920x1200  
מסך מבריק מחמיא יותר לתצוגה, מפני שהזכוכית בקדמת המסך מעמיקה את הצבעים ומחדדת את התמונה, מה שהופך את המסך לאידיאלי לצפייה בסרטים ולמשחקים.חסרונו של המסך הוא בהשתקפות של אור חיצוני עליו. לעומתו, מסך מט מונע השתקפויות ומתאים יותר להצגת טקסט ולשימוש בתאורה סביבתית גבוהה.    מתאים בעיקר להצגת סרטים ולמשחקים

ניידות ונוחות השימוש

(25% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

למרות שהאולטרה-בוק של HP הוא מהפחות דקיקים וקלילים בקטגוריה, הוא לטעמנו מהיפים ביותר שבהם – ולפי המבטחים העורגים שקיבלנו כשעבדנו איתו, גם הסובבים אותנו חשבו כך. העיצוב מזכיר מחשבים ניידות אחרים של HP, בעיקר מסדרת ProBook; הוא כולל מעטפת חיצונית ממתכת מוברשת בצבע שמפניה, שממשיכה גם באזור הפנימי. המקלדת בשחור-מט על רקע שחור מבריק, ומעליה יש גריל אלגנטי לרמקולים. כמו האולטרה-בוק של LG, גם ה-Folio 13 מגיע בעובי אחיד שמקנה לו מראה של מלבן מושלם. עוביו 1.8 ס"מ, ומשקלו 1.5 קילוגרם.

HP Folio 13
למרות שהאולטרה-בוק של HP הוא מהפחות דקיקים וקלילים בקטגוריה, הוא מהיפים שבהם. העיצוב מזכיר מחשבים מסדרתProBook  וכולל מעטפת חיצונית ממתכת מוברשת בצבע שמפניה

המקלדת שהותקנה ב- HP Folio 13 היא בעינינו הטובה ביותר בקטגוריה. המקשים גדולים, מרווחים מאוד ובעלי מרקם נעים להפליא שמזכיר מעט גומי. הם לא רדודים מדי, מגיבים בקפיציות נעימה ושקטים. פריסת המקשים הגיונית גם היא וללא חריגות מיותרות. בקיצור, תענוג.

משטח העכבר קצת פחות מלהיב, אבל עדיין טוב בהחלט. גודלו ממוצע, הוא מופרד היטב מסביבתו הן בצבע, הן במרקם והן בשינוי גובה קל. גילינו שהמגע שלו חלקלק מדי, ולדעתנו חספוס קל היה משפר מאוד את אחיזת האצבע. המקשים שתחתיו אינטגרליים במשטח, סידור שלטעמנו אינו מוצלח במיוחד, אך גם לא נורא. הם מעט נוקשים אך בסך הכל סבירים. המשטח תומך במחוות מולטי-מגע. בחלקו השמאלי העליון מסומן ריבוע קטן, שלחיצה כפולה עליו מנטרלת את המשטח (לטובת עבודה עם עכבר חיצוני). במהלך ימי הבדיקה גילינו שמשטח העכבר ממוקם בתבונה, כך שתוך כדי ההקלדה כפות הידיים אינן נוגעות בו בטעות – כפי שקרה בדגמים רבים אחרים.

HP Folio 13
המקלדת היא מהטובות בקטגוריה. המקשים גדולים, מרווחים מאוד ובעלי מרקם נעים להפליא שמזכיר מעט גומי. הם לא רדודים מדי, מגיבים בקפיציות נעימה ושקטים

הרמקולים מפתיעים לטובה: הגריל שמעליהם נראה דק וקטן, אבל הם מפיקים צליל עוצמתי ואיכותי מאוד, עם טווח תדרים רחב וסאונד צלול יחסית (בהתחשב במגבלות, כמובן). ההאזנה למזוזיקה לא רק אפשרית אלא גם חווייתית, וכך גם בסרטים. אפשר לזקוף זאת לזכות טכנולוגיית Dolby Advanced Audio המוטמעת במחשב.

סט החיבורים מצומצם, כמקובל בקטגוריה. מימין יש חיבור אוזניות וכניסת USB, משמאל נמצאים חיבור לחשמל, כניסת LAN תקנית, יציאת HDMI, חיבור USB שני וחריץ לכרטיסי SD. בנוסף יש שם נורית LED זעירה המהבהבת כשהמחשב נמצא במצב המתנה.

נקודה אחרונה שנרצה להתייחס אליה היא תחתית המחשב: במקום PVC או פלסטיק קשיח ופשוט, HP השתמשה כאן בחומר נעים במיוחד למגע, שבדומה לזה של המקשים הוא מזכיר גומי. זו אמנם נקודה פעוטה, אך היא משפרת את נוחות האחיזה במחשב, מונעת תנועה כשהוא מונח על השולחן ובהחלט כיף יותר בזכותה להניח את המחשב על הברכיים, גם כשהן חשופות.

HP Folio 13
סט החיבורים מצומצם, כמקובל בקטגוריה. מימין יש חיבור אוזניות וכניסת USB, משמאל נמצאים חיבור לחשמל, כניסת LAN תקנית, יציאת HDMI, חיבור USBשני וחריץ לכרטיסי SD.

משקלם של מחשבים ניידים משתנה בין הדגמים והסוגים השונים ונע בין 900 גרם ל-4 ק"ג. המשקל מושפע בעיקר מגודל המסך (שמשפיע על גודל המחשב כולו), אך גם מהכונן הקשיח, מרכיבי הבנייה של המעטפת וגורמים נוספים.למחשב שנועד לנשיאה וניידות גבוהה כדאי לבחור במחשב במשקל של עד 2 ק"ג, ולמחשב שנועד להיות תחליף שולחני המשקל פחות עקרוני וניתן לרכוש גם מחשב כבד יותר.

משך פעולת סוללה

(15% מהציון הסופי)
9.5 מתוך 10

בפועל, חיי הסוללה היו רחוקים מאוד מהצהרת היצרן, כפי שתיארנו לעצמנו מראש, אבל עדיין היו טובים במעט ממרבית האולטרה-בוקים האחרים בגודל זה: השגנו 4 שעות ו-45 דקות של עבודה רצופה בבהירות מסך מלאה.

יש לציין שהסוללה מובנית במחשב, ואינה ניתנת לשליפה והחלפה עצמאית.

עמידות ואבטחה

(10% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

אין לנו אף תירוץ להתלונן על איכות הבנייה וההרכבה של המחשב הזה. הוא מורכב למופת מחומרים איכותיים מאוד, ולא רק נראה יוקרתי אלא גם מרגיש כך. המעטפת החיצונית עשויה מתכת קשיחה והיא מגינה היטב על המסך – גם לחיצות או מכות חזקות לא הותירו עליו סימן. החלק הפנימי עשוי גם הוא מאותה מתכת קשיחה ועמידה בלחיצות, משטח המקלדת יציב ואחיד וצירי המסך כמעט ואינם מתנודדים.

מבחינת אבטחה, HP הותירה את המחשב ללא הגנות כלשהם (למעט האולטרה-בוק העסקי של טושיבה, זה המצב גם בשאר דגמי הקטגוריה המתחרים).

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי מחשבים ניידים
הצג הכל >>