חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
מדריכים נוספים בקטגוריה
איך לבחור כונן קשיח חיצוני - מדריך מהיר

המדריך המהיר של WiseBuy מציג את השיקולים החשובים ביותר בבחירת כונן קשיח חיצוני.

כדי להבין את הפרמטרים השונים ולהתעמק בהם, תוכלו לקרוא את המדריך השלם...
למדריך המלא
הסקירות החדשות בקטגוריה
9.5
משקל מזערי, מהירות גבוה ומחיר תואם: ה-San Disk Extreme Portable SSD הוא כונן חיצוני מהיר וקטן שמתאים לכל מי שצריך...
7.3
שליטה מהסמארטפון, תמיכה ב-PLEX וממשק מתסכל שלא עובד: הגרסה החדשה לכונן הרשת של WD הייתה אמורה להיות התשובה של החברה...
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך לבחור כונן קשיח חיצוני

עודכן לאחרונה: 14/11/2017

בעידן שבו חלק גדול מהמידע והנתונים שלנו מאוחסן באופן דיגיטלי, כמעט שאין צורך להסביר עד כמה חשוב לגבות את החומר באופן סדיר וקבוע. הכונן הקשיח הפנימי שבמחשב חשוף לתקלות, וירוסים ושאר מרעין בישין, ואף למחיקה של חומר חשוב ברגע של חוסר תשומת לב – ואם אין גיבוי של החומר, עוגמת הנפש והנזקים הכספיים עלולים להיות גדולים.  גיבוי על כונן חיצוני הוא פתרון היעיל והנגיש ביותר. הכוננים החיצוניים משמשים גם לגיבוי ולאחסון של חומר שרוצים להשאיר מחוץ למחשב כדי לחסוך מקום, או כדי שאפשר יהיה לנייד אותו בקלות. מחירם של כוננים קשיחים חיצוניים יורד בהתמדה ככל שטכנולוגיות היצור מתקדמות ונפחיהם גדלים, וניתן כיום לרכוש כונן חיצוני בנפח נאה במחיר שווה לכל נפש. הכוננים החיצוניים מגיעים במגוון סוגים, גדלים ונפחים והם מתאימים לסוגי משתמשים ולצרכים שונים.  

המדריך של WiseBuy יסייע לכם לבחור את הכונן החיצוני המתאים עבורכם, לפי השיקולים הבאים:
איך לבחור כונן קשיח חיצוני
1
סוג הכונן

שני סוגי הכוננים הם HDD, כונן בטכנולוגיה ותיקה של דסקיות מגנטיות מסתובבות וראשי קריאה; ו-SSD, המבוסס פלאש ואינו כולל חלקים נעים. כונן HDD זול משמעותית מכונן SSD, אך הוא חשוף יותר לתקלות ולבלאי מואץ ומהירות עבודתו נמוכה משל מתחרהו הצעיר יותר. כונן SSD קומפקטי יותר, מפגין עמידות כמעט מוחלטת בפני זעזועים ובעל מהירות עבודה גבוהה. מצד שני, הוא יקר מכונן HDD והנפח המרבי של דגמים בטכנולוגיה זו קטן יחסית.

כל עוד אופי השימוש בכונן הוא סולידי ומהירות העבודה אינה מהווה שיקול משמעותי , אפשר בהחלט להסתפק בכונן רגיל וליהנות מנפח גדול בעלות נמוכה. אבל אם אתם מתכוונים לעשות בכונן שימוש אינטנסיבי, הכולל ניידות גבוהה וטלטולים, ואם מהירות העבודה מהווה שיקול משמעותי בעבורכם - יתאים לכם כונן SSD.

2
הגודל הפיזי של הכונן

כוננים חיצוניים מגיעים בשני גדלים : 3.5 אינטש, 2.5 אינטש (נתון זה מתייחס לרוחב הכונן).

 

3.5 אינטש: הכוננים בגודל זה מכילים כונן קשיח רגיל כמו זה שבמחשב PC, והם יחסית גדולים וכבדים. בנוסף, הם נזקקים לחיבור ישיר לחשמל, כך שהניידות שלהם כרוכה בסרבול מסוים ובצורך לשאת את כבל החשמל והשנאי המצורף. יתרונם הוא שרובם המכריע מהיר יותר מכונני 2.5 אינטש, נפח האחסון המרבי גדול יותר והם גם זולים מהם משמעותית. כונני 3.5 אינטש מומלצים ככונני גיבוי או אחסון שמחוברים דרך קבע למחשב הנייח.

2.5 אינטש: כוננים קומפקטיים יותר וקלים יחסית. יחידת הכונן שבתוכם תוכננה במקור למחשבים ניידים, ולכן היא קטנה וקלה. כוננים אלו יקרים יותר מכונני 3.5 אינטש ופחות מהירים מהם, ונפח האחסון המקסימלי שלהם נמוך יותר (עומד כיום על 4TB לעומת 8TB בכונני 3.5 אינטש). מאידך גיסא, הם ניידים וקלים הרבה יותר ואפשר לשאת אותם דרך קבע בתיק היד. יתרון נוסף הוא שהם מקבלים את מקור המתח שלהם ישירות מהחיבור למחשב ואינם זקוקים לכבל חשמל נפרד.

כונני 2.5 אינטש מומלצים למי שהתקני פלאש ניידים אינם מספקים אותו וזקוק לכונן בעל נפח משמעותי לנשיאה וניידות גבוהה.


כונני 2.5 אינטש מומלצים לנשיאה וניידות גבוהה
כונני 2.5 אינטש מומלצים לנשיאה וניידות גבוהה
3
נפח הכונן

תוכלו למצוא כוננים חיצוניים במגוון נפחים, החל מ-30GB ועד 16TB, שהם 16,000GB. ככל שנפח הכונן עולה, העלות ל-GB בודד יורדת. לכן לעתים ישתלם לרכוש כונן בנפח גדול יותר משתכננתם, מפני שהתמורה ביחס לעלות תהיה גבוהה יותר – ואף פעם לא יזיקו עוד כמה ג'יגה-בייט פנויים.


איך תדעו לכמה נפח כונן אתם זקוקים? באופן כללי ניתן לומר שכונן ממוצע בנפח 500GB יוכל להכיל כ-150 אלף תמונות, 90 אלף שירים, 600 סרטי DivX או 100 סרטים באיכות HD. לשימושים מקצועיים כמו אחסון פרויקטים מוזיקליים או גרפיים, שנוטים לצרוך נפחי אחסון גדולים, וכן לאחסון סרטי HD רבים, תעדיפו לרכוש כוננים גדולים בסביבות 1TB ומעלה.

נקודה שכדאי לדעת היא שהנפח המצוין על הכונן הוא אינו בדיוק הנפח שתקבלו בפועל – תמיד תגלו שחסרים לכם כמה עשרות ג'יגה בייט. אפשר להתרעם על המנהג הזה של יצרניות הכוננים הקשיחים, אך למעשה הסיבה נעוצה בהבדל בין שיטת חישוב הנפח של מערכת ההפעלה, שמחשבת בשיטה הבינארית, לבין שיטת החישוב שמשתמשת בכינויים כמו מגה, או גיגה. כדי להבהיר את הנקודה, נהוג לומר שב-KB בודד יש 1000 בייט, אך למעשה על פי שיטת החישוב הבינארית יש בו 1024 בייט. לכן, אם נחלק את מספר הבייטים שיש בכונן ב-1024, כפי שמערכת ההפעלה קוראת אותו, נגיע לנתון מעט נמוך יותר מזה המוצהר.


כונן בנפח 250gb מכיל 300 סרטי divx או 50 סרטים באיכות hd
כונן בנפח 250gb מכיל 300 סרטי divx או 50 סרטים באיכות hd
4
ביצועים

כדי להעביר כמות גדולה של מידע או קבצים גדולים במיוחד (כמו סרטי HD), תרצו בוודאי שהכונן הקשיח יתפקד במהירות טובה. ביצועי הכונן ומהירותו תלויים במספר הסיבובים לדקה, בזיכרון המטמון וכן בממשק החיבור שלו למחשב.

 

מספר סיבובים לדקה (סל"ד, RPM): מספר הסיבובים לדקה של הרכיבים המגנטיים בכונן. בכונני 3.5 אינטש המהירות השכיחה היא 7200RPM, ובכונני 2.5 ו-1.8 אינטש – 5400RPM. קיימות גם מהירויות גבוהות יותר כמו 10,000RPM, אך הן מתאימות יותר לכוננים פנימיים שנדרשים לביצועים גבוהים מאוד, ומחירם יקר בהתאם.

 

זיכרון מטמון ((Cache: פעולת הכונן הקשיח, העשוי מצלחות מגנטיות מסתובבות, היא אטית יחסית וכל קריאה וכתיבה של מידע עליו דורשת פעולה פיזית של סיבוב דיסקיות ותנועת המחטים – פעולה שעלולה להאט את קצב העבודה. לכן נמצאת בכונן יחידת זיכרון קטנה, המכונה גם זיכרון חוצץ או נדיף, המשמשת לאחסון קצר טווח של מידע נחוץ – כמו המקומות האחרונים בהם חיפשתם מידע בכונן ומקומות סמוכים אליהם שסביר שתיגשו אליהם בקרוב, ובכך מאיצה את הגישה לכונן. כדאי לקנות כונן חיצוני עם זיכרון מטמון בנפח של 8MB לכל הפחות, ורצוי 16MB.

 

זמני גישה וחיפוש: הזמן שלוקח לכונן, וליתר דיוק לראש הקריאה, להגיע לאתר את המקום המבוקש בכונן ולהגיע אליו. נמדד באלפיות השנייה, והערכים המקובלים כיום נעים בין 8-14 מילישניות. נתון זה אינו מצוין במפרטים הרגילים, ואם תתעקשו למצוא אותו תצטרכו לבלוש אחריו באתר היצרן.

 

קצב העברת נתונים: הקצב שבו עוברים הנתונים מהמחשב לכונן ולהיפך. גם הנתון הזה פחות נגיש לצרכן וכדי למצוא אותו תצטרכו לחטט קצת באתרי היצרניות. הנתון מוסר בעצם תוצאות של כמה בדיקות שערכה היצרנית, שתוצאותיהן תלויות במספר הסיבובים לדקה, בסוג החיבור למחשב ובזמני הגישה והחיפוש. הנתון המקסימלי שנמסר על ידי היצרנית יגיע עד 480MB לשנייה, אך כדאי לדעת שמדובר במהירות מתפרצת – קצב ראשוני מהיר של העברת נתונים שיורד משמעותית לאחר מכן (כפי שמכיר כל אחד מהורדת קבצים מהאינטרנט). הקצב הממוצע נע סביב 30MB לשנייה בכוננים עם 7200RPM, וסביב 20MB לשנייה בכוננים עם 5400RPM – תלוי גם בסוג החיבור למחשב.

 


כדאי לקנות כונן עם זיכרון מטמון בנפח של mb8 לכל הפחות, ורצוי 16mb
כדאי לקנות כונן עם זיכרון מטמון בנפח של mb8 לכל הפחות, ורצוי 16mb
5
ממשק החיבור

כוננים קשיחים חיצוניים מתחברים למחשב בכמה ממשקים שונים, שנבדלים בשכיחות שלהם ובמהירות שהם מאפשרים.

 

USB: החיבור המוכר והנפוץ ביותר. כוננים ישנים כוללים חיבור USB 2.0 המאפשר קצב נתונים של עד 480Mbps, אבל מרבית הכוננים מצוידים בחיבור USB 3.0 שקצב העברת הנתונים שלו מהיר פי 10, ויש דגמים מתקדמים יותר בעלי USB 3.1. אם אין לכם חיבור USB 3.0 בלוח האם, תוכלו לרכוש כרטיס נפרד המוסיף חיבורים אלה למחשב, בעלות נמוכה יחסית.


Thunderbolt: חיבור חדש יחסית המתאפיין בקצב העברת נתונים מהיר במיוחד של עד 20Gbps. בתחילה שימש במוצרי אפל בלבד, אבל כיום ניתן למצוא אותו גם בכוננים ניידים.

FireWire:
תקן חיבור שמצוי בדגמים ספורים בלבד. היה פופולרי בעידן ה-USB 2.0 הודות למהירות גבוהה יותר, אך עם כניסתו USB 3.0 ובשל מיעוט המחשבים התומכים בחיבור כזה – הוא הולך ונעלם מנוף הכוננים הניידים

eSATA: הגרסה החיצונית של חיבור SATA המשמש לכוננים פנימיים. מאפשר חיבור מהיר במיוחד למחשב, וביצועיו למעשה אינם נופלים מביצועי כוננים פנימיים. חיבור זה הוא מהפחות נפוצים מבין החיבורים השונים.

LAN:
חלק מהכוננים החיצוניים, המכונים גם כונני רשת, כוללים חיבור LAN (אתרנט) לרשת ביתית או ארגונית, ומאפשרים נגישות של המידע לכמה מחשבים במקביל. החיבור קיים במהירות נפוצה של 10/100Mbps, וגם במהירות של 1000Mbps, כלומר גיגה לשנייה - מומלץ למי שמתכוון להזרים קובצי מדיה באיכויות גבוהות דרך הרשת. 

חיבור אלחוטי:
חיבור Wi-Fi הוא המילה האחרונה בתחום הכוננים הניידים. כונן בעל חיבור Wi-Fi מובנה מסוגל להזרים מדיה (סרטים, תמונות ומסמכים) באופן אלחוטי לטאבלט, לסמארטפון ולמחשב הנייד, ולמספר מכשירים בעת ובעונה אחת. באותה המידה הוא גם מאפשר העלאת תוכן אלחוטית ממכשירים ניידים לטווח של עשרות מטרים. כונן חיצוני בעל חיבור כזה משמש לא רק כאמצעי גיבוי אלא כמקור תוכן זמין בכל מקום, שפותר את מגבלת הזיכרון של המכשיר הנייד. כוננים כאלה יקרים יותר, אבל מעניקים יתרון ייחודי לצרכני מולטימדיה כבדים שנמצאים בדרכים.


חיבור USB3.0 מאפשר העברת נתונים מהירה
חיבור USB3.0 מאפשר העברת נתונים מהירה
6
תוכנות נלוות

לעתים קרובות תקבלו עם הכונן תוכנות שונות לגיבוי, שחזור ואיחוי. יש יצרניות שאף מחלקות את דגמי הכוננים החיצוניים שלהן לפי רמת התוכנות המותקנות בו ואיכותן, כאשר בדגמים בסיסיים תקבלו גרסת דמו בלבד של תוכנת גיבוי, ובדגמים מתקדמים – סט תוכנות מלא לתחזוקת הכונן, ואף תוכנות לגישה מרחוק אל הכונן דרך האינטרנט.

 

תוכנות התחזוקה שמגיעות עם הכוננים אמנם עשויות להיות מעולות ומצדיקות את מחירן, אך ראוי להזכיר שניתן לרכוש כונן בסיסי ללא תוכנות ולרכוש תוכנות תחזוקה אחרות בנפרד, או אף להוריד תוכנות חינמיות שקיימות בהמוניהן ברשת האינטרנט.

לעתים קרובות תקבלו עם הכונן תוכנות שונות לגיבוי, שחזור ואיחוי
לעתים קרובות תקבלו עם הכונן תוכנות שונות לגיבוי, שחזור ואיחוי
7
עמידות

הכונן הקשיח עצמו הוא רכיב רגיש, ולעיתים קרובות המידע שמאוחסן עליו רגיש ויקר לבעליו גם הוא. לכן כדאי לבחור כונן חיצוני מחברה מוכרת, עם אמינות גבוהה. היצרניות הטובות והמובילות בתחום הן Western Digital, Seagate, Maxtor, Hitachi ו-Samsung.


אם אתם מרכיבים כונן חיצוני של מערכת קופסה וכונן, ודאו שהמעטפת קשיחה וחזקה מספיק כדי שתוכל לשמור על הכונן. חשוב שיהיו פתחי אוורור כדי לווסת את הטמפרטורה ולאפשר פליטת חום מהכונן. חלק מהדגמים מגיע עם סטנד מיוחד עליו מוצב הכונן, בדקו את יציבותו ואת קשיחותו.

8
מחיר ואחריות

מחירי כוננים קשיחים 3.5 אינטש מתחילים ב-320 שקל לדגמים בסייסים ומטפסים עד 1,800 שקלים ויותר לדגמים מתקדמים ועתירי נפח. כוננים בגודל 2.5 אינטש תוכלו לרכוש החל ב-260 שקלים ועד 1,000 שקלים. כונני 1.8 אינטש עולים בין 320 ל-700 שקלים. מערכי כוננים, שמגיעים לנפחים גדולים, מטפסים עד ל-5,500 שקלים.

 

עם הכונן תקבלו תקופת אחריות (לחלקים הפיזיים בלבד ולא למידע שעליו) לתקופה שבין שנה לשלוש שנים.


מצאתם את המדריך מועיל? שלחו אותו לחבר

מוצרים פופולאריים בקטגוריית כוננים קשיחים

יצרן:SanDisk,
סוג הכונן:כונן SSD,
מיקום:פנימי,
החל מ- 137 ₪
מתוך 24 חנויות
יצרן:Western Digital,
סוג הכונן:כונן קשיח,
מיקום:...,
החל מ- 244 ₪
מתוך 22 חנויות
יצרן:Western Digital,
סוג הכונן:כונן קשיח,
מיקום:...,
החל מ- 310 ₪
מתוך 23 חנויות
יצרן:SanDisk,
סוג הכונן:כונן SSD,
מיקום:פנימי,
החל מ- 248 ₪
מתוך 22 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image