1
התאמת המקפיא למקומו המיועד

בהתאמת המקפיא למקומו צריך למדוד את המקום המיועד ולהתחשב בכיוון פתיחת הדלת.

 

מידות: מידות הרוחב והעומק במקפיאים הן בדרך כלל סטנדרטיות, בעוד הגובה משתנה בהתאם למספר המגירות. מקפיאים מגיעים ברוחב של 65-55 ס"מ ובעומק של 70-60 ס"מ. גובה המקפיא נע בין 85 ס"מ למקפיאי מיני עד ל-180 ס"מ למקפיאים גדולים.

 

כדי להתאים את המקפיא למקומו קחו את המידות של המקום המיועד והוסיפו מרווח אוורור של כ-15-10 ס"מ בין המקפיא לקיר שמאחוריו וכ-3-5 ס"מ בצדדים.

ניתן להציב את המקפיא במקומות שונים ברחבי הבית, אך לא במקום פתוח החשוף לתנאי מזג אוויר משתנים, דבר שיכול לגרום לבלאי מואץ של המעטפת ויתר החלקים החשופים. חשוב במיוחד להימנע מחשיפה ישירה לשמש ולמקור חום חזק אחר. חשיפה כזו עלולה לפגוע ביעילות ההקפאה וגורמת לצריכה מוגברת של אנרגיה.

 

כיוון פתיחת דלת: חשוב לוודא שהדלת ניתנת לפתיחה מלאה באופן שיאפשר שליפה חלקה של המגירה. במקרה שסביבת המקפיא אינה מאפשרת פתיחת הדלת מימין לשמאל, אפשר לבחור מקפיא עם אפשרות להפיכת דלת שקיימת בכמה מהדגמים.

לוודא שהדלת נפתחת באופן שמאפשר שליפה חלקה של המגירה
לוודא שהדלת נפתחת באופן שמאפשר שליפה חלקה של המגירה
2
התאמת המקפיא לצורכי ההקפאה

כדי למצוא את המקפיא המתאים בחרו בקיבולת ובחלוקה הפנימית הרצויות, שימו לב לכושר ההקפאה של המקפיא ותנו את הדעת לתכונות נוספות שקיימות בחלק מהדגמים, ועשויות להיות שימושיות בעבורכם.

 

קיבולת: נפח המקפיא נמדד בליטרים. מי שזקוק לתוספת אחסון קטנה יחסית יכול להסתפק במקפיא מיני עם קיבולת של 150-100 ליטר. מקפיאים גדולים יותר מגיעים לקיבולת של עד 300 ליטר.

 

בבחירת הקיבולת המתאימה צריך להביא בחשבון את כמות המוצרים המיועדים להקפאה, את גודלם ואת צורתם. פריטים סימטריים שמתאימים בגודלם לגודל תאי האחסון יתרמו לניצול אופטימלי של החלל. לעומת זאת, לפריטים בעלי צורות ומידות חריגות שהם פחות יעילים מבחינת ניצול המקום יידרש נפח גדול יותר כדי להכילם. 

 

חלוקה פנימית: החלוקה במקפיא היא די סטנדרטית ומורכבת בעיקר ממגירות. בחלק מהמקפיאים יש מדף-שניים בנוסף למגירות, המשמשים בעיקר עבור הקפאה מהירה. בדרך כלל מספר המגירות הקיים הוא ביחס ישיר לנפח המקפיא, אבל יש מקרים שבהם מקפיאים זהים בנפחם מכילים מספר שונה של מגירות או מגירות בגודל שונה. לאחסון פריטים גדולים לדוגמה, עדיף מקפיא עם פחות מגירות ושיהיו גדולות יותר. בדגמים מסוימים יש תוספת של מגש לקוביות קרח עם מדף ייעודי.

 

כושר הקפאה: המקפיאים נמדדים לפי כושר ההקפאה שלהם בק"ג ליממה. כדי שההקפאה תהיה אופטימלית, מומלץ לבחור מקפיא עם כושר הקפאה בהתאם לתכולה המיועדת, ולא לחרוג מהמשקל המוגדר על ידי היצרן.

 

תכונות נוספות: בחלק מהמקפיאים קיימות מערכות נוספות לשיפור איכות ההקפאה.

 

   הקפאה מהירה: מערכת לקירור מהיר שנמצאת בתא אחסון אחד או יותר להקפאה מהירה של מוצרי מזון טריים. הקירור המהיר שומר על טריות המזון וכן מונע היווצרות גושי קרח במוצר.

 

   פיזור קור אחיד:  מערכת המפזרת את הקור בצורה שווה במקפיא לטמפרטורה אחידה בכל חלקי המקפיא. התכונה מכונה בשמות שונים בהתאם ליצרן (Multi Air Flow, Surround Air Flow ועוד), אבל העיקרון דומה.

 

   בקרה דיגיטלית: השליטה והבקרה יכולים להתבצע באמצעות וסת טמפרטורה רגיל או מערכת דיגיטלית ששולטת על הטמפרטורה ועל פונקציות נוספות. יתרונה של מערכת דיגיטלית הוא ברמת הדיוק הגבוהה שלה, אך היא קיימת בדגמים היקרים יותר והיא רגישה לתקלות. 

מערכת המשמשת להקפאה מהירה של מוצרי מזון טריים, לשמירה על טריות מקסימלית. 
שיטת ההפשרה הנפוצה במקפיאים. ההפשרה נעשית באמצעות ניתוק המקפיא מהחשמל ופתיחת הדלת עד להמסת הקרח. שיטה זו פחות איכותית מ-No-frost שקיימת בדגמים בודדים ויקרים.
המגירה הגדולה במרכז מתאימה לאחסון פריטים גדולים
המגירה הגדולה במרכז מתאימה לאחסון פריטים גדולים
רוב המקפיאים פועלים בשיטת הפשרה חצי אוטומטית  (defrost)
רוב המקפיאים פועלים בשיטת הפשרה חצי אוטומטית (defrost)
3
נוחות השימוש והניקוי

כדי להבטיח שההנאה שלכם מהמקפיא תהיה שלמה בחנו אותו לפי נוחות השימוש והניקוי שלו. ודאו שהמגירות קלות לשליפה וחלקות ככל האפשר, בלי בליטות ופינות שקשה לנקות. רצוי שתא ההקפאה עצמו יהיה עשוי מקשה אחת, בלי תפרים ובליטות.

 

ברוב המקרים מקפיא צנוע וחף מתוספות מיוחדות יהיה יעיל ונוח מספיק, אך אפשר לשקול תוספות לשיפור נוחות השימוש.

 

כפתור הפעלה: במקפיאים רבים ההפעלה והכיבוי נעשים באמצעות חיבור או ניתוק הכבל מהחשמל. קיימים גם דגמים עם כפתור כיבוי והדלקה ((ON/OFF. טוב במיוחד במקרה שהשקע קשה לגישה.

 

מגירות שקופות: יתרונן בכך שניתן לראות את תכולתן, או לפחות לקבל מושג על כך מבלי לשלוף אותן.

 

תאורה פנימית: תאורה במקפיא אינה דבר מובן מאליו כמו במקרר, ואם חשוב לכם שתהיה תאורה, ודאו שהיא אכן קיימת.

 

זמזם דלת פתוחה: דלת שנשארת פתוחה או לא נסגרת כראוי גורמת לבריחת קור. בדגמים מסוימים קיים זמזם שמתריע על כך.

 

נורית הקפאה מהירה: נורית לחיווי פעולתה של המערכת לקירור מהיר.

4
הפשרה והתאמה לאקלים

מקפיאים פועלים באחת משתי שיטות ההפשרה, וכולם מחויבים על פי תקן להתאים לאקלים הישראלי.

 

הפשרה: רוב המקפיאים פועלים בשיטת הפשרה חצי אוטומטית  (Defrost)שבה צריך לנתק את המקפיא מהחשמל ולפתוח את דלת המקפיא עד שהקרח נמס.

 

המקפיאים היקרים יותר פועלים בשיטת הפשרה No Frost שבה גוף חימום המותקן במקפיא מונע היווצרות קרח. שיטה זו הרבה יותר נוחה, אך מקפיאים כאלה צורכים עד 40 אחוז יותר חשמל.

 

סוג האקלים: המקפיאים מסווגים לפי התאמתם לסוג האקלים. CLASS T מתאים לאקלים טרופי, ו- CLASS N מתאים לאקלים אירופאי. התקן הישראלי מחייב שהמקפיאים יהיו מסוג CLASS T שמותאם לתנאי החום והלחות בארץ. מקפיא כזה עמיד יותר בפני חלודה ומייצר פחות מים. אין סיבה שבארץ ישווק מקפיא שאינו CLASS T, אבל כדאי להציץ בתווית המציינת זאת בגב המקפיא.

שיטת ההפשרה הנפוצה במקפיאים. ההפשרה נעשית באמצעות ניתוק המקפיא מהחשמל ופתיחת הדלת עד להמסת הקרח. שיטה זו פחות איכותית מ-No-frost שקיימת בדגמים בודדים ויקרים.
5
צריכת חשמל

צריכת החשמל היומית נמדדת לפי קילו וואט לשעה (קוט"ש) והיא מופיעה במפרט של כל מקפיא. עוד מופיעה על גבי המקפיאים, תווית אנרגיה המציינת את יעילות צריכת החשמל.

 

דירוג הצריכה מצוין באותיות לועזיות מדרגה A המייצגת את היעילות הגבוהה ביותר ועד G, דרגת היעילות הנמוכה ביותר. תווית אנרגיה חייבת להופיע על כל מקפיא ולכלול גם את מספר הדגם.

כדי להשוות בין יעילות הדגמים שונים נקבעה שיטת דירוג לבדיקת יעילות צריכת החשמל. הדירוג מחולק לשבע דרגות המצוינות באותיות לועזיות, כאשר דרגה A היא היעילה ביותר ואילו G היא הדרגה הכי פחות יעילה. תווית אנרגיה חייבת להופיע על כל הדגמים בציון מספר הדגם.
6
עיצוב

רוב המקפיאים מגיעים כיחידה נפרדת, אולם יש דגמים בודדים שמגיעים עם אפשרות Built-in להתאמה מושלמת לארונות המטבח.

 

:Built-in המקפיא מוכנס אל תוך ארון המטבח והדלת שלו משתלבת בדלת הארון. בהתקנה כזו יש להקפיד על מרווח אוורור של כמה ס"מ מאחורי המקפיא ובצדדיו, או שעליו להיות מצויד באוורור חזיתי תחתון לניקוז האוויר החם.

 

עיצוב חצי אינטגרלי: אפשרות נוספת להתאים את המקפיא לעיצוב המטבח, באמצעות ציפוי הדלת בחומר זהה לזה של ארונות המטבח (עץ, פורמייקה, נירוסטה).

7
מחיר

טווח המחירים העיקרי למקפיאי מיני בנפח של עד 150 ליטר נע בין 1,000 ל-2,000 שקל, 200-150 ליטר –2,500-1,500 שקל, 300-200 ליטר – 4,000-1,500 שקל.


כדאי לבצע השוואת מחירים לפני קניית מקפיא.

8
אחריות

אחריות על מקפיא נעה בדרך כלל בין שנה לשלוש שנים. במקרים מסוימים האחריות נחלקת לאחריות כללית ואחריות על מערכת ההקפאה בצירופים שונים.


המדריכים הבאים עשויים לעניין אתכם:
מילון מונחי מקפיאים
איך לבחור מקרר