חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
המוצרים המבוקשים
תרמיל Outdoor Tracker 90L
375 - 264 ₪
תרמיל Outdoor Tracker 80L
350 - 247 ₪
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך לבחור תרמיל גב

עודכן לאחרונה: 28/07/2020
אם זה שביל ישראל, טרק בנפאל או במאצ'ו פיצ'ו, או טיול דרכים רגוע באירופה או בהודו - תרמיל הגב ילווה אתכם ויהיה חלק משמעותי מחייכם כמטיילים. ככל שהטיול מרוחק מישוב והמסלול מורכב יותר כך גדלה חשיבותו של התרמיל ומידת התאמתו למטייל ולציוד הנארז בו, לתנאי הדרך ולמזג האוויר. תרמיל הגב ישפיע על נוחות הטיול, על רווחתכם ועל יעילות ההתארגנות שלכם בשטח.

תרמיל גב לשימוש רציני צריך להיות מותאם לממדי גופו של המשתמש, דבר שהופך אותו לפריט אישי שלא תמיד ניתן להעברה. לכן אם אתם מתכוונים לשאול אחד מחבר, אל תוותרו על מדידתו של התרמיל והתאמתו למידת הגוף שלכם.
עוד דבר שכדאי לדעת הוא, שאת התרמיל מומלץ לקנות רק אחרי שקונים את כל הציוד לטיול: מנעליים ומעיל, ערכת בישול וציוד טיפוס ועד שק שינה ומזרן, וכך לבחור תרמיל שיכיל את כל אלה בצורה אופטימלית.

המדריך של WiseBuy יסייע לכם לבחור את תרמיל הגב המתאים, לפי השיקולים הבאים:
איך לבחור תרמיל גב
1
קיבולת התרמיל ונוחות הנשיאה

תרמיל הגב מורכב ממנשא, או מערכת גב, וממעטפת העשויה מאריג כלשהו המהווה את תא האחסון הראשי שלו. התרמיל האידאלי הוא כזה המשלב בהצלחה בין הנפח הרצוי ובין המנשא המתאים ביותר למבנה הגוף ולאופי הטיול.


איך לבחור תרמיל גב


נפח התרמיל: שאלת הגודל, או הקיבולת של התרמיל, היא אולי הנפוצה מסוגה בפורומים של מטיילים. הסיבה העיקרית שנושא זה עולה תדיר, וגורר שלל המלצות שונות, היא שמדובר בעניין סובייקטיבי ושכרוכים בו מספר משתנים. אבל אם לנסח כלל יסוד בסוגיה, נאמר שעל הנפח של התרמיל להיות מינימלי ככל האפשר, מבלי לעשות ויתורים כואבים על פריטים חיוניים. זכרו שככל שיהיה ברשותכם יותר נפח - רוב הסיכויים שזה יתמלא עד תומו, ותיאלצו לסחוב משקל מיותר. לכן כדאי להיות מחושבים בתכנית האריזה ולקחת בחשבון את מזג האוויר באזור, את מספר הימים ברצף שתהיו בשטח, את אופי הטיול ואת הציוד הנדרש לו, כולל שק שינה, מזרן וציוד מיוחד אחר. מסיבה זו כדאי לקנות שק שינה (ואת כל הציוד המיועד לטיול) לפני שבוחרים תרמיל, ואז להחליט אם הוא ייארז כחלק מהציוד או יתחבר אליו חיצונית - ואז גם לבחור תרמיל הכולל רצועות ייעודיות לשק השינה.


אחרי שהבאתם בחשבון את כל המשתנים הקשורים בתכולת התרמיל, תוכלו להתייחס לחלוקה הבאה כדי לדעת מאיזו קטגוריית נפח להתחיל, חלוקה הנהוגה לפי ימים: לטיול בין יממה הכולל לינת שטח יתאים תרמיל בנפח שבין 35 ל-49 ליטר; לסופשבוע בחרו תרמיל בקיבולת שבין 49 ל-72 ליטר, ואם אתם מתכננים טיול ממושך בין שבוע ויותר, יתאים לכם תרמיל בנפח של 72 ליטר ומעלה.


איך לבחור תרמיל גב


מנשא, מערכת גב: תרמיל טוב ונוח הוא בעל מערכת גב מקצועית שמותאמת היטב למבנה הגב ומספקת תמיכה טובה, איזון ויציבות בנשיאה, כזאת המורכבת מחומרים איכותיים, עמידים וקלי משקל. מערכת גב, ותרמיל בכלל, שאינם מתואמים למבנה הגוף שלכם יסבו לכם אי נוחות, יקשו על המסע ולאורך זמן אף יגרמו לכאבים ולנזק גופני. מערכת הגב מורכבת ממסגרת היקפית המחוזקת באמצעות מוטות דינמיים, שמתאימים את עצמם למבנה הגב. על מערכת הגב להתאים במידותיה למידות הגב של המטייל, להיצמד אליו בנוחות ולפזר את העומס של התרמיל על הגב באופן אופטימלי, זאת בהנחה שהתרמיל נארז כראוי.


כדי לדעת את גודל המסגרת הרצוי ביחס למבנה הגב, לוקחים סרט מדידה ומודדים כך: חלקה העליון של המסגרת צריך להיות ממוקם מתחת לחוליה C7, זוהי החוליה הגבוהה ביותר בעמוד השדרה שבולטת מתחת לעורף כשהראש מוטה קדימה; ואילו חלקה התחתון של המסגרת ימוקם בגב התחתון, מעל גובה המותניים. כדי לאתר את הנקודה המדויקת, מניחים את כפות הידיים על המותניים ומפנים את האגודלים לכיוון הגב. קצות האגודלים הם המידה התחתונה של המסגרת. בכך מושג פיזור מיטבי של המשקל, ברובו על אזור האגן. בתרמילים מסוימים מערכת הגב מתכווננת, אך אם אין לכם שימוש של ממש במערכת כזאת - למשל כדי לחלוק את התרמיל עם אדם נוסף בעל נתונים פיזיים שונים משלכם, או נער מתבגר שצפוי לצמוח - עדיף לבחור מערכת רגילה.


בחנויות המקצועיות יש ערכות מדידה נוחות לשימוש וצוות שיוכל לסייע לכם למצוא את התרמיל המתאים. בכל מקרה, התנסות ומדידה בחנות היא חובה; כך תוכלו להתוודע אל רזי התפעול והשימוש ברצועות ובשאר חלקי התרמיל, להתרשם מנוחותו הכללית וכמובן - להתנסות במערכת הגב של התרמיל. יש לבצע את המדידה כשהתרמיל מלא, לנסות שניים-שלושה סוגים, להשוות ביניהם ולבחור את הדגם המתאים והנוח לכם ביותר. יש תרמילים שאינם כוללים מערכת גב כלל. דבר שמפחית ממשקלם ומוזיל את עלותם. אלה מיועדים למי שמעוניין בתרמיל קל ושהטיול נעשה בתנאים נוחים ואינו כרוך בנשיאה ממושכת.


איך לבחור תרמיל גב


בתהליך המדידה הקדישו תשומת לב גם למערכת הרצועות, המשמשות לנשיאתו ולייצובו של התרמיל. הן צריכות להיצמד בנוחות אל הגוף, להיות מרופדות במקומות הנכונים וקלות לתפעול ולכוונון. אלה כוללות את רצועות הכתפיים, רתמת חזה, המשמשת להצמדת התרמיל לגב ולהקלה על העומס (בתרמיל המיועד לנשים הרצועה ממוקמת גבוה יותר), ואת חגורת המותניים. לחגורת המותניים חשיבות מיוחדת משום שעליה מוטל רוב משקלו של התרמיל והיא ממוקמת באזור דינמי של הגוף - המותניים. עליה להיות בנויה כך שתיצמד כראוי אל הגוף ותספוג את העומס מבלי להכביד ולהתחכך בו באופן מעיק. מסיבה זו, בדגמים מתקדמים של תרמילים חגורת המותניים כוללת ציר באזור המותניים שמע בהתאם לתנועת הגוף.


תרמיל טוב כולל גם ריפוד אחורי, הבנוי כצמד כריות צרות משני צדי הגב, ובכך מספק תמיכה נוחה ומצמצם את הלחץ והחיכוך על הגב וגם מאפשר מעבר חופשי של אוויר בין התרמיל לגב. רצוי שכריות הריפוד עצמן יהיו גם הן מאווררות ובעלות כושר נידוף לחות - שימושי תמיד, אבל חיוני במיוחד בתנאי חום ולחות.


תרמיל איכותי יכול להיות מוצר יקר למדי, לכן אם אופי הטיול אינו מחייב הצטיידות בתרמיל מתקדם במיוחד - למשל טיול הכולל הליכות קצרות, תנאי שטח ואחסון נוחים וכן משקל ונפח קטן יחסית - תוכלו להסתפק בתרמיל פשוט יחסית ולא יקר. לעומת זאת, אם צפוי לכם מסע רציני הכולל הליכה ממושכת ומאומצת בתוואי דרך מורכב, עם תרמיל בנפח גדול ובמשקל כבד יחסית - אל תתפשרו על התרמיל הטוב ביותר שתוכלו להרשות לעצמכם.

2
חלוקת התרמיל ואמצעי אחסון מיוחדים

כמו הסמארטפון עבור אנשים מן היישוב, כך תרמיל הגב עבור המטיילים רחוק מכל יישוב - הוא כל עולמם, וככזה ראוי שיכלול את כל התכונות שיהפכו את המסע ואת המשא שלכם לנוח ובטוח יותר. תרמילי הגב כוללים תאים וכיסים חיצוניים המאפשרים גישה מהירה ונוחה לחפצים שונים, כגון בקבוק מים, מצלמה, משקפת, מפות, פריטי מזון, מגבונים, כלי רחצה, מוצרי היגיינה וכדומה.


עוד תוכלו למצוא בחלק מהדגמים כיס בראש התרמיל לאחסון כיסוי לתרמיל (עמיד במים או להגנה מאבק, חול ולכלוך). בדגמים מסוימים יש כיסים בחגורת המותניים, המשמשים לאחסון חפצים קטנים כמו פנס, סלולרי, מצפן, אולר, פותחן קופסאות שימורים וכדומה. תא אחסון נוסף ושימושי למדי שקיים בתרמילי גב רבים הוא תא ייעודי לשקית שתייה (שלוקר) עם צינורית חיצונית המאפשרת לשתות מים מבלי להסיר את התרמיל מהגב. 


איך לבחור תרמיל גבאפשרויות אחסון נוספות הם התקנים חיצוניים המשמשים להוספת פריטים על גבי התרמיל, ובכך חוסכים מקום בתאים הפנימיים של התרמיל, יוצרים הפרדה בין פריטים וציוד ומעניקים גישה מהירה אליהם. התקנים אלה כוללים לולאות ומתלים שניתן לתלות עליהן נעליים, מקלות הליכה ואביזרים אחרים, ואם אתם מטפסי הרים וכובשי פסגות מושלגות, תמצאו תרמילים עם מתקן לגרזן, פטיש וציוד דומה. בנוסף תמצאו ברוב התרמילים בגודל בינוני ומעלה רצועות כיווץ שבאמצעותם ניתן לצמצם את נפח התרמיל כשזה אינו מלא, רצועות המשמשות גם לתלייה ולהצמדה של שק שינה, מזרן ואביזרים דומים אחרים.


ככל שזה נוגע לתא האחסון המרכזי של התרמיל, הגישה אליו יכולה להיות דרך פתח בראש התרמיל, בגבו או בצדדיו. היתרון של פתח עליון הוא בעמידות המשופרת, מאחר שהמעטפת עשויה יחידה אחת שלמה, אך הגישה לעומק התרמיל אינה נוחה ואם תרצו להוציא פריט מסוים תצטרכו להוציא את התכולה שמעליו. פתח אחורי או צדי הרבה יותר נוח לגישה, אך הרוכסנים מהווים חוליה חלשה ועלולים לה יפתח או להיפרם כשהתרמיל עמוס להתפקע. פתרון לבעיה מספקות רצועות הידוק קטנות שמותקנות משני צדי הרוכסן כמו גשר, המפחיתות את המתח עליו ומונעות פרימה.


ונחתום את הפרק הזה עם פריט צנוע ופשוט, אך יעיל להפליא - ידית נשיאה המותקנת בראש התרמיל. זאת תאפשר לכם לשאת את התרמיל בנוחות כשהוא אינו על הגב, אם לצורך העמסתו או שליפתו של התרמיל או בעת מעברים קצרים בין מקומות.

3
החומר שממנו עשוי התרמיל

המעטפת של תרמילי הגב עשויה מחומרים שונים בעלי תכונות אופייניות. בחרו אותם לפי הצרכים, אופי השימוש ותנאי הטיול. 

אריג ניילון: בקטגוריית הניילון נכלל גם פוליאסטר, שהוא בעל תכונות דומות: זול, קל משקל ודוחה מים, אך בעל עמידות נמוכה יחסית בפני קריעה ושחיקה. אם תרצו לשמור על התיק ותכולתו יבשים בסביבה רטובה (קלות), אבל מעוניינים בתרמיל עמיד יותר, תוכלו לבחור תרמיל בעל חומר חזק הכולל כולל כיסוי נגד מים, או שתוכלו לקנות כיסוי תואם בנפרד. קחו בחשבון שגם תרמילי ניילון אינם אטומים למים, כך שבכל מקרה תזדקקו לכיסוי בתנאי גשם ורטיבות משמעותית כמו ברפטינג.


איך לבחור תרמיל גב


אריג קורדורה: תרמיל גב העשוי קורדורה ניחן בעמידות גבוהה בפני קריעה ושחיקה, אך הוא כבד יותר וחדיר למים.


ריפסטופ (Ripstop): יותר משהו סוג של אריג, ריפסטופ הוא שיטת אריגה שמקנה לבד עמידות גבוהה במיוחד בפני קרעים.


חוזקו של האריג נקבע בין היתר לפי עוביו של החוט הבודד שממנו הוא נטווה, והוא נמדד ביחידות דנייר (D - denier) ככל שהחוט, או הסיב, עבה יותר כך האריג חזק ועמיד יותר, אך כבד בהתאם וחדיר יותר למים. חוט בעובי של 400-200 דנייר אופייני לתרמילים המיועדים לשימוש קל, בתנאים נוחים ובעומס נמוך - נפוץ בעיקר בתרמילים קטנים ובינוניים. לשימוש ממוצע במשקל גדול יותר ובתנאי שטח קצת פחות ידידותיים, יתאים תרמיל בעל כ-600 דנייר. ואם צפויים לתרמיל תנאים מאתגרים במיוחד, הכוללים משקל כבד ושימוש אינטנסיבי עם פוטנציאל גבוה לחיכוך, מומלץ לבחור דגם עם אריג קצת יותר עבה. חלק מהאריגים כוללים ציפוי בפני קרינה המצמצם את הנזק המצטבר שנגרם לתרמיל מחשיפה ממושכת לשמש.


המוצרים המבוקשים בקטגוריית תרמילים

תרמיל Outdoor Tracker 90L
Outdoor Tracker 90L
מותג:Outdoor,
נפח:90 ליטר,
טווח מחירים:200 - 30...,
החל מ- 264 ₪
מתוך 7 חנויות
תרמיל Outdoor Tracker 80L
Outdoor Tracker 80L
מותג:Outdoor,
נפח:80 ליטר,
טווח מחירים:200 - 30...,
החל מ- 247 ₪
מתוך 7 חנויות
תרמיל Deuter Trans Alpine 30
Deuter Trans Alpine 30
מותג:Deuter,
נפח:30 ליטר,
טווח מחירים:400 - 600,
החל מ- 499 ₪
מתוך 4 חנויות
תרמיל Osprey Aether 70
Osprey Aether 70
מותג:Osprey,
נפח:70 ליטר,
טווח מחירים:מעל 1000,
החל מ- 1,150 ₪
מתוך 4 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image