הקדמה
עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית, מאות אלפי סטודנטים צפויים להיכנס בחודשים הקרובים לשגרת חיים אינטנסיבית של קריאת מאמרים, עריכת עבודות ויצירת מצגות מושקעות אל תוך הלילה. המשותף למטלות אלו ואחרות הוא שכמעט כולן מבוצעות במחשב – ידידו הטוב ביותר של הסטודנט במהלך התקופה המאתגרת.

בחרנו בפינצטה שני דגמים ספציפיים ביותר שמכילים את כל מה שסטודנט צריך כרגע ויזדקק לו בשנים הקרובות מהמחשב הנייד שלו. את המחיר הגבלנו בלא יותר מ-4,000 שקל ומכל החברות המשווקות בארץ, אלו שני הדגמים הכי רלוונטיים בשוק, בקרב "ראש בראש": הראשון של חברת Asus מדגם UX430U והשני של היצרנית Lenovo מדגם YOGA 520-14IKB. ערכנו ביניהם השוואת מדוקדקת ובדקנו: מיהו המחשב המשתלם והטוב מבין השניים לסטודנט הממוצע? התשובה לפניכם.

המוצרים שבדקנו בהשוואה זו:

מחשב נייד Asus ZenBook UX430UA-GV215T
Asus ZenBook UX430UA-GV215T
יצרן:Asus,
גודל מסך:14 אינטש,
סוג מעבד:Intel Core...,
מחשב נייד Lenovo Yoga 520 14 80X8009YIV
Lenovo Yoga 520 14 80X8009YIV
יצרן:Lenovo,
גודל מסך:14 אינטש,
סוג מעבד:Intel Core...,

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים


שמע
על הנייר שתי היצרניות צוידו ברמקולים מבית חברות סאונד מוערכות: במחשב של Asus תמצאו את החומרה של Harman Kardon, שהובטח כי צוידה בטכנולוגיית הגברה חכמה המאדירה את הסאונד מבלי לפגוע באיכות, ובמחשב של Lenovo שולבו רמקולים מבית Harman בתוספת טכנולוגיית Dolby Audio Premium הנחשבת.

נתחיל מהמנצח ששלט בבדיקה ללא עוררין; הרמקולים של Asus פשוט פנטסטיים. העוצמה המקסימלית היא לא מהגבוהות שפגשנו אבל איכות הצליל והדיוק בכל הטווחים היו נהדרים ואפילו הבאס היה מספק מאוד, למרות שציפינו ליותר מחברת הסאונד המוערכת שכבר הרשימה אותנו בעבר. מיקום הגריל בשני צדי המחשב חכם מאוד ולא נחסם על ידי שום משטח. אפילו כשניסינו להכשיל ולחסום את פתחי הרמקול עם היד, הצליל המשיך להיות רועש מאוד ולא מאוים לרגע מהעובדה שהסתרנו את רובו.
הרמקולים של Lenovo הרשימו הרבה פחות. ראשית, המאיצים המלאכותיים של Harman מוסיפים הד מוגזם לכל שיר שהפעלנו, עד כדי כך שלפעמים האפקט דורס את הצלילים המקוריים עם שאריות הד שבקעו קודם לכן. קשה גם לחלק מחמאות למיקום הרמקולים: הם אמנם שולבו היטב בצדי המחשב ובכך מאפשרים להאזין בנוחות, בדומה לדגם המתחרה, אבל חסימתם השגרתית מצניחה את עוצמת הסאונד בחצי ואיכות הצליל ממש בלתי-אפשרית להאזנה, כשהרגיש כאילו ספוג הוצמד לרמקולים וכל צליל נשמע עמום מאוד. התנחמנו בכך שעוצמת הסאונד הייתה לפחות יותר גבוהה משל Asus, אבל כשאיכות הסאונד כל כך ירודה לעומת המתחרה, אין יותר מדי ממה להתפאר.

המנצח: Asus

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

מסך
שני המחשבים בעלי מסך בגודל 14 אינץ', כאשר זה של Lenovo גם רגיש למגע. במסך של Lenovo תמצאו תצוגת IPS ברזולוציה מקסימלית של 1080X1920 ובזו של Asus מופיעה תצוגת LED-backlit.

במבחן האסתטיקה וניצול המקום, המסך של Asus משאיר אבק: השוליים דקים בהרבה משל Lenovo, הן בגובה והן ברוחב ויחס צפוף של 80% מהצג לגוף המסך מאוד סיפק אותנו. לטובת בדיקת איכות המסכים, הפעלנו סרטוני טבע, הופעות חיות ועוד כמה סרטוני הדרכה, במטרה לבחון את איכות הצבעים, הדיוק, ניגודיות, רמת הבהירות וזוויות שונות המאפשרות צפייה נוחה.
נפתח באיכות הצבעים: בשניהם נהנינו מאוד לצפות ברצף קליפים וסרטוני לימוד. למרות שאינם מצוידים בטכנולוגיה הנדרשת, קטע 4K התנגן בצורה חלקה וחדה להדהים. טווח הצבעים של Asus מרגיש כנדיב יותר, אם כי אחרי כמה סרטונים נוספים קל להבחין שמדובר באפקט רוויה מועצם שפועל די בגסות ואינו בהכרח מספק את הצבעים האמיתיים שהיינו שמחים לקבל. בכך בולט יתרונו הגדול של היריב: הצבעים במסך של Lenovo הרבה יותר אותנטיים ומפורטים. כך למשל צמחייה פראית הוברשה בגווני ירוק שונים, בזמן שאותה צמחייה קיבלה במסך של Asus טווח צבעים הרבה יותר עז וצעקני שהרגיש נורא מלאכותי ולא תואם למציאות.

המסך של Lenovo שלט גם במבחן הבהירות. הרמת המקסימלית מצוינת ומספקת תצוגה בוהקת בהרבה משל Asus, אשר הצליחה להאיר היטב חדר חשוך לחלוטין ואפשרה להקליד מסמכים או לצפות בסדרות בנוחות רבה. לשמחת סטודנטים שרגילים לפקוד את בתי הקפה עם הנייד, שני המסכים יידעו להתמודד היטב מול אור השמש, למרות שלא היינו סומכים עליהם מדי בעבודה רציפה מול שמש קיצית במיוחד. ברוב המבחנים המסך של Lenovo היה עם ידו על העליונה ובשילוב סך הפרמטרים, אין ספק שהתצוגה של היצרנית הסינית עדיפה מזו של המתחרה מטאיוואן, לפרקים בהבדל מינורי ולפעמים בפער מהותי.

המנצח: Lenovo

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

ניידות ונוחות השימוש
סטודנטים מוצאים עצמם רבות בדרכים, בין אם זה בדרך למשמרת אחרי יום לימודים ארוך או בנסיעה לחבר, לסיים עוד מטלה משותפת, לכן למשקל המחשב הנייד חשיבות מכרעת בבחירתו. שני הניידים שנבחנו אמנם שוקלים פחות מ-2 ק"ג, יתרון משמעותי לגב ולכתפיים, אך עדיין קיים ביניהם הבדל בולט: המחשב של Asus שוקל 1.25 ק"ג וזה של Lenovo שוקל 1.8 ק"ג. לכאורה מדובר בהבדל של חצי קילו בלבד, אך אחרי יום ארוך של סחיבת תיק עמוס בציוד על הגב, 500 גרם נוטים להרגיש הרבה יותר. מטבע הדברים, בנוחות ניידות המחשב של Asus מנצח די בקלות ולהערכתנו מדובר בפער משמעותי שיטיב במיוחד עם סטודנטים שמרבים לנוע.

חשוב לציין כי למרות המשקל הגבוה יחסית של Lenovo, המחשב מחפה בייעודו הכפול ומציע שני מכשירים באחד. כיאה לנצר סדרת ה-YOGA, המחשב מסוגל להסתובב על צירו בצורה מלאה (360 מעלות) ולהפוך לטאבלט לכל דבר בעת הצורך, כולל כמובן המרת מערכת ההפעלה לחכמה ונגישה יותר לדרישות משתמש הטאבלט, המתבטא בממשק שונה, מקלדת נשלפת בתחתית המסך, מקשים שכיחים באזורים נוחים יותר וכדומה. כאן המקום לציין כי למרות השימושיות הנהדרת שמציע Lenovo, התכונה אינה תועיל לכולם בהכרח ולא כל מי שמעוניין במחשב יצטרך גם טאבלט בהמשך הדרך. סטודנטים לעיצוב או לכל חוג הדורש התעסקות רבה עם איור, שרטוט מבנים או עריכת תמונות יימצא בכך שימוש רב מן הסתם, אם כי לא בטוח שרוב הסטודנטים ה"סטנדרטיים" ינצלו את המעבר בין הפלטפורמות. לכאן או לכאן, מדובר בפיצ'ר מעולה שיש להעריכו בהתאם, כמה וכמה כשמתחשבים בתג המחיר הזהה לזה שמציע הנייד של Asus, אשר כזכור, כולל מחשב בלבד ונטול מסך מגע.

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

הגענו למקלדת, כלי הכתיבה הפופולרי ביותר של הסטודנט הממוצע. במקלדת של Asus מיד הבחנו ביתרון חשוב; היותה מצוידת בתאורה אחורית, בניגוד לזה של Lenovo, מה שעלול להקשות על ההקלדה בקרב סטודנטים שמעדיפים לבצע את המטלות שלהם בלילה. עוד עניין שחשוב לזכור: מפאת גודלם, בשני המחשבים נעדרת המקלדת הנומרית ולמי שמרבה בהקלדת מספרים, מדובר בחיסרון של ממש שיש להתחשב בו במשוואה הכוללת. מלבד אלו, שתי המקלדות מעולות בביצועים השוטפים: ריווח המקשים ב-Lenovo יותר נדיב וגם המקשים גדולים במעט משל המתחרה, אבל מקשי המקלדת ב- Asus פחות שקועים, להעדפתנו האישית. בשני המחשבים משטח עקיבה נעים למגע וגדול מספיק אבל לא היינו סומכים עליהם במהלך שימוש אינטנסיבי - לטעמנו גם העכבר הפשוט ביותר עדיף ביעילות על כל משטח נגיעה, מדויק ככל שיהיה.

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

באגף החיבורים, שתי היצרניות לא נדיבות מדי בהתקני USB, אם כי כשמתחשבים בדקיקות וקלות הנשיאה, ניתן לסלוח על כך. בשני המחשבים זוג כניסות USB למגוון שימושים (מדפסת, מקלדת/עכבר, טעינת מכשירים שונים וכו') וכצו המגמה, בשניהם שולבה בנוסף כניסת TYPE-C המהירה פי כמה שהופכת לפופולרית מתמיד. באשר לחיבורי וידאו, לשני המחשבים כניסת HD: ב-Lenovo כניסת HDMI סטנדרטית וב-Asus כניסת Micro HDMI שעלולה לדרוש מכם רכישת כבלים ומתאמים, אם כי היצרנית הואילה בטובה לשלב מתאם כשבצדו השני חיבור HDMI רגיל. פרט לכך, בשניהם חריץ לכרטיס זיכרון SD וכניסת אוזניות/מיקרופון סטנדרטית. חשוב להכיר דבר נוסף: המימדים הצנועים של שני המחשבים מגיעים עם מחיר ותשלמו על כך בהיעדר כונן אופטי, אם כי בעידן הדיסק-און-קי הנוכחי, קרוב לוודאי ששום תקליטור לא יועבר לידכם בשנים הקרובות.

המנצח: Asus

ביצועים ותוכנה
לטובת מלאכת עיבוד הנתונים, שני המחשבים אובזרו במעבד i5 מדגם U7200 במהירות GHz 2.5, מחוזקים ב- GB8 זיכרון RAM ונפח אחסון פנימי בסך GB 256 בתצורת SSD. רק בכרטיס הגרפי קיים הבדל: בזמן שב-Asus שולב ה- HD 620הבסיסי, Lenovo הואילה בטובה לצייד את המחשב בכרטיס מסך מקצועי מדגם GeForce 940MX של חברת NVIDIA.

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

נפתח בתוצאות היבשות: הרצנו צמד מבחנים ידועים על שני המחשבים, האחד הוא PCMark המיועד לבחון את ביצועי המחשב השגרתיים, קרי שיטוט באינטרנט, ביצוע שיחת סקייפ, הפעלת מסמכים מרובים וכדומה. המבחן השני הוא 3DMark, המיועד לבחון את ביצועי הגרפיקה של המחשב, בהרצת משחק תחת הגדרות גרפיות כבדות יחסית. במבחן הביצועים השכיחים, מבחן PCMark העניק 2815 נקודות ל-Lenovo ו-3112 נקודות ל-Asus. במבחן הגרפיקה, 3DMark העניק 354 נקודות ל-Asus והראה עדיפות ברורה למחשב של Lenovo, עם 656 נקודות.

עוברים למציאות בשטח: בפועל, שני המעבדים עבדו מעולה במשימות שגרתיות. לא פגשנו שום מסמך או מצגת שלא עלו בשנייה ואין אתר אינטרנט שלא הוזנק ברגע. גם מטלות מתקדמות, כמו צפיית סרטון ברזולוציה 4K כאשר כמה לשוניות פתוחות ברקע או הפעלת תוכנת חישוב מתקדמת, לא גרמה להם לאבד עשתונות. לעיתים רחוקות הפתיע לרעה המחשב של Lenovo, עם 2 קריסות שהספיקו להתרחש לנגד עיננו, ללא שום אזהרה מראש. למזלנו שום עבודה קריטית לא בוצעה אבל ניתן רק לדמיין את מפח הנפש אם התופעה הייתה מתרחשת במהלך כתיבת עבודה שנידרש להגיש למחרת. באשר לכרטיס המסך, מפתיע לגלות שב-Lenovo שילבו במארז כרטיס גרפי מקצועי, שבהחלט יטיב עם אלו המתעסקים עם פעולות גרפיות מתקדמות או אפילו סתם לטובת סטודנטים המחפשים להשתחרר בהפעלת משחקים תובעניים בשעות הפנאי. חשוב לציין שכרטיס מסך מקצועי אינו נדרש בקרב רוב הסטודנטים, אם כי תוספת שכזו תמיד תתקבל בברכה וכל הכבוד ל-Lenovo שלא בחרה להישאר עם כרטיס המסך המובנה של לוח האם.

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

למרות שמדובר במעבדים זהים, בעבודה השוטפת מהירות הביצועים של Asus עדיפה. ההבדלים מתבטאים ברגעים הקטנים שאנו נוטים לא לשים לב אליהם: הגדלת סרטון ביוטיוב למסך מלא, יציאה ממצב שינה, עליית מצגת עם 40 שקופיות, פתיחת אתר נוסף בדפדפן עמוס לשוניות. עיכוב של שנייה ועוד שתי שניות הופכות לזמן רב שמצטבר בשגרת חייו העמוסים של סטודנט, שגם כך לא נהנה מזמן עודף. באשר למהירות עליית שולחן עבודה מרגע הדלקת המחשב, המחשב של Asus נהנה מזמן אתחול מצוין של 12 שניות. המחשב של Lenovo אף הפתיע יותר וחתך עוד שתי שניות מהזמן המעולה, עם 10 שניות מרגע הדלקת המחשב ועד ששולחן העבודה היה מוכן לפעולה.

בכל הנוגע לנפח האחסון, שתי היצרניות לא תאפשר לחובבי המדיה "להתפרע" ולשמור כל מידע העולה על רוחם. למרות שעל הקופסה מצוין GB 256 של זיכרון פנימי, בפועל למשתמשים לא יישארו יותר מבערך 170 GB של נפח לשימוש אישי, אחרי שמערכת ההפעלה שומרת לעצמה חלק לא מבוטל, וזאת מבלי לציין את תוכנות הבסיס שילוו כל סטודנט, כמו חבילת אופיס, נגני מדיה ושאר שירותים קריטיים. בכך סטודנטים שמרבים לאסוף סרטוני הדרכה או הקלטות מתוך הרצאות, ייאלצו להסתפק בשירותי ענן חיצוניים או התקנים נשלפים.

המנצח: Asus

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

עמידות ואבטחה
לטובת אבטחת המידע ומניעת כניסת זרים, שני המחשבים צוידו בחיישן טביעת אצבע. נתחיל בזה של Asus: תהליך ההטמעה הראשוני היה מתיש להחריד ולקח לחיישן יותר מדי זמן לקבל את טביעת האצבע שלנו. לשמחתנו, מיד לאחר מכן הזיהוי בשוטף היה מדויק, מהיר וללא שום זיופים. גם החיישן של Lenovo היה מוצלח למדי: ההטמעה הראשונית הייתה מהירה בהרבה אבל עליית המחשב ארכה חצי שניה יותר מהחיישן של Asus.

להגנת התוכן בפני איומי אינטרנט הותקן בשני המחשבים כברירת מחדל אנטיוירוס של חברת McAfee המוכרת אם כי בגרסת ניסיון, כלומר אחרי 30 ימים תוקפה של התוכנה ייגמר ותתבקשו לרכוש את הגרסה המלאה, במידה ותרצו להמשיך להשתמש בה. לאבטחה פיזית מפני גניבות, ב-Lenovo שולב חריץ Kensingtonהמוכר בעוד שבמחשב של Asus לא זוהתה אבטחה שכזו.
בכל הנוגע למבחן היופי, נרצה להאמין שמדובר בעניין סובייקטיבי תלוי משתמש; שני המחשבים אלגנטיים מאוד ומשדרים פרימיום לאורך כל הדרך. למרות שהמראה של Asus פחות אקסקלוסיבי מזה של Lenovo, הוא עדיין מתהדר במימדים יותר צנועים וקומפקטיים שאהבנו במיוחד. כאמור, המחשב של Lenovo משדר מעט יוקרתיות, עם צבע זהוב מטאלי וגימור אלומיניום, כולל פסי מתכת דקיקים המעטרים את גופו שהופכים אותו לנאה יותר מבין השניים.
המנצח: Lenovo
ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

סוללה
לפני שנתחיל לדבר על חיי הסוללה, הרגשנו חובה לשבח את המטענים הקומפקטיים: תשכחו מה"בלטות" השחורות והכבדות - כאן שתי היצרניות כיבדו את המשתמשים עם מטענים גדולים במעט משל מטעני הסמארטפונים וגם משקלם צנח משמעותית. מעבר לפתרון האלגנטי, הם נוחים מאוד לנשיאה ומידותיהם יועילו לכל סטודנט שהתרגל לפנות עוד תא בתיק רק לטובת המטען הבומבסטי שהתרגלנו להכיר.

נעבור להבטחות החברות: ב-Lenovo טוענים ל-10 וחצי שעות פעילות ואילו ב-Asus ל-9 שעות פעילות. בפועל שתיהן די עמדו בציפייה וסיפקו שעות ארוכות של פעילות ללא הצורך לרדוף אחרי מטען כבר באמצע היום. כל עוד לא תצפו בסרט באורך מלא, או תבצעו גל עדכוני מערכת באמצע שיעור, פעולות שיגבו חיי סוללה יקרים, לא תאלצו לשלוף את המטען בכל תחילת שיעור או יתרה מכך, אפילו להביא אותו ללימודים, כאמור – כל עוד השימוש מתון ומסתכם בעריכת מסמכים.

המנצח: Lenovo

ראש בראש: הנייד הטוב ביותר לסטודנטים

סיכום
הטבלה לא משקרת ובשקלול כל המשתנים, את הציון הסופי הגבוה ביותר השיג המחשב של Asus מדגם UX430U, אם כי לא הוגן להתעלם מהפער הזניח של Lenovo YOGA 520 שנשף בעורפו לאורך כל הסקירה ואפילו עקף אותו בלא מעט מבחנים. כמו לא מעט השוואות בין מתחרים דומים מאוד על הנייר, הפערים הזניחים בין המכשירים הוא בדיוק ההבדל בין סוגי המשתמשים: אלו שחשובים להם סאונד מצוין, ניידות אידיאלית וביצועי תוכנה חזקים, ייבחרו ב-Asus. אם אתם משתמשים שדווקא יותר חשובים להם תצוגה חדה ובוהקת, נראות אקסקלוסיבית וחיי סוללה מעולים, ילכו על המחשב של Lenovo. לכאן או לכאן, שתי הבחירות יהיו מצוינות אך באשר להשוואה זו, המחשב של Asus הוא הטוב מבין השניים והמומלץ לסטודנט הממוצע.

להשוואת מחירי המוצרים שבדקנו:

מחשב נייד Asus ZenBook UX430UA-GV215T
Asus ZenBook UX430UA-GV215T
יצרן:Asus,
גודל מסך:14 אינטש,
סוג מעבד:Intel Core...,
מחשב נייד Lenovo Yoga 520 14 80X8009YIV
Lenovo Yoga 520 14 80X8009YIV
יצרן:Lenovo,
גודל מסך:14 אינטש,
סוג מעבד:Intel Core...,