בחודשים האחרונים הגיחו לרשת מגוון נרחב של שמועות, דיווחים והדלפות שהעידו כולם על עבודתה של חברת אפל בפיתוחו מקבוק פרו חדש שיצטרף לסדרת המחשבים המוכרת. וכעת, בהכרזה שקטה שהתקיימה מוקדם יותר היום, חשפה היצרנית את המחשב החדש והמעניין: זהו ה-Apple MacBook Pro 16.


אפל חושפת את ה-Apple MacBook Pro 16


המקבוק פרו 16 החדש שחושפת אפל כעת אינו מהווה לדגם שלישי בסדרה, שמכילה את דגמי ה-MacBook Pro 13 ו-15, אלא מהווה חלופה מלאה לדגם ה-15 אינץ' הוותיק. המחשב החדש מגיע עם עיצוב חדש-ישן: הוא כולל את אותו מבנה אלומיניום מלא ויוקרתי שראינו במחשבי המקבוק-פרו של היצרנית בשנים האחרונות, אלא שהפעם כשנפתח את המכסה נמצא מסך 16 אינץ' בעל השוליים הדקים ביותר בסדרת המקבוקים של אפל.


מסך ה-16 אינץ' של ה-MacBook Pro 16 הינו מסך IPS בטכנולוגיית Retina וברזולוציה מעט יותר גבוהה מהדור הקודם: 3072X1920 פיקסלים, המביאה לצפיפות של 226 פיקלים לאינץ' (זהה לדור הקודם). המסך תומך בטכנולוגיית True Tone, מציג קצב רענון של 60 הרץ ותומך בבהירות מירבית של 500 ניט. 


אפל חושפת את ה-Apple MacBook Pro 16


אחד מן השינויים המשמעותיים הנוספים ב-MacBook Pro 16 מתבטא במקלדת. אפל החליטה לוותר על מקלדת ה-Butterfly רווית הביקורת לטובת מערך מקשים המכונה על ידי החברה בשם Magic Keyboard. המקלדת החדשה מגיע עם מנגנון Scissor המוכר מדגמי המקבוק פרו משנת 2015 ולפני כן, אך כמובן עם מספר שדרוגים שיהפכו אותה, לטענת החברה, למקלדת מחשב הנוטבוק הטובה ביותר בשוק.


נוסף על תצורת המקלדת שהתחדשה, באפל גם הפרידו את חיישן טביעות האצבע, Touch ID, ממשטח המגע Touch Bar וכעת מדובר בכפתור פיזי נפרד שמשמש גם להדלקה של המחשב וגם לזיהוי ביומטרי. כמו כן, כפתור ה-Esc הופרד גם הוא ממשטח המגע וכעת יעמוד כמקש עצמאי משמאל למשטח. 


המקבוק פרו 16 מגיע עם סוללה גדולה מתמיד בקיבולת של 100 וואט-שעה (הקיבולת הגבוהה ביותר שניתן להעלות על מטוס), וכן מגיע גם עם מטען חדש ישירות באריזה שיאפשר טעינה מהירה יותר של הסוללה החדשה. בזירת האודיו נמצא מערך רמקולים חדש הכולל 6 רמקולים בתצורת סטריאו.


אפל חושפת את ה-Apple MacBook Pro 16


באפל דואגים גם לשדרג את יכולות הקירור והאיוורור של המחשב החדש. לטענת החברה, שימוש במערך מאווררים יייחודי שיגביר את זרימת האוויר ב-28 אחוזים וצינורות קירור גדולים ב-35 אחוזים, יאפשר שימוש אינטנסיבי יותר במחשב תוך שמירה על טמפרטורות נמוכות. 


על יכולות העיבוד של ה-MacBook Pro 16 יהיו אחראים אחד משני מעבדים: ה-Intel Core-i7 או Intel Core-i9, שניהם מעבדים מן הדור התשיעי של ענקית השבבים האמריקאית, אינטל. בגרסת הבסיס נמצא את ה-Intel Core-i7 עם 6 ליבות עיבוד בתדר מקסימלי של 2.6GHz עם אפשרות להגברה של עד 4.5GHz.


באותה גרסה, יכיל המחשב זיכרון אחסון פנימי בנפח של 512 גיגה-בייט, עם אפשרות להרחבה של עד 8 טרה-בייט בקפיצות של 1TB, 2TB, 4TB ו-8TB. בכל אחד מן המקרים מדובר בזיכרון SSD. בזירת העיבוד הגרפי נמצא כרטיס מסך ייעודי מבית AMD, זהו ה-Radeon Pro 5300M שכולל 4GB GDDR6.


אפל חושפת את ה-Apple MacBook Pro 16


מחשב המקבוק פרו 16 בגרסה היקרה יותר ישנו מעבד Intel Core-i9, שכולל 8 ליבות בתדר מקסימלי של 2.3GHz עם אפשרות להגברת התדר עד ל-4.8GHz (ניתן לשדרג לגרסה בתרר של עד 2.4GHz ותדר של 5GHz לאחר הגברת התדר). זיכרון בסיס בגרסה זו כולל רכיב SSD בנפח של 1TB, גם כאן עם שדרוגים אפשריים ל-2, 4 או 8 טרה-בייט.


כרטיס המסך שמגיע עם המקבוק פרו 16 בגרסת ה-Core-i9 הוא ה-AMD Radeon Pro 5500M, גם הוא כולל 4GB של זיכרון GDDR6. בכל הנוגע לכניסות ומחברים, ה-MacBook Pro 16 כולל שקע 3.5 מ"מ ו-4 כניסות USB Type-C 3.1, דרכם יתבצעו כל החיבורים למחשב: טעינה, העברת נתונים, חיבור מסך ועוד. השקעים תומכים ב-Thunderbolt 3 וב-DisplayPort. 


אפל חושפת את ה-Apple MacBook Pro 16


את ה-MacBook Pro 16 משיקה אפל באופן רשמי החל מהיום (ד', 13.11). המחשב יהיה זמין לרכישה באותו מחיר בסיס של הדור הקודם: 2,399 דולר (כ-8,380 שקלים לפי שער ההמרה הנוכחי). הגרסה היקרה עם מעבד ה-Intel Core-i9 תתומחר ב-2,799 דולר (כ-9,780 שקלים לפי שער ההמרה הנוכחי). 


נכון לרגע זה לא ברור מתי יגיע המחשב לישראל, אך בהחלט ניתן להעריך כי תהיה זו השקה מהירה. לפי ניסיון העבר, סביר כי המקבוק פרו 16 יגיע לשוק המקומי כבר בשבוע-שבועיים הקרובים. כמו כן, ראוי לציין כי אפל נוהגת להציג את השדרוגים המשמעותיים קודם כל בדגם המקבוק פרו הגדול יותר (מקבוק פרו 15 או 16 במקרה שלנו), ורק לאחר מכן בדגם הקטן יותר.


אפל חושפת את ה-Apple MacBook Pro 16


בהתאם לכך, אנו צפויים לראות שינוי מהותי גם במקבוק פרו 13. נוכח השינויים שהגיעו למקבוק פרו 16, אפל צפויה לשדרג את גרסת המקבוק הקטנה בהתאם ולהביא גם לזו מסך עם שוליים דקים וייתכן בגודל חדש - ככל הנראה 14 אינץ'. כך, עשויה הסדרה של אפל להכיל שני דגמים - MacBook Pro 16 ו-MacBook Pro 14. 


עוד מודיעה אפל בהכרזה שקיימה מוקדם יותר היום, כי מחשב ה-Mac Pro ומסך ה-Pro Display XDR שהוכרזו מוקדם יותר השנה, יהיו זמינים לרכישה החל מחודש דצמבר של השנה. המק-פרו ימכר במחיר של החל מ-5,999 דולר, ואיל והמסך יוצע לרכישה במחיר של 4,999 דולר. 


מקור