השבוע שעבר היה לאחד מן המשמעותיים ביותר עבור סמסונג מאז החלה 2020, כאשר החברה קיימה ביום שלישי שעבר (ג', 11.02) אירוע הכרזה חגיגי בסן פרנסיסקו, קליפורניה, ובו היא הציגה את שלל החידושים שלה בשוק המובייל למחצית הראשונה של 2020.


הצצה ראשונה: Samsung Galaxy Z Flip - סמארטפון למחצה


בין המכשירים השונים שחשפה החברה, בהם סדרת הדגל Galaxy S20, אין ספק כי הבולט והמעניין ביותר היה ה-Galaxy Z Flip, הסמארטפון המתקפל השני איי פעם בפיתוחה של הענקית מקוריאה הדרומית. רגע לפני שגם הוא יעלה על מדפי החנויות בישראל, בהשקה שצפויה להתרחש בשבועות הקרובים, הייתה לנו ההזדמנות להתנסות עימו ולקבל הצצה ראשונה למבנה המתקפל החדש.


חצי סמארטפון בכיס

ה-Galaxy Z Flip של סמסונג הוא אמנם המכשיר המתקפל השני שהיא מציגה, אך הוא שונה לחלוטין מה-Galaxy Fold שראינו בשנה שעברה ונחת לא מזמן על מדפי החנויות בישראל. מדובר בשתי גישות שונות לחלוטין עבור סמארטפון מתקפל - בעוד הפולד המקורי מחביא תחת המבנה המתקפל מסך גדול המתיימר לתפקד כמסך טאבלט כאשר הוא פתוח, ה-Galaxy Z Flip נוקט בגישה שונה ומציג מסך סמארטפון סטנדרטי המתקפל לכמחצית מגודלו.


הגלקסי Z פליפ מגיע במבנה צדפה (Clamshell) שהיה פופולרי ונפוץ מאוד בעידן הסמארטפון של תחילת שנות ה-2000, וכאשר הוא פתוח ניצב לפנינו פאנל תצוגה מסוג Super AMOLED בגודל של 6.7 אינץ' וברזולוציית Full HD Plus. בעת שפתחנו את המכשיר לחלוטין ולפחות באופן ראשוני, קשה היה להבחין בעובדה שמדובר במסך שמסוגל להתקפל באופן מוחלט לשניים. עם זאת, לאחר מספר דקות שימוש ובמבט נוסף מזוויות שונות, ניתן לראות בחלקו המרכזי את האיזור בו המסך מתקפל באופן שגם מעט מורגש במהלך השימוש.


הצצה ראשונה: Samsung Galaxy Z Flip - סמארטפון למחצה


כשהמסך פתוח המכשיר מתיישר לחלוטין, כשמסביב לפאנל התצוגה ניתן להבחין ברצועת פלסטיק שמטרתה למנוע מגע בין שני חלקי המסך בעת שהוא נסגר. במצב פתוח, המכשיר מרגיש נוח מאוד לשימוש ואחיזה, עם מימדים די סטנדרטיים בזירת הסלולר של 2020: אורכו 167.3 מ"מ, רוחבו 73.6 מ"מ ועוביו 7.2 מ"מ. 


עם זאת, הקסם האמיתי מתרחש כשסוגרים את ה-Galaxy Z Flip. הוא מרגיש נוח מאוד לקיפול ופתיחה מחדש, ובעת קיפולו נשמע את אותו רעש מוכר ומספק של סגירת המכשיר, בדיוק כמו בימי מכשירי הצדפה איי שם בתחילת ה-2000. קיפול המכשיר מתבצע באופן כמעט מוחלט, עם רווח קטנטן שנותר בין שני צדדיו לאחר הקיפול. 


בעת שה-Z Flip מקופל, אורכו יהיה כמחצית מזה של סמארטפון ממוצע כיום, אך עוביו יגדל משמעותית ויעמוד על 17.3 מ"מ. למרות הציפייה, ה-Galaxy Z Flip דווקא הרגיש לנו לא רע כששמנו אותו בכיס ולא היה בולט ומעיק כפי שציפינו באופן ראשוני. משקלו לא גבוה כלל - 183 גרם, והוא מרגיש טוב ונוח לאחיזה ביד עם חלוקת משקל נכונה. 


הצצה ראשונה: Samsung Galaxy Z Flip - סמארטפון למחצה


סלפי על חצי מסך?

הגלקסי Z פליפ כולל בחלקו החיצוני זוג מצלמות שיתפקדו כמצלמות הראשיות של הסמארטפון, ולצידן נוכל להבחין במסך AMOLED קטנטן בגודל של 1.1 אינץ' וברזולוציה של 300X112 פיקסלים. המסך הקטן מאפשר קבלת מידע על השעה, התאריך, התראות שונות ועוד. בסמסונג אף מאפשרים לצלם סלפי עם זוג המצלמות האחוריות, כשצג ה-1.1 אינץ' הקטנטן יציג (לפחות באופן מינימלי) את הנקלט בעדשת המצלמה. לטעמנו היה יותר נוח ופרקטי לראות כאן מסך גדול יותר, בדומה למסך החיצוני שב-Motorola Razr 2019.


אם חשבנו שכאן נגמרת סאגת המסך המתקפל, בסמסונג דאגו להבהיר שזהו לא המצב, והציגו עם ה-Galaxy Z Flip מצב שימוש נוסף בשם Flex Mode. המנגנון המכני שמאפשר את קיפולו של הגלקסי Z פליפ מאפשר גם לפתוח את המסך באופן חלקי, כך שתיווצר זווית ישרה בין שני חלקי הסמארטפון.


כך, ניתן להניח את המכשיר על משטח ישר והוא יעמוד ללא כל בעיה, מה שיאפשר לצלם תמונות וסרטונים באופן המדמה שימוש בחצובה או גימבל.  ביצרנית הקוריאנית דאגו להתאים חלק מאפליקציות המערכת ל-Flex Mode החדש. כך, לדוגמה, אפליקציית הצילום תאפשר להציג רק על חלקו העליון של המסך את הנקלט בעדשת המצלמה, ועל יתר המכשיר את הפקדים השונים.


הצצה ראשונה: Samsung Galaxy Z Flip - סמארטפון למחצה


כמו כן, באפליקציית יוטיוב ניתן יהיה להמשיך ולהריץ סרטונים בחלקו העליון של המכשיר בעוד בחלקו התחתון נבצע פעולות שונות באפליקציה ועוד. בסך הכל לא הצלחנו למצוא שימושים פרקטיים במיוחד ל-Flex Mode, אך אין ספק כי נצטרך לבלות עם המכשיר עוד שעות ארוכות לפני שנוכל לבחון זאת כראוי. 


מפרט דגל, אך היישר מ-2019

הגלקסי Z פליפ מגיע לשוק עם מפרט דגל מן השורה הראשונה, אך כזה שראינו בעיקר במכשירי הפרימיום של 2019. הוא מגיע עם מערכת השבבים Snapdragon 855 Plus, בשילוב עם 8GB RAM ו-256 גיגה-בייט של זיכרון אחסון פנימי. את ביצועיו, כמובן, לא ניתן היה לבחון במסגרת ההתרשמות הראשונית, וגם לשם כך ניאלץ להמתין לסקירה המלאה. 


כשזה נוגע לחיי סוללה, המכשיר מגיע עם סוללת 3,300mAh - קיבולת נמוכה למדי, בייחוד בהשוואה לדגמי סדרת הדגל של החברה שמגיעים עם סוללות בקיבולת הנעה בין 4,000mAh ל-5,000mAh. גם על מנת לבחון את יכולות הסוללה יהיה עלינו להמתין עד לקבלת המכשיר לסקירה. 


הצצה ראשונה: Samsung Galaxy Z Flip - סמארטפון למחצה


מתי בישראל?

בזמן שלהשקתו של ה-Galaxy Fold המקורי נאלצנו לחכות חודשים רבים יחד עם מדינות נוספות מסביב לעולם, בנציגות המקומית של סמסונג לא מתכוונים להתמהמה עם השקת ה-Galaxy Z Flip. המכשיר המתקפל השני של סמסונג צפוי לנחות על מדפי החנויות בישראל כבר במהלך השבועות הקרובים, בזמן דגמי סדרת הדגל Galaxy S20 צפויים לנחות על מדפי החנויות כבר בסוף השבוע הקרוב.


את ה-Galaxy Z Flip תשיק סמסונג בישראל במחיר מומלץ שיעמוד על 5,599 שקלים - נמוך משמעותית מתג המחיר שהגיע עם ה-Galaxy Fold ועמד על סביב 8,000 שקלים. מחיר זה מתייחס לגרסה הכוללת 8 גיגה-בייט RAM וזיכרון אחסון פנימי בנפח של 256 גיגה-בייט.