חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
המוצרים המבוקשים
קולנוע ביתי Panasonic SCXH333
1,990 - 1,589 ₪
קולנוע ביתי Onkyo HTS3800
3,250 - 2,070 ₪

האם שווה לשלם את ההפרש לקולנוע ה-4DX?

אחד מבתי הקולנוע הייחודיים בישראל הוא ה-4DX שנמצא ביס פלנט בראשון. בין כסאות זזים לעשן, רוח ומים שמשפריצים, חווינו את מלחמת הכוכבים - אחרוני הג'דיי בצורה קצת שונה. היה שווה?

שחר שושן |  14/12/2017

מי שביקר לפני כעשור אחד מפארקי השעשועים הגדולים בארה"ב, צרפת או טוקיו, אולי זוכר מופע מיוחד שנקרא - מותק כיווצתי את הקהל. היה זה סרט תלת מימד קצר שבא אחרי ההצלחה של הסרט מותק, כיווצתי את הילדים ובו אחת הדמויות משתמשת ברובה מיוחד שמסוגל לשכפל אנשים ובעלי חיים, ואותה דמות משתמשת בזה על העכבר שלה ומשכפלת אותו, ולאחר מכן כשהם בורחים ניתן לשמוע את צרחות הבהלה של הקהל שמרגיש שמשהו נוגע להם ברגליים, כשלמעשה מדובר במכשיר מיוחד שמותקן מתחת לכיסאות הממונעים, שכל תפקידו לדגדג את רגלי הצופים.


האם שווה לשלם את ההפרש לקולנוע ה-4DX?


קולנוע מוחשי בסגנון הזה קיים כבר הרבה שנים, אך הוא תמיד היה מוגבל לסרטים ספציפיים שנוצרו במיוחד עבור אותה הקרנה ולא מעבר. שנתיים לאחר שמותק כיווצתי את הקהל נסגר בפעם האחרונה, חברת תיאטראות ישראל פתחה את יס פלנט בראשון לציון ובו את קולנוע ה-4DX הראשון והיחידי בישראל. 


הקונספט פשוט לתיאור אך קשה לביצוע: את שלושת המימדים הראשונים יקבל הצופה מהסרט התלת מימדי שמוקרן על המסך, ואת המימד הרביעי כביכול, יקבל דרך כסאות שזזים, מאווררים,  מכונות עשן, זרבובי מים ואורות מהבהבים.


הקולנוע מורכב מתשע שורות המחולקות למקטעים של ארבעה מושבים, כשכל יחידה כזו מכילה מנועים המותקנים מתחת המסוגלים להניע את המושבים. התנועה מותאמת למוצג על המסך כך שאם המצלמה נעה קדימה ומתקרבת אל פני השחקן, הכסא זז בצורה כזו שהוא מרגיש כאילו הוא זה שנדחף קדימה יחד עם המצלמה. ככל שהסצינה יותר תזזיתית, כך גם הכסאות נעים בהתאם, כך שהנוחות בצפייה יכולה להשתנות מאוד מסרט לסרט. בכך, כשצפינו כעת במלחמת הכוכבים - אחרוני הג'דיי, תנועות המושבים היו תואמות, מצוינות ומשלימות את החוויה. לעומת זאת, כשצפינו בקינגסמן: השירות החשאי - סרט שכולל עשרות סצינות קרב, התזזיתיות והחבטות שקיבלנו מהמערכת היו מוגזמות ומעיקות, אז קחו את זה בחשבון.


האם שווה לשלם את ההפרש לקולנוע ה-4DX?


בסצינות קרב פיזיות או בסצינות ירי שבהן הדמות או הרכב שמופיעים על המסך נפגעים מאחור, קופצים קיקרים - מבעטנים אם תרצו, שחובטים (לא בעוצמה) בגב הצופה, ובנוסף ישנו סאב וופר מתחת למושב שמרעיד אותו בהתאם לסרט כמו בהמראה של חללית. בגב המושב שמקדימה ובצידי משענת המושב שלכם, ישנן זרבוביות אוויר המסוגלות לירות אוויר בפתאומיות ובלחץ אוויר גבוה, כך שכדורים שורקים לא רק דרך הרמקולים אלא בצמוד לאוזניים.


המימד החמישי - המטרד

ביס פלנט מתגאים במיכלי תערובת המסוגלים לייצר אלף ריחות שונים, אך הריח היחידי שאנחנו הרחנו היה מעיק למדי והוא אותו ריח שמופק בכל סרט ללא הקשר, עוד מ-2013, שם ביקרנו בקולנוע לראשונה. בנוסף ישנם מאווררים המייצרים רוח, בעיקר למי שיושב בקצוות של האולם, אך מי שיושב במרכז חווה בעיקר את הרעש שהם מייצרים, כך שהם משפיעים על פס הקול. אותו דבר נכון לגבי מכונת העשן שנמצאת מתחת למסך, גם היא מסוגלת לייצר לפעמים יותר רעש מהסרט עצמו כך שתשומת הלב נמשכת אליה ולא אל הנעשה על המסך, ובמקום לעזור לך לשקוע יותר עמוק בחוויה, מצאנו את עצמנו שמים לב מאוד לכל המערכות שמסביב.


האם שווה לשלם את ההפרש לקולנוע ה-4DX?


יותר מדי אמיתי

אולי החלק המטריד ביותר בחוויה הוא השפריצים של מים שעפים ישירות לפני הצופה ועל כל משקפי התלת מימד או משקפי הראיה אם רלוונטי לכם. כמה האפקט הזה משמעותי? ובכן באותו יום שצפינו במלחמת הכוכבים ב-4DX, צפינו בו שוב באולם VIP בגלובוס מקס באושילנד כפר סבא, ושם באותה סצינה שבה חטפנו שפריץ לפנים ב-4DX, מצאנו את עצמנו מתכווצים מראש, מחשש למים שיעופו על פנינו.


למי זה מיועד?

מחיר כרטיס באינטרנט כולל משקפיים הוא 70 שקל וללא משקפיים יעלה לכם 66 שקלים. אולמות חוויתיים שכאלה מיועדים לכל המשפחה, אך ברור לנו שמי שיהנה במיוחד מהחוויה האימרסיבית הזאת הם בעיקר הילדים, שצריכים רמת גירוי גבוהה במיוחד כדי לא להשתעמם. אנחנו, כבני 32 מצאנו את החוויה מהנה, מעניינת אך לפעמים קצת מעיקה, בעיקר בגלל הסחות הדעת הרבות מהקרנת הסרט עצמו.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

המוצרים המבוקשים בקטגוריית קולנוע ביתי

קולנוע ביתי Panasonic SCXH333
Panasonic SCXH333
יצרן:Panasonic,
הרכב:DVD משולב מגבר+רמקולים ,
מספר רמקולים:...,
החל מ- 1,589 ₪
מתוך 4 חנויות
קולנוע ביתי Philips SPA5190B/94
Philips SPA5190B/94
יצרן:Philips,
תאריך כניסה לאתר:7/2020,
החל מ- 498 ₪
ב-OfficeDepot
קולנוע ביתי Onkyo HTS3800
Onkyo HTS3800
יצרן:Onkyo,
תאריך כניסה לאתר:12/2017,
החל מ- 2,070 ₪
מתוך 2 חנויות
קולנוע ביתי Pioneer HTP-075
החל מ- 2,390 ₪
ב-AudioClub
שחר שושן - עורך ראשי

שחר שושן - עורך ראשי

מומחה מחשבים, טלפונים סלולריים, ציוד צילום ומוצרי אודיו
שחר שושן הוא עורך האתר ומנחה ערוץ היוטיוב הרשמי של WiseBuy. בן 34, נשוי ואב לשניים. ביומיום מנהל את האתר, עורך את חדשות הטכנולוגיה, כותב סקירות ויוצר סרטונים. בעבר כתב ב-ynet דיגיטל ומנחה פודקאסט בנושאי טכנולוגיה.
לפניות: support@wisebuy.co.il