חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
סקירה מקצועית
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - טלפון סלולרי

הטוב
  • מסך פנימי גדול ואיכותי במיוחד
  • עיצוב אלגנטי, בנייה איכותית
  • מקלדת מלאה
  • Wi-Fi, דור 3.5, GPS
הרע
  • מקשי המקלדת קטנים מדי
  • מצלמה באיכות בינונית
  • כפתור צילום גרוע
בשורה התחתונה

E-90 קרוב מאוד להיות מכשיר אידיאלי לאנשי עסקים. הוא בנוי ומעוצב היטב, כולל מקלדת מלאה, מסך פנימי ענק ומרהיב, גלישה מהירה באינטרנט בדור 3.5 או
ב-
Wi-Fi, ואפילו מקלט GPS פנימי ומצלמה לא רעה בתנאי תאורה נוחים.

הנדסת האנוש שלו מעולה והשימוש בו נוח כמעט בכל המישורים. אבל לא הכול מושלם: המכשיר מגושם קמעא ושוקל לא מעט ומקשי המקלדת קצת קטנים מכדי שיהיו נוחים באמת, אבל חסרונות אלו מתגמדים לעומת שפע היתרונות של המכשיר. מומלץ למי שזקוק למכשיר עסקי רב-תכליתי, שגודל ומשקל לא מרתיעים אותו.

הקדמה

איכות הקול ושמע

(20% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

איכות השמע בשיחות טובה מאוד משני הכיוונים – שמענו ונשמענו היטב. הספיקר איכותי אך לא חזק מספיק. איכות הסאונד טובה גם היא, אך מיקום הרמקולים בגב המכשיר קצת גורע מחוויית השמע. באוזניות המצורפות הסאונד בסדר, לא יותר.

נציין גם את הרטט: הוא אימתני, בזכות הסוללה הגדולה, אך עם זאת שקט.

נוחות השימוש

(30% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

E90 מתפקד בשתי תצורות: כטלפון סלולרי, כשהוא סגור, וכתקשורתן כשהוא פתוח. השימוש במכשיר במצבו הסגור, כטלפון סלולרי חכם, מתגלה כנוח מאוד. מקשי הספרות גדולים, נוחים למגע וללחיצה ומגיבים היטב. מקשי הניווט, ה"מקשים הרכים" וכפתור התפריט והמחיקה מסודרים היטב והגישה לכל אחד מהם נוחה. הצטערנו שהושמט הלחצן ששולט על שפת הכתיבה – שינוי שפה בזמן ההקלדה מצריך חיטוט בתפריט. בולטים בהיעדרם גם לחצנים ייעודיים לוויסות עוצמת השמע, והשליטה על הווליום מתבצעת בזמן השיחה או פעולת הנגן בעזרת מקשי הניווט.

האחיזה במכשיר ליד האוזן בזמן הדיבור נוחה להפתיע, וממדיו של המכשיר לא מפריעים – להיפך, מתברר שנעים לאחוז ולדבר במכשיר גדול שמגיע גם לאוזן וגם לפה, בדומה לשפופרת של טלפון רגיל.

המסך החיצוני מעולה, בגודל 2 אינטש, ברזולוציה של 240
X320 ו-16 מיליון צבעים. באור שמש חזק הוא דוהה אך עדיין ניתן לשימוש. כשפותחים את המכשיר, לרוחבו, מתגלה בחלקו העליון מסך רחב בגודל 4 אינטש וברזולוציה של 352X800, המציג גם הוא 16 מיליון צבעים. איכות המסך היא משהו שצריך לראות כדי להאמין, ובמילה אחת – מרהיבה. תמונות, וידאו וטקסט נראים חדים וצלולים להפליא. מימין המסך נמצאים שני soft keys, מיקום לא נוח במיוחד כשרוצים להפעיל פונקציות שונות בתפריטים (להשתמש בהם זה קצת כמו לתפוש למישהו באוזן) ומשמאלו – מקשי החיוג והניתוק.

בחלק התחתון ישנה מקלדת
QWERTY מלאה, מקשי ניווט בצידה הימני, מקש Enter גדול, מקש תפריט, מקש השולט על עוצמת התאורה של המסך, 7 לחצנים המהווים קיצורי דרך לתוכנות שהשימוש בהן שכיח, כגון אינטרנט, לוח שנה והודעות, ו- 2 לחצנים המיועדים לתכנות אישי. ניכר שנעשה כל מאמץ לעשות את השימוש קל ונגיש, אבל יש להכיר במגבלות: מקשי המקלדת קטנים מדי, וצריך להתרגל לשימוש בהם. הם איכותיים ומגיבים לא רע, אם כי מעט קשים ללחיצה. כך או כך, אין ספק שהרבה יותר נוח להקליד מסמך או מייל במקלדת מלאה מאשר במקשי הספרות של הסלולרי.

מערכת ההפעלה של ה-
E90 היא S60 המבוססת על סימביאן גרסה 9.2. זוהי מערכת הפעלה עשירה וגמישה במיוחד. התפריטים אינטואיטיביים, כרגיל אצל נוקיה, ואפשר לשלוט על אינסוף פרמטרים, להוריד עדכונים, להתקין תוכנות חיצוניות ועוד. גם הגרפיקה היי-טקית ואלגנטית, עם פונט זורם ונעים לקריאה.

ביישומי המשרד מצאנו תוכנת
QuickOffice שבה אפשר לערוך ולצפות במסמכי OfficeWord, Ecxel וPowerPoint-. כמו כן יש יישום המטפל בקובצי ZIP, תוכנה שקוראת קובצי PDF, תמיכה במקלדת אלחוטית ועוד.

העברת קבצים למכשיר וממנו קלה מאוד, בשיטת
Drag and Drop, באמצעות התוכנה המצוינת PcSuite המצורפת.

E90 מתפקד בשתי תצורות: כטלפון סלולרי, כשהוא סגור, וכתקשורתן כשהוא פתוח. מקשי המקלדת איכותיים ומגיבים לא רע, אך הם קטנים מדי ומעט קשים ללחיצה, וצריך להתרגל לשימוש בהם.
האחיזה במכשיר ליד האוזן בזמן הדיבור נוחה להפתיע, וממדיו של המכשיר לא מפריעים – להיפך, מתברר שנעים לאחוז ולדבר במכשיר גדול שמגיע גם לאוזן וגם לפה, בדומה לשפופרת של טלפון רגיל

הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, והיא נמדדת במספר הפיקסלים שמרכיבים את התמונה השלמה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גבוהה יותר כדי להציג תמונה איכותית. עם זאת, מסכים זהים בגודלם, בעיקר הגדולים שבהם, יכולים להיות בעלי רזולוציות שונות, ומי שמייעד את המכשיר לצילום, וידיאו ומשחקים, יעדיף רזולוציה גבוהה יותר. הרזולוציות מתחילות מ-90X60 פיקסלים במסכים קטנים, 160X128 פיקסלים במסכים בינוניים, ומסכים גדולים, המצויים בדרך כלל בטלפונים מתקדמים או חכמים (Smart Phones), מגיעים עד לרזולוציה של 640X480 פיקסלים.
מערכת הפעלה מתקדמת המאפשרת תכונות של יישומים משרדיים כמו סנכרון עם המחשב, משלוח אי-מייל, טיפול במסמכים וכדומה. בשל היותה מערכת הפעלה פתוחה, ניתן להריץ באמצעותה יישומים רבים הניתנים לרכישה ולהורדה באינטרנט.

יישומי מולטימדיה

(15% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

ל-E90 שתי מצלמות: הפנימית, הממוקמת לצד המסך הפנימי, היא מצלמת QCIF שנועדה לשיחות וידיאו; השנייה והעיקרית ממוקמת בגב המכשיר והיא מצלמת ברזולוציה של 3.2 מגה פיקסל וכוללת אוטופוקוס ופלאש. כדי לצלם מחזיקים את המכשיר בצורה אופקית (התצוגה מסתובבת מאליה למצב אופקי) וכפתור הצילום נמצא במיקום הסטנדרטי, בחלק העליון מצד ימין – כמו במצלמה רגילה. כפתור הצילום הוא החלק היחיד במכשיר שאיכות הבנייה שלו מאכזבת להפתיע. מדובר במקש גומי חסר רגישות שקשה מאוד לתפעל איתו את המצלמה, ובמיוחד את חצי הלחיצה לצורך פוקוס. הפוקוס אטי, ואיכות התמונות לא הלהיבה – באור יום הצלחנו לצלם כמה תמונות נחמדות, אבל בתוך הבית או בתאורה חלשה יחסית, האיכות יורדת מאוד.

המצלמה של ה-E90 מסוגלת לצלם קטעי וידיאו ברזולוציה 480X640 ובקצב של עד 30 פריימים בשנייה. נתונים מעולים על הנייר, אך בפועל איכות הוידיאו לא מרשימה במיוחד. דווקא הסאונד נשמע איכותי מאוד.

צפייה בקטעי וידיאו שהעברנו למכשיר (אחרי המרה מייגעת לפורמט MP4) בתוכנת RealPlayer הייתה חוויה אמביוולנטית – מצד אחד האיכות טובה וקובצי וידיאו נראים נפלא, אבל הפורמט הרחב במיוחד של המסך לא מאפשר להראות את הוידיאו על כל המסך, כך שהוידיאו שראינו היה בעצם רק על כמחצית משטחו של המסך. תוכנת הצפייה פשוטה ונוחה ותומכת בפורמטים MP4,  3GPו-RealVideo.

נגן המוזיקה נוח לשימוש ומעוצב למשעי, כמו כל שאר הממשק. הוא תומך ביצירת רשימות השמעה, באקולייזר והדגשת בסים, וכן בהשמעה חוזרת והשמעה אקראית.

קליטת הרדיו טובה מאוד, וניתן להפעיל סריקת תחנות או להזין ידנית את התדר המבוקש.

תמונת הוידיאו מורכבת מרצף של תמונות בודדות שנקראות פריימים. ככל שמספר הפריימים לשנייה גדול יותר הסרטון יראה חלק ורציף יותר. במרבית המכשירים הסלולריים קצב הפריימים לשנייה עומד על 15, שזהו נתון בינוני שמספק תמונה מעט מקרטעת ולא חלקה. קצב פריימים של 30 בשנייה הוא טוב דיו ומספק תמונה חלקה ורציפה. 
מקלט רדיו הנמצא בחלק מהטלפונים ומאפשר קליטה של שידורי רדיו בתדר FM. רוב מכשירי הסלולר שכוללים מקלט רדיו משתמשים באוזניות כאנטנה ולכן ניתן להאזין לרדיו רק כאשר האוזניות מחוברות.   תכונות נוספות של מכשירים עם רדיו היא תמיכה ברדיו RDS, המאפשר קבלה של מידע טקסטואלי אודות התחנה והשיר, וכן הקלטת שירים מהרדיו ושמירתם כקבצים להשמעה או כצלצול במכשיר. בחלק מהדגמים ישנה תכונת זיהוי מוסיקה המתנגנת ברדיו דרך האינטרנט (למשל, TrackIDשל סוני אריקסון).

גלישה וסנכרון

(15% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

הגלישה באינטרנט עם ה-E90 היא חוויה. ראשית, בזכות הקישוריות המגוונות ניתן לגלוש דרך האינטרנט הסלולרי במהירות גבוהה, או להתחבר דרך קישורית Wi-Fi לרשת אלחוטית זמינה ולגלוש במהירות גבוהה אף יותר; שנית, הדפדפן המצוין של נוקיה עושה כרגיל עבודה מצוינת והגלישה בו נוחה ואינטואיטיבית; שלישית, הגלישה במסך הרחב נוחה להפליא: האתרים נפתחים ברוחב הנכון ובגודל הנכון, וההבדל היחיד בין הגלישה  ב-E90 לגלישה במחשב בבית, הוא שבבית תצטרכו לגלול כלפי מטה פחות.

כתיבת מיילים, כצפוי, נוחה ומהירה הרבה יותר כשיש לך מקלדת מלאה להקליד בה. הגדרת חשבון הדוא"ל קלה, כמו גם שליחה וקבלה של מיילים. אהבנו את האפשרות להגדיר למכשיר להתחבר לשרת אוטומטית כל פרק זמן קצוב ולבדוק אם יש דואר חדש. גם הסנכרון מול המחשב, דרך תוכנת PCsuite המצורפת, קלה ועברה ללא בעיות.

ה-E90 כולל מקלט GPS המאפשר ניווט בדרכים בעזרת תוכנה מצורפת. המכשיר שקיבלנו כלל רק את תוכנת המפות של נוקיה, שאינה נתמכת בארץ, ולכן לא יכולנו לבדוק את יכולותיו. במכשירים שנרכשים אצל המפעילות הסלולריות קיימת תוכנת ניווט של המפעילה.

הדפדפן של נוקיה עושה עבודה מצוינת והגלישה בו נוחה ואינטואיטיבית; הגלישה במסך הרחב נוחה להפליא: האתרים נפתחים ברוחב הנכון ובגודל הנכון, וההבדל היחיד בין הגלישה  ב-E90 לגלישה במחשב בבית, הוא שבבית תצטרכו לגלול כלפי מטה פחות

משך פעולת סוללה

(10% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

נוקיה מצהירה על זמן סוללה של 5.8 שעות שיחה ו-14 ימי המתנה. בפועל, הסוללה החזיקה כיום וחצי בשימוש מסיבי של גלישה באינטרנט, סריקת רשתות אלחוט, שיחות טלפוניות, השמעת מוסיקה וניווט לווייני – שזה לא מעט בהתחשב באנרגיה שצורך המסך הפנימי הענק. כיוון שבסופו של דבר צריך לטעון את המכשיר בכל ערב, שמחנו לראות את המטען, שכווץ בדגם הזה לגודל מזערי, כך שאין בעיה לשאת אותו בתיק.

עמידות

(10% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

ההקפדה על הבנייה ניכרת ב-E90 כמעט בכל מקום; המקשים נוחים, יציבים ומגיבים מצוין (מלבד כפתור הצילום), הציר שעליו נפתח המכשיר יציב וחזק, ובאופן כללי התחושה היא של מכשיר שבנוי היטב ומחומרים איכותיים. זהו מכשיר לא קטן ששוקל 210 גרם, אבל משהו במידות ובמשקל פשוט נכון: הוא לא כבד מדי, והאחיזה בו נוחה מאוד, גם בזמן שיחה.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי טלפון סלולרי
הצג הכל >>