חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
סקירה מקצועית
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - Que NQ501: יעיל ונוח

ירון טל | 30.03.2009
הטוב
  • מסך ענק וברור
  • שמע חזק במיוחד
  • שתי תוכנות ניווט
  • תוכנות מולטימדיה ומשחקים
  • שני חריצי הרחבת זיכרון
  • זמן סוללה ארוך
הרע
  • ממשק מולטימדיה מעט אטי ונוטה לקפוא
  • בהירות מסך בעייתית בשמש
  • אין Bluetooth
  • איכות שמע בינונית בנגינת מוזיקה
בשורה התחתונה

ה-NQ501 הוא מכשיר ניווט יעיל וטוב, שמצטיין בתצוגה גדולה וברורה ובנוחות שימוש כללית טובה מאוד. בנוסף כולל המכשיר שתי תוכנות ניווט, שני חריצים לכרטיסי זיכרון ותכונות מולטימדיה,  ואיכות הבנייה שלו מעולה.

ה-NQ501 יתאים למי שמעוניין במכשיר ניווט שהוא מעל הממוצע, הן מבחינת גודל המסך והן מבחינת עושר התכונות שבו.

הקדמה

ה-NQ501 מצטרף למשפחת מכשירי הניווט של המותג Que הכולל שישה דגמים, שאחד מהם,  NQ700, סקרנו בעבר. זהו מכשיר ניווט הכולל מסך מגע גדול מהממוצע בן 5 אינטש וכמו רבים ממכשירי הניווט כיום, מציע בנוסף לניווט גם יכולות מולטימדיה שונות כגון נגן מוזיקה, ווידיאו, תמונות ומשחקים.

ביצועים

(35% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

מקלט ה-GPS במכשיר מספק ביצועים טובים למדי והוא קולט את אות הלוויין תוך פרק זמן של חצי דקה בממוצע. הצלחנו לקבל גם מיקום וגם אות לווין בחדרים חיצונים של הבית. במכשיר מותקנות שתי תוכנות ניווט: תוכנת הניווט iGo בגרסה 8 המאפשרת ניווט תלת ממדי או דו ממדי, ותוכנת ניווט השטח Land-Guide. המפות המסופקות עם המכשיר כוללות את מערב אירופה, ארה"ב וקנדה. באופן כללי ה-QUE מתמודד עם ממשקי התלת ממד בתגובה מהירה וחלקה וגם חיפוש היעדים ואיתור נקודות העניין מתבצע בקלות יחסית ובמהירות.

Que NQ501
במכשיר מותקנות שתי תוכנות ניווט: תוכנת הניווט 8 iGo  המאפשרת ניווט תלת ממדי, ותוכנת ניווט השטח Land-Guide. באופן כללי ה-QUE מתמודד עם ממשקי התלת ממד בתגובה מהירה וחלקה וגם חיפוש היעדים ואיתור נקודות העניין מתבצע בקלות ובמהירות

את המידע הגולמי ממקלט ה-GPS מקבלת תוכנת הניווט, ומתרגמת את נקודות הציון הלווייניות למיקום גיאוגרפי על מפה. כך ניתן להתמצא במיקום הנוכחי, או לקבוע נקודת יעד ולנווט אליה. תוכנות הניווט השונות מספקות מידע ויזואלי וקולי, כלומר על המפה מוצג המסלול בין נקודת המוצא לנקודת היעד, כולל התקדמות המשתמש בזמן אמת על המפה.   בשוק הישראלי ישנן כיום כמה תוכנות ניווט עירוניות:  iGO, GPS2GO Leader, Cygic Drive ,MioMapוכן 4 תוכנות ניווט שטח – NaviGuide, LandGuide, Skipper ועמוד ענן (מבית iGo). תוכנות הניווט נבדלות ביניהן בעיצוב הממשק, בצורת התפעול, באלגוריתמים בהן הן משתמשות כדי לחשב מסלולים ובפרמטרים נוספים. אין הכרעה איזו תוכנה טובה יותר, והעניין אינדיבידואלי לכל משתמש. חלק מהתוכנות כוללות גם גרסאות המותאמות למחשבי PC ולטלפונים סלולריים מבוססי Symbian. כדאי להיכנס לאתרי החברות, להתרשם מנוחות הממשק ולקרוא את מדיניות העדכונים של החברות – באיזו תדירות הן מפרסמות עדכונים למפות שלהן וכו'.עם תוכנת הניווט מגיעה חבילת מפות לאזור הרצוי, או לכמה אזורים (למשל: ישראל ומערב אירופה). ניתן לרכוש את המכשיר עם מפות לאזור מסוים, ובעתיד לרכוש כרטיס זיכרון עם חבילת מפות נוספת, לאזורים אחרים.

תצוגה ושמע

(20% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

למסך בן 5 האינטשים של ה-NQ501 רזולוציה של 480x272. איכות המסך מצוינת והתצוגה חדה וברורה. עם זאת, המסך מתקשה להתמודד עם אור ישיר של שמש, כך שלעתים תאלצו לאמץ את העיניים בנסיעה.

הרמקול הממוקם בגב המכשיר מספק עוצמת שמע חזקה במיוחד והנחיות הניווט נשמעות בקול רם וברור, אולם איכותו בינונית למדי ומתאימה בעיקר לניווט ופחות לצפייה בווידיאו או האזנה למוזיקה.

הרזולוציה קובעת את חדות התמונה המוצגת, ומשתנה ממסך למסך. לגודל של 3.5 אינטש, רזולוציה של 320x240 פיקסלים היא טובה ומספקת; במסכים גדולים יותר היא יכולה להגיע ל-480x640 ויותר. כדאי לדעת שמסך גדול צריך לבוא עם רזולוציה גבוהה יחסית, אחרת המידע על המסך עלול להראות מגורען ולא חד. לפני הקנייה, מומלץ לבקש להפעיל את המכשיר ולבדוק האם המסך נראה איכותי וחד.

נוחות השימוש

(15% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

כל הפעולות ב-NQ501 מתבצעות בלחיצות על מסך המגע בלבד. אנחנו היינו מעדיפים מקש חיצוני לשליטה על הווליום. בחלקו העליון של המכשיר נמצא מקש ההפעלה והכיבוי הדורש לחיצה ממושכת של כ-2 שניות. זהו למעשה הכפתור החיצוני היחיד הקיים במכשיר.

בצדו הימני של המכשיר נמצא חריץ ההרחבה לכרטיסי זיכרון SD וכפתור
ה-
Reset השקוע מעט. משמאל למכשיר קיים חיבור ה-USB ולצדו שקע האוזניות הסטנדרטי. בקדמת המכשיר, מצד שמאל נמצאת נורת חיווי הטעינה ונורית ההפעלה הכחולה. בגב המכשיר נמצא הרמקול, מגעי הטעינה לעריסה והסטיילוס.

ממשק המשתמש הייחודי של המכשיר מציג שלושה מסכי פתיחה לבחירה: הראשון הוא שעון דיגיטלי ענק ומתחתיו פס גלילה הכולל את התפריטים. השני, מסך המציג את נתוני המיקום ממקלט ה-GPS יחד עם שאליהם ניתן לנווט בלחיצת כפתור (במכשיר אותו בדקנו פונקציה זו לא עבדה). המעבר בין שלושת המסכים הראשיים כמו גם בניווט התפריטים מתבצע באפקט גלילה מהיר עם החלקת האצבע על המסך. תפריטי המכשיר מציגים אייקונים גדולים וברורים מספיק לגישה מהירה ונוחה לשימוש. ערכת המכשיר כוללת מוט, עריסה, מטען לרכב וכבל נתונים USB.

Que NQ501
ממשק המשתמש הייחודי של המכשיר מציג שלושה מסכי פתיחה לבחירה. תפריטי המכשיר מציגים אייקונים גדולים וברורים מספיק לגישה מהירה ונוחה לשימוש

מולטימדיה

(15% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

ה-NQ501 כולל נגן וידיאו, נגן מוזיקה, מציג תמונות, קורא קובצי טקסט ומשחקים. במכשיר זיכרון מובנה בנפח 64MB אך החברה דאגה לצרף אליו כרטיס SD בנפח של 2GB.

נגן המוזיקה תומך בפורמט MP3 בלבד ואילו נגן הוידיאו תומך בפורמטים AVI,WMV ו-DIVX. מציג התמונות תומך בפורמט BMP,JPEG  ובעל אפשרות לצפייה במצגת תמונות. תוכנת הצגת קובצי הטקסט (eBook) תומכת בקובצי txt.

תוספות המולטימדיה כמו גם המשחקים משמשים כפיתרון מוצלח עבור הילדים ברכב. ניתן לצפות בתמונות שצילמתם בטיול על גבי המסך הענק או לשחק יחד באחד משלושת המשחקים המסופקים במכשיר. המכשיר עצמו מצליח אמנם להתמודד עם ממשקי המולטימדיה אולם לפרקים, המכשיר פשוט קופא ומפסיק להגיב למגע. בנוסף, קצת מאכזב שבמכשיר כה מתקדם חסרה קישורית Bluetooth, בעזרתה ניתן היה להשתמש במכשיר כדיבורית לרכב.

הזיכרון הפנימי במכשיר הניווט מתחלק לשני סוגים: זיכרון SDRAM, על פי רוב בנפח קבוע של 64 מגה – עליו מותקנת מערכת ההפעלה ואין למשתמש גישה אליו; וזיכרון ROM בנפחים משתנים (החל ב-64MB מגה ועד 2GB), ובו ניתן לאחסן מפות, מוזיקה, תמונות וסרטוני וידיאו. אם אתם מתכוונים להתקין תוכנות שונות או מפות נוספות על המכשיר, כדאי לרכוש מכשיר עם כמות זיכרון ROM גדולה.   בנוסף, רוב מכשירי הניווט כוללים חריץ הרחבה לזיכרון, לרוב לכרטיסי SD ו-MMC, ועליהם ניתן לאחסן מידע נוסף – מוזיקה, וידיאו ותמונות, וכן מפות לארצות נוספות.

עמידות

(10% מהציון הסופי)
9.5 מתוך 10

איכות החומרים של ה- NQ501מרשימה. למכשיר גימור שחור מט ומוקף גומי נעים למגע המגן על המכשיר מנפילות ושריטות, כל החיבורים מחופים בכיסויי פלסטיק קשיחים. איכות ההרכבה כמו איכות החיבורים השונים ועריסת המכשיר גבוהה מאוד. הרכבת ופירוקו מעריסת הרכב מתבצעים בקלות יחסית.   

סוללה

(5% מהציון הסופי)
8.5 מתוך 10

ה- NQ501מגיע עם סוללה בעלת הספק של 1900mAh, שספקה זמן עבודה טוב של כשלוש שעות וחצי רצופות.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image