חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
מצלמה Canon IXUS860 IS / SD870 IS / IXYD910 IS קנון
סוג מצלמה: קומפקטית
רזולוציה: 8 מגה פיקסל
זום אופטי: 3.8
גודל חיישן: 1/2.5 אינטש
סוג סוללה: Li-Ion
מייצב תמונה: בעדשה
סוג פוקוס: אוטומטי בלבד
סוג פוקוס אוטומטי: 9 נקודות מיקוד
ציון WiseBuy
8.1
דירוג הגולשים
(5 מתוך 5)
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - מצלמה Canon IXUS860 IS / SD870 IS / IXYD910 IS קנון

הטוב
  • תמונות איכותיות
  • מסך ענק ואיכותי
  • מהירה ונוחה לתפעול
  • ייצוב תמונה, זיהוי פנים
  • שליטה על פרמטרים שונים במצב וידיאו
הרע
  • אין זום במצב וידיאו
  • חסרה עינית אופטית
  • אין אפשרויות שליטה ידניות
בשורה התחתונה

IXUS 860 IS היא אחת המצלמות האולטרה-קומפקטיות המוצלחות שיצא לנו לפגוש. היא בנויה היטב, מרגישה בנוח בכיס החולצה ובכף היד, והיא קלה ונוחה לתפעול. המסך הגדול והמצוין, העדשה הרחבה, הביצועים הזריזים ואיכות התמונה הטובה – כל אלו ממצבים אותה כמצלמה מומלצת ואיכותית.


 


היא עשויה להיות מוגבלת לצלמים חובבים, בגלל היעדר אפשרויות השליטה הידניות, אבל לצילום משפחתי וסתם למי שרוצה מצלמה פשוטה לתפעול ועם תוצאות מעולות – היא בחירה טובה.

הקדמה

איכות צילום

(35% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

באור יום, איכות התמונות שקיבלנו מה-IXUS 860IS הייתה מרהיבה. התמונות חדות במיוחד, בצבעים טבעיים ובחשיפות נכונות. העדשה הרחבה, 28 מ"מ, שלא נפוצה במצלמות קומפקטיות, היא יתרון גדול בצילומי נוף. ההסתייגות היחידה שלנו היא מתופעת הבזקי שמש שנראו מספר פעמים בתמונה.


בתוך הבית הפלאש עשה עבודה טובה בעיקר בצילום אובייקטים קרובים או בחדרים קטנים, בחדר בגודל בינוני הוא היה קצת חלש מדי ופינות התמונה נותרו חשוכות. בצילומים ללא פלאש ניכרה גרעיניות ב-ISO שמעל 200, אבל עד ISO 400 תקבלו תמונות שמישות ויפות.

במצב מקרו המצלמה הצליחה להתמקד בעצמים ממרחק של כ-3 סנטימטרים מהעדשה. במצב מקרו דיגיטלי אפשר "להתקרב" מאוד לאובייקט בזום דיגיטלי, אך במחיר ירידה משמעותית באיכות. מצב זיהוי הפנים והמייצב האופטי עשו כרגיל עבודה מצוינת.

צילום פרטים קטנים ממרחק קצר מאוד כגון פרחים, חרקים, מטבעות. מצלמות מגיעות ביחסי מקרו שונים הנמדדים בס"מ.
זום דיגיטלי מאפשר לקרב ולהרחיק את האובייקט המצולם באמצעות תוכנה פנימית תוך פגיעה באיכות התמונה. לכן, בבחירת מצלמה יש להתעלם מהזום הדיגיטלי ולהתמקד בזום האופטי בלבד.

וידיאו וקול

(15% מהציון הסופי)
8.5 מתוך 10

תכונה מעניינת שמצאנו במצלמה הזו היא האפשרות לשלוט על פרמטרים מגוונים במצב הוידיאו, תכונה שלא נתקלנו בה במצלמות קומפקטיות אחרות. אפשר לשלוט על איזון הלובן, לבחור לצלם וידיאו בשחור לבן, ספיה, הדגשת צבעים ועוד – כמו בצילום הסטילס. קובצי הוידיאו הם ברזולוציה של עד 640x480  ובקצב של 30 פריימים בשנייה. איכות התמונה טובה, אפילו טובה מאוד באור יום, והסאונד חזק ואיכותי. האכזבה היחידה היא שהזום אינו פועל כלל במצב הוידיאו, גם לא זום דיגיטלי.

אפקט המדמה תמונה ישנה, בגוונים חומים. קיים כמצב צילום מובנה בחלק מהמצלמות, וגם כפילטר בתוכנות לעיבוד תמונה. שימו לב, תמיד כדאי לצלם תמונה בצבע מלא ולהפוך אותה לספיה לאחר מכן בתוכנה, משום שתמונה שצולמה מראש בספיה (או בשחור לבן) לא ניתן להחזיר לצבעים מלאים.
זום דיגיטלי מאפשר לקרב ולהרחיק את האובייקט המצולם באמצעות תוכנה פנימית תוך פגיעה באיכות התמונה. לכן, בבחירת מצלמה יש להתעלם מהזום הדיגיטלי ולהתמקד בזום האופטי בלבד.

נוחות שימוש

(30% מהציון הסופי)
8.5 מתוך 10

ה- IXUS 860 ISהיא מצלמה אולטרה קומפקטית עם עיצוב סטנדרטי למדי, ועשויה פלסטיק קשיח ואיכותי בצבעי כסף-מט ושחור. היא קלת משקל (155 גרם) ונכנסת לכיס בקלות ובנוחות, למרות שהיא איננה המצלמה הקטנה או הדקה ביותר שראינו. היא מתאפיינת בקווים מעוגלים, והאחיזה בה נוחה מאוד. איכות הבנייה מעולה ועושה רושם עמיד וחזק, ובדרך מסוימת נטול פוזה: היא לא נראית מצלמת יוקרה שחוששים להחזיק בה, אלא מצלמה שעושה עבודה.

כמצלמה אוטומטית כמעט לגמרי, כמות הכפתורים על המצלמה בסיסית: בגב המצלמה, לצד המסך הענק, ישנם מקשי הניווט (עליהם נרחיב בהמשך), כפתורי התפריט, התצוגה והצפייה בתמונות, ובחלקה העליון קיים הדק הצילום, חוגת הזום, כפתור ההפעלה/כיבוי ומתג בורר המצבים בין צילום סטילס, מצב סצנות וצילום וידיאו. הכפתורים מעט קטנים אבל נוחים בסך הכול.

כפתורי הניווט נמצאים על מעין חוגה קטנה המוקפת פס כרום רגיש למגע. כשנוגעים בה מופיעים על המסך האייקונים המתאימים למקשים שעל החוגה: הפעלת הפלאש, מצב מקרו,
ISO וצילום רציף/טיימר. בהעברת האצבע על החוגה בתנועה סיבובית (לקח לנו כמה דקות לעלות על זה), נפתח מעין תפריט אייקונים מסתובב. התפריט נע על חצי עיגול על המסך ומציג פונקציות שונות שבדרך כלל רואים על גלגלת מצבים: מצב אוטומט, M, פנורמה, הדגשת צבע וכו'. השימוש בגלגלת המגע מצריך הסתגלות מסוימת, והוא די גימיק לדעתנו, אבל הוא מתפקד לא רע וחובבי גאדג'טים יאהבו את השימוש בו.

שאר התפריטים הם אלו המוכרים של קנון, והם מופיעים בפונט גדול וקריא מאוד וקל להתמצא בהם. מצאנו כמה פונקציות מעניינות, כגון הדגשת צבע מסוים בעוד שאר התמונה נשארת בגווני אפור, החלפת צבע ספציפי בצבע אחר ועוד.

אין במצלמה הזו מצב ידני, אבל מצב ה-
M (Manual) מציע אפשרות שליטה על  איזון הלובן, פיצוי חשיפה, שיטת המדידה וכן  "my colors" שמאפשר צילום שחור-לבן, ספיה, הדגשת צבע מסוים, הבהרה או הכהה של גוון עור הפנים ועוד.

הזום X3.8 סביר, טיפה רועש ומעט אטי אבל מדויק. הפוקוס מהיר ומדויק מאוד גם בתנאי תאורה קשים. המסך הענק, בגודל 3 אינטש ובעל 230 אלף פיקסלים, מצוין, והוא מציג תמונה חדה וברורה. באור שמש חזק הוא מעט מתכהה, וחסרונה של עינית אופטית מורגש.

מצבי צילום מובנים במצלמות דיגיטליות, שאמורים להביא לתוצאה מיטבית בתנאי תאורה מסוימים מבלי שהמשתמש יצטרך להתעסק בפרמטרים כמו חשיפה, רגישות, תריס, צמצם וכדומה - את כל זאת מבצעת המצלמה באופן אוטומטי בהתאם לסצנה שנבחרה.דוגמאות לסצנות נפוצות במצלמות: שקיעה, ילדים, חיות מחמד, מסיבה, מתחת למים, תאורה אחורית, חוף הים, שלג ועוד.במצלמות רבות ישנו מצב אוטומטי עם זיהוי סצנות, כלומר - במקום שהמשתמש יבחר בסצנה המבוקשת, המצלמה עצמה מזהה את הסצנה באופן אוטומטי ומתאימה את עצמה; כך לממשל אם מתקרבים אל פרח המצלמה עוברת למצב מאקרו.
צילום פרטים קטנים ממרחק קצר מאוד כגון פרחים, חרקים, מטבעות. מצלמות מגיעות ביחסי מקרו שונים הנמדדים בס"מ.
במצב צילום אוטומטי או חצי אוטומטי (P), לא תמיד מצליחה המצלמה לקבוע נכונה את החשיפה הרצויה. בסצנות עם ניגודיות גבוהה, כמו בשלג או בשעת צהריים קייצית, עלול לקרות שהמצלמה מזהה כמות אור רבה ומשתמשת בערכי צמצם ותריס שעלולים להוצי תמונה כהה מאוד, או להיפך - לשרוף את התמונה. לכן קיימת פונקציה של פיצוי חשיפה, כלומר תיקון ידני של החשיפה שמעריכה המצלמה, כך שהתמונה תצא לשביעות רצון הצלם. פונקציה זו מסומנת בדרך כלל באותיות EV.
השיטה שבה משתמשת המצלמה כדי למדוד את כמות האור בסצנה המצולמת ולהתאים לכל תמונה את החשיפה הרצויה. קיימות 3 שיטות עיקריות, ובמצלמות רבות ישנה האופציה לבחור ביניהן:   מדידה ממוצעת: מדידת כמות האור הממוצעת בסצנה.   מדידה מרכזית (ספוט): מדידת האור בעיקר מהנקודה המרכזית בפריים. מטריצה: חישוב של כמות האור על ידי אלגוריתם המשווה בין הפריים לסצנות הקיימות בתוכנה באמצעות מדידה של אזורים רבים, ומנחש חשיפה נכונה.
אפקט המדמה תמונה ישנה, בגוונים חומים. קיים כמצב צילום מובנה בחלק מהמצלמות, וגם כפילטר בתוכנות לעיבוד תמונה. שימו לב, תמיד כדאי לצלם תמונה בצבע מלא ולהפוך אותה לספיה לאחר מכן בתוכנה, משום שתמונה שצולמה מראש בספיה (או בשחור לבן) לא ניתן להחזיר לצבעים מלאים.
רכיב אופטי או דיגיטלי הקבוע בגב המצלמה, ומאפשר צפייה מקדימה בסצנה לפני הצילום.   במצלמות SLR העינית היא אופטית והיא מציגה מראה חד ומדויק מאוד, וקל לזהות בעזרתה את נקודת המיקוד. במצלמות קומפקטיות יש לעיתים עינית אופטית פשוטה שאינה מסוגלת לזהות אזורי מיקוד. יתרונה הוא בעיקר בחסכון בחיי הסוללה.   במצלמות קומפקטיות או דמויות SLR יש לעיתים עינית דיגיטלית המציגה מסך זעיר (המוגדל בעזרת רכיב אופטי). גם עינית זו חוסכת בסוללה בגלל הוויתור על המסך הגדול והבזבזני, אך לא תמיד קל לאבחן את המיקוד בתמונה בעזרתה – תלוי בצפיפות הפיקסלים.

זמן אתחול וזמן מחזור

(10% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

התרשמנו מאוד מהביצועים של הדגם הזה: ה- IXUS 860 IS היא פשוט מצלמה זריזה ומהנה. היא נדלקת ומוכנה לצילום כהרף עין, תוך 0.9 שניות, ונכבית תוך 2 שניות. את הפוקוס המהיר והמדויק כבר הזכרנו, זמן ה-Shutter-lag מזערי (0.4 שניות) ובין תמונה לתמונה תחכו 1.6 שניות. בצילום רציף היא פחות מרשימה ומשיגה קצב של 1.3 תמונות לשנייה בלבד.

סוללה

(10% מהציון הסופי)
7 מתוך 10

IXUS 860 IS פועלת על סוללת ליתיום-יון ייעודית (NB-5L) הנטענת עם מטען חיצוני קטן  מידות ומעוצב, המסופק בערכה. היא משיגה זמן פעולה סביר אך לא מלהיב של יותר מ-280 תמונות בין טעינה לטעינה.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי מצלמות
הצג הכל >>