חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
מצלמת וידאו Sony HDR-TD10 סוני
מותג: Sony
סוג: מצלמה ביתית
תמיכה ב-HD: Full HD
מדיית הקלטת וידאו: זיכרון פלאש פנימי...
זום אופטי: 10 x
זום דיגיטלי: 160 x
פורמט מדיות הקלטה: זיכרון פנימי, SDHC...
גודל חיישן: 2/3 אינטש
ציון WiseBuy
9.2
דירוג הגולשים
(0 מתוך 5)
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - מצלמת וידאו Sony HDR-TD10 סוני

גד גניר | 10.08.2011
הטוב
  • איכות צילום מעולה ביום בלילה, בדו ובתלת מימד
  • מייצב תמונה אפקטיבי מאוד
  • מהירות מיקוד גבוהה ביום ובלילה
  • ארגונומיה מצוינת
  • נפח אחסון פנימי נדיב
  • מסך מגע 3D גדול ואיכותי, ללא משקפיים
הרע
  • כבדה ומגושמת מעט ביחס למצלמות וידיאו רגילות
  • צילום סטילס באיכות מאכזבת ולא ב-3D
  • תפקוד המסך ירוד באור-יום במצב תלת מימד
בשורה התחתונה

כבר בניסיון הראשון שלה לייצר מצלמת תלת מימד, סוני מצליחה להביא לשוק מוצר בשל ומתקדם מאוד בקטגוריה שלו. ה- HDR-TD10 תיתן לכם איכות תמונה מעולה בוידיאו בתלת ובדו מימד, וגם לא תצטרכו להתאמץ מדי כדי להגיע איתה לתוצאות טובות. אם יש ברשותכם מסך 3D וברצונכם להנציח ולתעד את חייכם בצורה הכי מוחשית שאפשר, המצלמה של סוני היא כנראה האופציה הביתית הטובה ביותר בשוק כיום.

הקדמה

בתערוכת CES 2011 חשפה סוני לראשונה את מצלמת הוידיאו תלת-מימד הראשונה שלה, ה- HDR-TD10. ארבעה חודשים לאחר מכן הגיעה המצלמה לחנויות בחו"ל, וכעת, זמן קצר לפני שהיא מגיעה גם אל החנויות בארץ, גם אנחנו קיבלנו אותה לבדיקה.

המפרט הטכני שלה מרשים למדי, וכולל בראש ובראשונה שתי עדשות מובנות המאפשרות צילום תלת מימדי, צילום ברזולוציית Full-HD על זוג חיישנים בגודל 1/4 אינטש, מסך מגע בגודל 3.5 אינטש המציג תלת מימד ללא צורך במשקפיים, זיכרון פלאש פנימי בנפח של 64GB, זום אופטי כפול 10, פלאש מובנה לצילומי סטילס ועוד.

זום אופטי מאפשר להתקרב אל האובייקט המצולם מבלי לפגום באיכות התמונה. ככל שדירוג הזום גבוה יותר כך ניתן לצלם את האובייקט ממרחק גבוה יותר. לדוגמה, מצלמה עם יחס זום של x4 תוכל להגדיל את התמונה פי ארבעה, ואילו מצלמה עם זום x10 תגדיל אותו פי עשרה.

איכות הצילום והקול

(45% מהציון הסופי)
9.5 מתוך 10

כמו מצלמות וידיאו אחרות של סוני שבדקנו בעבר, מצוידת ה- HDR-TD10 בחיישן מסוג CMOS בטכנולוגיית Exmor R, מעבד תמונה BIONZ ושני חיישנים בגודל צנוע יחסית של רבע אינטש. בנוסף מאכלסת המצלמה  זוג עדשות מסדרת G שלדברי סוני מתאפיינות באיכות אופטית מעולה. בחנו את ביצועי המצלמה בצהרי היום ברחוב סואן, במשרד מואר בתאורת פלורסנט, בתוך בית, בלילה ברחוב, ועוד. שמחנו לראות שבכל מצב צילום היא הציגה איכות צילום משובחת.

בצילום דו מימדי רגיל, באור יום, הצבעים היו ריאליסטיים ולא מוגזמים. חדות ופירוט התמונה היו גם הם מעולים, ובהשוואה ל-JVC GS-TD1 התלת-מימדית שבדקנו לא מכבר הסוני ללא ספק מציגה איכויות צילום גבוהות בהרבה בכל הקשור לצילום בדו מימד. הסרטים שצילמנו בשעות הלילה היו חשוכים למדי, למרות ההבטחה של סוני לביצועים מעולים בתחום זה בזכות החיישן המואר-אחורית, אך הם הציגו מראה ריאליסטי והיו חפים כמעט לחלוטין מרעש דיגיטלי וגרעון.

מהירות המיקוד הפתיעה אותנו לטובה. פגשנו מעט מאוד מצלמות וידיאו שהצליחו להתמקד בתמונה בצורה כה זריזה, גם ביום וגם בלילה. מנגנון נוסף במצלמה שפעל ללא דופי הוא מנגנון ייצוב התמונה שאפשר תנועה חלקה, נטולת רעידות וטשטושים ברוב הזמן, גם כאשר הזום מוגדר למקסימום. אמנם לא מדובר בזום גבוה במיוחד, אבל בניגוד למתחרה מבית JVC, הזום המקסימלי בתלת-מימד זהה לזום המקסימלי בדו-מימד.

צילום בתלת מימד ב- HDR-TD10 שומר על האיכות הגבוהה שראינו בדו מימד, למעט ירידה מסוימת בבהירות התמונה. התמונות חדות, מפורטות, ונראות פשוט נפלא. בניגוד למצלמות וידיאו וסטילס תלת מימד שבדקנו לאחרונה, מרחק ההתמקדות המינימלי קטן יחסית ועומד על איזור ה-40 ס"מ, כאשר ניסיונות צילום של עצמים במרחק קטן יותר יצרו תמונה כפולה שאינה נוחה לצפייה.

Sony HDR-TD10
צילום בתלת מימד שומר על האיכות הגבוהה שראינו בדו מימד, למעט ירידה מסוימת בבהירות התמונה. התמונות חדות, מפורטות, ונראות פשוט נפלא

האכזבה היחידה שלנו היתה בכל הקשור לצילומי סטילס. ראשית, המצלמה אינה מסוגלת להפיק תמונות סטילס בתלת מימד, חסרון לעומת ה- JVC GS-TD1. בנוסף, תמונות סטילס רגילות שצילמנו היו מאכזבות בלשון המעטה. בעוד ביום התמונות סבלו ממריחות ועיבוד מוגזם שניכר בצפייה כבר ממבט ראשון, בלילה ובתאורה חלשה התמונה הפכה לגרועה יותר, והתאפיינה ברעש דיגיטלי מוגבר, כתמי צבע מוזרים וגרעיניות. למצלמה פלאש קסנון המיועד לסייע בצילום בתנאי תאורה קשים. הפעלתו בלילה אכן שיפרה את המצב, אך לא באופן משמעותי.

הHDR-TD10 - מקליטה שמע ב-5.1 ערוצים (Dolby Digital). איכות השמע לא פחות ממעולה, אם כי כמו במרבית המצלמות שבדקנו, האדם האוחז במצלמה נשמע חזק בהרבה מאלו שעומדים סביבו. בצילום בחוץ ברחוב איכות השמע נשמרה ולמרות רעשי הרקע, קולות המצולמים נשמעו היטב.

הסרטים מצולמים בפורמט הבלו-ריי MTS ובקידוד AVCHD. הנפח המירבי של סרטון הוא 1.97GB ואורכו עומד על 10 דקות ו-34 שניות. כאשר מצלמים ברצף לאורך זמן רב יותר, המצלמה עושה הפסקה לאחר פרק זמן זה ועל זיכרון המצלמה נשמרים הקבצים בנפרד.

נוחות השימוש

(30% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

עיצובה ומימדיה של ה- Sony HDR-TD10 מצליחים להצניע באופן די יעיל את העובדה שמדובר במצלמת תלת מימד. היא אמנם כבדה ורחבה יותר ממצלמות וידיאו ביתיות סטנדרטיות, אבל לא מדובר בהבדל מאוד משמעותי, ובניגוד ל- GSTD1 של JVC היא אינה רחוקה בגודלה ממצלמות וידיאו קונבנציונליות. משקלה 740 גרם.

Sony HDR-TD10
עיצובה ומימדיה של המצלמה מצליחים להצניע באופן די יעיל את העובדה שמדובר במצלמת תלת מימד. היא אמנם כבדה ורחבה יותר ממצלמות וידיאו ביתיות סטנדרטיות, אבל לא מדובר בהבדל מאוד משמעותי

האחיזה במצלמה נוחה למדי. רצועת האחיזה עבה ומרופדת, והאזור עליו מונחת היד מרופד כולו בגומי קשיח שמשפר את האחיזה. מיקומי הכפתורים מצוינים: כפתור ההקלטה נמצא בחלק האחורי-ימני, בתוך שקע עליו נח האגודל בצורה נוחה, בורר הזום היעיל בצידה הימני העליון וכפתור צילום הסטילס שמאחריו – כולם נגישים ונוחים לתפעול. בחלק האחורי נמצאת סוללה ששקועה בתוך גומחה, מתג למעבר בין צילום וצפייה בדו מימד לתלת מימד, לחצן למעבר בין מצב צילום סטילס לוידיאו ודלתות קטנות המסתירות שקעי AV, HDMI וחיבורי מיקרופון ואוזניות.

בצידה השמאלי של המצלמה, כאשר פותחים את המסך, נחשפים תחתיו שלושה כפתורים המשמשים להדלקה וכיבוי, צפייה בסרטונים ובתמונות ובחירה בין ממצב דו לתלת מימד בתצוגת המסך. שימו לב, לא מדובר בכפילות: בעוד המתג בחלקו האחורי של המצלמה בורר בין צילום בתלת מימד לדו מימד, כפתור זה בורר בין תצוגות המסך בלבד. פירוש הדבר הוא שניתן לצלם בתלת מימד כאשר המסך מוגדר להצגת דו מימד.

מעל לחצנים אלו נמצאת דלת המכסה כרטיס זיכרון מסוג SD, כאשר המצלמה תומכת בכרטיסי SDHC וגם SDXC. בנוסף לכרטיס הזיכרון, כוללת HDR-TD1 זיכרון פלאש פנימי בנפח נדיב מאוד של 64GB. בחלקה הקדמי של המצלמה תמצאו את שתי העדשות שלה, גריל המיקרופון, וגלגלת עגולה קטנה המאפשרת שליטה על הגדרות הצילום כאשר היא מכוונת למצב ידני.

בחלקה העליון ישנה דלת קטנה המסתירה חיבור לחיבור עזרים חיצוניים, ובחלקה התחתון נמצא תבריג מתכת לחצובה.

סוני HDR-TD10 מצוידת במסך תלת-מימד שאינו דורש משקפיים, והוא הטוב ביותר בו נתקלנו עד היום: התמונה בו חדה בצורה יוצאת דופן בזכות רזולוציה מדהימה של 1.22 מליון פיקסלים, התנועה חלקה והצבעים יפהפיים. בנוסף, הוא מצליח להפיק את אפקט התלת מימד בצורה מעולה ואפקטיבית. קצת פחות מרשים תפקוד המסך באור יום, שלמעשה נראה חשוך ואפקט תלת המימד שלו כמעט ואינו מורגש, תופעה ידועה ומוכרת במסכים מסוג זה. כאשר מעבירים את המסך למצב צפייה בדו-מימד התמונה משתפרת, והבהירות הגבוהה יותר מאפשרת שימוש גם באור יום. כפי שציינו, ישנה אפשרות לשלוט על תצוגת המסך בלבד, לצלם ב-3D אך לצפות במסך בתמונה דו-מימדית, אפשרות שימושית ביותר שהופכת את הצילום בתלת מימד באור יום לנוח הרבה יותר.

Sony HDR-TD10
המסך בגודל 3.5 אינטש מציג תלת-מימד ללא משקפיים, והוא הטוב ביותר בו נתקלנו עד היום: התמונה בו חדה במיוחד, התנועה חלקה והצבעים יפהפיים. בנוסף, הוא מצליח להפיק את אפקט התלת מימד בצורה מעולה ואפקטיבית

מעבר לצילום, משמש המסך גם לשליטה על כל אפשרויות המצלמה. כמסך מגע הוא מתפקד מעולה, והעובדה שמדובר במסך גדול יחסית מאפשרת תפעול נוח ברוב התפריטים, שמורכבים מאייקונים גדולים וברורים. עם זאת, ישנם פה ושם תתי-תפריטים שאינם נוחים לתפעול באמצעות האצבע, מאחר והם קטנים וצרים מדי.

ערכת המצלמה כוללת כבל AV, שלט רחוק, כבל סנכרון בעל חיבור Mini USB, ועוד פינוק מסוני: כבל Mini-HDMI לחיבור ישיר למסך תלת מימד – ניסינו ועבד מצוין.

לכל מצלמת וידיאו יש מיקרופון פנימי המקליט שמע באיכות סבירה. בחלק מהדגמים יש תושבת לחיבור מיקרופון מתקדם לקבלת שמע איכותי יותר.
לכל מצלמת וידיאו יש מיקרופון פנימי המקליט שמע באיכות סבירה. בחלק מהדגמים יש תושבת לחיבור מיקרופון מתקדם לקבלת שמע איכותי יותר.
הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר. הרזולוציה נמדדת במספר הפקסלים שלה המסודרים לאורך ולרוחב התמונה. לדוגמה, רזולוציה של 1024x768 משמעותה שיש 1024 פיקסלים אופקיים ו-768 פיקסלים אנכיים.
האלמנט הקטן ביותר בתמונה המהווה את יחידת המידה של הרזולוציה. כל תמונה או מסך תצוגה מורכבים ממספר מסוים של פיקסלים (נקודות) המסודרים בקווים לרוחב ולאורך. ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר, התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר.

סוללה

(15% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

אל בדיקת הסוללה הגענו די פסימיים: הסיכוי של מצלמה בעלת מסך מגע גדול שגם מציג תלת מימד, לספק ביצועי סוללה טובים הוא קלוש למדי. גם העובדה שסוני לא טורחת לפרט את זמן הסוללה באתר היצרן שלה גם לא מבשרת טוב.

מסיבות אלה שמחנו לגלות שה-  HDR TD10מספקת זמן שימוש לא רע בכלל של שעה ו-40 דקות בצילום תלת מימד. אם מוסיפים לזמן זה כ-40 דקות של צפייה בתכני 3D על גבי מסך המצלמה, מקבלים סוללה בעלת עוצמה מכובדת מאוד.

עמידות

(10% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

בשימוש יום-יומי TD10 עושה רושם של מצלמה חזקה ועמידה. איכות החומרים וההרכבה מעולים, אין רעשי פלסטיק בעת אחיזה או תפעול של המצלמה, מנגנון צירי המסך אמין וכך גם הדלתות המסתירות את חיבורי המצלמה השונים.

זוג העדשות מכוסות על ידי מנגנון אוטומטי: כאשר המצלמה נדלקת הכיסוי נפתח, וכאשר היא נכבית העדשות מכוסות ללא התערבות מצד המשתמש. מנגנון זה מונע בצורה אפקטיבית ביותר הצטברות לכלוך, טביעות אצבעות ושריטות על העדשות, יותר מכל מנגנון אחר שדורש את התערבות המשתמש (הלבשת הכיסוי עצמו או פתיחה וסגירה שלו על ידי מתג).

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image