חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
מצלמת וידאו Panasonic HCX920M פנסוניק
מותג: Panasonic
סוג: מצלמה ביתית
תמיכה ב-HD: Full HD
מדיית הקלטת וידאו: זיכרון פלאש פנימי...
זום אופטי: 12 x
זום דיגיטלי: 700 x
פורמט מדיות הקלטה: זיכרון פנימי
מדיית הקלטת סטילס: כרטיס זכרון, זכרון...
ציון WiseBuy
8.1
דירוג הגולשים
(4 מתוך 5)
המוצרים המבוקשים
מחיר סופי: 4,330 ₪
מחיר סופי: 4,489 ₪
חוות דעת גולשים
עמוס 11.06.14
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - מצלמת וידאו Panasonic HCX920M פנסוניק

אורי הראל | 13.10.2015
הטוב
  • איכות צילום גבוהה
  • עדשת זום וורסטילית
  • מייצב תמונה מרשים
הרע
  • תפריטים מסובכים לניווט
  • חיי סוללה קצרים
  • רזולוציה מיושנת
בשורה התחתונה

ה-HC-X920M מציעה חווית צילום של פעם על הטוב והרע שמשתמעים מכך. עדשת זום איכותית בצירוף עם שלושה חיישנים יעניקו לכם סרטונים מהממים. יחד עם זאת, רזולוציה מקסימלית של 1920x1080 היא רזולוציה מיושנת, בוודאי כשצילום ב-4K הוא כבר עניין שבשגרה. חיי הסוללה המצורפת אינם מרשימים והניווט בתפריטים מסורבל ולא נוח, והיכולת לשתף אותם עם חברים ומשפחה על גבי האינטרנט היא מוגבלת ואיטית. אנו ממליצים על המצלמה הזו לחובבי וידאו המתקשים להסתפק ביכולות הזום של הסמארטפון שלהם ולא אכפת להם לעבוד קצת יותר קשה בשביל להפיץ את הסרטונים שלהם.

הקדמה

שוק מצלמות הווידאו הביתיות עבר שינויים רבים בשנים האחרונות. האפשרות לצלם וידאו איכותי בסמארטפון והרצון לתיעוד עצמי באמצעות מצלמות דמויות GoPro, לצד כניסתן של מצלמות HDSLR בהן ניתן לעשות שימוש יצירתי בעדשות מתחלפות גרם לזניחה מסוימת של רכישת מצלמות ביתיות. אלו חסרו את היכולת לצלם סרטון ולשתפו במהירות עם הרשת החברתית שלנו והן גדולות ומסורבלות יותר מהסמארטפון שאנחנו כבר סוחבים איתנו בתיק. ה-HC-X920M מבית Panasonic היא מצלמת וידאו לחובבים שמנסה לתת פייט לטרנדים הללו. יש לה שלושה חיישני MOS בגודל של 1/2.3 אינץ', כאשר כל חיישן הוא ברזולוציה של 12.76 מגה-פיקסל. עדשת הזום שלה מיוצרת ע"י Leica והיא בעלת יכולת הגדלה של X12 ומפתח צמצם  של  F1.5 בקצה הרחב ו-F2.8 בקצה הצר שלה. רזולוציית הצילום המקסימלית שלה היא 1920x1080 ב-50 פריימים לשנייה וניתן להקליט ב-Progressive או ב-Interlaced. הסרטונים והתמונות נשמרים על גבי זיכרון פנימי נדיף בנפח של 32 גיגה בייט ואם זה לא מספיק לכם תוכלו להכניס כרטיס זיכרון נוסף מסוג SD/SDHC/SDXC.

הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר. הרזולוציה נמדדת במספר הפקסלים שלה המסודרים לאורך ולרוחב התמונה. לדוגמה, רזולוציה של 1024x768 משמעותה שיש 1024 פיקסלים אופקיים ו-768 פיקסלים אנכיים.
האלמנט הקטן ביותר בתמונה המהווה את יחידת המידה של הרזולוציה. כל תמונה או מסך תצוגה מורכבים ממספר מסוים של פיקסלים (נקודות) המסודרים בקווים לרוחב ולאורך. ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר, התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר.
שולט על גודל הפתח שדרכו נכנס האור למצלמה, ומכאן על כמות האור שנכנסת בכל חשיפה. מפתח הצמצם נמדד ביחידות f-stops, ככל שמפתח הצמצם קטן יותר כמות האור תהיה גדולה יותר והתמונה תהיה בהירה יותר.

איכות הצילום והקול

(50% מהציון הסופי)
8.5 מתוך 10

התכונה הבולטת ביותר של ה-HC-X920M לעומת מתחרותיה מהעידן החדש של צילום הווידאו היא עדשת הזום שלה שמספקת יחס הגדלה של עד פי 12. מעבר לכך שהעדשה הזו מאפשרת לנו לצלם אובייקטים מרוחקים יותר, היא גם מעניקה לנו אפשרויות נוספות לעומת עדשה של הסמארטפון המצוי שמספקת זווית בינונית בלבד. העדשה של ה-HC-X920M אפשרה לנו לצלם גם בזווית רחבה דרך עדשה סטנדרטית שלא מעוותת את קצוות הפריים, ובכך נמנענו מעיוות פני המצולמים שלנו. כמו כן, לעדשה מפתח צמצם מקסימלי של F1.5 בקצה הרחב ו-F2.8 בקצה הרחב. צמצם פתוח מאפשר כניסה גדולה יותר של אור וכן מאפשר טשטוש של הרקע, מה שמעניק נופך נעים יותר לסצנה שאנחנו מצלמים. אך אל תטפחו יותר מדי ציפיות, לא מדובר כאן בעדשה קולנועית וגם לא באחת המקבילה לאלו שתמצאו ב-SLR הפשוטה ביותר, שם ישנו עומק שדה רדוד ואלגנטי. אם תרצו את אפקט העומק המטושטש שכולם אוהבים, תאלצו להיעמד רחוק מהאובייקט המצולם ולסגור בזום פנימה. מצד שני, החוסר בעומק השדה מאפשר לצילום דינמיות וחוסר תכנון מראש האופייניים לצילום ביתי.

>< span="">HC-X920M במגוון סיטואציות ואופני צילום והיינו מרוצים מאוד מהתוצרים שהיא הפיקה. בתנאי אור אופטימליים, כלומר צילום בחוץ באור יום, המצלמה הפיקה וידאו חלק וחד לתפארת בעל צבעוניות מרשימה. התרשמנו מאוד מיכולות הצילום הידניות של ה-HC-X920M. האפשרות לשלוט על מהירות התריס ומפתח הצמצם העניקו לסרטונים שצילמנו לוק קולנועי שנראה מרשים מאוד ולא נופל מסרטונים שצולמו במצלמות HDSLR. שמנו לב לכך שהניגודיות של התמונה חלשה מעט ועור נראה פלסטי מדי, אך בשורה התחתונה ה-HC-X920M מציעה חווית צילום יוצאת מן הכלל כל עוד מדובר באור יום. בצילום בתוך הבית התמונה נשארה חדה וחלקה, אך הצבעים התקררו וגם כאשר השתמשנו באיזון לובן ידני קיבלנו תוצאות כחולות למדי. שמנו לב כי גם בצילומי החוץ מצב איזון לובן 'אור יום' היה מעט קריר והעדפנו לצלם במצב 'מעונן'. למצלמה מצב +iA שמאפשר שליטה ידנית על איזון הלובן ועל בהירות התמונה, בלא צורך לשחק עם ערכי החשיפה או לעשות איזון לובן ידני בכל פעם. אהבנו להשתמש באופציה זו כשהרגשנו שיש צורך לחמם את התמונה ומצב 'מעונן' לא התאים בגלל שהתאורה סביבנו הייתה תאורה מלאכותית.

מנגנון הייצוב של ה-HC-X920M עזר לנו לייצב את הצילום בעיקר כשהעדשה הייתה בקצה הרחב שלה. ככל שהגדלנו את הזום יכולת הייצוב פחתה אך עדיין הייתה אפקטיבית.

כשעברנו לצלם בשעת לילה מאוחרת גילינו כי החדות המרשימה שהייתה בצילומי היום פחתה לטובת ניקוי רעשים אגרסיבי למדי. מהירות המיקוד סבירה, הן באור יום והן בלילה, אך איננה מרשימה וכאשר עשינו זום אין העדפנו מדי פעם להשתמש במנגנון המיקוד הידני של המצלמה. לשמחתנו הרבה המצלמה מצוידת באפשרות שנמצאת לרוב במצלמות היקרות יותר של החברה – בה ניתן להדגיש את מישור המיקוד על ידי הוספת קווי מתאר כחולים לאובייקט אשר נמצא בפוקוס, מה שהקל במידה רבה על מלאכת המיקוד.

Panasonic HC-X920M

הקבצים מקודדים בפורמט AVCHD של פנסוניק ונשמרים תחת סיומת mts. וניתן גם להקליט בפורמט iFrame אך במחיר של ירידה דרסטית באיכות הצילום. ישנם מספר מצבי צילום שונים אשר מגדירים את איכות הצילום, כאשר רק אחד מהם מאפשר צילום ב-Progressive, כלומר ללא הפרדה בשדות הצילום, ואילו השאר מצלמים כאשר השדות שזורים (Interlaced). מסכי מחשב מתקשים להתמודד בצורה טבעית עם חומר גלם שזור ולכן אם אתם מייעדים את החומר המצולם להקרנה על גבי מחשב, אנו ממליצים בחום להשתמש אך ורק במצב Progressive. אם בכוונתכם לצפות בו בטלוויזיה בסלון, תוכלו להשתמש בכל אחד מהמצבים האחרים, אשר גם מקליטים את החומר בBitrate נמוך יותר ובכך תחסכו מקום על כרטיס הזיכרון.

מצילומי הסטילס היינו פחות מרוצים מאשר מצילומי הווידאו. הם היו פחות חדים והצבעים שלהם לא היו מדויקים דיים. למצלמה פלאש המספק תאורה משלימה באור יום בצורה טובה מאוד, אך היינו משתמשים באופציית הסטילס של ה-HC-X920M רק במקרה חירום.

המצלמה מצוידת בחמישה מיקרופונים המסודרים במערך על גג המכשיר שמספקים הקלטה של 5.1 ערוצים ובכך לספק חווית סראונד. אך אין כל קשר בין הסראונד הנקלט במצלמה לבין סראונד קולנועי העובר עיבוד מיוחד. עם זאת, כדי ליהנות מהחוויה יהיה עליכם לצפות בקבצים כפי שהם דרך מכשיר תומך שגם מחובר לרסיבר עם מפענח דולבי דיגיטל – לאו דווקא משהו שיש בכל בית. במידה ואין מפענח, הסאונד מושמע כסטריאו רגיל ואכן התרשמנו לטובה מאיכות ומעוצמת הצליל של ה-HC-X920M.
שולט על גודל הפתח שדרכו נכנס האור למצלמה, ומכאן על כמות האור שנכנסת בכל חשיפה. מפתח הצמצם נמדד ביחידות f-stops, ככל שמפתח הצמצם קטן יותר כמות האור תהיה גדולה יותר והתמונה תהיה בהירה יותר.
מנגנון המווסת את כמות האור המגיעה לחיישן התמונה. (ראו מהירות צמצם, מפתח צמצם)
מנגנון המווסת את כמות האור המגיעה לחיישן התמונה. (ראו מהירות צמצם, מפתח צמצם)

נוחות השימוש

(25% מהציון הסופי)
7 מתוך 10

עיצובן של מצלמות מסוג ה-HC-X920M לא השתנה רבות במרוצת השנים ועדיין מדובר במצלמה קומפקטית היושבת היטב בכף היד וניתן לשלוט במירב הפונקציות הבסיסיות שלה באמצעות האצבעות של היד האוחזת את המצלמה. הרוחב שלה הוא 6.7 ס"מ, הגובה הוא 7.2 ס"מ והאורך שלה הוא 15 ס"מ. משקלה הוא 417 גרם עם הסוללה והיא מרגישה מאוזנת ולא קלה או כבדה מדי. רצועת היד סטנדרטית למדי ואינה מציעה ריפוד משמעותי ויוצא דופן. הפאנל שצמוד לכף היד מחוספס אך נעים להחזקה.

Panasonic HC-X920M

ה-HC-X920M אינה שופעת בכפתורים ומרבית הפעולות מתבצעות דרך מסך המגע של המצלמה. כפתור ההקלטה מגיב היטב ומצאנו כי כפתור הזום, הממוקם בפאנל העליון בקרבת כפתור ההקלטה,  מגיב בצורה מדויקת ללחיצות שלנו. כבכל מצלמה מתקדמת, גם כאן ככל שלחצנו חזק יותר העדשה התרחקה והתקרבה מהר יותר. לזום עדין ואיטי לחצנו בעדינות. ליד כפתור הזום נמצא כפתור צילום לתמונות סטילס וכן בורר מצבים בין מצב צילום וידאו, מצב צילום סטילס ומצב צפייה. ניתן לצלם תמונות סטילס בעת צילום וידאו אך הפונקציונליות של המצלמה מוגבלת - לא ניתן להשתמש בפלאש - וכן התגובה שלה איטית יותר. מצאנו כי המיקום של בורר המצבים אינו אידיאלי והיינו שמחים לעיצוב יותר קלאסי כמו חוגת מצבים החובקת את כפתור ההקלטה. כפתורים נוספים הניתנים ללחיצה ללא פתיחת המסך הם כפתור Wi-Fi, כפתור iA וכפתור Camera Function הממוקם משמאל לעדשה. שני הכפתורים האחרונים מאפשרים לנוע בין המצב האוטומטי למצב הידני, אך הלחיצה על כפתור Camera Function מאוד לא נוחה כאשר מסך המצלמה פתוח, ועל כן מיעטנו להשתמש בכפתור זה והעדפנו את המעבר בין הפונקציות הידניות השונות דרך מסך המגע.

כאשר נפתח את המסך נמצא גם את כפתור הפעלת המצלמה וכן את הכפתור שמפעיל את המייצב האופטי. הטבעת החובקת את העדשה קיבלה מספר תפקידים והיא יכולה לשמש כטבעת זום, כטבעת מיקוד (במצב ידני בלבד) ואף כטבעת ניווט בתפריטים. המעבר בין הפונקציות הללו הוא מורכב, מבלבל ולא אינטואיטיבי והיינו שמחים לכפתור פיזי הבורר בין האפשרויות הללו.

Panasonic HC-X920M

ל-HC-X920M מסך מגע בגודל 3.5 אינץ' בעל רזולוציה של 1,152,000 פיקסלים והוא מספק שחזור טוב מאוד של צבעים, חדות ופרספקטיבה. המסך בהיר דיו כדי לתפקד היטב תחת שמש בוהקת וניתן אף לשלוט על מידת הבהירות שלו. החולשה העיקרית שלו היא בכובעו כמסך מגע, ולצערנו גילינו כי השימוש בו אינו נוח ואף מתסכל. יש ללחוץ בחוזקה על המסך כדי שהפקודה תיקלט והדפדוף בין התפריטים גובה זמן יקר והוביל לתחושת תסכול קשה. חלק מאופציות הצילום קשות לפענוח ולהבנה, כגון ההבדל בין מצבי הצילום השונים. אומנם יש אפשרות לקבל הסבר דרך מסך המגע אבל עד שמגיעים אליו כבר חולף הרגע אותו רוצים לצלם. אם נמאס לכם מהמסך תוכלו לשלוף את העינית האלקטרונית שלצערנו איננה מתכווננת ולנו היא הרגישה מעט קטנה לצפייה.

בימים אלו, חיבור Wi-Fi במצלמת וידאו הוא פיצ'ר מתבקש ואף הכרחי. ניתן לשלוט על המצלמה באמצעות הסמארטפון, לחבר אותה אלחוטית לטלוויזיה בחיבור DLNA, לשדר באמצעותה שידור חי ועוד. התאכזבנו לגלות שמרבית השימושים התגלו כמסורבלים ואיטיים עד בלתי שמישים בעליל, למעט השימוש בסמארטפון כשלט, פיצ'ר שעבד לא רע בכלל. באמצעות אפליקציית Image App אותה ניתן להוריד מחנות ה-Play (למשתמשי iOS אפליקציה דומה) ודרכה ניתן להפעיל את המצלמה באופן מלא, עד מרחק ש כ-10 מטרים. ציפינו גם שנוכל לשתף סרטונים באמצעות האפליקציה, אך כפתור השיתוף היה אפור ולא יכולנו ללחוץ עליו. כמו כן לא ניתן לשמור לטלפון סרטונים שצולמו בקידוד AVCHD אלא רק בפורמט iFrame שבו הן הרזולוציה והן איכות הווידאו נחותות. החיבור לרשת Wi-Fi עצמו היה איטי ומשום מה המצלמה הצליחה לאתר את הרשתות של השכנים אבל לא את הרשת שלנו, ועל כן נאלצנו להשתמש בסמארטפון לחיבור לאינטרנט.

Panasonic HC-X920M

הסתקרנו במיוחד מהאפשרות ליצור שידור חי מהמצלמה דרך פלטפורמת UStream. השימוש בפיצ'ר זה דורש הרשמה הן לפלטפורמה והן לשירות Lumix Club של Panasonic. אומנם הצלחנו להירשם לכל מה שנדרש אך התהליך היה ארוך ומתיש וכלל הרשמה דרך המצלמה ודרך המחשב. ריבוי שמות משתמשים וסיסמאות הופך את הפיצ'ר הזה לכדאי עבור משתמשים שחייבים להשתמש אך ורק בפלטפורמת UStream.

למצלמה שלוש יציאות: mini-HDMI, mini-USB ויציאת A/V, ובכך תוכלו לחבר את המצלמה ישירות למרבית המסכים המודרניים, וכן תוכלו להעתיק קבצים בצורה נוחה אל המחשב. Panasonic ציידו את ערכת המצלמה בתוכנת העתקה בשם HD writer המאפשרת לכם להעתיק קבצים למחשב, לצפות בהם וכן לצרוב אותם על DVD. ההעתקה והצפייה דרך התוכנה נוחים למדי והיא מציעה ממשק טוב לארגון הסרטונים. התוכנה מציעה גם ממשק עריכה פשוט וקל המזכיר תוכנות עריכה חינמיות כגון iMovie. בנוסף על התוכנה המצלמה מגיעה גם עם תושבת קרה לקיבוע תאורה או מיקרופון חיצוני, המתחבר לכניסת mic סטנדרטית.

הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר. הרזולוציה נמדדת במספר הפקסלים שלה המסודרים לאורך ולרוחב התמונה. לדוגמה, רזולוציה של 1024x768 משמעותה שיש 1024 פיקסלים אופקיים ו-768 פיקסלים אנכיים.
האלמנט הקטן ביותר בתמונה המהווה את יחידת המידה של הרזולוציה. כל תמונה או מסך תצוגה מורכבים ממספר מסוים של פיקסלים (נקודות) המסודרים בקווים לרוחב ולאורך. ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר, התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר.
רכיב אופטי או דיגיטלי הקבוע בחלקה האחורי של המצלמה, המאפשר צפייה באובייקט המצולם.
Digital Living Network Alliance תקן המאפשר שיתוף והזרמה של תכנים בין התקנים שונים – למשל, בין המחשב האישי או הטלפון הסלולרי לבין מסך הטלוויזיה. העברת התכנים מתבצעת דרך הרשת החוטית או האלחוטית, בהתאם לסוג המכשיר והתמיכה שהוא מציע.
הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר. הרזולוציה נמדדת במספר הפקסלים שלה המסודרים לאורך ולרוחב התמונה. לדוגמה, רזולוציה של 1024x768 משמעותה שיש 1024 פיקסלים אופקיים ו-768 פיקסלים אנכיים.
לכל מצלמת וידיאו יש מיקרופון פנימי המקליט שמע באיכות סבירה. בחלק מהדגמים יש תושבת לחיבור מיקרופון מתקדם לקבלת שמע איכותי יותר.

סוללה

(15% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

לסוללה של ה-HC-X920M קיבולת של 1250 mAh והיא מעניקה צילום רציף של שעה ועשר דקות, זמן צילום בינוני. ניתן לרכוש סוללה בעלת קיבולת כפולה ובכך להאריך את זמן הצילום.

עמידות

(10% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

גוף המצלמה כולו עשוי פלסטיק איכותי, קשיח ולא גמיש. העדשה מוגנת ע"י מכסה שנסגר אוטומטית עם כיבוי המצלמה או כשהיא נכנסת למצב המתנה. הכיסויים הנתיקים של חריץ התושבת הקרה וכניסת המטען מחוברים היטב למצלמה ונראה שנדרש מאמץ רב כדי לקרוע אותם מגוף המצלמה. כמו כן, התנועה של ציר המסך חלקה אך יציבה.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image