חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
המוצרים המבוקשים
פלאש למצלמה Godox V1
1,200 - 798 ₪
פלאש למצלמה Godox AD600 Pro Witstro
2,999 - 2,848 ₪
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

איך לבחור פלאש חיצוני

עודכן לאחרונה: 16/10/2020
פלאש חיצוני הוא ציוד חיוני ויעיל לכל חובב צילום או צלם מקצועי. הפלאש המובנה במצלמה הוא מוגבל במובנים רבים, ולא מספיק עבור אלו שרוצים להפיק תמונות מקצועיות ואומנותיות. הפלאש החיצוני, הנמכר בנפרד ומתאים למצלמות התומכות בו, מסוגל להאיר בעוצמה גבוהה ומכיוונים שונים ולהפוך גם סצנות חשוכות למוארות באור בהיר.

מדריך WiseBuy יסייע לכם לבחור את הפלאש החיצוני המתאים עבורכם, לפי השיקולים הבאים.
איך לבחור פלאש חיצוני
1
סוגי פלאש

ישנם כמה סוגים של פלאשים חיצוניים, המותאמים לאופי עבודה ולשימושים שונים, והם:

 

פלאש חיצוני סטנדרטי

זהו פלאש המורכב על ה"נעל החמה" - מעין חיבור ייעודי בראש המצלמה. ישנם פלאשים שבנויים מנורת המבזק בלבד, אחרים כוללים גוף עם מקשי שליטה ולמתקדמים יותר הראש מתכוונן. על כל אלה נפרט בהמשך.

 

פלאש Slave (מילולית: עבד)

פלאש חיצוני שנועד לספק תאורה ממרחק מסוים מהמצלמה עצמה - מהצדדים, מלמעלה או מלמעלה, וכן לשמש כתאורה נוספת. פלאש ה-Slave מתקשר עם הפלאש הראשי המחובר למצלמה (באופן חוטי או אלחוטי), ומבזיק בו-זמנית כשהוא מזהה שגם הפלאש הראשי הבזיק. ישנם פלאשים שנועדו במיוחד להוות פלאש-Slave, אך ניתן להשתמש גם בפלאש סטנדרטי כפלאש Slave - אם באמצעות עין אופטית המותקנת בו, ואם באמצעות התקן מיוחד, עליו מרכיבים את הפלאש.

 

פלאשים Slave אלחוטיים פועלים בשתי טכנולוגיות: אופטית ומבוססת רדיו. פלאש עם עין אופטית מזהה באופן הבסיסי ביותר הבזקה מפלאש אחר ומבזיק ביחד איתה. פלאש רדיו קולט את התשדורת מהפלאש הראשי באמצעות אות רדיו, ומתאפיין בטווח אפשרי גדול יותר של מרחק.


איך לבחור פלאש חיצוני

 

פלאשים מתקדמים מסוג Slave כוללים גם מערכת TTL (קראו בהמשך), שבאמצעות פלאש ראשי (מאסטר) מיוחד מקבלים תשדורת עם נתונים שבעזרתם נקבעת עוצמת ההארה בהתאם למדידת האור מהעדשה. זאת לעומת פלאשים Slave פשוטים ללא TTL, שפשוט מבזיקים באופן "עיוור" בכל פעם שמזהים את הפלאש הראשי מבזיק - תמיד באותה העוצמה.

 

פלאש Master

כדי שהפלאש Slave יקבל את נתוני הצילום, יש צורך בפלאש ראשי התומך בשליטה על פלאשים נוספים. אם אתם מתכננים לעבוד עם פלאש Slave, וודאו שהפלאש הראשי שאתם רוכשים הוא כזה שמסוגל לשלוט בפלאשים אחרים.

 

אפשרות אחרת היא לעבוד עם שלט מיוחד המתחבר דרך ה"נעל החמה" למצלמה, ושולט על הפלאשים Slave ללא צורך בפלאש Master ראשי.

 

פלאש טבעתי RIng

זהו התקן בצורת טבעת המשובץ בכמה וכמה נורות LED חזקות, המורכב על עדשת המצלמה עצמה. פלאש טבעתי משמש בעיקר לצילומי תקריב (מקרו), בהם העדשה קרובה לאובייקט והפלאש הרגיל אינו מסוגל להאיר אותו בגלל מיקומו בחלקה העליון של המצלמה.

 

חלק מהפלאשים הטבעתיים באים בתצורה שונה: מדובר בעצם בזוג מבזקים קטנים שמוצמדים בזרועות לטבעת המורכבת סביב העדשה. גם בתצורה זו הפלאשים נמצאים קרוב לאובייקט המצולם ומאירים אותו.

 

איך לבחור פלאש חיצוני


פלאש סטודיו

מדובר בציוד מקצועי שלא קשור ישירות למדריך, ולכן נזכיר אותו בקצרה בלבד: זהו פלאש חיצוני גדול הנראה כפנס תאורה, המתאפיין בעוצמה גבוהה מאוד ולעיתים גם באפשרויות כיוונון מתקדמות. פלאש הסטודיו משמש כפלאש Slave, ומתקשר עם המצלמה בשתי דרכים אפשריות: באמצעות המבזק הראשי המורכב עליה, או באמצעות משדר מיוחד (המכונה טריגר) המחובר אליו בכבל, או באופן אלחוטי באמצעות מקלט המחובר אל פלאש הסטודיו.

2
התאמה למצלמה

חשוב לדעת שלא כל פלאש מתאים לכל מצלמה. יצרניות המצלמות פיתחו עם השנים טכנולוגיות שונות, ופלאש של חברת ניקון למשל לא יעבוד עם מצלמה מתוצרת קנון. פלאש ישן שמצאתם בבית והתאים למצלמת פילס לא בהכרח יפעל עם מצלמה דיגיטלית חדשה (ובמקרים מסוימים הוא אף עלול לגרום נזק למגעים). לעיתים גם פלאשים מתקדמים ויקרים של חברה מסוימת לא ינוצלו במלואם על מצלמה פשוטה וישנה יותר מתוצרת אותה חברה. לכן, כשלב הראשון לפני בחירת הפלאש יש לבדוק את דגם המצלמה שברשותכם ולוודא שהפלאש המבוקש תואם אותה באופן מלא.


איך לבחור פלאש חיצוני

 

אם לא דחוף לכם לקנות דווקא פלאש מקורי מתוצרת החברה שייצרה את המצלמה שלכם, כדאי לדעת שישנן חברות המייצרות פלאשים חיצוניים - חלקם איכותיים ומתקדמים ביותר - המתאימים למצלמות של היצרניות הגדולות. פלאשים תואמים כאלה לעיתים קרובות זולים יחסית למקוריים. חברות ותיקות ומוכרות לייצור פלאשים תואמים הן Sigma, Metz ו-Minolta.

3
חיבור למצלמה

את הפלאש החיצוני ניתן לחבר למצלמה בכמה דרכים: באמצעות חיבור בגוף המצלמה, בכבל או באופן אלחוטי.

 

נעל חמה

ה-Hot Shoe, או הנעל החמה, הוא חיבור שנראה כמו מסילת מתכת קטנה בראש המצלמה, אליו מורכב הפלאש. באמצעות מעגלים חשמליים בנעל החמה מועבר מידע מהמצלמה לפלאש וההיפך, כמו אורך המוקד, גודל הצמצם, רגישות החיישן ועוד. נתונים אלו מסייעים לפלאש להאיר את הסצנה באופן הנכון ביותר.


איך לבחור פלאש חיצוני

 

כבל סנכרון

כבל המיועד לחיבור בין המצלמה לפלאש מרוחק, ללא צורך להרכיב אותו על המצלמה עצמה. לא כל המצלמות תומכות בכבל סנכרון, אך יש פתרונות אחרים לצילום עם פלאש מרוחק - ראו בסעיף הבא.

 

חיבור אלחוטי

חיבור אלחוטי לפלאש חיצוני מתבצע באמצעות התקן אלחוטי המכונה טריגר, המתחבר אל הנעל החמה שמעל המצלמה ומשדר את נתוני ההארה לפלאש חיצוני מרוחק שאליו מחובר מקלט מתאים. באמצעות התקן זה ניתן להאיר את הנושא מזוויות מעניינות וללא צורך בכבלים.

4
תכונות הפלאש

מגוון הפלאשים החיצוניים הקיימים בשוק כולל דגמים פשוטים ובסיסיים וגם דגמים מתקדמים עם פונקציות שונות. גם עוצמת ההארה, מהירות הפלאש ואפשרויות הכיוונון של הפלאש משתנים בין הדגמים, וחשוב לבדוק לפני הרכישה איזה פלאש אתם צריכים כך שיתאים לשימושים הספציפיים שלכם.

 

עוצמת הארה, GN

המספר המנחה, או בשמו הלועזי Guide Number (GN) מודד את עוצמת ההבזקה המקסימלית של הפלאש, ומציינים אותו ביחס למרחק מהאובייקט המצולם ולרגישות החיישן. בעזרת המספר המנחה של כל פלאש ניתן גם לחשב עד להיכן הוא מסוגל להאיר, ואיזה צמצם נדרש כדי למצות את יכולתו זו. כמעט תמיד יצוין ה-GN ביחס לרגישות ISO 100.


איך לבחור פלאש חיצוני

 

ערך המספר המנחה של הפלאש שווה למכפלה של הצמצם במרחק. לשם המחשה, GN 12 פירושו שאם תצלמו עם צמצם 1 וברגישות ISO 100 תקבלו הארה מקסימלית ל-12 מטרים. כדי לחשב את מרחק העבודה הרצוי עם הפלאש, יש לחלק את המספר המנחה שלו בגודל הצמצם בו משתמשים. למשל, אם המספר המנחה של הפלאש שלכם הוא 16 ואתם משתמשים בצמצם 2.8, טווח ההארה של הפלאש יהיה בערך 5.7 מטרים (16/2.8=5.7).

 

מספר מנחה גבוה יותר פירושו פלאש עוצמתי יותר, ולכן אם אופי השימושים שלכם דורש הארה למרחק (למשל - צילום באירועים, במסיבות וכדומה) תעדיפו פלאש עם מספר מנחה גבוה יותר, בעוד שלצילום סטודיו תוכלו להסתפק בעוצמת הארה פחותה.

 

אפשרויות כיוונון

פלאשים פשוטים וזולים עשויים כגוף אחד עם נורת ההבזק, ומבזיקים היישר קדימה - וקדימה בלבד. פלאשים מתקדמים יותר בנויים כשני חלקים - החלק התחתון עליו בדרך כלל נמצאים מקשי התפעול והמסך (אם יש), ומעליו חלק נוסף הכולל את נורת המבזק. שני החלקים מחוברים במפרק ביניהם, הניתן לסיבוב לכיוונים שונים. עם פלאש מתכוונן אפשר ליצור "הקפצה" של האור ממשטחים סמוכים כמו התקרה או הקיר הסמוך, ובכך לרכך את האור ולפזר אותו באופן טוב יותר - או לחלופין ליצור תאורה דרמטית או מסתורית וכדומה.

 

ישנם פלאשים מתכווננים שהמפרק שלהם מאפשר רק הרמה של ראש ההבזקה כלפי מעלה, ואחרים מאפשרים גם סיבוב הצידה.

 

איך לבחור פלאש חיצוני


שיטת מדידת האור

רוב הפלאשים המחוברים למצלמה מקבלים את המידע על תנאי הצילום בשיטת TTL - ראשי תיבות של Though The Lens - דרך העדשה. בשיטה זו הפלאש מודד את האור תוך כדי ההבזקה, ומפסיק להבזיק ברגע שהנושא נחשף במידה הרצויה - נתון המתקבל דרך עדשת המצלמה. החברות השונות פיתחו עם הזמן שיטות מתקדמות שונות למדידת האור דרך העדשה, כשחלקן משתמשות בהבזקי-פלאש קצרצרים לפני הצילום עצמו כדי לקבוע באמצעותם את עוצמת ההארה הדרושה. יתכן ותקלו בשמות TTL, ITTL, DTTL, PTTL, ETTL - כולם שמות של החברות השונות לשיטות מדידה דרך העדשה.

 

חלק מהדגמים תומכים גם במצב ידני (מסומן לרוב באות M - Manual), להבדיל מה-TTL האוטומטי, באמצעותו ניתן לכוון באופן אישי את עוצמת ההארה. מצב זה מתאים לצילום בסטודיו, בו רוצים להגיע לתוצאות אחידות בכל סט הצילומים.

 

טווח כיסוי

הטווח אותו הפלאש מסוגל להאיר בהתאמה לטווחי העדשה. למשל, אם אתם מצלמים עם עדשה רחבה של 10 מ"מ, יש לבדוק שהפלאש מסוגל להאיר בטווח זה.

 

זום

חלק מהדגמים המתקדמים כוללים זום פנימי בפלאש, שמסוגל להתכוונן אוטומטית יחד עם עדשת הזום המורכבת במצלמה. מנגנון הזום שבפלאש מזהה מתי הצילום הוא בזווית הרחבה של העדשה ומתי הוא בזווית הצרה, ומוסיף או גורע מעוצמת ההארה בהתאם לצורך.

 

במפרט של פלאש הכוללת את תכונת הזום תמצאו את טווח כיסוי הזום, בנתונים שמקבילים לטווחי עדשות. למשל: 28-85 מ"מ. בדקו האם הטווח מספק אתכם ומתאים לעדשות שברשותכם.

 

נורת עזר למיקוד

בחלק מהפלאשים נמצאת בקדמת הפלאש נורת אינפרה-אדום, שמשמשת כנורת עזר למיקוד ומסייעת למצלמה להתמקד בסצנות עם תאורה דלה על ידי שליחת קרן אינפרה-אדומה.


איך לבחור פלאש חיצוני

 

טמפרטורת צבע

התאורה המלאכותית, כמו זו הטבעית, יכולה להיות קרירה או חמימה, כחלחלה או צהבהבה - בהתאם לטמפרטורת הצבע. את הטמפרטורה מודדים ב"קלווין", המסומן כ-K במפרטים. לשם הדגמה, טמפרטורת צבע של 5600k מסמנת תאורת או יום, בעוד טמפרטורת צבע 3200k מסמנת תאורה חמימה יותר.

 

מחזור טעינה

משך הזמן שלוקח לפלאש להיטען אחרי ההבזקה ולהיות מסוגל להבזיק שוב. פרק הזמן הזה תלוי בשני גורמים עיקריים - עוצמת המתח שהוא מקבל מהסוללות או מהחשמל, ועוצמת ההבזקה (הניתנת לשינוי ידנית או אוטומטית בהתאם לתנאי התאורה). מבזקים הפועלים על 2 סוללות מתאפיינים במחזור טעינה ארוך יותר מאלה שפועלים על 4 סוללות. אם אתם מעוניינים בצילום מהיר עם הפלאש, כדאי לבדוק במפרט מהו זמן מחזור הטעינה, המצוין בשניות.


כמות ההבזקות: מספר הפעמים שהפלאש מסוגל להבזיק עם סוללות סטנדרטיות לפני שהן ייגמרו. כדאי לקחת את המספר המצוין במפרט בעירבון מוגבל, משום שמספר ההבזקות משתנה בהתאם לעוצמה שתבחרו להשתמש בה, סוג הסוללות ופרמטרים נוספים.

5
נוחות התפעול

מסך: חלק מהפלאשים המתקדמים כוללים מסך אחורי מונוכרומטי, לרוב עם תאורה אחורית, המספק נתונים חשובים שונים - עוצמת ההבזקה, טווח הזום (אם יש), ואף נתוני התריס והצמצם של המצלמה.

 

מקשים: מקשי התפעול נמצאים לצד או מתחת המסך, ומאפשרים לשלוט בפרמטרים השונים במהירות. פלאשים מתקדמים מאפשרים אף לשלוט במצלמה עצמה - מהירות תריס וצמצם - באמצעות הפלאש. דגמים מסויימים כוללים בנוסף למקשים גם גלגלת שליטה המשפרת את נוחות השימוש.


איך לבחור פלאש חיצוני

 

גודל ומשקל: כדאי לדעת שהפלאש החיצוני מוסיף נוכחות ומשקל נכבד למדי על גוף המצלמה, ויחד עם העדשה המצלמה הופכת לכבדה. הפלאשים הבסיסיים, ללא הפונקציות המתקדמות, נוטים להיות קלים יותר.

 

מתח: הפלאש החיצוני מקבל את מקור המתח שלו מסוללות או דרך כבל חשמל, המתאים יותר לצילומי סטודיו.

 

סוללות: רובם ככולם של הפלאשים פועלים על סוללות AA (אצבע) סטנדרטיות. הפלאשים הקטנים והבסיסיים יותר מסתפקים בזוג סוללות, ולכן מחזור הטעינה שלהם ארוך יותר, בעוד שפלאשים מתקדמים יותר פעולים על 4 סוללות ולכן הם מהירים יותר. כדאי לזכור שכמות הסוללות משפיעה לא רק על המהירות אלא גם על המשקל - שביחד עם עדשה כבדה עלול להעלות את משקל המצלמה לקילוגרם ואף יותר.

 

חיבור לחשמל: חלק מהפלאשים תומכים בחיבור כבל לחשמל. צילום עם פלאש המחובר לחשמל אמנם מגביל את הצלם בתנועה, אך מספק לו מתח גבוה ולכן זמני מחזור מהירים, וכמובן - אין סוף הבזקות.

זום פנימי בפלאש מסוגל להתכוונן אוטומטית יחד עם עדשת הזום המורכבת במצלמה. מנגנון הזום מזהה מתי הצילום הוא בזווית הרחבה של העדשה ומתי הוא בזווית הצרה, ומוסיף או גורע מעוצמת ההארה בהתאם לצורך.
6
אביזרים נלווים

כבל חשמל: מיועד לפלאשים התומכים בכך. נועד לספק אנרגיה אינסופית לפלאש במקום האנרגיה המוגבלת שמספקות סוללות. יש וודא שהכבל ארוך מספיק כדי שלא יגביל יותר מדי את התנועה.

 

מפזר אור, מרכך, דיפיוזר: מעין מכסה שקוף-למחצה המורכב על נורת המבזק. הדיפיוזר נועד לרכך את האור ולפזר אותו, כדי למנוע את מראה ה"פוטו-רצח" של פלאש ישיר הגורם להשטחה של המצולם ולצללים נוקשים ולא מחמיאים. מפזרי אור מגיעים בצורות וגדלים שונים, וישנם גם מפזרי-אור גדולים וחיצוניים כמו "סופט-בוקס" או מטריית ריכוך.


איך לבחור פלאש חיצוני

 

ישנם פלאשים שמובנה בהם מעין לוח פלסטיק קטן וחצי-שקוף הנשלף מעל נורת המבזק, ומשמש כדיפיוזר בסיסי.

 

מסננים (פילטרים): לפלאש החיצוני ניתן להוסיף מסננים שונים המורכבים על הנורת ההבזק ומעניקים אופי שונה לתאורה. ישנם פילטרים לאיזון לובן המשנים  את טמפרטורת הצבע כך שהתאורה חמימה או קרירה יותר, מסנני ג'ל צבעוניים ועוד.

 

מקלט ומשדר אלחוטי: התקן המתחבר אל הנעל החמה במצלמה ומשדר את נתוני ההארה לפלאש חיצוני מרוחק באמצעות מקלט מתאים.

7
מחיר ואחריות

מחירי הפלאשים החיצוניים משתנים בין הדגמים, בהתאם לתכונות המתקדמות והפונקציות השונות הנמצאים בפלאש. על פי רוב פלאשים מתוצרת חברות הצילום עצמם (למשל ניקון, קנון, אולימפוס) יקרים יותר בהשוואה לפלאשים התואמים (כמו סיגמה, מטס וכדומה).

 

טווח המחירים העיקרי נע בין 400 שקל לדגמים הבסיסיים ביותר ועד 2000 שקל. פלאשים לסטודיו בדרך כלל יקרים יותר.


תקופת האחריות לפלאשים חיצוניים היא על פי רוב ל-12 חודשים.

המוצרים המבוקשים בקטגוריית פלאשים למצלמות

פלאש למצלמה Godox V1
Godox V1
יצרן:Godox,
סוג המוצר:פלאש למצלמה,
החל מ- 798 ₪
מתוך 16 חנויות
פלאש למצלמה Godox AD200 Pocket Flash kit
Godox AD200 Pocket Flash kit
יצרן:Godox,
סוג המוצר:פלאש למצלמה,
שיטה מדידת האור:...,
החל מ- 1,219 ₪
מתוך 7 חנויות
פלאש למצלמה Godox AD600 Pro Witstro
Godox AD600 Pro Witstro
יצרן:Godox,
סוג המוצר:פלאש למצלמה,
החל מ- 2,848 ₪
מתוך 5 חנויות
פלאש למצלמה Godox AD200 Pro
Godox AD200 Pro
יצרן:Godox,
סוג המוצר:פלאש למצלמה,
החל מ- 1,479 ₪
מתוך 9 חנויות
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי פלאש חיצוני
הצג הכל >>