חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

מחשב אישי או נייד?

עודכן לאחרונה: 07/08/2020


שוק המחשבים הביתיים שינה את פניו, וכיום חלק ניכר מן המחשבים הנמכרים לצרכנים הפרטיים הם מחשבים ניידים. המחשב האישי הוא עדיין זול מנייד בעל ביצועים דומיים, אלא שכיום מחירו של המחשב הנייד נמוך משמעותית מבעבר, ביצועיו משופרים מאי פעם ויותר אנשים מעדיפים לשלם קצת יותר וליהנות מיתרונותיו המובהקים של המחשב הנייד.

עם זאת, לכל אחד מהסוגים יתרונות וחסרונות שחשוב לבחון לפני שמחליטים על הסוג המתאים.

מדריך WiseBuy יסייע לכם לבחור את סוג המחשב המתאים, לפי השיקולים הבאים:
מחשב אישי או נייד?
1
צורכי ניידות

המחשב הנייד יכול להתאים למשתמשים רבים שלכאורה אינם צרכנים מובהקים של מחשב כזה, אבל יכולים להפיק תועלת והנאה מתכונות הקומפקטיות והניידות שהוא מציע. הוא תופס מעט מקום ואינו מחייב הקצאת מקום קבוע. ניתן לעבור אתו מחדר לחדר בבית או במשרד, ואף לצאת אתו לבית הקפה השכונתי, ולנצל את אפשרויות הגלישה האלחוטית הקיימת בבית ומחוצה לו.


מחשב אישי או נייד?


משתמשים שאינם זקוקים לרמת ניידות גבוהה יכולים להתפשר על גודל ומשקל ולקבל בתמורה מחשב נייד בעל ביצועים טובים במחיר נוח. מחשב מסוג תחליף שולחני (Desktop Replacement) יכול לשמש היטב צרכנים שאינם מתכוונים להתנייד יותר מדי עם המחשב. המסך שלו יכול להגיע עד 18 אינטש, המקלדת גדולה ונוחה וביצועיו דומים לאלה של מחשב אישי. אופציה נוספת למי שמחפש מחשב דק וקל משקל בעל מסך גדול ובמחיר סביר הוא אולטרה בוק.

בקטגוריית המחשבים הניידים נכלל גם הטאבלט, מחשב מגע חסר מקלדת פיסית בעל חומרה חלשה יחסית, המיועד בעיקר לגלישה באינטרנט ולשימושי מולטימדיה לא כבדים. לחלק מדגמי הטאבלט ניתן לחבר מקלדת פיסית תואמת, שמקנה לו תצורה של מחשב נייד לכל דבר, ובכך ולהתאימו טוב יותר למי שמרבה להקליד.


מחשב אישי או נייד?

סוג נוסף של מחשבים שיש לתת עליו את הדעת בשיקול בין מחשב נייח לנייד הוא הכול באחד (All in One). זהו מחשב המשלב את המסך ואת יחידת המחשוב ביחידה אחת נטולת חוטים. דגמים רבים כוללים מסך מגע והם ניתנים לנשיאה קלה יחסית ברחבי הבית.

כלל הרכיבים הפיזיים המרכיבים את המחשב, להבדיל מתוכנה.
2
מחיר

כיום, סוגיית המחיר בהשוואה בין מחשב נייח לנייד היא הרבה פחות דרמטית מבעבר. מחירו של מחשב נייח עדיין נמוך מזה של מחשב נייד בעל מאפיינים עיקריים דומים, אבל ההבדלים כבר לא כאלה גדולים. עם כניסתו של האולטרה בוק לשוק המחשבים הניידים, ניתן להשיג מחשב נייד בעל רמת ניידות גבוהה וביצועים טובים, במחיר נמוך מבעבר.

אם מדובר במחשב מסוג הכול באחד פער המחירים מצטמצם, ובמקרים רבים הוא אף יקר משמעותית ממחשב נייד כמו גם ממחשב נייח רגיל בעל מפרט דומה.  


מחשב אישי או נייד?


3
גודל וסוג המסך

בהיבט של גודל מסך יש יתרון למחשב האישי. מסכים המיועדים למחשב אישי נעים בגדלים עיקריים שבין 19 ל-24 אינטש, בעוד שגודלו המרבי של מסך במחשב נייד הוא 18 אינטש, כאשר מרבית הדגמים הם בעלי מסך קטן יותר.

 

מחשב אישי או נייד?

4
אפשרות שדרוג המחשב

אפשרויות השדרוג במחשב האישי רבות ומגוונות, וכוללות בין היתר זיכרון, כרטיס מסך ואף לוח אם, וניתן לשדרג לבד או על ידי טכנאי בבית. המחשב הנייד מוגבל ביכולת השדרוג שלו, ועל פי רוב ניתן להוסיף לו זיכרון ולהחליף את הכונן הקשיח בלבד, ועלות השדרוג יקרה יותר באופן יחסי.


מחשב אישי או נייד?

מעגל אלקטרוני מודפס המקשר בין חלקי המחשב ועליו מותקנים רכיבים שונים ובהם המעבד, זיכרון המחשב, כרטיס מסך, כוננים ועוד. לוח האם כולל חריצי הרחבה עבור כרטיסים שונים כגון כרטיס מסך, כרטיס קול, כרטיסי רשת, וכן את כל היציאות והכניסות של המחשב. ישנה חשיבות גדולה לאמינותו ולאיכותו של הלוח לצורך פעולתו התקינה והיעילה של המחשב, ולכן חשוב לבחור לוח של יצרן מוכר ואמין. 
5
נוחות השימוש

המקלדת הנפרדת במחשב האישי בדרך כלל נוחה יותר לשימוש מהמקלדת שבנייד, ובנוסף יש מגוון רחב של מקלדות לבחירה. המקלדת במחשב הנייד קטנה יותר ולעתים קטנה מדי וכוללת פחות מקשים פונקציונאליים שנועדו לשפר את נוחות השימוש בה. כמו כן, משטח ההצבעה פחות נוח מעכבר, ורבים מחברים למחשב הנייד עכבר רגיל מטעמי נוחות.


מחשב אישי או נייד?

6
אמינות אחריות ושירות תיקונים

במידה מסוימת המחשב הנייד מציע אמינות גבוהה יותר. זאת מאחר שמדובר בדרך כלל במחשב מותג שעומדת מאחוריו חברה גדולה ומוכרת שמקפידה על חלקים איכותיים ועל התאמה אופטימלית ביניהם. קיימים מחשבים אישיים ממותגים, אך רוב המחשבים המשווקים בישראל מורכבים מחלקים, וקשה יותר לעמוד על טיבם ועל איכות ההרכבה שלהם.

 

חסרונו של המחשב הנייד הוא בנטייתו להתחמם, תופעה שגורמת לבלאי מואץ של הרכיבים ומהווה מקור לשיבושים ולתקלות. מצד שני, הוא פחות חשוף להפסקות חשמל, דבר שעלול להזיק למחשב וגם לגרום לאיבוד נתונים.

 

עבור שני הסוגים האחריות המינימלית על כל המחשב היא לשנה. במקרים רבים האחריות הניתנת למחשב הנייד ארוכה יותר, אך במחשבים אישיים קיימת אחריות נפרדת לתקופות ממושכות על רכיבים שונים, בהם המעבד, הזיכרון ולוח האם. ניידים רבים מגיעים עם אחריות בין לאומית, והאחריות על סוללה במחשב נייד היא בדרך כלל לחצי שנה בלבד.


מחשב אישי או נייד?


במקרה של תקלה נוח יותר להיות בעליו של מחשב אישי. ניתן לתקן את המחשב בחנות שבה נרכש או להיעזר בטכנאי מחשבים ולתקנו בבית, בעוד שאת המחשב הנייד רק מעבדה יכולה לתקן, מה שמסרבל את התהליך ואף עשוי לייקרו. בתום האחריות יהיה זול יותר לתקן מחשב אישי מאשר נייד.


סיכום יתרונות וחסרונות:

סוג המחשביתרונותחסרונות
אישי

   זול יחסית

   גמיש באפשרויות השדרוג

  חיבור למסך בכל גודל  

   פשוט וזול יותר לאחזקה ולתיקונים

   מחייב רכישה בנפרד של מסך וציוד היקפי

   גדול ומגושם, תופס מקום קבוע

   אמינות לא תמיד מובטחת

נייד

   קומפקטי, נייד

   פחות חשוף להפסקות חשמל

   אמינות גבוהה

   משדר יוקרה

   יקר יחסית 

   מסך בגודל מרבי של 18 אינטש

   מוגבל באפשרויות השדרוג

   מורכב ויקר לאחזקה ולתיקונים

החלטתם על הסוג המתאים? המדריכים הבאים יסייעו לכם לבחור את המחשב המתאים לכם ביותר:

איך לבחור מחשב אישי

איך לבחור מחשב נייד


כדאי לבצע השוואת מחירים לפני קניית מחשב נייד

מדריכי הקנייה וסקירות המוצרים הבאים עשויים לעניין אתכם:
איך לבחור מחשב נייד - מדריך מהיר
סקירות וביקורות מחשבים ניידים
מילון מונחי מחשבים ניידים
איך לבחור מחשב נטבוק (מיני נייד)
איזה מחשב נייד מתאים לך?

Central Processing Unit: יחידת החישוב והבקרה המרכזית של המחשב. המעבד הוא המוח של המחשב שתפקידו לעבד ולבצע את הפקודות המאוחסנות בזיכרון המחשב.
Central Processing Unit: יחידת החישוב והבקרה המרכזית של המחשב. המעבד הוא המוח של המחשב שתפקידו לעבד ולבצע את הפקודות המאוחסנות בזיכרון המחשב.

המוצרים המבוקשים בקטגוריית מחשבים נייחים

5788 מחשב מהיר לעריכת מוזיקה מיועד ל קיובייס, פרוטולס,
מחיר : 6,500 ₪
ב-Morse-PC
מחיר : 11,999 ₪
ב-Dutycom
מחיר : 5,999 ₪
ב-Dutycom
5940 מחשב מקצועי לעבודות עריכה מקצועיות , מחשב שהוא כלי עבודה מושלם עבור מעצבים,...
מחיר : 22,703 ₪
ב-NovoTech
מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי מחשבים אישיים
הצג הכל >>