חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
מצלמה Fuji FinePix F60 FD
מותג: Fuji
סוג מצלמה: קומפקטית
טווח מחירים: 500 - 1000 ₪
תאריך כניסה לאתר: 9/2008
רזולוציה: 12 מגה פיקסל
זום אופטי: 3
גודל חיישן: 1/1.6 אינטש
סוג סוללה: Li-Ion
ציון WiseBuy
8.2
דירוג הגולשים
(3 מתוך 5)
המוצרים המבוקשים
מחיר סופי: 650 ₪
מחיר סופי: 1,085 ₪
חוות דעת גולשים
אלה 16.03.10
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - מצלמה Fuji FinePix F60 FD

ליאור אילוז | 14.12.2008
הטוב
  • איכות גבוהה של תמונה
  • סופר קומפקטית נוחה לאחיזה ולשימוש
  • בנויה היטב ובעלת עמידות גבוהה
  • מסך מצוין
הרע
  • זום אופטי קטן
  • זמני אתחול ומחזור ארוכים
  • איכות קול בינונית בצילום וידיאו, זום אופטי לא פעיל
בשורה התחתונה

ה-F60 היא מצלמה מצוינת. עם מבנה חזק, ממדים קומפקטיים, איכות תמונה גבוהה וסוללה טובה, ה-F60 היא מצלמה שתוכלו לקחת אתכם לכל מקום וליהנות משימוש נוח וידידותי.

הקדמה

ה-F60 היא גרסה מעודכנת של F50, וההבדלים בין השתיים קטנים למדי: המסך גדל מעט, מנגנון זיהוי הפנים שודרג ונוספה פונקציה של זיהוי אוטומטי של סצנות צילום.

ה-F60 היא מצלמה קומפקטית בעלת רזולוציה של 12 מגה פיקסלים וחיישן סופר CCD בגודל 1/1.6 אינטש. ל-F60 זום אופטי סטנדרטי של X3, והיא מצוידת במנגנון זיהוי פנים מתקדם המסוגל לזהות במהירות עד 10 פרצופים בתמונה אחת.

כמו לא מעט מצלמות נוספות של פוג'י, גם ה-
F60 מאפשרת לכם להשתמש בכרטיסים מסוג SD/SDHC עד נפח של 8GB  ובכרטיסי XD (עד 2GB בלבד).

מצבי צילום מובנים במצלמות דיגיטליות, שאמורים להביא לתוצאה מיטבית בתנאי תאורה מסוימים מבלי שהמשתמש יצטרך להתעסק בפרמטרים כמו חשיפה, רגישות, תריס, צמצם וכדומה - את כל זאת מבצעת המצלמה באופן אוטומטי בהתאם לסצנה שנבחרה.דוגמאות לסצנות נפוצות במצלמות: שקיעה, ילדים, חיות מחמד, מסיבה, מתחת למים, תאורה אחורית, חוף הים, שלג ועוד.במצלמות רבות ישנו מצב אוטומטי עם זיהוי סצנות, כלומר - במקום שהמשתמש יבחר בסצנה המבוקשת, המצלמה עצמה מזהה את הסצנה באופן אוטומטי ומתאימה את עצמה; כך לממשל אם מתקרבים אל פרח המצלמה עוברת למצב מאקרו.
הרזולוציה קובעת למעשה את גודל התמונה שניתן להדפיס תוך שמירה על איכותה המקורית. הרזולוציה נמדדת במגה (מיליון) פיקסל, וככל שמספר הפיקסלים גדול יותר ניתן להדפיס תמונות גדולות יותר. כמות המגה פיקסל הרצויה תלויה בגודל המרבי של התמונות שבכוונתכם להדפיס. להדפסת תמונות בגודלים סטנדרטיים של 15x10 או 21x15 ס"מ תספיק מצלמה בת 5 מגה פיקסל; מצלמה ברזולוציה של 6 מגה פיקסל תאפשר הדפסה של התמונות בגודל40x30  ס"מ באיכות טובה. מי שמתכנן להדפיס תמונות גדולות יותר ייקח כמובן מצלמה בעלת רזולוציה גבוהה יותר.  
האלמנט הקטן ביותר בתמונה המהווה את יחידת המידה של הרזולוציה. כל תמונה או מסך תצוגה מורכבים ממספר מסוים של פיקסלים (נקודות) המסודרים בקווים לרוחב ולאורך. ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר, התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר.
זום אופטי מאפשר לקרב או להרחיק את האובייקט המצולם מבלי לפגום באיכות התמונה. זאת בשונה מזום דיגיטלי שמקרב ומרחיק את האוביקט באמצעות תוכנה ופוגם באיכות התמונה (ראו המחשה). טווח הזום מבוטא במכפלה כגון x3, x4 המציינת פי כמה ניתן להתקרב לאובייקט. במצלמות קומפקטיות רבות הזום האופטי הוא לפחות x3, אבל מומלץ לבחור מצלמה עם זום אופטי גדול יותר כדי שניתן יהיה לצלם אובייקטים מרוחקים מבלי להתקרב אליהם פיזית.  
טכנולוגיה שקיימת בחלק מהמצלמות הקומפקטיות, שבה המצלמה מזהה פנים בסצינה, מתמקדת עליהן ומתאימה את החשיפה בצורה אופטימלית.

איכות צילום

(35% מהציון הסופי)
8.5 מתוך 10

בשל הרזולוציה הגדולה של 12 מגה פיקסלים, ציפינו לגרעיניות מאסיבית, כזאת שגורעת פרטים מהתמונה, אך בצילום באור יום ה-F60 הצליחה להפתיע אותנו. בעוד שהגרעון היה שם כבר מ-ISO 200, הוא התחיל להיות מורגש רק ב-ISO 800. המשכנו להתפעל מיכולות המצלמה כשנוכחנו לדעת כמה טוב היא מתמודדת עם תאורת יום חזקה ומצליחה לשמור על צבעים רוויים וניגודיות גבוהה, ובכך להפיק תמונות טבעיות יותר. גם מערכת הפוקוס איתרה במהירות את נקודת המיקוד, אף כי נתקלנו בפעמים מועטות בהן היה צורך במיקוד חוזר כדי להתמקד על האזור הנכון בקומפוזיציה.

מרוצים מהתוצאות חזרנו הביתה, והפעם, לשם שינוי, לא התאכזבנו מתוצאות הצילום בפנים הבית. ה-F60 מוכיחה שבפוג'י השכילו ללמוד מטעויות. בעיית הפוקוס שנתקלנו בה לא פעם במצלמות פוג'י נפתרה והיו רק מעט פעמים בהם היינו צריכים לבצע מיקוד חוזר. התמונות שקיבלנו היו טובות מבחינת חדות וצבעים, וגם הפלאש התגלה כמצוין ופיזר את האור בצורה שווה בחלל החדר.

בעיה אחת שכן נתקלנו בה הייתה יכולת המצלמה למצוא איזון לבן נכון בסיטואציות שונות, לדוגמה בפנים הבית בתאורה ליבון קיבלנו לא פעם גוון כתמתם.

בתחום המקרו ה-
F60 לא מחדשת ובאותה מידה לא משפרת דבר. פוג'י מצהירה על מרחק מינימלי של 7 ס"מ, שהוא כמובן מרחק גדול. בפנים הבית או בתנאי תאורה חלשה, מצב המקרו כמעט חסר תועלת – ברוב הפעמים המצלמה פשוט לא הצליחה להתמקד על האובייקט, ובפעמים שכן, הפלאש שרף את רוב חלקי התמונה בשל הקרבה לאובייקט (בעיה ידועה שכמובן אינה קשורה לפוג'י).

בתנאי תאורה טובים יותר, מצב המקרו עושה עבודה טובה סבך הכול. שוב, המרחק אומנם מקשה על הגדרת הצילום כמקרו אך כתמונות תקריב התוצאות המתקבלות טובות, הן מבחינת הצבעים והן מבחינת החדות.

ל-F60 מייצב תמונה בטכנולוגיית Dual IS המשלבת שימוש ברגישות גבוהה (ISO) יחד עם מייצב תמונה על בסיס חיישן ה-CCD, ובכך מאפשר את ייצוב התמונה ללא הוספת גרעיניות. בבדיקה שביצענו התגלה כי מייצב התמונה אכן פועל היטב ומאפשר לצלם ללא חצובה, אפילו בתנאי תאורה חלשה במינימום טשטוש וגרעון.

ב-F60 מצב SR-Auto, המאפשר צילום אוטומטי מלא שבו המצלמה מזהה לבד את מצב הצילום. כך לדוגמה אם תתקרבו לאובייקט מסוים ותבצעו מיקוד (חצי לחצי על כפתור הצילום) המצלמה תזהה כי מדובר בצילום מקרו מבלי שתצטרכו לבחור אותו בעצמכם או להתלבט איזו תוכנית צילום מתאימה באותו הרגע. אם תצלמו פורטרט, המצלמה תעבור למצב פורטרט ותפעיל את מנגנון זיהוי הפנים. 

דבר נחמד קרה לנו במהלך ההתנסות עם מצב ה-
SR-Auto: ניסינו לצלם שקית שעליה מודפסת תמונה של גבר ואישה, המצלמה זיהתה זאת כפורטרט ומיד התבייתה על פניהם – התוצאה? תמונה ממוקדת וחדה יותר. בהחלט נקודת זכות.

Fuji F60fd
בצילום באור יום ה-F60 הצליחה להפתיע אותנו. המשכנו להתפעל מיכולותיה כשנוכחנו לדעת כמה טוב היא מתמודדת עם תאורת יום חזקה ומצליחה לשמור על צבעים רוויים וניגודיות גבוהה

הרזולוציה קובעת למעשה את גודל התמונה שניתן להדפיס תוך שמירה על איכותה המקורית. הרזולוציה נמדדת במגה (מיליון) פיקסל, וככל שמספר הפיקסלים גדול יותר ניתן להדפיס תמונות גדולות יותר. כמות המגה פיקסל הרצויה תלויה בגודל המרבי של התמונות שבכוונתכם להדפיס. להדפסת תמונות בגודלים סטנדרטיים של 15x10 או 21x15 ס"מ תספיק מצלמה בת 5 מגה פיקסל; מצלמה ברזולוציה של 6 מגה פיקסל תאפשר הדפסה של התמונות בגודל40x30  ס"מ באיכות טובה. מי שמתכנן להדפיס תמונות גדולות יותר ייקח כמובן מצלמה בעלת רזולוציה גבוהה יותר.  
צילום פרטים קטנים ממרחק קצר מאוד כגון פרחים, חרקים, מטבעות. מצלמות מגיעות ביחסי מקרו שונים הנמדדים בס"מ.
מנגנון המונע או מפחית את הטשטוש בתמונה שנוצר כתוצאה מתזוזה או רעד בעת הצילום. מייצב תמונה חיוני במיוחד בצילום בטווחים רחוקים (זום של x4 ויותר) או בצילום מאקרו, מצבים שבהם המצלמה רגישה יותר לרעידות. יש שני סוגים של מייצבי תמונה - אופטי ודיגיטלי. האופטי יעיל ואיכותי יותר מהדיגיטלי ולכן עדיף עליו, בעיקר אם מדובר בצילום בזום גדול מאוד.
החצובה היא מתקן סטטי בעל שלוש רגליים שעליו מבריגים את המצלמה. החצובה מאפשרת צילום יציב ומדויק.
צילום פרטים קטנים ממרחק קצר מאוד כגון פרחים, חרקים, מטבעות. מצלמות מגיעות ביחסי מקרו שונים הנמדדים בס"מ.

וידיאו וקול

(15% מהציון הסופי)
7 מתוך 10

ה-F60 מאפשרת צילום וידאו בשתי רזולוציות. 640x480 ו320x240- ובקצב אחיד של 25 פריימים לשנייה. איכות הצילום טובה, הצבעים נשמרים רוויים והתמונה חדה. בשל קצב הפריימים האטי יחסית, 25 לעומת 30, ניתן לחוש כי תנועת התמונה לא תמיד חלקה ונקייה. בעת צילום הוידיאו לא ניתן להשתמש בזום האופטי.

איכות הקול אינה גבוהה במיוחד וברוב הפעמים רחשי הרקע גברו על הקולות שלנו שהוקלטו בסרטון. גם הרמקול הפנימי אינו איכותי במיוחד ואפילו בשיא עוצמתו קשה מאוד לשמוע את הקולות המוקלטים.

נוחות שימוש

(30% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

ל-F60 עיצוב נקי ועדין ועם זאת מבנה חזק מאוד המשדר עמידות גבוהה בפני מכות ושריטות. משקלה הקל וממדיה הקטנים מאפשרים להכניס אותה לכיס בקלות. מיקום הכפתורים ותוספת העובי למצלמה (בהשוואה למצלמות אחרות בקטגוריה) מאפשרות אחיזה נוחה ביותר, קלות בצילום ושינוי הגדרות, והכול ביד אחת (ימין).

Fuji F60fd
משקלה הקל וממדיה הקטנים מאפשרים להכניס אותה לכיס בקלות. מיקום הכפתורים ותוספת העובי למצלמה (בהשוואה למצלמות אחרות בקטגוריה) מאפשרות אחיזה נוחה ביותר, קלות בצילום ושינוי הגדרות, והכול ביד אחתהניווט ב-
F60 קל ונוח הן בשל הכפתורים היעילים והן בשל הממשק הברור. הכפתורים שעל גוף המצלמה יעילים מאוד, וברוב המקרים יחסכו לכם את הטרחה שבלהיכנס לתפריטי המצלמה. כך לדוגמה, על חוגת המצלמה תוכלו למצוא את כל אפשרויות הצילום – מצילום אוטומטי לחלוטין המזהה את סצנת הצילום ומתאים את ההגדרות הרלוונטיות, ועד צילום ידני מלא המאפשר לכם להגדיר את מפתח הצמצם, מהירות התריס, הרגישות ועוד.

ה-
F60 מצוידת במסך איכותי במיוחד בגודל 3 אינטש וברזולוציה של 230 אלף פיקסלים. כמו כן, בשל העובדה כי ב-F60 אין עינית, טוב עשתה פוג'י שדאגה כי המסך יציג כיסוי תמונה של 100 אחוז, דבר שאינו ברור מאליו במצלמות ללא עינית. המסך מציג תמונה ברורה מאוד בעלת ניגודיות גבוהה וצבעים רוויים, גם באור השמש החזק וגם באזורים חשוכים לחלוטין.

Fuji F60fd
המסך מציג תמונה ברורה מאוד בעלת ניגודיות גבוהה וצבעים רוויים, גם באור השמש החזק וגם באזורים חשוכים לחלוטין

החריר או הפתח שדרכו עובר האור לחיישן התמונה. גודל החריר (מפתח) קובע את כמות האור שתגיע לחיישן. מפתח צמצם גדול (ערך מספרי נמוך) יאפשר צילום איכותי יותר בתנאי תאורה ירודים. בצילום בתנאים בהירים מאוד יתאים מפתח קטן יותר. מפתח הצמצם נמדד ביחידותf  (או f stop) בערכי מינימום ומקסימום, לדוגמה: f2.8–f4.9 אוf2.1–f3.1 .  ככל שהערך המספרי קטן יותר, קוטר החריר גדול יותר וכמות גדולה יותר של אור מגיעה לחיישן, ולהפך. מומלץ לבחור מצלמה עם הערך המינימלי הקטן ביותר שהתקציב שלכם מאפשר, כאשר מפתח של 2.8 נחשב טוב למדי עבור הצרכן הממוצע.
רכיב אופטי או דיגיטלי הקבוע בגב המצלמה, ומאפשר צפייה מקדימה בסצנה לפני הצילום.   במצלמות SLR העינית היא אופטית והיא מציגה מראה חד ומדויק מאוד, וקל לזהות בעזרתה את נקודת המיקוד. במצלמות קומפקטיות יש לעיתים עינית אופטית פשוטה שאינה מסוגלת לזהות אזורי מיקוד. יתרונה הוא בעיקר בחסכון בחיי הסוללה.   במצלמות קומפקטיות או דמויות SLR יש לעיתים עינית דיגיטלית המציגה מסך זעיר (המוגדל בעזרת רכיב אופטי). גם עינית זו חוסכת בסוללה בגלל הוויתור על המסך הגדול והבזבזני, אך לא תמיד קל לאבחן את המיקוד בתמונה בעזרתה – תלוי בצפיפות הפיקסלים.

זמן אתחול וזמן מחזור

(10% מהציון הסופי)
7.5 מתוך 10

מהירות היא לא הצד החזק של ה-F60. מרגע ההדלקה עוברות כ-3.5 שניות ארוכות מאוד עד שהמצלמה מוכנה לצילום. משום מה, גם אם תצלמו עם פלאש או בלעדיו, זמן ההמתנה בין תמונה לתמונה עומד על כ-3 שניות. לצילום עם פלאש זה זמן סביר, אבל ללא פלאש – מדובר בזמן ארוך. כמובן, הרזולוציה הגבוהה (12 מגה פיקסל) גוזלת זמן עיבוד ושמירה, ואם תצלמו ברזולוציה נמוכה יותר, הזמן יתקצר.

לעומת זמני אתחול ומחזור מאכזבים, ה-F60 מציעה 5 מצבי צילום רציף:

Top 3 – המצלמה תצלם 3 תמונות ברזולוציה של 12 מגה פיקסלים תוך כ1.5- שניות.

Final 3 – המצלמה תצלם 40 תמונות, ברזולוציה של 12 מגה פיקסלים ולבסוף היא תבחר את 3 התמונות האחרונות שצילמתם.

Long Period – המצלמה תצלם ללא הפסקה כל עוד אתם לוחצים על כפתור הצילום.

Top 12 – המצלמה תפחית את הרזולוציה ל3- מגה פיקסל ותצלם 12 תמונות תוך 2 שניות.

Final 12המצלמה תצלם 40 תמונות ברזולוציה של 3 מגה פיקסל ולבסוף תשמור את ה-12 האחרונות.

הרזולוציה קובעת למעשה את גודל התמונה שניתן להדפיס תוך שמירה על איכותה המקורית. הרזולוציה נמדדת במגה (מיליון) פיקסל, וככל שמספר הפיקסלים גדול יותר ניתן להדפיס תמונות גדולות יותר. כמות המגה פיקסל הרצויה תלויה בגודל המרבי של התמונות שבכוונתכם להדפיס. להדפסת תמונות בגודלים סטנדרטיים של 15x10 או 21x15 ס"מ תספיק מצלמה בת 5 מגה פיקסל; מצלמה ברזולוציה של 6 מגה פיקסל תאפשר הדפסה של התמונות בגודל40x30  ס"מ באיכות טובה. מי שמתכנן להדפיס תמונות גדולות יותר ייקח כמובן מצלמה בעלת רזולוציה גבוהה יותר.  

סוללה

(10% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

ה-F60 מצוידת בסוללת ליתיום שלאחר הטענה מלאה של כשעתיים וחצי אפשרה לנו לצלם כ-300 תמונות במצבי הצילום השונים, כאשר כשליש מהתמונות צולמו עם פלאש.


המצלמה נמסרה לסקירה באדיבות חנות הצילום Camera 4 Less

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי מצלמות
הצג הכל >>