חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
טלפון סלולרי Nokia E72 נוקיה
יצרן: Nokia
גודל מסך: 2.36 אינטש
טווח מחירים: 250 - 500 ש"ח
מערכת הפעלה: Symbian
Dual-SIM: ללא
שנת הכרזה: 2009
מבנה המכשיר: רגיל
Smartphone: סמארטפון
ציון WiseBuy
9.2
דירוג הגולשים
(4 מתוך 5)
המוצרים המבוקשים
מחיר סופי: 349 ₪
חוות דעת גולשים
idan 07.07.13
אור 20.04.13
רון 23.07.11
efi 06.11.12
KonehVatik 03.03.12
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - טלפון סלולרי Nokia E72 נוקיה

מאיר דויטש | 24.12.2009
הטוב
 • פעולה מהירה וחלקה, גם בריבוי יישומים
 • מצלמה משופרת וטובה
 • מקלדת מלאה נוחה
 • Wi-Fi ו-GPS
 • מסך איכותי שמתפקד גם באור שמש
 • חוויית גלישה טובה ומהירה
 • עיצוב אלגנטי, ממדים נוחים ועמידות גבוהה
הרע
 • איכות רמקול בינונית
 • אין שליטה על תאורת המקשים
 • משטח המגע לא נוח מספיק
 • צילום וידיאו ברמה בינונית
בשורה התחתונה

E72 מציע ביצועים משופרים באריזה עסקית מושכת, ויש להניח שיזכה לנתח נכבד מההצלחה לה זכה קודמו בסדרה בקרב קהל המשתמשים העסקי, חובבי מכשירי המקלדת המלאה ומוקירי מערכת ההפעלה הוותיקה מבית סימביאן.

לבעלי הדגם הקודם שתוהים האם השדרוג אליו מה-
E71 משמעותי, נוכל לומר שבשורה התחתונה ההבדלים בין השניים מינוריים למדי, ולא בטוח שפער המחירים הגדול ביניהם מצדיק את עצמו.

הקדמה

יותר משנה אחרי ה-E71, הסלולרי העסקי שהפך לסמארטפון הנמכר והפופולרי ביותר של נוקיה, מוציאה החברה דגם המשך – E72. הדגם החדש דומה מאוד לקודמו הן בעיצוב והן במרבית התכונות; כמוהו זהו מכשיר דור 3.5 בתצורת בר עם מקלדת מלאה בחזיתו, והוא דק ובעל עיצוב מתכתי אלגנטי ומכובד.

E72 הוא התפתחות טבעית של קודמו, ונוקיה הבינה שסוס מנצח לא מחליפים – מקסימום משדרגים קצת כדי לשפר ביצועים. לצד העיצוב המוכר מציע ה-E72 חידושים כגון מצלמת 5 מגה פיקסל משופרת (לעומת 3.1 בלבד בדגם הקודם), משטח ניווט אופטי במקש הניווט, חיבור אוזניות סטנדרטי 3.5 מ"מ, מעבד מהיר יותר, שינויים בסידור המקשים, תמיכה בכרטיסי זיכרון בנפח מוגדל וזיכרון משודרג.

המפרט הטכני כולל מעבד Arm 11 במהירות 600Mhz, זיכרון RAM של 128MB
ו-
250MB פנויים למשתמש, מסך רחב בגודל 2.4 אינטש, מקלדת QWERTY מלאה, טלפוניה ותקשורת בדור 3.5 עם קצבי גלישה מהירים במיוחד של עד 10.2Mbps, קישוריות Wi-Fi ו-Bluetooth A2DP, חיישן תנועה, משטח מגע אופטי, רדיו ו-GPS.

Nokia E72 מריץ את מערכת ההפעלה הפתוחה Symbian 9.3 עם ממשק
S60 v3.2.

טלפון חכם מתאפיין בצג גדול, בקיבולת זיכרון גדולה, ולעיתים מצויד במסך מגע או במקלדת מלאה (QWERTY), לצורך הקלדה נוחה יותר של טקסט. מערכת ההפעלה במכשירים אלו מתקדמת ממערכת ההפעלה של טלפונים רגילים ולכן מאפשרת מגוון רחב של יישומים.
כינוי כולל להתפתחות של רשת הדור השלישי הנפוצה כיום, כשההבדל הוא במהירות תעבורת נתונים גבוהה יותר. בתקן GSM, מדובר ברשתות מסוג HSDPA/HSUPA ואילו ב-CDMA אלה הן רשתות מסוג EVDO.
טלפונים סלולאריים שאינם כוללים פומית, מנגנון סליידר וכדומה, והמסך, המקשים ושאר האלמנטים נמצאים כולם בגוף אחיד. תצורה זו נפוצה ופופולארית, אך חסרונה הוא שהמקשים חשופים תמיד להקשות אקראיות ויש לדאוג לנעילת מקשים.
טלפונים חכמים רבים כוללים מקלדת לצורך הקלדה נוחה יחסית של טקסט. בחלק מהדגמים המקלדת אינה מלאה ומותאמת למכשיר בידי היצרן, ובחלקם יש מקלדת QWERTY. זוהי מקלדת מלאה המכילה את כל האותיות, המבוססת על שיטת סידור האותיות כפי שאנו מכירים כיום בכל המקלדות המלאות. היא נקראת כך בשל סידור האותיות Q, W, E,  R, T, Y זו לצד זו בחלקה השמאלי העליון של המקלדת.
טלפונים חכמים רבים כוללים מקלדת לצורך הקלדה נוחה יחסית של טקסט. בחלק מהדגמים המקלדת אינה מלאה ומותאמת למכשיר בידי היצרן, ובחלקם יש מקלדת QWERTY. זוהי מקלדת מלאה המכילה את כל האותיות, המבוססת על שיטת סידור האותיות כפי שאנו מכירים כיום בכל המקלדות המלאות. היא נקראת כך בשל סידור האותיות Q, W, E,  R, T, Y זו לצד זו בחלקה השמאלי העליון של המקלדת.
כינוי כולל להתפתחות של רשת הדור השלישי הנפוצה כיום, כשההבדל הוא במהירות תעבורת נתונים גבוהה יותר. בתקן GSM, מדובר ברשתות מסוג HSDPA/HSUPA ואילו ב-CDMA אלה הן רשתות מסוג EVDO.
מקלט רדיו הנמצא בחלק מהטלפונים ומאפשר קליטה של שידורי רדיו בתדר FM. רוב מכשירי הסלולר שכוללים מקלט רדיו משתמשים באוזניות כאנטנה ולכן ניתן להאזין לרדיו רק כאשר האוזניות מחוברות.   תכונות נוספות של מכשירים עם רדיו היא תמיכה ברדיו RDS, המאפשר קבלה של מידע טקסטואלי אודות התחנה והשיר, וכן הקלטת שירים מהרדיו ושמירתם כקבצים להשמעה או כצלצול במכשיר. בחלק מהדגמים ישנה תכונת זיהוי מוסיקה המתנגנת ברדיו דרך האינטרנט (למשל, TrackIDשל סוני אריקסון).

איכות הקול ושמע

(15% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

איכות השמע ב-Nokia E72 טובה מאוד בשיחות לשני הצדדים, ובן שיחנו נשמע חד וברור. השימוש ברמקול, לעומת זאת, הניב תוצאות בינוניות בלבד ואף נחותות מה-E71 הוותיק, בעיקר משום שהעוצמה חלשה מדי. גם בהאזנה למוזיקה מצאנו את האיכות טובה למדי אך העוצמה אינה חזקה מספיק.

האוזניות המסופקות עם המכשיר כוללות מקשי שליטה על העוצמה ועל נגן המוזיקה, ומספקות איכות שמע מצוינת הן בשיחה והן בהאזנה למוזיקה. היכולת לחבר אוזניה סטנדרטית לכניסת ה- 3.5 מאפשרת שימוש באוזניות משלכם באיכות טובה אף יותר. חיבור ה-Bluetooth לאוזניה תפקד היטב ואיכות הדיבור והשמיעה היו מצוינות.

Nokia E72
איכות השמע טובה מאוד בשיחות לשני הצדדים, והמשוחח נשמע חד וברור. השימוש ברמקול הניב תוצאות בינוניות בלבד והעוצמה חלשה מדי. גם בהאזנה למוזיקה האיכות טובה למדי אך העוצמה אינה חזקה מספיק

נוחות השימוש

(35% מהציון הסופי)
9 מתוך 10

Nokia E72 הוא מכשיר דק ואלגנטי, בעובי של 10 מ"מ בלבד ומשקל סביר של 128 גרם. מידותיו נוחות לשיחה בהצמדה לאוזן ולהקלדה ביד אחת, והמגרעת הקלה בגב המכשיר המכילה את המצלמה והפלאש תורמת לאחיזה יציבה. המכשיר גם יושב בקלילות ומבלי להפריע בכיס.

Nokia E72
זהו מכשיר דק ואלגנטי, בעובי דק  ומשקל סביר של 128 גרם. מידותיו נוחות לשיחה בהצמדה לאוזן ולהקלדה ביד אחת, והמגרעת הקלה בגב המכשיר תורמת לאחיזה יציבה. המכשיר גם יושב בקלילות ומבלי להפריע בכיס

המסך ב- E72 הוא בגודל של 2.4 אינטש, עם רזולוציה של 320240x ותמיכה
ב- 16 מיליון צבעים. למרות שהיינו שמחים לראות מסך בעל רזולוציה גבוהה יותר, הוא עושה עבודה מצוינת ומציג טקסט בצורה ברורה, ותמונות ווידיאו ברמה מספקת ביחס למכשיר עסקי. שמחנו לגלות שהוא מתפקד היטב גם מחוץ למשרד ובאור שמש המסך נשאר בהיר, קריא וברור.

Nokia E72
למרות שהיינו שמחים לראות מסך בעל רזולוציה גבוהה יותר, הוא עושה עבודה מצוינת ומציג טקסט בצורה ברורה, ותמונות ווידיאו ברמה מספקת ביחס למכשיר עסקי. הוא מתפקד היטב גם באור שמש ונשאר בהיר, קריא וברור

הממשק המוכר של סימביאן משדר, כרגיל, עסקיות עניינית וברורה, עם מגוון של אפשרויות התאמה אישית לשורת הצלמיות העליונה, וכן ההתאמה אישית של המקשים הייעודיים. ביחס ל-E71 מצאנו מספר שינויים בלוח המקשים – מקש הרווח הוקטן, מה שאפשר הוספה של שני מקשי פיסוק בשורה התחתונה.

Nokia E72 מציע עושר רב של אפשרויות התאמה, כאשר בנוסף לשני המקשים הניתנים לתכנות בתחתית המסך, ניתן גם להקצות תפקוד ללחיצות מהירות או ארוכות לכל אחד מהמקשים הייעודיים שלצדי מקש הניווט – מה שמאפשר תפעול נוח מאוד לפי הרגלי המשתמש. כמו בדגמים קודמים, גם ב- Nokia E72 ניתן ליצור הפרדה בין העבודה לבית; לעבור בלחיצת כפתור בין שני מצבי תפריט וליצור מסך בית שונה לגמרי לכל אחד מהמצבים.

כמו ב-E71, מקשי המקלדת QWERTY מעט קטנים אבל זו עדיין אחת המקלדות הטובות בשוק, מבחינת השילוב בין גודל סביר, תגובת מקשים ויכולת הקלדה טובה. נקודה מעצבנת הייתה בתאורת המקשים, שהפעלתה תלויה בלעדית בחיישן תאורה מעל המסך. אם החיישן החליט שיש מספיק אור בחדר, תאורת המקשים תכבה – ולא יעזור בית דין. העניין בעייתי בעיקר בגלל הצבע הכתום-חיוור לו זכה סימון השפה האנגלית על המקשים, שקשה לראותו על רקע המקשים האפור ללא תאורה אחורית.

Nokia E72
מקשי המקלדת מעט קטנים אבל זו עדיין אחת המקלדות הטובות בשוק, מבחינת השילוב בין גודל סביר, תגובת מקשים ויכולת הקלדה טובה. מקש הרווח הוקטן מהדגם הקודם והוספו מקשים במקום שהתפנה

בצדו הימני של המכשיר יש את מקשי העוצמה וביניהם את מקש הפעלת הפקודות הקוליות. שלושת המקשים בולטים וקלים להפעלה. בצד השמאלי יש שקעים לכבל הסנכרון ולכרטיס הזיכרון, המוגנים על ידי כיסויי פלסטיק קשיחים. בראש המכשיר תמצאו את מקש ההפעלה והכיבוי המשמש גם למעבר בין פרופילי שימוש, ואת שקע האוזנייה הסטנדרטי.

E72 מצויד במשטח מגע קטן שנמצא באזור המרכזי של מקש הניווט. הוא מאפשר גלילה וניווט בתפריטים בהחלקת אצבע, וניתן לכוונן את רגישותו. תפקוד המשטח מאכזב מעט, הוא אינו מאפשר גלילה חלקה בעמודים אלא נע בקפיצות קטנות. בנוסף, כיוון שהמשטח משמש גם כלחצן, קרה לעתים קרובות שלחצנו עליו כשהתכוונו לגלול, וגללנו לתפריט לא רצוי כשבסך הכול הנחנו עליו את האצבע לקראת לחיצה.

נוקיה השקיעו בחומרה של ה-E72, עם מעבד חזק במהירות 600MHz (לעומת 369MHz ב-E71) וכן עם זיכרון פנימי שגדל מ-110MB ל-250MB. למרות
שה-
E71 לא היה מכשיר אטי, התרשמנו שה-E72 מהיר יותר, עם מעבר זריז בין יישומים והיכולת להמשיך לעבוד עם שש תוכנות פתוחות במקביל ללא האטה בביצועים.

ערכת המכשיר כוללת כבל סנכרון למחשב (קצר עד כדי גיחוך), מטען, כרטיס זיכרון בנפח 4GB, אוזניות סטריאופוניות, נרתיק מגן ומטלית לניקוי המכשיר מטביעות אצבע.

הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, והיא נמדדת במספר הפיקסלים שמרכיבים את התמונה השלמה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גבוהה יותר כדי להציג תמונה איכותית. עם זאת, מסכים זהים בגודלם, בעיקר הגדולים שבהם, יכולים להיות בעלי רזולוציות שונות, ומי שמייעד את המכשיר לצילום, וידיאו ומשחקים, יעדיף רזולוציה גבוהה יותר. הרזולוציות מתחילות מ-90X60 פיקסלים במסכים קטנים, 160X128 פיקסלים במסכים בינוניים, ומסכים גדולים, המצויים בדרך כלל בטלפונים מתקדמים או חכמים (Smart Phones), מגיעים עד לרזולוציה של 640X480 פיקסלים.
מערכת הפעלה מתקדמת המאפשרת תכונות של יישומים משרדיים כמו סנכרון עם המחשב, משלוח אי-מייל, טיפול במסמכים וכדומה. בשל היותה מערכת הפעלה פתוחה, ניתן להריץ באמצעותה יישומים רבים הניתנים לרכישה ולהורדה באינטרנט.
טלפונים חכמים רבים כוללים מקלדת לצורך הקלדה נוחה יחסית של טקסט. בחלק מהדגמים המקלדת אינה מלאה ומותאמת למכשיר בידי היצרן, ובחלקם יש מקלדת QWERTY. זוהי מקלדת מלאה המכילה את כל האותיות, המבוססת על שיטת סידור האותיות כפי שאנו מכירים כיום בכל המקלדות המלאות. היא נקראת כך בשל סידור האותיות Q, W, E,  R, T, Y זו לצד זו בחלקה השמאלי העליון של המקלדת.
כל מכשיר סלולרי מצויד בזיכרון פנימי לצורך אחסון מידע, ובחלק מהמכשירים קיים חריץ הרחבה לכרטיס זיכרון. חשיבותה של יכולת האחסון במכשיר עולה ככל שהשימוש בו כנגן מוזיקה או כמצלמה עולה. מי שמעוניין לעשות שימוש כזה במכשיר, או להשתמש בו לאחסון מידע אחר, מוטב לו לבחור במכשיר עם חריץ הרחבה לכרטיס זיכרון.   יכולת האחסון של המכשירים התומכים בנגינת קובצי מוזיקה נמדדת במגה בייטים (MB), ונעה בדרך כלל בין מגה בייטים בודדים, שמספיקים לשמירה של שיר או שניים, ועד ל-160MB המאפשרים שמירה של 80-40 שירים בתלות בסוג הקובץ ובאיכותו.

יישומי מולטימדיה

(10% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

נוקיה E72 מצויד במצלמה ברזולוציה 5 מגה פיקסל (שדרוג לעומת מצלמת 3.1 מגה פיקסל בדגם הקודם), וכן ביכולת משופרת לביצוע פוקוס אוטומטי: בנגיעה קלה במשטח המגע נקבעת נקודת המיקוד, ולחיצה חזקה יותר משמשת לצילום עצמו – דבר המפצה על היעדרו של מקש ייעודי למצלמה. ניתן לשלוט מהתפריט על איזון הלובן, ISO, חשיפה, חדות וניגודיות התמונה. מצבי הצילום כוללים מצב אוטומטי, ידני, תקריב, פורטרט, נוף, ספורט ומצב לילה. למצלמה יש פלאש מסוג LED, שמשמש גם כפנס בצילום וידיאו.

איכות התמונות שצילמנו במכשיר הייתה טובה למדי. התמונות התאפיינו ברמת פירוט גבוהה, חדות וצבעים טובים, אם כי רמת הרעש הדיגיטלי מעט גבוהה. בנוסף התמונות נוטות להיות מעט צהבהבות. הפלאש יעיל בעיקר בצילום מקרוב בתוך הבית. המצלמה נכנסת לפעולה במהירות טובה של כ-2 שניות, וזהו גם הזמן שלוקח למצלמה לעבור לתמונה הבאה.

צילום הוידיאו ב-E72 נעשה ברזולוציה של 640X480 ובקצב 15 פריימים לשנייה – אמנם שיפור לעומת ה-E71 אך עדיין לא מלהיב. במבחן התוצאה מפיק המכשיר תוצאות סבירות ביחס למכשיר עסקי.

Nokia E72


המכשיר מצויד במצלמת 5 מגה פיקסל המאפשרת מיקוד בנגיעה קלה במשטח המגע. איכות התמונות טובה למדי, עם רמת פירוט גבוהה, חדות וצבעים טובים, אם כי רמת הרעש הדיגיטלי מעט גבוהה והתמונות נוטות להיות צהבהבות

נגן המוזיקה המוכר של סימביאן עושה את העבודה, עם מיון השירים לפי אמן, אלבום, ז'אנר, מלחין וכמובן יצירת רשימות השמעה אישיות. יש אפשרות חיפוש ברשימות על ידי הקשת חלק משם השיר. תפעול הנגן באמצעות מקשי הניווט נוח, למרות היעדרם של מקשי מוזיקה ייעודיים. נגן המוזיקה תומך בפורמטי השמע MP3, WMA, WAV, RA, AAC, M4A וכולל שיפורי שמע שונים: איקולייזר עם חמישה תבניות שמע מוגדרות מראש וכן אפשרות להתאמה אישית, הגברת בס והרחבת סטריאו. האוזניות המצורפות נוחות לשימוש, מספקות איכות שמיעה טובה ומגיעות עם סט מתאמי סיליקון להתאמת הגודל לאוזן. על גבי כבל האוזנייה מצאנו מתג לכיוון עוצמת השמיעה וכן מקש קבלה וניתוק של השיחה.

נגן הוידיאו ב-Nokia E72 תומך בהצגת קבצים בפורמטים WMV,
 RV, MP4, 3GP
אך אין כאן תמיכה בקבצי DivX (מובן שניתן למצוא תוכנות שיאפשרו זאת). המסך המלבני מאפשר חוויית צפייה טובה, גם אם לא מושלמת.

נוקיה E72 כולל רדיו FM המאפשר סריקה אוטומטית ושמירה של עד 50 תחנות בזיכרון, יש תמיכה ב- RDS, נגינה ברקע וכן אפשרות לשמיעה דרך הרמקול של הרדיו. איכות הקליטה ברדיו טובה מאוד.

בגזרת הניווט המכשיר מגיע מצויד היטב, עם מקלט GPS מובנה ותוכנת המפות של נוקיה. המכשיר אותו בדקנו הגיע גם עם תוכנת הניווט של Telmap שהשיג מהירות טובה מאוד של קבלת אות לוויין, תוך פחות מדקה, ורמת דיוק גבוהה בעת הניווט. המכשיר מצויד גם במצפן דיגיטלי, שצפוי להיות שימושי במיוחד בניווט רגלי.

הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, והיא נמדדת במספר הפיקסלים שמרכיבים את התמונה השלמה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גבוהה יותר כדי להציג תמונה איכותית. עם זאת, מסכים זהים בגודלם, בעיקר הגדולים שבהם, יכולים להיות בעלי רזולוציות שונות, ומי שמייעד את המכשיר לצילום, וידיאו ומשחקים, יעדיף רזולוציה גבוהה יותר. הרזולוציות מתחילות מ-90X60 פיקסלים במסכים קטנים, 160X128 פיקסלים במסכים בינוניים, ומסכים גדולים, המצויים בדרך כלל בטלפונים מתקדמים או חכמים (Smart Phones), מגיעים עד לרזולוציה של 640X480 פיקסלים.
הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, והיא נמדדת במספר הפיקסלים שמרכיבים את התמונה השלמה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גבוהה יותר כדי להציג תמונה איכותית. עם זאת, מסכים זהים בגודלם, בעיקר הגדולים שבהם, יכולים להיות בעלי רזולוציות שונות, ומי שמייעד את המכשיר לצילום, וידיאו ומשחקים, יעדיף רזולוציה גבוהה יותר. הרזולוציות מתחילות מ-90X60 פיקסלים במסכים קטנים, 160X128 פיקסלים במסכים בינוניים, ומסכים גדולים, המצויים בדרך כלל בטלפונים מתקדמים או חכמים (Smart Phones), מגיעים עד לרזולוציה של 640X480 פיקסלים.
תמונת הוידיאו מורכבת מרצף של תמונות בודדות שנקראות פריימים. ככל שמספר הפריימים לשנייה גדול יותר הסרטון יראה חלק ורציף יותר. במרבית המכשירים הסלולריים קצב הפריימים לשנייה עומד על 15, שזהו נתון בינוני שמספק תמונה מעט מקרטעת ולא חלקה. קצב פריימים של 30 בשנייה הוא טוב דיו ומספק תמונה חלקה ורציפה. 
מערכת הפעלה מתקדמת המאפשרת תכונות של יישומים משרדיים כמו סנכרון עם המחשב, משלוח אי-מייל, טיפול במסמכים וכדומה. בשל היותה מערכת הפעלה פתוחה, ניתן להריץ באמצעותה יישומים רבים הניתנים לרכישה ולהורדה באינטרנט.
מקלט רדיו הנמצא בחלק מהטלפונים ומאפשר קליטה של שידורי רדיו בתדר FM. רוב מכשירי הסלולר שכוללים מקלט רדיו משתמשים באוזניות כאנטנה ולכן ניתן להאזין לרדיו רק כאשר האוזניות מחוברות.   תכונות נוספות של מכשירים עם רדיו היא תמיכה ברדיו RDS, המאפשר קבלה של מידע טקסטואלי אודות התחנה והשיר, וכן הקלטת שירים מהרדיו ושמירתם כקבצים להשמעה או כצלצול במכשיר. בחלק מהדגמים ישנה תכונת זיהוי מוסיקה המתנגנת ברדיו דרך האינטרנט (למשל, TrackIDשל סוני אריקסון).

גלישה וסנכרון

(20% מהציון הסופי)
9.5 מתוך 10

נוקיה E72 מצויד בקישוריות המתקדמות ביותר לגלישה מהירה לרשת, עם תמיכה ברשתות דור שלישי ובקצב הורדה של עד 10.2Mbps והעלאה בקצב של 2Mbps
(
HSUPA) – מהירות גבוהה פי 3 ממה שראינו ב-E71. כמובן שרשתות אינטרנט אלחוטי Wi-Fi מסוג b ו- g נתמכות כאן.

הדפדפן המובנה עושה עבודה מצוינת בהצגת דפי אינטרנט רגילים בצורתם המקורית, והמסך המלבני תורם להצגה נוחה של הדף. השימוש במשטח המגע משפר אמנם את יכולת הניווט בדפים, אך כפי שציינו הגלילה אינה רציפה אלא מקפצת. חידוש מעניין בדפדפן של ה-E72 הוא סרגל ניווט לביצוע פעולות נפוצות, כמו הוספה למועדפים, שניתן להתאמה אישית. הדפדפן תומך באופן מלא בפלאש, מה שמאפשר גלישה אמיתית ומלאה באתרים שונים. ניתן להוריד אל המכשיר את הגרסה האחרונה של הדפדפן אופרה, שעובד מצוין על מכשיר זה.

התוכנה הוותיקה והטובה של נוקיה, PC Suite, עושה עבודה מצוינת בסנכרון המכשיר עם המחשב האישי באמצעות הכבל המסופק או באמצעות ה-Bluetooth. גם הורדת התמונות וקובצי הוידיאו מהירה ונוחה.

החיבור לשרתים ארגוניים לסנכרון הדואר האלקטרוני מתבצעת כאן, כרגיל במכשירי סימביאן, בעזרת היישום Mail For Exchange שמספק חוויית שימוש טובה ומוכרת ודואג לקבלה ומשלוח של הודעות הדואר ועדכון פגישות ותזכורות. ראוי לציין שתוכנת הדואר תומכת בעד 10 חשבונות מייל בו זמנית. בין סט התכונות המותקנות במכשיר תמצאו גם את חבילת Quick-office  המאפשרת יצירה, קריאה ועריכה של קובצי וורד, אקסל ופאואר פוינט בצורה נוחה למדי. ניתן גם להציג קובצי PDF.

כינוי לקבוצת תקני סלולר מתקדמים – כגון WCDMA האירופאי, 1xEV-DO האמריקאי  או TD-SCDMA הסיני המאפשרים מהירויות תקשורת גבוהות יותר מהדור השני – 384kbps  ברשת UMTS.החידוש בדור השלישי הוא במהירות העברת הנתונים הקרובה לזו המסופקת כיום בבית וכן ביכולות השידור של וידיאו ומוזיקה ובשיחת וידיאו (ב- UMTS בלבד).
מערכת הפעלה מתקדמת המאפשרת תכונות של יישומים משרדיים כמו סנכרון עם המחשב, משלוח אי-מייל, טיפול במסמכים וכדומה. בשל היותה מערכת הפעלה פתוחה, ניתן להריץ באמצעותה יישומים רבים הניתנים לרכישה ולהורדה באינטרנט.

משך פעולת סוללה

(10% מהציון הסופי)
10 מתוך 10

Nokia E72 מצויד בסוללה המוכרת של הסדרה, בהספק 1500mAh, עם הצהרת יצרן על עד 24 ימי המתנה ושש שעות דיבור ברשת דור שלישי – רף גבוה בהרבה מהמכשיר הקודם. אנחנו הצלחנו להשיג שלושה ימים של פעולה בשימוש אינטנסיבי הכולל גלישה רצופה ושימוש מזדמן ב- GPS וברשתות אלחוטיות – זמן פעולה מרשים.

כינוי לקבוצת תקני סלולר מתקדמים – כגון WCDMA האירופאי, 1xEV-DO האמריקאי  או TD-SCDMA הסיני המאפשרים מהירויות תקשורת גבוהות יותר מהדור השני – 384kbps  ברשת UMTS.החידוש בדור השלישי הוא במהירות העברת הנתונים הקרובה לזו המסופקת כיום בבית וכן ביכולות השידור של וידיאו ומוזיקה ובשיחת וידיאו (ב- UMTS בלבד).

עמידות

(10% מהציון הסופי)
10 מתוך 10

Nokia E72 ממשיך את מסורת הסדרה העסקית עם גימור מתכתי מהודר וקשיח למראה, שתוגבר אף יותר באזור המקשים עם תוספת אזורי מתכת מוברשת. גם מנגנון הנעילה של מכסה גב המכשיר נראה הדוק יותר מקודמו. המצלמה מאחור בולטת מעט אך מוגנת היטב בטבעות מתכת. גימור המכשיר דוחה טביעות אצבעות (שיפור משמעותי מקודמו), והמקשים חזקים וקשיחים.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי טלפון סלולרי
הצג הכל >>