חדשות הצרכנות
סקירות מוצרים
בדקנו והשווינו
מדריכי קנייה
אוזניות
סמארטפונים
טלוויזיות
מחשבים ניידים
מצלמה Samsung NX Mini סמסונג
סוג מצלמה: ללא מראה
רזולוציה: 21 מגה פיקסל
גודל חיישן: 1 אינטש
סוג סוללה: ייחודית
מייצב תמונה: ללא
סוג פוקוס: אוטומטי + ידני
סוג פוקוס אוטומטי: 21 נקודות מיקוד
סוג עינית: ללא
ציון WiseBuy
8.1
דירוג הגולשים
(5 מתוך 5)
חוות דעת גולשים
יצחק 25.05.14
רוצה להישאר בעניינים?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image

סקירת wisebuy - מצלמה Samsung NX Mini סמסונג

הטוב
  • ממדים קטנים מאוד
  • מסך מגע מסתובב, נוח לסלפי
  • אפשרויות שיתוף מעולות
  • איכות תמונה טובה
  • טעינה עם כבל Micro-USB
הרע
  • צילום וידיאו מאכזב מאוד
  • ביצועי ISO גבוה ממוצעים
  • אחיזה לא הכי נוחה
  • צילום על כרטיס Micro-SD
בשורה התחתונה

Samsung NX Mini היא מצלמת Mirrorless קטנה ביותר, שנועדה בבירור לקהל שהסתפק עד כה במצלמה קומפקטית רגילה. יש לה מצבי צילום ידניים אבל השימוש בהם לא פרקטי; המצב האוטומטי מפיק תוצאות טובות מספיק עבור קהל היעד (וטובות בהרבה ממצלמות קומפקטיות שעלו בעבר סכום דומה), ובנוסף תקבלו שלל חיבורים אלחוטיים ושיתוף מהיר של התמונות במגוון פלטפורמות. החיסרון הבולט של המצלמה הזו הוא בתחום הוידיאו, באופן תמוה ביותר, ואם אתם מרבים לצלם סרטונים אולי כדאי לחפש מצלמה אחרת.

הקדמה

NX היא סדרת מצלמות ה- Mirrorless (ללא מראה) של סמסונג, קטגוריה שהולכת וצוברת תאוצה בשנתיים האחרונות. NX Mini, שהושקה לאחרונה והגיעה לישראל, היא האחות הקטנה, שלא לומר הקטנטנה, בסדרה. חיצונית היא מזכירה מצלמת קומפקטית (ולא מהגדולות שבהן), אך היא מצוידת בחיישן מכובד וכמובן ביכולת להחליף עדשות; עשת הקיט המגיעה עימה היא עדשת זום 9-27 מ"מ עם צמצם 3.5-5.6.

מפרט המצלמה כולל חיישן
CMOS BSI בגודל אינטש אחד וברזולוציית 20.9 מגה פיקסל, מייצב תמונה אופטי (בעדשה), מסך מגע מפרקי בגודל 3 אינטש, מהירות תריס של 1/16000 ועד 30 שניות, פלאש מובנה, אפשרות לחבר פלאש חיצוני עם מחבר קנייני של סמסונג וצילום וידיאו Full HD.

בצד הטכנולוגי, יש כאן מכל טוב: חיבור
Wi-Fi ו-NFC, תכונות שיתוף מהיר של תמונות בדואר או ברשתות חברתיות, שיקוף ה-Viewfinder על מסך הסמארטפון ועוד. המצלמה פועלת על סולת ליתיום-יון נטענת ומאחסנת את התמונות על כרטיסי Micro-SDXC.

החריר או הפתח שדרכו עובר האור לחיישן התמונה. גודל החריר (מפתח) קובע את כמות האור שתגיע לחיישן. מפתח צמצם גדול (ערך מספרי נמוך) יאפשר צילום איכותי יותר בתנאי תאורה ירודים. בצילום בתנאים בהירים מאוד יתאים מפתח קטן יותר. מפתח הצמצם נמדד ביחידותf  (או f stop) בערכי מינימום ומקסימום, לדוגמה: f2.8–f4.9 אוf2.1–f3.1 .  ככל שהערך המספרי קטן יותר, קוטר החריר גדול יותר וכמות גדולה יותר של אור מגיעה לחיישן, ולהפך. מומלץ לבחור מצלמה עם הערך המינימלי הקטן ביותר שהתקציב שלכם מאפשר, כאשר מפתח של 2.8 נחשב טוב למדי עבור הצרכן הממוצע.
האלמנט הקטן ביותר בתמונה המהווה את יחידת המידה של הרזולוציה. כל תמונה או מסך תצוגה מורכבים ממספר מסוים של פיקסלים (נקודות) המסודרים בקווים לרוחב ולאורך. ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר, התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר.
מנגנון המונע או מפחית את הטשטוש בתמונה שנוצר כתוצאה מתזוזה או רעד בעת הצילום. מייצב תמונה חיוני במיוחד בצילום בטווחים רחוקים (זום של x4 ויותר) או בצילום מאקרו, מצבים שבהם המצלמה רגישה יותר לרעידות. יש שני סוגים של מייצבי תמונה - אופטי ודיגיטלי. האופטי יעיל ואיכותי יותר מהדיגיטלי ולכן עדיף עליו, בעיקר אם מדובר בצילום בזום גדול מאוד.
במצלמות רבות ניתן לצלם וידיאו באיכות נמוכה עד טובה ובחלקן גם להקליט קול. משך הצילום תלוי בדרך כלל בגודל הזיכרון וברזולוציית הצילום. מבחינת איכות וביצועים, מצלמת סטילס רחוקה מלהוות תחליף ראוי למצלמת וידיאו. אבל מי שמעונין לצלם וידיאו באיכות סבירה שיקפיד לבחור מצלמה עם הנתונים המתאימים. איכות הוידיאו נמדדת ברזולוציה ובמספר פריימים לשנייה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר וככל שמספר הפריימים לשנייה גדול יותר, התמונה תראה חלקה ורציפה יותר. לצילום וידיאו באיכות גבוהה בחרו רזולוציית וידיאו של 640x480 ויותר ו-30 פריימים לשנייה. כמו כן, רצוי לבחור מצלמה שבה הזום פעיל בעת צילום הוידיאו.

איכות צילום

(45% מהציון הסופי)
8.5 מתוך 10

בחנו את המצלמה במגוון סצנות ותנאי תאורה, הן באמצעות עדשת הקיט (9-27) והם באמצעות עדשת פנקייק 9 מ"מ שקיבלנו בנוסף. נקדים ונאמר שעדשת הפנקייק אכזבה אותנו: יש לה ככל הנראה בעיות מיקוד, ולעיתים קרובות מדי המיקוד נמצא בדיוק היכן שלא התכוונו שיהיה, כלומר לא על העצם המרכזי בתמונה אלא מאחוריו, מצדדיו או מלפניו. עדשת הקיט לעומת זאת לא גילתה בעיות כאלה.

באופן כללי,
Samsung NX Mini מספקת תמונות ברמה טובה מאוד למחירה ולגודלה, בעיקר בתנאי תאורה טובים. החיישן עתיר הפיקסלים מנפיק תמונות מפורטות עד מאוד, שגם בבחינה מדוקדקת בעומק התמונה מגלות פרטים עדינים. החדות טובה והתמונות נראות טוב גם בהגדלה מקסימלית.

על איכות הצבע אין לנו תלונות; הצבעים ריאליסטיים למדי, ללא הגזמה או פגמים בולטים. גם רוויית הצבע טובה והתמונות נראות עשירות וחיות. החשיפות הפתיעו אותנו לטובה במקרים רבים; החיישן והאופטיקה הצליחו לתת טווח דינמי רחב, שחושף פרטים רבים באזורים חשוכים ואינו שורף אוזרים בהירים גם בסצנות קשות יחסית בצהרי היום.

טווח ה-
ISO של המצלמה נע בין 160 ל-12,800. הבחנו שהמצלמה ממעטת להשתמש בקצה התחתון של הטווח, ובמקרים רבים בוחרת ב-ISO 400 למרות שיש די והותר אור שמש. כאן מתגלה חולשה נוספת של המצלמה: בביטחון עצמי מופרז, היא מרשה לעצמה להשתמש במהירויות תריס נמוכות יחסית, במקום להרים עוד קצת ISO. מסיבה זו, המצלמה הזו לא מתאימה לצילום של אובייקטים נעים במהירות (למשל, ילדים), בטח לא בתוך הבית; לפחות לא אם תנסו לצלם במצב האוטומטי. יש כמובן מצבי צילום ידניים, אבל אנו מנחשים שמי שרוצה לצלם ידנית יבחר במצלמה אחרת.

מבחינת טווח ה-ISO
, בסך הכל ביצועי המצלמה ממוצעים במובן זה ביחס למצלמות ללא מראה אחרות. בחינה מעמיקה מגלה גרעיניות קלה גם ברמות ה-ISO הנמוכות, אבל מדובר בגרעון עדין שלא מפריע כלל. ב-ISO בינוני של 400-800 הגרעיניות נוכחת יותר, אבל עדיין לא מפריעה מדי לפירוט ולמראה המוצלח של התמונות; למעשה אנו מעדיפים את הגרעיניות הזו על פני סימני מריחה וטשטוש (שמופיעים לעיתים בתמונות שצולמו בתוך הבית). ב-ISO הגבוה, עד רמת 3200 התמונות שמישות בהחלט, כאשר חלה ירידה מסוימת באיכות הצבע, לגרעיניות נוסף רעש דיגיטלי צבעוני וגם סימני מריחה. ברמות הגבוהות מכך התמונות שמישות רק לשיתוף בגודל קטן יחסית ברשת, ולא יצלחו להדפסה.

האופטיקה של עדשת הקיט ממש בסדר, בשביל עדשת קיט. אל תצפו לחדות עוצרת נשימה, אבל התמונות בסך הכל נראות טוב מאוד, ללא עיוותים שניתן לזהות עין בלתי מזוינת, וכאמור הפירוט בתמונה מצוין. תמונות שצילמנו עם צמצם רחב הציגו בוקה מניח את הדעת, עם הפרדה יפה של האובייקט מהרקע.

Samsung NX Mini
האופטיקה של עדשת הקיט ממש בסדר, בשביל עדשת קיט. אל תצפו לחדות עוצרת נשימה, אבל התמונות בסך הכל נראות טוב מאוד, ללא עיוותים שניתן לזהות עין בלתי מזוינת

בדף הפייסבוק שלנו תמצאו גלריית תמונות שצילמנו עם ה-
NX Mini.

מצבי צילום מובנים במצלמות דיגיטליות, שאמורים להביא לתוצאה מיטבית בתנאי תאורה מסוימים מבלי שהמשתמש יצטרך להתעסק בפרמטרים כמו חשיפה, רגישות, תריס, צמצם וכדומה - את כל זאת מבצעת המצלמה באופן אוטומטי בהתאם לסצנה שנבחרה.דוגמאות לסצנות נפוצות במצלמות: שקיעה, ילדים, חיות מחמד, מסיבה, מתחת למים, תאורה אחורית, חוף הים, שלג ועוד.במצלמות רבות ישנו מצב אוטומטי עם זיהוי סצנות, כלומר - במקום שהמשתמש יבחר בסצנה המבוקשת, המצלמה עצמה מזהה את הסצנה באופן אוטומטי ומתאימה את עצמה; כך לממשל אם מתקרבים אל פרח המצלמה עוברת למצב מאקרו.
האלמנט הקטן ביותר בתמונה המהווה את יחידת המידה של הרזולוציה. כל תמונה או מסך תצוגה מורכבים ממספר מסוים של פיקסלים (נקודות) המסודרים בקווים לרוחב ולאורך. ככל שמספר הפיקסלים גבוה יותר, התמונה תהיה חדה ומפורטת יותר.
הטווח הדינמי הוא הטווח שבין הנקודה הבהירה ביותר לבין הנקודה החשוכה ביותר בתמונה. ככל שהטווח הדינמי רחב יותר, כך התמונה שתתקבל תכיל מספר גדול יותר של גוונים וכתוצאה מכך – פרטים רבים יותר.
מצבי צילום מובנים במצלמות דיגיטליות, שאמורים להביא לתוצאה מיטבית בתנאי תאורה מסוימים מבלי שהמשתמש יצטרך להתעסק בפרמטרים כמו חשיפה, רגישות, תריס, צמצם וכדומה - את כל זאת מבצעת המצלמה באופן אוטומטי בהתאם לסצנה שנבחרה.דוגמאות לסצנות נפוצות במצלמות: שקיעה, ילדים, חיות מחמד, מסיבה, מתחת למים, תאורה אחורית, חוף הים, שלג ועוד.במצלמות רבות ישנו מצב אוטומטי עם זיהוי סצנות, כלומר - במקום שהמשתמש יבחר בסצנה המבוקשת, המצלמה עצמה מזהה את הסצנה באופן אוטומטי ומתאימה את עצמה; כך לממשל אם מתקרבים אל פרח המצלמה עוברת למצב מאקרו.

וידיאו וקול

(15% מהציון הסופי)
6 מתוך 10

אכזבה גדולה. למרות הנתונים הטובים – רזולוציית 1080p בקצב של 30 פריימים בשנייה, ולמרות החיישן הטוב של המצלמה, Samsung NX Mini מפיקה סרטוני וידיאו שנראים כאילו עברו פילטר גרוע: הצבעים רוויים יתר על המידה והניגודיות מוקצנת, כך שהתוצרים נראים פשוט לא טוב. בהתחלה חשבנו שעשינו טעות כלשהי או שיש איזשהו פילטר שמופעל וחמק מאתנו, אך לא – בכל הניסיונות שעשינו קיבלנו את אותם סרטונים באיכות בעייתית. חבל.


 

נוחות שימוש

(20% מהציון הסופי)
8 מתוך 10

Samsung NX Mini היא מצלמה קטנה מאוד ביחס למצלמה Mirrorless (אם כי פגשנו כבר קטנות ממנה, כמו GM1 של פנסוניק). משקלה 196 גרם (ללא העדשה), וממדיה 110.4 x 61.9 x 22.5 מ"מ. עדשת הקיט מוסיפה לה בליטה משמעותית והיא לא תיכנס לכיס בשום אופן, אך היא תחליק ללא בעיה לתיק קטן (במיוחד אם היא עם עדשת הפנקייק). בהעדר גריפ כלשהו, ולאור עובייה הדק, האחיזה במצלמה בינונית ואינה הנוחה ביותר.

Samsung NX Mini
זו מצלמה קטנה מאוד ביחס למצלמה Mirrorless ומשקלה 196 גרם. עדשת הקיט מוסיפה לה בליטה משמעותית והיא לא תיכנס לכיס בשום אופן, אך היא תחליק ללא בעיה לתיק קטן

הפאנל העליון של המצלמה מוקדש ללחצן הצילום, לחצן ההפעלה ולחצן
Direct Link. לצדם נמצא מחבר ייעודי של סמסונג, שאליו ניתן לחבר פלאש חיצוני (לא מדובר ב-Hot shoe תקני ולכן רק פלאש של סמסונג שנועד לסדרה זו יתאים). לחצן ההפעלה קטן ומעט שטוח מדי לטעמנו; לחצן הצילום סביר בגודלו ובתגובתו.

בגב המצלמה נמצא מסך מגע בגודל 3 אינטש וברזולוציה בינונית של
320x480 פיקסלים. המסך מגיב טוב למדי למגע (אם כי אל תצפו לביצועים של סמארטפון מודרני), כולל בתנועת ה"צביטה" לביצוע זום בתמונות שצולמו וגלילה הצידה לדפדוף ביניהן. צבעי המסך טובים למדי ובהירותו המקסימלית טובה מספיק כדי לאפשר צילום בשמש, אך יש לומר שהחדות בינונית. תכונה חביבה שיש למסך היא היותו נפתח כלפי מעלה, לזווית אחת בלבד. זה לא רק מאפשר צילום מזוויות נוספות, אלא יש לכך פונקציונליות נוספת: בהרמת המסך עד למעלה המצלמה נכנסת למצב "סלפי", נדלקת בעצמה ומאפשרת צילום קל ונוח, כולל טיימר אוטומטי לשם כך. נחמד.

Samsung NX Mini
בהעדר גריפ כלשהו, ולאור עובייה הדק, האחיזה במצלמה בינונית ואינה הנוחה ביותר


מימין למסך למצאים לחצנים בסידור סטנדרטי, שעל חלקם אפשר לוותר ולהשתמש במסך המגע ועל חלקם לא. יש שם לחצן ייעודי לצילום וידיאו, תפריט, מצבים (אוטומטי, ידניים וכו'), צפייה בתמונות וכן לחצני ניווט המסודרים במעגל. כל הלחצנים, העשויים פלסטיק פשוט, קטנים למדי ונוחות השימוש בהם סבירה ותו לא.

בימין המצלמה יש דלת שמסתירה מאחוריה את הסוללה, חריץ לכרטיס זיכרון, יציאת
Micro HDMI וחיבור Micro USB לטעינה (נהדר! כמו בסמארטפון) ולהעברת תמונות למחשב. אנו מבינים את הבחירה בכרטיס Micro-SD בשל הרצון לחסוך במקום, אבל חשוב לזכור שכרטיסים כאלה יקרים יותר, במיוחד אם אתם רוצים אותם בגרסה מהירה שתאפשר לכם צילום רציף ללא המתנה לעיבוד אחרי כל 3-4 תמונות – כמו שקרה לנו.


Samsung NX Mini
הפאנל העליון של המצלמה מוקדש ללחצן הצילום, לחצן ההפעלה ולחצן
Direct Link. לצדם נמצא מחבר ייעודי של סמסונג, שאליו ניתן לחבר פלאש חיצוני


ממשק המצלמה נוח וברור למדי, ומוצג בשלל שפות – כולל עברית. צריך להתרגל אליו, כיוון שחלק מהפונקציות אפשר להפעיל רק דרך מסך המגע, בהעדר גלגלות ולחצנים ייעודיים רבים על גוף המצלמה. אם אתם בכיוון של צילום ידני, קחו בחשבון שזה לא הולך להיות קל; במקרים רבים מוצגת גלגלת וירטואלית על מסך המגע שאותה תאלצו לסובב על הערך המבוקש – לא בדיוק נוח. באופן כללי, כפתור
Mode מציע את מצבי הצילום אוטומטי, חכם (תבניות קבועות מראש כמו פנים יפות, מסיבות, מקרו, נוף וכדומה), P, A, S, M ומעבר לתפריט ה-Wi-Fi.

Samsung NX Mini
 המסך מגיב טוב למדי למגע, צבעיו נאים למדי ובהירותו המקסימלית טובה, אך יש לומר שהחדות בינונית. תכונה חביבה שיש למסך היא היותו נפתח כלפי מעלה, לזווית אחת בלבד


אפשרויות החיבור והשיתוף במצלמה הזו נהדרות, ומצאנו שקל לתפעל אותם. ראשית, לאחר התחברות קלה לרשת האלחוטית הקרובה, תוכלו לשלוח כל תמונה שצולמה במייל (למצלמה יש כתובת משלה) למי שתרצו, תוך שימוש במקלדת נוחה על גבי המסך. ניתן גם להעלות את התמנה לדרופבוקס, פיקאסה, פליקר או פייסבוק, או לשלוח אותה ישירות לסמארטפון סמסונג שלכם בנגיעה אחת, דרך קישורית ה-
NFC. זה עובד במהירות ובקלות. בנוסף מציעה המצלמה אפשרות להשתמש בטלפון הסלולרי כ-Viewfinder אלחוטי, ויש גם אופציה לגיבוי אוטומטי של התמונות ברגע שמחברים את המצלמה למחשב.


 

בליטה בגוף המצלמה בצד ימין, במקום שבו מחזיקים במצלמה, המשמשת כידית אחיזה. הבליטה מעניקה אחיזה נוחה ויציבה יותר למצלמה.   במצלמות רפלקס, המונח "גריפ" מתייחס לחלק נפרד מהמצלמה, ומתחבר אליה בחלקה התחתון. הגריפ מאפשר למצלמה שימוש בסוללות אצבע רגילות, הוא מוסיף לה כפתורי שליטה ומאפשר אחיזה נוחה יותר במצלמה בצילום במצב "פורטרט".
הרזולוציה קובעת למעשה את גודל התמונה שניתן להדפיס תוך שמירה על איכותה המקורית. הרזולוציה נמדדת במגה (מיליון) פיקסל, וככל שמספר הפיקסלים גדול יותר ניתן להדפיס תמונות גדולות יותר. כמות המגה פיקסל הרצויה תלויה בגודל המרבי של התמונות שבכוונתכם להדפיס. להדפסת תמונות בגודלים סטנדרטיים של 15x10 או 21x15 ס"מ תספיק מצלמה בת 5 מגה פיקסל; מצלמה ברזולוציה של 6 מגה פיקסל תאפשר הדפסה של התמונות בגודל40x30  ס"מ באיכות טובה. מי שמתכנן להדפיס תמונות גדולות יותר ייקח כמובן מצלמה בעלת רזולוציה גבוהה יותר.  
במצלמות רבות ניתן לצלם וידיאו באיכות נמוכה עד טובה ובחלקן גם להקליט קול. משך הצילום תלוי בדרך כלל בגודל הזיכרון וברזולוציית הצילום. מבחינת איכות וביצועים, מצלמת סטילס רחוקה מלהוות תחליף ראוי למצלמת וידיאו. אבל מי שמעונין לצלם וידיאו באיכות סבירה שיקפיד לבחור מצלמה עם הנתונים המתאימים. איכות הוידיאו נמדדת ברזולוציה ובמספר פריימים לשנייה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר התמונה תהיה מפורטת וחדה יותר וככל שמספר הפריימים לשנייה גדול יותר, התמונה תראה חלקה ורציפה יותר. לצילום וידיאו באיכות גבוהה בחרו רזולוציית וידיאו של 640x480 ויותר ו-30 פריימים לשנייה. כמו כן, רצוי לבחור מצלמה שבה הזום פעיל בעת צילום הוידיאו.
צילום פרטים קטנים ממרחק קצר מאוד כגון פרחים, חרקים, מטבעות. מצלמות מגיעות ביחסי מקרו שונים הנמדדים בס"מ.

זמן אתחול וזמן מחזור

(10% מהציון הסופי)
8.5 מתוך 10

ל- Samsung NX Mini לוקח 3:56 שניות כדי להידלק ולצלם את התמונה הראשונה – קצב בינוני בלבד עבור מצלמת Mirrorless, ובוודאי שאינו משתווה למצלמות רפלקס. המיקוד אמנם מבוסס קונטרסט (ולא מבוסס פאזות, כמו במצלמות DSLR), אך הוא דווקא זריז יחסית, במיוחד בתאורה טובה.

מהירות צילום הרצף גם היא לא מאוד מרשימה: בצילום רגיל (לחיצות בזו אחר זו) הצלחנו לצלם בקצב של 1.2 תמונות בשנייה. עם זאת, במצב הצילום הרציף הייעודי הגענו לקצב יפה של 6 תמונות בשנייה.

סוללה

(10% מהציון הסופי)
10 מתוך 10

Samsung NX Mini מצוידת בסוללת ליתיום-יון נשלפת, בקיבולת של 2330mAh. חיי הסוללה מעולים, על אף מסך המגע; הצלחנו לצלם 2560 תמונות, כשליש מהן עם פלאש, והסוללה טרם התרוקנה.

מעוניין שנשלח לך סקירות וחדשות למייל?
בהרשמה אני מאשר קבלת עדכונים וחדשות בדוא"ל
loader image
מילון מונחי מצלמות
הצג הכל >>